vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8190 στις: Ιουλίου 02, 2016, 19:37 »
παιδια εχω το εξης προβλημα. Το μοντακι μου δεν αναγνωριζει ακριβως την αντισταση Νι200 που εχω. Μια τη βγαζει 0,24 την αλλη 0,29 και 0,32. Το θεμα δεν ειναι αυτο ομως. Εχω συνηθισει. Το θεμα ειναι οτι οταν το βγαζει π.χ 0,24 δεν "τραβαει" αρκετα π.χ και 220 βαθμους δεν τραβας τζουρα ικανοποιητικα. Αν ομως το βγαλει 0,29 τοτε δουλευει τουρμπο. Τζουρα και στους 180 βαθμους Κελσιου σε "σλοτωνει" σα να τραβας πολυ παραπανω. Καις ολοκληρος. Εχω το κβοχ 70 και δεν μπορει απο τη μανα του να κλειδωσεις την αντισταση. Εχω ακουσει οτι το κανει αυτοματα δεν ξερω αν ισχυει. Δεν ξερω τι συμβαινει και φοβαμαι να το αφησω στο 0,29 μηπως ειναι κατι ανθυγιεινο. Κατι δεν μου παει καλα. Καινε τα πνευμονια μου και μουρχεται και ταση γι εμετο απο παρατεταμενη χρηση. Ποσο να το χαμηλωσω πια? 180 ειναι πολυ λιγο.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8191 στις: Ιουλίου 02, 2016, 19:48 »
 Το μοντάκι σου δεν είναι και το καλύτερο στον έλεγχο θερμοκρασίας από ότι διαβάζω.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8192 στις: Ιουλίου 02, 2016, 19:52 »
Το ξερω αλλα αυτο εχω. Δεν με νοιαζει να μην λεει τα νουμερα σωστα. Καταλαβαινεις και απο τη ζεστη οτι κατι δεν παει καλα.  Με νοιαζει μην ρουφαω τιποτα τριοξειδια. Στο Νι το εχω με αντισταση Νι200.

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8193 στις: Ιουλίου 02, 2016, 19:53 »
φιλε στο Power mode δουλευει σωστα?

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8194 στις: Ιουλίου 02, 2016, 19:54 »
Ναι με τις κλαπτον δεν εχω θεμα. Απλα ειχα αγορασει και μια νι200 με ολες τις αλλες. Τις ss τις παιζω στο power δεν εχει ss TC mode.

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8195 στις: Ιουλίου 02, 2016, 19:56 »
τοτε γνωμη μου ειναι να μην το ρισκαρεις μιας και το μοντακι σου δεν ειναι και τοσο δυνατο στα tc και να παιζεις αντιστασεις σε power mode kanthal ss nichrome

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8196 στις: Ιουλίου 02, 2016, 20:06 »
Την πεταω δεν παει αλλο. Θα παρω την 0.5 ss και μακαρι να με βγαλει ως Δευτερα. :bye:

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8197 στις: Ιουλίου 02, 2016, 20:09 »
μια χαρα θα στην βγαλει μη φοβασαι.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8198 στις: Ιουλίου 02, 2016, 20:33 »
Ναι βρηκα την υγεια μου μια χαρα ολα ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος yorwos81

  • **
  • 127
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8199 στις: Ιουλίου 04, 2016, 01:15 »
Εφοσον ο mankar72 λεει πως ειναι μηχανικο θα το απεφευγα το mod. Επισης αποψη μου ειναι εφοσον θες επισκευασιμο καποια στιγμη, ξεκινα απο τωρα. Κι εγω ετσι ξεκινησα και ηταν ευκολο για μενα. Υπαρχουν πολλοι επισκευασιμοι ατμοποιητες που παιρνουν και ετοιμες αντιστασεις. Αν πιστευεις πως θα βαριεσαι να ασχοληθεις παντως, μια χαρα ειναι και το nautilus  :)
Υγρα ξεκινα οσο πιο γρηγορα μπορεις να φτιαχνεις, δεν φανταζεσαι τι κοστος γλυτωνεις... Αν θες βοηθεια με DIY αντιστασεις και υγρα δες τα αναλογα θεματα η στειλε και πμ αμα δεις πως δεν σε βοηθανε πολυ αυτα.

Nαι θα είναι η πρώτη μου συσκευή. Πιθανότατα να βαριέμαι να ασχοληθώ με τον επισκευάσιμο αλλα κάποια στιγμή θα πάρω κ απο αυτον να εχω ετοιμο διαφορετικο υγρο κ οπως με παει μετα. Πέρα απο τις σωστές μπαταριες και καλο καθαρισμο υπαρχουν αλλοι λογοι να αποφυγω μηχανικο mod (θα εβαζα και kick για extra ασφαλεια) ?

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8200 στις: Ιουλίου 04, 2016, 12:07 »
Πιστεύω πως σαν εν δυνάμει νέος ατμιστής επιλέγοντας να ξεκινήσεις με μηχανικό μοντ βάζεις παραπάνω έγνοιες στο μυαλό σου που πιθανά θα σε αποπροσανατολίσουν από τον βασικό στόχο μας που είναι να πετάξουμε το τσιγάρο. Και εξηγούμαι:
1. Το μηχανικό μοντ για να αποδώσει καλύτερα χρειάζεται συγκεκριμένο εύρος αντιστάσεων ή/και πάχος σύρματος αντίστασης.
2. Πρέπει να έχεις το νου σου να μην πέσουν (αποφορτιστούν) πολύ οι μπαταρίες γιατί καταπονούνται και θα χαλάσουν γρήγορα.
3. Πρέπει να έχεις το νου σου να βάζεις με τη σωστή πολικότητα την μπαταρία.
4. Πρέπει να προσέχεις για βραχυκυκλώματα (σπάνια μεν αλλά όχι αδύνατα και σε εργοστασιακούς ατμοποιητές)
5. Πρέπει να το καθαρίζεις συχνά κλπ
Βάζοντας κικ σε μηχανικό μοντ ουσιαστικά το μετατρέπεις σε ηλεκτρονικό και έχεις αρκετές προστασίες (π.χ. βραχυκυκλώματος, αποφόρτισης μπαταρίας κλπ), αλλά πρέπει να δεις αν το μοντ που θα διαλέξεις χωράει το κικ, επίσης αν το χωράει με τι μπαταρίες το χωράει (18650, 18490 κλπ)?
Όπως έχω γράψει εδώ τα μηχανικά μοντ με την κατάλληλη προσοχή του χρήστη είναι ΟΚ όμως σε καμία περίπτωση δεν θα τα συνέστηνα για πρώτη συσκευή.
Η άποψη μου είναι να ξεκινήσεις με ένα φτηνό και καλό ηλεκτρονικό μοντ (υπάρχουν πλέον αρκετά) και αργότερα που θα κατασταλάξεις τι σου αρέσει να πας αν θέλεις σε μηχανικό. Να επισημάνω επίσης, σε περίπτωση που δεν το ξέρεις, ότι αρκετά από τα ηλεκτρονικά μοντ που κυκλοφορούν έχουν και λειτουργία bypass, δουλεύουν δηλαδή σαν μηχανικά μοντ αλλά προσφέροντάς σου όλες τις προστασίες ασφαλείας.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 04, 2016, 13:40 από mankar72 »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8201 στις: Ιουλίου 04, 2016, 12:13 »
Φίλε yorwos81, ο mankar72 στα είπε πολύ ωραία. Δεν υπάρχει λόγος να βάλεις έξτρα έννοιες στο κεφάλι σου, ιδιαίτερα στην αρχή. Το μηχανικό, είναι για πολλούς αυτό που λέμε "το επόμενο βήμα", κάτι το οποίο θέλει πολύ περισσότερη δουλειά για να δουλέψει όπως το θέλουμε, σε σχέση με το ηλεκτρονικό πάντα. Και φυσικά, για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο από θέμα ασφάλειας, θέλει και το απαραίτητο διάβασμα.

Και τελείως ανθρώπινα, πιστεύεις ότι ατμίζοντας με ένα μηχανικό χωρίς να είσαι σίγουρος αν τα έχεις κάνει όλα σωστά, θα απολαμβάνεις το άτμισμα?

Αποσυνδεδεμένος akis_evo_9

  • *
  • 85
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8202 στις: Ιουλίου 04, 2016, 19:32 »
Γεια σας παιδια! Νεο μελος στο forum και επισης νεος κατοχος ενος Istick 60w tc με τον Melo 2 ατμοποιητη!
Εχω ενα σωρο αποριες αλλα θα αρχισω οσον αφορα τις αντιστασεις: δοκιμαζοντας την πρωτη ημερα που το ειχα στα χερια μου την κανθαλ 0.3Ω αντισταση ειχα παααρα πολλα ντουμανια  :)) αλλα ειχα και παρα πολυ μεγαλη καταναλωση και σε υγρο και σε μπαταρια.. Προχωρησα λοιπον σε 0.5 κανθαλ αντισταση την επομενη ημερα και η καταναλωση μειωθηκε στα παντα (υγρο ατμισης, ντουμανια, μπαταρια) να πω επισης οτι και με τις 2 αντιστασεις επαιζα στα 30watts. 
Διαβαζοντας λοιπον απο εδω και απο κει σε ελληνικα και ξενα forum ειδα οτι αρκετοι ανεφεραν χρηση αντιστασης ανω του 1.5Ω και ειχαν πολυ μεγαλη εξοικονομηση σε υγρο ατμισης, μπαταρια και πολυ καλυτερη εμπειρια γευσης!!! ::)   Και ερωτω εγω τωρα, ιχυει κατι τετοιο? Σαν νεος ατμιστης αντενδεικνυται να ανεβω σε τετοιες αντιστασεις για τον "φ, χ, ψ" λογο? Ριχνωντας μια γρηγορη ματια στα σκρουτζομαγαζα δεν βρισκω αντισταση πανω απο 1.3Ω για τον ατμοποιητη μου...  :(

Το ΗΤ που εχω υποστιριζει επισης αντιστασεις νικελιου και τιτανιου με χρηση TC... Θα πρεπει να προτιμησω αυτου του ειδους τις αντιστασεις? Εαν ναι για ποιο λογο?  ???

Συγγνωμη για το μακροσκελες ποστ μου και για τις αρχαριες ερωτησεις μου παιδια!  :)

Αποσυνδεδεμένος ΚΩΣΤΑΣ Η2Ο

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
    • KostasSpear
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8203 στις: Ιουλίου 04, 2016, 19:51 »
Δες το νήμα του melo , θα σε βοηθήσει πολύ    http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,25223.0.html
Έχει κεφαλή και πιο πάνω 1,8 του tryton Το θέμα είναι τι ευχαριστεί εσένα για ν' ακολουθήσεις, μικρή αντίσταση πολλά w ή μεγάλη αντίσταση λίγα w  Και για την γεύση ισχύει αυτό που λες Δεν υπάρχει καλύτερος λόγος να κάνεις κάτι γιατί σ' ευχαριστεί Δοκίμασε τις αντιστάσεις και πορεύσου  
Σωστά το παρατήρησες ότι υπάρχει κατανάλωση στα λίγα Ω  και πολλά w σε αντίσταση  μπαταρία και υγρό καθώς υστερούν σε γεύση και τα δύο

Αποσυνδεδεμένος akis_evo_9

  • *
  • 85
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8204 στις: Ιουλίου 04, 2016, 20:02 »
Σε ευχαριστω πολυ ΚΩΣΤΑΣ Η2Ο για την απαντηση σου! 
18 σελιδες βλεπω στο νημα του Melo οποτε ξεκιναει για τα καλα το διαβασμα!  :)


Καλως σας βρηκα παιδια!  :bye:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 303 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 235 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21536 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282699 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208442 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67027 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175402 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314147 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14894 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125634 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94504 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4595 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix