vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

257 επισκέπτες, 2 χρήστες
Tem, Blackwolf

Twitter

Να ανησυχούμε?

Αποσυνδεδεμένος ggero

  • ***
  • 613
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Να ανησυχούμε?
« Απάντηση #15 στις: Αυγούστου 24, 2011, 12:47 »
Η γνώμη μου είναι πως αν υπήρχαν χειροπιαστές αποδείξεις για την βλαπτικότητα του η.τ.  οι τσιγαροβιομηχανίες θα το είχαν ανακαλύψει και χρησιμοποιήσει πριν προλάβουμε να πούμε "κίμινο" ... Σαφώς και δεν λέμε οτι το η.τ. ειναι εντελώς αθώο αλλά μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου εγώ κοιμάμαι ήσυχος τα βράδια :)

Άλλωστε μέχρι στιγμής κανένας χρήστης με μακροχρόνια εμπειρία στο η.τ. δεν έχει αναφέρει δυσμενείς επιπτώσεις απο την χρήση του και δεν μιλάω μόνο για την ελληνική κοινότητα αλλά και για την ξένη, όπου υπάρχουν περισσότεροι χρήστες και άρα περισσότερες αναφορές για τυχόν προβλήματα υγείας..

Αποσυνδεδεμένος Εktelonistrator

  • **
  • 369
  • I'm Mr.Nobody,a man who does not exist.
Απ: Να ανησυχούμε?
« Απάντηση #16 στις: Αυγούστου 24, 2011, 15:04 »
Θα ήθελα πολύ να δω εκείνη τη γνωστή αφίσα που υπάρχει στα νοσοκομεια, αλλα με 3 εικονες. Εκείνη που δείχνει τον υγειή πνεύμονα, δίπλα του καπνιστή. Να βάλουν 3η, του ατμιστή μετά από 1 χρονο π.χ. ατμισματος.

Θα δωσω απειρα + στο βάγγο και στ'αλλα παιδιά και θα το πω πιο λαϊκα : όσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμαστάρια.  ;)

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Να ανησυχούμε?
« Απάντηση #17 στις: Αυγούστου 24, 2011, 15:18 »
Η μαυρίλα αυτή που λες προέρχεται από την πίσσα και τον καπνό. Ο ατμός δεν έχει πίσσα.
Δύσκολο να βρεις σκέτο ατμιστή. Όλοι είναι πρώην καπνιστές. Θα μπορούσε σίγουρα να γίνει μια φωτογραφία πνευμόνων ενός καπνιστή και μετά μία του ίδιου μετά από 3 χρόνια ατμίσματος.

Αποσυνδεδεμένος geo

  • **
  • 289
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Να ανησυχούμε?
« Απάντηση #18 στις: Αυγούστου 24, 2011, 15:26 »
Παιδιά χαίρετε, 2 μήνες σχεδόν που δεν καπνίζω, έχουν ανοίξει οι πνεύμονες μου, αντοχές ασύγκριτες σε σχέση με πριν, δεν τολμώ ούτε να φανταστώ τον ευατό μου με κ.τ. και του δίνω και καταλαβαίνει ο ατμός. Γνώμη μου ότι δεν είναι ότι ποιο υγειινό το άτμισμα αλλά σε σχέση με το κ.τ. αναμφίβολα αθωότερο, έτσι το βλέπω. Τέλος την υγειά μας να' χουμε και με τον καιρό το αποχαιρετούμε και αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Εktelonistrator

  • **
  • 369
  • I'm Mr.Nobody,a man who does not exist.
Απ: Να ανησυχούμε?
« Απάντηση #19 στις: Αυγούστου 24, 2011, 16:05 »
Θα μπορούσε σίγουρα να γίνει μια φωτογραφία πνευμόνων ενός καπνιστή και μετά μία του ίδιου μετά από 3 χρόνια ατμίσματος.

Sorry, αυτό εννοούσα αλλά μάλον δεν έγινε σαφες.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Να ανησυχούμε?
« Απάντηση #20 στις: Αυγούστου 24, 2011, 16:51 »
Sorry, αυτό εννοούσα αλλά μάλον δεν έγινε σαφες.

Όντως το ίδιο λέγαμε. Εγώ δεν το πρόσεξα.

Σε σχέση με την δημοσίευση που έκανα πιο πάνω, ούτε εγώ την επικροτώ, απλά την ανέφερα.
Αν η εν λόγω εταιρία είχε πάρει κάποιον ντόκτορα ,είχε κάνει κάποια μελέτη, και σε αποτέλεσμα αυτών έδινε αυτά τα συμπεράσματα ναι.
Το πιο πιθανό για να έχει και αυτή το κεφάλι της ήσυχο έδωσε κάποιες προειδοποιήσεις που θεωρεί πως την καλύπτουν.

Κι εγώ το δεύτερο πιστεύω.
Αλλά όταν κάποιος είναι για δεκαετίες καπνιστής, ακόμα και μετά τη διακοπή, κάνουν χρόνια να μειωθούν οι κίνδυνοι από το κάπνισμα. Αυτό αναφέρει και ο καθηγητής που είχε κάνει την πρώτη έρευνα για την Ruyan και λέει ότι ακόμα κι αν κάποιος παρουσιάσει κάποια προβλήματα (καρδιάς κτλ.) μετά την έναρξη χρήσης του η.τ. θα ήταν λάθος να αποδοθούν οι ευθύνες σ' αυτό. Οι λόγοι προϋπήρχαν λόγω καπνίσματος.
Αλλά η εταιρία σού λέει κάτσε να το βάλουμε εμείς στις οδηγίες να μην μας τρέχουν.  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Να ανησυχούμε?
« Απάντηση #21 στις: Αυγούστου 27, 2011, 23:18 »
Η ιδιότητα της νικοτίνης να βοηθά στη δημιουργία νεων τριχοειδών αγγείων μου ήταν γνωστη απο παλιά.
Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι
Αν κάποιος είναι ήδη καρκινοπαθής, θα πρέπει να διακόψει τη λήψη νικοτίνης σε οποιαδήποτε μορφή διότι όπως και το άρθρο αναφέρει η νικοτίνη θα δημιουργήσει
αγγεία που είναι δυνατόν να τροφοδοτήσουν τον καρκίνο.
Για απευθείας καρκινογένεση όμως δεν υπάρχει καμμία ένδειξη.

Για την καρδιά κτλ αυτό ήταν ήδη γνωστό απο παλιά ότι δηλ. η νικοτίνη δεν είναι και ο καλύτερος φίλος της

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Να ανησυχούμε?
« Απάντηση #22 στις: Αυγούστου 28, 2011, 10:20 »
Δεν πιστεύω ότι υπάρχει άνθρωπος που να νομίζει ότι ήταν λάθος που το έκοψε.Έλεος!Όλοι όμως έχουμε τις ανησυχίες μας και νομίζω ότι είναι λογικό από την στιγμή που έχει να κάνει με την υγεία μας.Όπως είναι λογικό να την ''ψάχνουμε'' και να ενημερωνόμαστε.Και πάνω σ΄αυτή την λογική δεν πιστεύω ότι χωράνε απαντήσεις τύπου '' στα περίπτερα και τα σκυλιά δεμένα''.Όλοι εδώ μέσα έχουμε ένα κοινό εχθρό.

Έτσι είναι, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Κυρίως σε αυτά που είναι bolt.  ;)

Αποσυνδεδεμένος atmomixani

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • το μεγεθος μετραει
Απ: Να ανησυχούμε?
« Απάντηση #23 στις: Αυγούστου 28, 2011, 11:35 »
Μπορω να πω μονο αυτο που ζω. .. Νομιζω οτι δεν γινετε επαρκις αποροφιση νικοτινης με το ηλεκτρονικο τσιγαρο δεν μπορω να εξιγισω αλιος πως χορις να το καταλαβω βρεθικα να ατμιζω απο 18 νικοτινη σε 0 χορις να εχω κανενα στεριτικο σινδρομο

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Να ανησυχούμε?
« Απάντηση #24 στις: Αυγούστου 28, 2011, 12:17 »
Η ιδιότητα της νικοτίνης να βοηθά στη δημιουργία νεων τριχοειδών αγγείων μου ήταν γνωστη απο παλιά.
Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι
Αν κάποιος είναι ήδη καρκινοπαθής, θα πρέπει να διακόψει τη λήψη νικοτίνης σε οποιαδήποτε μορφή διότι όπως και το άρθρο αναφέρει η νικοτίνη θα δημιουργήσει
αγγεία που είναι δυνατόν να τροφοδοτήσουν τον καρκίνο.
Για απευθείας καρκινογένεση όμως δεν υπάρχει καμμία ένδειξη.

Για την καρδιά κτλ αυτό ήταν ήδη γνωστό απο παλιά ότι δηλ. η νικοτίνη δεν είναι και ο καλύτερος φίλος της
Ετσι ακριβώς Πάνο, το θέμα έχει ξανασυζητηθεί, η νικοτίνη επιβαρύνει τον ήδη καρκινοπαθή αλλά δεν ευθύνεται για τον όγκο.

Αποσυνδεδεμένος dinosg7

  • *
  • 26
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Να ανησυχούμε?
« Απάντηση #25 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2011, 20:36 »
Λοιπον καταρχας δεχομαστε ολοι πιστευω , οτι με το η.τ γλιτωνουμε απο τις αμετρητες αποδεδειγμενα βλαβερες ουσιες του κ.τ
Ξεκιναμε το η.τ οι περισσοτεροι με νικοτινη για να μειωσουμε και αν δυνατον να εξαφανισουμε το αισθημα στερησης.
Ο επομενος στοχος κατα σειρα τουλαχιστον για μενα ειναι σταδιακη μειωση της νικοτινης του παλι αποδεδειγμενα βλαβερου συστατικου του η.τ .
Και οταν πια πιασω τα μηδενικα υγρα απο κει και περα ειναι το θεμα πλεον στο σταδιο της απλης συνηθειας του παφα πουφα και της φασης του gadget πιο πολυ οποτε τοτε βλεποντας και κανοντας ο καθενας.
Ετσι το βλεπω εγω το ολο θεμα και βεβαια αυστηρα προσωπικα.
Αν τυχον μια μερα αποδειχτει οτι καποιο η ολα απο τα υπολοιπα συστατικα του η.τ ειναι βλαβερα η εθιστικα, τοτε το θεμα παει σε αλλη φαση και θα ψαχτω αλλιως.
Με τα σημερινα δεδομενα ισχυει : εξω το κ.τ ===>εξω η νικοτινη σταδιακα====> παφα πουφα αερα κοπανιστο (μυρωδατο αν προτιματε)  :yes:

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Να ανησυχούμε?
« Απάντηση #26 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2011, 03:19 »
Το να χαλάς χρήματα για παφα πουφα αερα κοπανιστο... και σε συσκευές,λυπάμαι...δε θα το αποδεχθώ.Τουλάχιστον είμαι της αντίθετης άποψης.Και να θυμίσω πως πολλοί,ανάμεσά τους και εγώ(συγνώμη αν σας απογοητεύω) δε κάνουν η/τ γιατί θέλουν να κόψουν το κανονικό αλλά για να γλυτώσουν απ το κρύο έξω όταν δε θα μπορούν να καπνίσουν,για να γλυτώσουν χρήματα μιας κ το κ/τ θα φτάσει που θα φτάσει και γιατί είναι κ πιο "υγιεινό".Μη το κάνουμε σαν τους αντικαπνιστές... ούτε υπερβολές.Δηλαδή απ το μη καίτε τα λεφτά σας(τσιγάρο) θα το πάμε στο ατμίστε τα χωρίς να το έχετε πραγματικά ανάγκη(δηλαδή για Hobby)?!

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Να ανησυχούμε?
« Απάντηση #27 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2011, 04:10 »
Θα συμφωνήσω με τον Steamboy και θα προσθέσω ότι πολλοί από εμάς θέλουμε να κόψουμε και το η.τ. σταδιακά.

Αποσυνδεδεμένος Charas60

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Να ανησυχούμε?
« Απάντηση #28 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2011, 07:13 »
Συμφωνώ επίσης και επαυξάνω! Είχα δημιουργήσει πρόσφατα και ένα σχετικό θέμα στο φόρουμ, με τους προβληματισμούς μου κατά πόσο το ηλεκτρονικό τσιγάρο μπορεί να καταλήξει σ΄ένα ακριβό χόμπυ, μιας και πολλοί από μας έχουμε ήδη ξοδέψει αρκετά χρήματα σε συσκευές και αναλώσιμα. Προσωπικά εγώ, πολλά περισσότερα απ΄το αν κάπνιζα. Φυσικά τα οφέλη είναι πολλά αλλά πιστεύω πως σταδιακά θα πρέπει να μειώνουμε την χρήση του και μόλις νοιώσουμε έτοιμοι να το σταματήσουμε.

Αποσυνδεδεμένος ΣΑΡΑΝΤΟΣ

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
  • ......................
Απ: Να ανησυχούμε?
« Απάντηση #29 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2011, 01:58 »
Διαβαζοντας τα παραπανω σχολια εχω να προσθεσω για το οσο αναφορα τις ανησυχιες μας ( πως οτι και να πουμε δεν θα ησυχασουμε ποτε)! και παντα θα σκεφτομαστε τι μπορει να μας συμβει μετα απο 5 10 χρονια ατμιζματος μιας τοξικης ουσιας που ο κυριος λογος που την ξεκινησαμε ολοι ειναι η υγεια μας ;)
Η γνωμη μου ειναι παρολα αυτα οτι το ητ ειναι σιγουρα καλυτερο για την υγεα απ'το κτ αλλα το καλυτεροτερο ειναι το δεν ρουφαω τιποτα εκτος του οξυγονου και του καθαρου αερα  :D
αφου καταφερα να μην καπνιζω  :thumpup: θα καταφερω αν οχι να κοψω αλλα να μειωσω το ατμιζμα και να μεινω μακρια απ την καταχρηση αυτου

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 297 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34555 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556982 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181597 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 115 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8824 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538252 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60461 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238722 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1531 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16713 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139263 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz