vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

188 επισκέπτες, 2 χρήστες
Milarepa, camber

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7695 στις: Μαρτίου 11, 2016, 16:43 »
Ενα ακομα που παρατηρησα εγω... Οταν πρωτοαρχισα το η.τ. ειχα εναν ερεθισμο/καψιματακι στο λαιμο ακομα και λιγο βηχα μετα απο καποιες τζουρες. Σε μενα τουλαχστον, ολα αυτα εξαφανιστηκαν μετα απο λιγο καιρο, ανεξαρτητα με τα ποσοστα pg κ vg και τη νικοτινη. Τωρα, καποια υγρα -διαφορετικα στον καθενα- μπορει να μας ερεθιζουν το λαιμο. Λιγο υπομονη να στρωσει ο λαιμος, να κανεις τις δοκιμες σου και δεις τι σου καθεται καλυτερα. :)

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7696 στις: Μαρτίου 11, 2016, 17:21 »
Ερώτηση: Αφού δεν με ενοχλεί στις υπόλοιπες τζούρες αντιθέτως η αίσθηση γεύσης/ικανοποίησης είναι ακριβώς αυτή που θέλω, δεν είναι ρίσκο να δοκιμάσω με χαμηλότερη;
Άλλη μία ερώτηση ίσως πιο κουτή: Τα τσιγάρα που κάπνιζα περιείχαν ο,8 νικοτίνη. Του υγρού που ατμίζω είναι 12. Δεν με χαλάει όμως καθόλου. Καταλαβαίνω πως άλλο το κάπνισμα κι άλλο το άτμισμα αλλά δεν θα έπρεπε να με κάνει να δυσανασχετώ η τόση διαφορά νικοτίνης; Κι αφού δεν με κάνει να δυσανασχετώ πως θα την ελαττώσω τη ρημάδα; Φοβάμαι μην ξανα.....αμαρτήσω!
Για αρχή να σου πως πως είναι άλλο πράγμα τα 0,8mg νικοτίνης στον (ο θεός να τον κάνει) κανονικό καπνό, και άλλο πράγμα στα υγρά που ατμίζουμε.
Κι εγώ 0,8 έκανα στα τσιγάρα (Camel) ενώ στον ατμό ξεκίνησα με 1,8 και τώρα είμαι στο 1,2.
Επίσης σου θυμίζω πως το "χτύπημα" που χρειαζόμαστε (για να προσομειάσουμε όσο μπορούμε την παλιά μας συνήθεια) ΔΕΝ εξαρτάται μόνο από την νικοτίνη!
Και γι αυτό θα διαπιστώσεις αργά ή γρήγορα πως διαφορετικά υγρά, με την ίδια νικοτίνη, στον ίδιο ατμοποιητή, με την ίδια αντίσταση και τα ίδια watt, δίνουν διαφορετικό "χτύπημα.
Το χτύπημα εξαρτάται κατά πολύ και από την ποσότητα PG που περιέχει το υγρό, αλλά και άλλους παράγοντες που δρουν συνδυαστικά.

Για δική σου ευκολία και για να μην χάνεσαι στις αναλύσεις, κράτα στο μυαλό σου αυτό:
Περισσότερη PG στο υγρό = περισσότερο "χτύπημα, αλλά και περισσότερη πιθανότητα για γρατσούνισμα + λιγότερη παραγωγή ατμού.
Περισσότερη VG στο υγρό = λιγότερο "χτύπημα", αλλά μεγαλύτερη παραγωγή ατμού (τα ντουμάνια που λέμε) με πιο "βελούδινη" αίσθηση.

Τέλος, το "γρατσούνισμα" στο λαιμό, μπορεί να οφείλεται σε πάρα πολλούς παράγοντες που δρουν είτε συνδυαστικά είτε μεμονωμένα.
π.χ.:
α) Ποσοστό PG
β) Ποσοστό νικοτίνης
γ) Ύπαρξη κάποιου συγκερκιμένου αρώματος στο υγρό, στο οποίο μπορεί να έχεις ευαισθησία (π.χ. κανέλα)
δ) Watt σε σχέση με την αντίσταση, που σημαίνει θερμοκρασία ατμοποίησης του κάθε υγρού
ε) Προσαρμογή του λαιμού σου και γενικότερα του αργανισμού σου στις καινούργιες συνθήκες
και πολλά άλλα.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Κι άλλη μια ερώτηση φτου και βγαίνω: Αν θελήσω ένα μοντ ακόμα ως αντικατάσταση, πρέπει πάλι να διαλέξω το ίδιο ; Για τώρα έχω eleaf 30W + Nautilus.

Δεν είναι απαραίτητο να διαλέξεις το ίδιο, παρά μόνο αν αυτό σου δίνει εσένα ένα αίσθημα "ασφάλειας".
Αν όμως θέλεις να μας εμπιστευτείς, νομίζω πως οι περισσότεροι από εμάς θα σου προτείναμε κάτι ένα κλικ καλύτερο από αυτό που έχεις.
Π.χ.: Για μοντάκι μπορείς να πάρεις το eVic VTC Mini της Joyetech (αγαπημένο μοντάκι του μισού φόρουμ)
και για ατμοποιητή έναν Triton Mini που είναι και της ίδιας εταιρίας με τον Ναυτίλο, αλλά πιο εξελιγμένο και με πολλά προτερήματα.
Υπάρχουν δεκάδες άλλα προϊόντα (όρεξη να 'χεις να το ψάχνεις) αλλά αυτά τα δύο θα σε καλύψουν για μεγάλο χρονικό διάστημα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 11, 2016, 17:30 από e-spy »

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7697 στις: Μαρτίου 11, 2016, 18:57 »
@E-spy αναφέρεις την υψηλότερη νικοτίνη ως μία από τις αιτίες.
Ερώτηση: Αφού δεν με ενοχλεί στις υπόλοιπες τζούρες αντιθέτως η αίσθηση γεύσης/ικανοποίησης είναι ακριβώς αυτή που θέλω, δεν είναι ρίσκο να δοκιμάσω με χαμηλότερη;
Άλλη μία ερώτηση ίσως πιο κουτή: Τα τσιγάρα που κάπνιζα περιείχαν ο,8 νικοτίνη. Του υγρού που ατμίζω είναι 12. Δεν με χαλάει όμως καθόλου. Καταλαβαίνω πως άλλο το κάπνισμα κι άλλο το άτμισμα αλλά δεν θα έπρεπε να με κάνει να δυσανασχετώ η τόση διαφορά νικοτίνης; Κι αφού δεν με κάνει να δυσανασχετώ πως θα την ελαττώσω τη ρημάδα; Φοβάμαι μην ξανα.....αμαρτήσω!
@ e-spy, teo77 @giorgo δεν το είχα σκεφτεί καθόλου αυτό με το watt.Αντιθέτως το είχα εκεί κολλημένο συνεχώς. Θα ακολουθήσω (ξανά) ευλαβικά τις οδηγίες σας να ξέρετε όμως πως αυτό με τη PG, VG πολύ με μπερδεύει όσο διάβασμα και να ρίξω.
ΥΓ. @e-spy Σιγά μην κλάψω, σιγά μην απογοητευτώ!! Θα το κόψω το είπα και τελείωσε. Εξάλλου με αφήνετε; Δεν με αφήνετε!!!!
Κι άλλη μια ερώτηση φτου και βγαίνω: Αν θελήσω ένα μοντ ακόμα ως αντικατάσταση, πρέπει πάλι να διαλέξω το ίδιο ; Για τώρα έχω eleaf 30W + Nautilus.

Να προσθέσω κι εγώ δυο-τρία πράγματα σ’ όλα τα σωστά που σου είπαν τα παιδιά από πάνω.

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον e-spy που επιμένει πως άλλο πράγμα η νικοτίνη στα τσιγάρα και άλλο στα υγρά. Στα τσιγάρα η αναφερόμενη νικοτίνη σημαίνει εκτιμώμενη πρόσληψη ανά τσιγάρο. Στα υγρά το mg/ml σημαίνει περιεκτικότητα νικοτίνης ανά ml υγρού. Το πακέτο τσιγάρα που γράφει 0,8 mg νικοτίνη από έξω, αυτό που μας λεει στην πραγματικότητα είναι πως το κάθε τσιγάρο του πακέτου αυτού περιέχει 8 mg (8 όχι 0,8) νικοτίνης και βασιζόμενοι σε κάποιες μελέτες (λίγο πεπαλαιωμένες κατά την άποψη μου) υπολογίζουν την μέση πρόσληψη γύρω στο 10% της περιεκτικότητας. Για την σχέση περιεκτικότητας και τελικής πρόσληψης νικοτίνης από τον οργανισμό στα ατμιστικά υγρά δεν υπάρχουν μελέτες για να πούμε με ασφάλεια πως είναι 10, 20, 50 ή 99%. Γι’ αυτό μην πονοκεφαλιάζεις μ’ αυτό το θέμα - τουλάχιστον όχι ακόμα...

Να έρθω τώρα στο αρχικό σου ερώτημα. Επειδή όπως λες το πρόβλημα με το ‘κάψιμο’ στην εισπνοή δεν το έχεις συνέχεια αλλά κάθε περίπου δέκα τζούρες, η άποψη μου είναι πως πρόκειται για υποτροφοδοσία ή ίσως και σχεδόν τελείως στεγνό βαμβάκι. Θεωρώ πως τα 13 watt είναι πολλά για τις αντιστάσεις του ναυτίλου με συνέπεια να μην μπορεί να διαβραχεί σωστά το απορροφητικό υλικό  και να αντεπεξέλθει στις συνεχόμενες τζούρες. Σου προτείνω να πας την ρύθμιση κάτω από τα 10 watt και να μείνεις εκεί. Αν και πάλι αισθάνεσαι λίγο ‘στεγνές’ τις τζούρες, μπορείς να τραβήξεις μια-δυο τζούφιες (να ρουφάς δηλαδή χωρίς να πατάς το κουμπί) και μετά να κάνεις κανονικές. Και φυσικά μπορείς να κλείσεις λίγο τον αέρα (να βάλεις δηλαδή την ρύθμιση αέρα σε πιο μικρή τρύπα). Μ’ αυτούς τους δυο τρόπους αυξάνεις την τροφοδοσία της κεφαλής με υγρό και αποφεύγεις τα καμένα. Εγώ όμως θα επιμείνω πως για το πρόβλημα ευθύνονται μόνο τα 13 watt και δεν χρειάζεται να καταφύγεις στα δύο κολπάκια που σου είπα στο τέλος.

Και κάτι τελευταίο. Αυτή τη στιγμή Ναταλία δίνεις την μάχη της διακοπής του τσιγάρου που είναι και η μητέρα όλων των μαχών. Γνώμη μου είναι να μην δώσεις συγχρόνως και την μάχη μείωσης της νικοτίνης στα υγρά. Έχεις καιρό γι’ αυτήν αργότερα... :)



« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 12, 2016, 02:33 από cpbaroque »

Αποσυνδεδεμένος Natalia

  • *
  • 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I want it all and I want it delivered!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7698 στις: Μαρτίου 11, 2016, 19:33 »
Ενα ακομα που παρατηρησα εγω... Οταν πρωτοαρχισα το η.τ. ειχα εναν ερεθισμο/καψιματακι στο λαιμο ακομα και λιγο βηχα μετα απο καποιες τζουρες. Σε μενα τουλαχστον, ολα αυτα εξαφανιστηκαν μετα απο λιγο καιρο, ανεξαρτητα με τα ποσοστα pg κ vg και τη νικοτινη. Τωρα, καποια υγρα -διαφορετικα στον καθενα- μπορει να μας ερεθιζουν το λαιμο. Λιγο υπομονη να στρωσει ο λαιμος, να κανεις τις δοκιμες σου και δεις τι σου καθεται καλυτερα. :)

Ναι το παρατήρησα κι εγώ. Τις δύο μέρες επειδή έχω μια ευαισθησία στις αμυγδαλές είχα έντονη ενόχληση αλλά επειδή είχα διαβάσει το μάθημά μου από εδώ, έκανα υπομονή και νομίζω αρχίζει και περνάει 

Να προσθέσω κι εγώ δυο-τρία πράγματα σ’ όλα τα σωστά που σου είπαν τα παιδιά από πάνω.

 Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον e-spy που επιμένει πως άλλο πράγμα η νικοτίνη στα τσιγάρα και άλλο στα υγρά. Στα τσιγάρα η αναφερόμενη νικοτίνη σημαίνει εκτιμώμενη πρόσληψη ανά τσιγάρο. Στα υγρά το mg/ml σημαίνει περιεκτικότητα νικοτίνης ανά ml υγρού. Το πακέτο τσιγάρα που γράφει 0,8 mg νικοτίνη από έξω, αυτό που μας λεει στην πραγματικότητα είναι πως το κάθε τσιγάρο του πακέτου αυτού περιέχει 8 mg (8 όχι 0,8) νικοτίνης και βασιζόμενοι σε κάποιες μελέτες (λίγο πεπαλαιωμένες κατά την προσωπική μου εκτίμηση) υπολογίζουν την μέση πρόσληψη γύρω στο 10% της περιεκτικότητας. Για την σχέση περιεκτικότητας και τελικής πρόσληψης νικοτίνης από τον οργανισμό στα ατμιστικά υγρά δεν υπάρχουν μελέτες για να πούμε με ασφάλεια πως είναι 10, 20, 50 ή 99%. Γι’ αυτό μην πονοκεφαλιάζεις μ’ αυτό το θέμα - τουλάχιστον όχι ακόμα...

Ναι, απόλυτα λογικό. Κατάλαβα ακριβώς το λάθος στο σκεπτικό μου. 

Να έρθω τώρα στο αρχικό σου ερώτημα. Επειδή όπως λες το πρόβλημα με το ‘κάψιμο’ στην εισπνοή δεν το έχεις συνέχεια αλλά κάθε περίπου δέκα τζούρες, η προσωπική μου άποψη είναι πως πρόκειται για υποτροφοδοσία ή ίσως και σχεδόν τελείως στεγνό βαμβάκι. Θεωρώ πως τα 13 watt είναι πολλά για τις αντιστάσεις του ναυτίλου με συνέπεια να μην μπορεί να διαβραχεί σωστά το απορροφητικό υλικό  και να αντεπεξέλθει στις συνεχόμενες τζούρες. Σου προτείνω να πας την ρύθμιση κάτω από τα 10 watt και να μείνεις εκεί. Αν και πάλι αισθάνεσαι λίγο ‘στεγνές’ τις τζούρες, μπορείς να τραβήξεις μια-δυο τζούφιες (να ρουφάς δηλαδή χωρίς να πατάς το κουμπί) και μετά να κάνεις κανονικές. Και φυσικά μπορείς να κλείσεις λίγο τον αέρα (να βάλεις δηλαδή την ρύθμιση αέρα σε πιο μικρή τρύπα). Μ’ αυτούς τους δυο τρόπους αυξάνεις την τροφοδοσία της κεφαλής με υγρό και αποφεύγεις τα καμένα. Εγώ όμως θα επιμείνω πως για το πρόβλημα ευθύνονται μόνο τα 13 watt και δεν χρειάζεται να καταφύγεις στα δύο κολπάκια που σου είπα στο τέλος.

 Και κάτι τελευταίο. Αυτή τη στιγμή Ναταλία δίνεις την μάχη της διακοπής του τσιγάρου που είναι και η μητέρα όλων των μαχών. Γνώμη μου είναι να μην δώσεις συγχρόνως και την μάχη μείωσης της νικοτίνης στα υγρά. Έχεις καιρό γι’ αυτήν αργότερα... :)

Και νομίζω πως η πρακτική μου εξάσκηση από το μεσημέρι δικαιώνει απόλυτα τη λύση αυτή. Χαμήλωσα τα Watt στο 10 και φυλάω στη γωνία για την στραβή τζούρα αλλά..... τίποτις! Ντάξει είναι που είσαι και λίγο καταυλακιώτης κι έχει βαρύτητα η άποψή σου λόγω....τοποθεσίας!



Για δική σου ευκολία και για να μην χάνεσαι στις αναλύσεις, κράτα στο μυαλό σου αυτό:
Περισσότερη PG στο υγρό = περισσότερο "χτύπημα, αλλά και περισσότερη πιθανότητα για γρατσούνισμα + λιγότερη παραγωγή ατμού.
Περισσότερη VG στο υγρό = λιγότερο "χτύπημα", αλλά μεγαλύτερη παραγωγή ατμού (τα ντουμάνια που λέμε) με πιο "βελούδινη" αίσθηση.

Άψογη ανάλυση...... η ξανθιά όχι μόνο το έλαβε αλλά και το κατάλαβε!!!! Και είμαι φαν μάλλον της VG!


Δεν είναι απαραίτητο να διαλέξεις το ίδιο, παρά μόνο αν αυτό σου δίνει εσένα ένα αίσθημα "ασφάλειας".
Αν όμως θέλεις να μας εμπιστευτείς, νομίζω πως οι περισσότεροι από εμάς θα σου προτείναμε κάτι ένα κλικ καλύτερο από αυτό που έχεις.
Π.χ.: Για μοντάκι μπορείς να πάρεις το eVic VTC Mini της Joyetech (αγαπημένο μοντάκι του μισού φόρουμ)
και για ατμοποιητή έναν Triton Mini που είναι και της ίδιας εταιρίας με τον Ναυτίλο, αλλά πιο εξελιγμένο και με πολλά προτερήματα.
Υπάρχουν δεκάδες άλλα προϊόντα (όρεξη να 'χεις να το ψάχνεις) αλλά αυτά τα δύο θα σε καλύψουν για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Φυσικά και θα σας εμπιστευτώ.... (ξανά!) απλά θα περιμένω λιγουλάκι γιατί είναι άουτς....

Ένα σετ = κανένα.

Αν πάθει κάτι ο ατμοποιητής σου ή το μοντάκι σου τί θα κάνεις; :dontknow:

Κατά τη γνώμη μου πάρε και ένα δεύτερο σετ (μοντ - ατμοποιητή), για να έχεις πάντα ετοιμοπόλεμο αλλά και με μία δεύτερη γεύση.

Το δεύτερο είναι πολύ σημαντικό για να μην μπουχτίζεις μία γεύση συνέχεια. ;)

Εγώ αυτό κάνω. Αλλάζω την μέρα 2 και 3 γεύσεις και έτσι δεν τις βαριέμαι.

Τώρα για το ποιο σετάκι να σου προτείνω, υπάρχουν πολλές προτάσεις και δεν ξέρω τα θέλω σου.

Να αυτά μου λέτε και αγχώνετε.... Φτου φτου σκόρδα....

Παιδιά σας ευχαριστώ ξανά και ξανά.... 

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7699 στις: Μαρτίου 11, 2016, 19:34 »
Ναταλία όλα όσα σου είπαν οι συνατμιστές από πάνω είναι σωστά και συμφωνώ απόλυτα.

Ο οργανισμός σου κάνει την επανάστασή του γιατί του έκοψες μια κακιά συνήθεια που όμως την είχε συνηθίσει.

Το ίδιο συνέβη και σε μένα τον πρώτο μήνα και σιγά σιγά όλα διορθώθηκαν.

Για δεύτερο σετάκι έχεις να ρίξεις πολύ διάβασμα στα νήματα του φόρουμ και πριν αποφασίσεις να το αγοράσεις καλό θα ήταν να το δοκιμάσεις σε κάποιο μαγαζί. (αυτό αφορά περισσότερο τον ατμοποιητή).

Μην αγχώνεσαι πάρε το χρόνο σου, κάνε τις δοκιμές σου και όλα θα πάνε καλά.

Για οτιδήποτε βοήθεια χρειαστείς εδώ είμαστε όλοι μας.

Το θέμα είναι να μην απογοητευτείς και γυρίσεις στις παλιές κακές συνήθειες.

Θέλει επιμονή και υπομονή. :)

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7700 στις: Μαρτίου 11, 2016, 21:02 »
Και κάτι ακόμα.  Δυστυχώς το άτμισμα καπάκι μετα το φαγητό δεν έχει καμιά μα καμιά σχέση με το κάπνισμα στην περίπτωση μου τουλάχιστον, και θα με ενδιέφερε να ακούσω και τις απόψεις των πιο παλιών.
Μετά από τροφή, δεν μπορώ να ευχαριστηθώ καμιά τζούρα γιατί με καίει άσχημα λες και μισιούνται pg/vg με το φαί.Συμβαίνει και σε άλλους αυτό?

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7701 στις: Μαρτίου 11, 2016, 21:07 »
ναι και σε εμενα το ιδιο συμβαινει.
με την διαφορα οτι εμενα μου αρεσει :))

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7702 στις: Μαρτίου 11, 2016, 21:11 »
Σε μένα συμβαίνει το αντίθετο. :))

Μετά το φαγητό το απολαμβάνω. :D

Το ίδιο και με τον καφέ βεβαίως βεβαίως. ;)

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7703 στις: Μαρτίου 11, 2016, 21:33 »
 :)) Με εχει σωσει το  earth brother-after lunch liquid οπωσδηποτε :))

Αποσυνδεδεμένος akilleas

  • **
  • 166
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7704 στις: Μαρτίου 11, 2016, 22:03 »
Και εγώ μετά το φαγητό αλλά και με τον καφέ το απολαμβάνω. Δεν μου λείπει καθόλου, μα καθόλου το κανονικό τσιγάρο. Ελπίζω και εύχομαι να μου είναι το ίδιο και μετά από ένα χρόνο....

sent from my Amstrad CPC6128


Αποσυνδεδεμένος Humphrey

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
  • Σήμερα είναι το αύριο για τ οποίο ανησυχούσες χτες
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7705 στις: Μαρτίου 11, 2016, 22:22 »
Εγω φυλάω τα φρέσκα μη καπνικά υγρά για το πρωί, με τον καφέ, σκέτη αποοολαυση . Μετά το φαγητό ούτε κρύο ούτε ζέστη, ουδέτερη η αίσθηση. Μενει να κάνω και το τρίτο τεστ, μετα το σεξ αλλα προς το παρόν διστάζω   :)) Τον Ντε Νίρο πάντως που ειδα προσφατα σε μια ταινία να ατμίζει αφτερ , δε μάσησε μη γίνει ρόμπα, μαλιστα έδειχνε να το απολαμβάνει  ;D

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7706 στις: Μαρτίου 12, 2016, 09:47 »
Χρήστο δοκίμασε τόσο μετά αλλά και κατά τη διάρκεια............ :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Natalia

  • *
  • 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I want it all and I want it delivered!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7707 στις: Μαρτίου 14, 2016, 15:40 »
Ξανά εδώ με δύο απορίες ακόμα: 1. Ο Ναυτίλος έχει δυο ειδών αντιστάσεις, 1, 6 και 1, 8. Αλλάζοντας αντίσταση η ένδειξη στο μοντάκι μου γράφει στα Ω 2,0. Έκανα κάτι λάθος; Αυτή που έβαλα έγραφε 1,8 επάνω.
Ερώτηση 2. Την αναλογία PG , VG σε ένα υγρό αναπλήρωσης που μπορώ να την δω; Η Βανίλια της Innovation δεν το γράφει επάνω κάπου. Μήπως γιατί είναι μισή μισή; 

Αποσυνδεδεμένος kurtz

  • *
  • 89
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7708 στις: Μαρτίου 14, 2016, 16:05 »
Σχεδόν ποτέ το mod και η αναγραφόμενη τιμή της αντίστασης δεν συμβαδίζουν. Λίγο χάνει το ένα λίγο το άλλο, πάντα υπάρχει διαφορά. Προσωπικά δεν το θεωρώ πρόβλημα. Όσο για το συγκεκριμένο υγρό δεν γνωρίζω την αναλογία PG/VG αλλά μπορείς να την βρεις στο site της εταιρείας.

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7709 στις: Μαρτίου 14, 2016, 16:22 »
Ερώτηση 2. Την αναλογία PG , VG σε ένα υγρό αναπλήρωσης που μπορώ να την δω; Η Βανίλια της Innovation δεν το γράφει επάνω κάπου. Μήπως γιατί είναι μισή μισή;
50-50 είναι, και έχει και μια σειρά 100% VG που είναι μπλιαχ.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171365 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275274 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15202 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13922 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9220 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42662 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 381 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34783 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557426 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181866 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 160 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8985 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364