vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

248 επισκέπτες, 8 χρήστες
camber, Ηρακλης, dkostas, ramon, maprix, Milarepa, antiklitos140, Ribot

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος gihal

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #240 στις: Οκτωβρίου 05, 2011, 13:01 »
Καλησπέρα και απο εμένα. Νέος ατμιστής και εγώ έχω βρει 2 αρώματα που μου αρέσουν απο Nobacco, Cigar και French Pipe.

Μπορεί κάποιος παρακαλώ με εμπειρία στα σχετικά αρώματα να προτείνει κάποιες γεύσεις παραπλήσιες?

Θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως, ευχαριστώ εκ των προτέρων. Να μην ξεχάσω, έχω και Giant cartomizer και Ego-T tank για να μπορεί να αναδεικνείεται το κάθε άρωμα εκεί που του αρμόζει.

Αποσυνδεδεμένος deathst

  • *
  • 43
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #241 στις: Οκτωβρίου 05, 2011, 23:48 »
@nassos φιλε μου καταλαβαινω αυτα που λες και πολλα απο αυτα τα εφαρμοζω. δυστυχως δεν ειμαι σε θεση να κοψω το καπνισμα, γ αυτο στραφηκα εδω. το μονο που καταφερα ηταν να το περιορισω 6τσιγ/μερα. γι αυτο ψαχνω να βρω τροπο να σταματησω τελειως. ευχαριστω για το ενδιαφερον

Αποσυνδεδεμένος Andreass

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #242 στις: Οκτωβρίου 07, 2011, 01:57 »
Καλησπέρα και απο εμένα. Νέος ατμιστής και εγώ έχω βρει 2 αρώματα που μου αρέσουν απο Nobacco, Cigar και French Pipe.

Μπορεί κάποιος παρακαλώ με εμπειρία στα σχετικά αρώματα να προτείνει κάποιες γεύσεις παραπλήσιες?

Θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως, ευχαριστώ εκ των προτέρων. Να μην ξεχάσω, έχω και Giant cartomizer και Ego-T tank για να μπορεί να αναδεικνείεται το κάθε άρωμα εκεί που του αρμόζει.
Πριν από 1,5-2 μήνες που ξεκίνησα με το Nobacco cigar 11mg με ικανοποιήσε πλήρως από γεύση αλλά ήθελα και μερικά Κ.Τ.
Δοκίμασα κι άλλα υγρά με τσιγαρίσια γεύση αλλά δεν με ικανοποιούσαν . Όταν δοκίμασα το Nobacco cigar 16mg έχω μείνει σε αυτό και δεν μου έρχεται καθόλου για Κ.Τ.

Αποσυνδεδεμένος stoikon

  • *
  • 28
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #243 στις: Οκτωβρίου 09, 2011, 12:54 »
Καλημέρα σε όλους.
Μετά από 40 χρόνια κ.π. αποφάσισα να το γυρίσω στο η.τ.
Χιάζομαι τη συμβουλή σας. Μετά από  ψάξιμο κατέληξα στο Nobacco Mini & More, νομίζω ότι μου ταιριάζει καλύτερα.
Μόνο στο θέμα διάρκειας  μπαταρίας με δυσκολεύει.
Περιμένω σχόλια. ευχαριστώ
 :)

Αποσυνδεδεμένος striker

  • **
  • 202
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #244 στις: Οκτωβρίου 09, 2011, 13:15 »
Καλησπέρα και απο εμένα. Νέος ατμιστής και εγώ έχω βρει 2 αρώματα που μου αρέσουν απο Nobacco, Cigar και French Pipe.

Μπορεί κάποιος παρακαλώ με εμπειρία στα σχετικά αρώματα να προτείνει κάποιες γεύσεις παραπλήσιες?

Θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως, ευχαριστώ εκ των προτέρων. Να μην ξεχάσω, έχω και Giant cartomizer και Ego-T tank για να μπορεί να αναδεικνείεται το κάθε άρωμα εκεί που του αρμόζει.

Μιλαμε για βαριες αρωματικες, τυπου πουρου γευσεις.
Δοκιμασε απο την σειρα mistique της nobacco το golden margy!Εγω εχω παθει πλακα! :thumpup:
Ειναι και πολυ πιο φθηνο! ;)

Καλημέρα σε όλους.
Μετά από 40 χρόνια κ.π. αποφάσισα να το γυρίσω στο η.τ.
Χιάζομαι τη συμβουλή σας. Μετά από  ψάξιμο κατέληξα στο Nobacco Mini & More, νομίζω ότι μου ταιριάζει καλύτερα.
Μόνο στο θέμα διάρκειας  μπαταρίας με δυσκολεύει.
Περιμένω σχόλια. ευχαριστώ
 :)

Nobacco giant για μεγαλη αυτονομια(για πλακα 8 ωρες) και περισσοτερη απολαυση! ;)

Καλησπέρα και από μένα..
Αγόρασα το Hybrid προσφάτως και μη γνωρίζοντας ποιό υγρό να πάρω, αγόρασα της nobacco με γεύση tobacco και νικοτίνη 16mg. Νομίζω όμως πως θα ήθελα κάτι πιο ελαφρύ. Γενικά έχετε να μου προτείνετε κάποιο υγρό να πάρω?? Η ι δέα της γεύσης μ'αρέσει (εννοώ κάποιου φρούτου κτλ) όμως διστάζω γιατί αν δε θυμίζει τσιγάρο φοβάμαι πως θα καπνίσω πάλι και δεν το θέλω

Αν εισαι ικανοποιημενος απο την γευση του και απλα το θες πιο ελαφρυ, μπορεις να παρεις παλι το ιδιο, αλλα με λιγοτερη νικοτινη, πχ 11mg ή 6mg.
Αν παλι θες και κατι διαφορετικο σε γευση το συζηταμε! 8)

Αποσυνδεδεμένος stoikon

  • *
  • 28
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #245 στις: Οκτωβρίου 09, 2011, 14:08 »
Το Nobacco giant είναι πολύ μεγάλο σε μέγεθος. Ευχαριστώ πάντως.

Αποσυνδεδεμένος AdeLaiN

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #246 στις: Οκτωβρίου 09, 2011, 14:28 »
Και εγω φίλε μου στην αρχή κολλούσα στο ότι είναι λίγο μεγάλο αλλά πίστεψε με το πήρα και βρήκα την ησυχία μου και απο θέμα μπαταρίας και απο αυτονομία σε υγρό και διαρροές ούτε για πλάκα.

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #247 στις: Οκτωβρίου 09, 2011, 14:29 »
Το Nobacco giant είναι πολύ μεγάλο σε μέγεθος. Ευχαριστώ πάντως.
....το μεγεθος μετραει :yes: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος striker

  • **
  • 202
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #248 στις: Οκτωβρίου 09, 2011, 14:47 »
Το Nobacco giant είναι πολύ μεγάλο σε μέγεθος. Ευχαριστώ πάντως.

Πιστεψε με μολις δοκιμασεις και δεις την αποδοση του, σε συνδιασμο με το οτι θα ξεχασεις αλλαγες και φοστισματα μπαταριας καθε τοσο, θα ξεχασεις αμεσως το μεγεθος!!! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος girlplay

  • **
  • 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μη κλεβετε!Η κυβερνηση σιχαινεται τον ανταγωνισμο!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #249 στις: Οκτωβρίου 09, 2011, 15:12 »
Καλημέρα σε όλους.
Μετά από 40 χρόνια κ.π. αποφάσισα να το γυρίσω στο η.τ.
Χιάζομαι τη συμβουλή σας. Μετά από  ψάξιμο κατέληξα στο Nobacco Mini & More, νομίζω ότι μου ταιριάζει καλύτερα.
Μόνο στο θέμα διάρκειας  μπαταρίας με δυσκολεύει.
Περιμένω σχόλια. ευχαριστώ
 :)
Το Nobacco giant είναι πολύ μεγάλο σε μέγεθος. Ευχαριστώ πάντως.
Αν επιμενεις για κατι μικρο....για να εισαι σιγουρος χτυπα και μια εξτρα μπαταρια... ;) http://www.nobacco.gr/product/703/hlektroniko-tsigaro-mpataria-mini&more

Αποσυνδεδεμένος skynet

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #250 στις: Οκτωβρίου 10, 2011, 03:28 »
Γεια σας φίλοι,
ατμίζω 1 μήνα περίπου και είμαι ενθουσιασμένος. Πλέον το παραδοσιακό τσιγάρο μου βρωμάει και δεν θέλω ούτε να το μυρίζω. Κάπνιζα 1 πακέτο περίπου την ημέρα επί 20 περίπου χρόνια και μέσα σε 2 μέρες η εικόνα αυτή άλλαξε. Όμως έχω μία απορία:

Γιατί λέμε ότι εισπνέουμε ατμό? Η αίσθησή μου είναι ότι προκειται για καπνό. Δηλαδή το e-liquid καίγεται επάνω στο νήμα και παράγει καπνό. Θα ήθελα λοιπόν τη γνώμη σας.

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #251 στις: Οκτωβρίου 10, 2011, 09:13 »
Γεια σας φίλοι,
ατμίζω 1 μήνα περίπου και είμαι ενθουσιασμένος. Πλέον το παραδοσιακό τσιγάρο μου βρωμάει και δεν θέλω ούτε να το μυρίζω. Κάπνιζα 1 πακέτο περίπου την ημέρα επί 20 περίπου χρόνια και μέσα σε 2 μέρες η εικόνα αυτή άλλαξε. Όμως έχω μία απορία:

Γιατί λέμε ότι εισπνέουμε ατμό? Η αίσθησή μου είναι ότι προκειται για καπνό. Δηλαδή το e-liquid καίγεται επάνω στο νήμα και παράγει καπνό. Θα ήθελα λοιπόν τη γνώμη σας.

Όταν βάζεις νερό στο μπρίκι και εισπνέεις, τι εισπνέεις? Καπνό ή ατμό?

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #252 στις: Οκτωβρίου 10, 2011, 09:45 »
Γεια σας φίλοι,
ατμίζω 1 μήνα περίπου και είμαι ενθουσιασμένος. Πλέον το παραδοσιακό τσιγάρο μου βρωμάει και δεν θέλω ούτε να το μυρίζω. Κάπνιζα 1 πακέτο περίπου την ημέρα επί 20 περίπου χρόνια και μέσα σε 2 μέρες η εικόνα αυτή άλλαξε. Όμως έχω μία απορία:
Γιατί λέμε ότι εισπνέουμε ατμό? Η αίσθησή μου είναι ότι προκειται για καπνό. Δηλαδή το e-liquid καίγεται επάνω στο νήμα και παράγει καπνό. Θα ήθελα λοιπόν τη γνώμη σας.

Η αίσθησή σου ότι είναι καπνός δείχνει ότι το ΗΤ έχει πετύχει το στόχο του. Να αντικαταστήσει τον καπνό.
Το υγρό δεν καίγεται πάνω στο νήμα, εξατμίζεται.
Καύση γίνεται σε πολύ μεγάλες θερμοκρασίες. Εξάτμιση όμως, γίνεται σε οποιαδήποτε θερμοκρασία, ακόμα και πολύ - πολύ χαμηλή. Οπωσδήποτε όμως, η ένταση της εξάτμισης μεγαλώνει με τη θερμοκρασία. Κι αυτός είναι ο σκοπός της αντίστασης... να ανεβάζει τη θερμοκρασία.
Το καλοκαίρι η μπουγάδα στεγνώνει αμέσως. Το χειμώνα όμως...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 10, 2011, 10:35 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος skynet

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #253 στις: Οκτωβρίου 10, 2011, 16:56 »
Φίλοι ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Αφού ξεκαθαρίσω για μία ακόμη φορά ότι και ραδιενέργεια να αποδειχθεί ότι ατμίζω, εγώ στο παραδοσιακό τσιγάρο ΔΕΝ ΓΥΡΙΖΩ ΜΕ ΤΠΤ. θα ήθελα να επιμείνω λίγο στους προβληματισμούς μου. Ο ατμός από τον καπνό έχουν μία βασική διαφορά που δεν επιδέχεται αμφισβήτηση: ο ατμός είναι φυσικό φαινόμενο και ο καπνός χημικό. Στον ατμό αλλάζει μόνο η κατάσταση του υγρού, ενώ στον ατμό αλλάζει η χημική του σύσταση. Αν είναι ατμός αυτό που εισπνέουμε τότε αν τον φυσήξουμε σε ένα παγωμένο μέταλλο ή τζάμι θα ξαναγίνει σταγονίδια λαδιού. Όμως δεν νομίζω ότι κάτι τέτοιο θα συμβεί. οπότε και σκέφτομαι σοβαρά ότι πρόκειται για καπνό.

Υ.Γ. θα επιμείνω λίγο στην άποψή μου -όσο τη θεωρώ σωστή και σίγουρα μέχρι να φτάσω τα 5 post για να δικαιούμαι την έκπτωση (δλδ δεν είμαι βαλτός-απλά εκφράζω μία άποψη που μακάρι να είναι λάθος :)

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #254 στις: Οκτωβρίου 10, 2011, 17:04 »
Δεν έχεις παρά να περιμένεις να πέσει κι άλλο η θερμοκρασία του περιβάλλοντος ... :)

Και κάτι σημαντικό... ο καπνός είναι στερεό σώμα. Ανεβαίνει γιατί έχει μικρότερη πυκνότητα από τον αέρα. Επειδή όμως δεν διαλύεται στον αέρα σε κλειστούς χώρους, νοιώθεις την παρουσία του.
Για δες και αυτό που βγαίνει από το ΗΤ. Κλείσε τα μάτια για 5 δεύτερα και μετά ψάξε να το βρεις...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171327 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275248 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15191 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13916 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9215 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42651 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 378 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34740 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181852 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 158 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8949 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364