vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

265 επισκέπτες, 4 χρήστες
Milarepa, Xxristos, sakissalonika, Chris66

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7455 στις: Φεβρουαρίου 15, 2016, 16:46 »
Η περίπτωση να μυρίζει έτσι το υγρό παίζει; Δοκίμασες να το μυρίσεις με ανοιχτό τον ατμοποιητή; (όχι από το μπουκαλάκι του).
Αν ναι, το αδειάζεις, πλένεις, ξαναγεμίζεις, κομπλέ.  ;)

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7456 στις: Φεβρουαρίου 15, 2016, 16:49 »
αν ειχες ριξει παραπανω θα ειχε γουργουριτο απο το επιπλεον υγρο.
βαζεις χαρτοπετσετουλα να παρει τα πολλα και εισαι οκ.
απο ποσα βατ αρχισες με την νεα?
στην αρχη θελει χαμηλα να στρωσει και μετα ανεβαινεις

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7457 στις: Φεβρουαρίου 15, 2016, 16:51 »
@Drogi
Απλά το υγρό σου πήρε μυρωδιά από την παλιά αντίσταση.
Όταν μας φέρνει καμένο χύνουμε το παλιό υγρό.
Δεν πέθανε τίποτα.
Πέτα το παλιό υγρό βάλε καινούριο και μετά από 10 τζούρες θα είναι όλα υπέροχα.

Αποσυνδεδεμένος Drogi

  • *
  • 21
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7458 στις: Φεβρουαρίου 15, 2016, 16:56 »
Ναι παιδια το υγρο βρωμουσε οντως..το πεταξα, το ξεπλυνα και τωρα τραβαω τζουρες μπας και ισιωσει  :shock_sick_02: ..Βρωμαει λιγο και η αντισταση αλλα πρεπει να ειναι απο το παλιο υγρο ..
 antonelo το η.τ μου εχει σταθερά βατ, δεν ξερω καν ποσα να πω την αληθεια, αλλα δεν υπαρχει η δυνατοτητα να τα αυξομειώσει καποιος.
Σας ευχαριστω πολυ ολους  :)


edit:μετα απο πολυ ατμισμα εχει σχεδον επανελθει η γευση, οποτε εφταιγε οντως το υγρο.!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 15, 2016, 17:37 από Drogi »

Αποσυνδεδεμένος arxiloxos

  • ***
  • 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα αγαθα κο(λ)ποις κτωνται
    • arxiloxos.simplesait.com
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7459 στις: Φεβρουαρίου 15, 2016, 18:01 »
Eδω και μερικες μερες ατμιζω την cola της vapormania στην 6αρα νικοτηνη.Το προβλημα μου ειναι οτι με αυτο το υγρο ΄΄δακρυζει΄΄κατω απο την αντισταση και στον πολο της μπαταριας.Η μπαταρια φαινετε να αδειαζει πιο γρηγορα και ακουω εντονο γουργουριτο.Νομιζα οτι εφταιγε η μπαταρια αλλα δεν!.Ταυτοχρωνα ατμιζω με ενα after 8 cream και δεν συμβαινει κατι αντιστοιχο.Και ουτε γουργουριζει.Ερωτηση.Ειναι δυνατον σε ολα αυτα που αναφερω να φταιει το υγρο?( παρεπιπτωντος ειναι και εντελως χαλια στην γευση).

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7460 στις: Φεβρουαρίου 15, 2016, 18:09 »
Nαι υπάρχει περίπτωση το ένα υγρό να είναι πιο λεπτόρευστο από το άλλο και να εισέρχεται σε μεγαλύτερη ποσότητα στον χώρο ατμοποίησης με αποτέλεσμα να δημιουργεί μπουρμπουλήθρες και υγρασία χαμηλά όπως λες στον πόλο.
Μπορεί επίσης να φταίει και η μπαταρία σου αν δεν έχει "δύναμη" να ατμοποιήσει το περισσότερο υγρό που πηγαίνει στην αντίσταση (κεφαλή).

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7461 στις: Φεβρουαρίου 15, 2016, 18:25 »
Τον είχα και δυστυχώς δεν έχει επισκευάσιμο κομμάτι

Δοκίμασες να φτιάξεις?  γιατι βρήκα και άλλα DIY για αυτές τις αντιστάσεις.

3 εβδομάδες η.τ. δεν είμαι και πολύ έμπειρος.

Αποσυνδεδεμένος arxiloxos

  • ***
  • 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα αγαθα κο(λ)ποις κτωνται
    • arxiloxos.simplesait.com
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7462 στις: Φεβρουαρίου 16, 2016, 14:05 »
Ειμαι στην τελικη ευθεια για modακι,και πανω που εμπαινα για να το παραγγειλω απο ελληνικο net για το 30w το istick εννοώ  να σου και πεφτω στα παραπονα...Τα ιδια παραπονα εχω διαβασει και για το αλλο mod.Δλδ αναφερωμαι στα eleaf isteak 30και 40.Σε αυτα εχω καταληξει ενα απο τα δυο.Δεν θελω προβληματα αυτο ειναι ολο η οσο γίνετε λιγοτερα προβλήματα,μπορω να εχω τις τελικες γνωμες σας;

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7463 στις: Φεβρουαρίου 16, 2016, 14:16 »
Πιστεύω ότι στα ανάλογα θέματα για τα μοντάκια που ενδιαφέρεσαι, θα πάρεις πιο σωστές απαντήσεις γιατί πολλοί από εκείνους που γράφουν εκεί τα έχουν τα mod και τα χρησιμοποιούν.

Αποσυνδεδεμένος PaulosChania

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
  • Καλησπέρα και καλή βραδιά!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7464 στις: Φεβρουαρίου 17, 2016, 01:53 »
Εχω kanthal A1 26... θέλω να παίξω  subohm περιπου στα 0.8 εως πάνω απο ohm 1.2 - 1.3 είναι κατάλληλο το σύρμα μου για αυτές τις τιμές? Ποσο είναι το ανώτερο και το κατώτερο που είναι ασφαλές; εννοείται σε power mode... δεν εχω ασχοληθεί ακόμη με Tc αν και το mod μου έχει..

Αποσυνδεδεμένος Tribal

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7465 στις: Φεβρουαρίου 17, 2016, 05:48 »
Μόλις έκανα την πρώτη μου αλλαγή κεφαλής στον ijust2. Το θέμα μου όμως είναι ότι η ανταλλακτική κεφαλή που μου έδωσαν,1)είναι ελαφρός μεγαλύτερη(δεν βιδώνει μέχρι τέλος ο ατμοποιητής,έχει μία στροφή ακόμα περίπου) και 2) ενώ οι κεφαλές του ijust λένε 0,3ohm 30-80w και 0.5ohm 30-100w,αυτή λέει 0,5 20-30w!!


Όταν το κατάλαβα έλεγα να μην το ρισκάρω αλλά επειδή θα έμενα χωρίς να ατμίσω και δεν ήθελα με τίποτα να ανάψω κανονικό τσιγάρο,τελικά το δοκίμασα! Δουλεύει αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό αυτό και δεν θέλω να κάνω καμιά ζημιά ή να κάψω τίποτα... Τι λέτε,υπάρχει κίνδυνος να γίνει τίποτα?

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7466 στις: Φεβρουαρίου 17, 2016, 08:23 »
Εχω kanthal A1 26... θέλω να παίξω  subohm περιπου στα 0.8 εως πάνω απο ohm 1.2 - 1.3 είναι κατάλληλο το σύρμα μου για αυτές τις τιμές? Ποσο είναι το ανώτερο και το κατώτερο που είναι ασφαλές; εννοείται σε power mode... δεν εχω ασχοληθεί ακόμη με Tc αν και το mod μου έχει..


αφου εχεις ηλεκτρονικο mod γραφει τι αντιστασεις διαχειριζεται.
Αυτα που διαβαζεις περι subohm εχουν να κανουν με μηχανικα mod κυριως, σε ηλεκτρονικο δεν παιζουν και πολυ ρολο, εκτος αν "καταφερεις "να πας πολυ χαμηλα οποτε απλα απλα δε θα δουλευει και θα σου διαβαζει βραχυκυκλωμα η αν πας πολυ ψηλα δε θα μπορει να δωσει παραπανω watt, κατα τ αλλα μεσα στα ορια του δεν παιζει κανενα ρολο σε τι ohm θα στησεις  αλλα σε τι watt θα ατμισεις.


Αποσυνδεδεμένος reservoir_dog

  • *
  • 25
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7467 στις: Φεβρουαρίου 17, 2016, 11:16 »
Παρακολουθώ το φόρουμ περίπου δυο μήνες όσους ακριβώς έχω κόψει κ το κτ κ εχω περάσει στο ητ
Θα προσπαθησω οσο πιο συντομα γινεται να παραθεσω καποιες αποριες μου χωρις να κουρασω καθως κ να σημειωσω καποιες απο τις εντυπωσεις μου.


Αρχικα να πω οτι ξεκινησα με ενα σετακι μπαραρια ατμοποιητη απο vapormania με κοστος περιπου 60ευρω κ νικοτινη 24 (καπνιζα δυο πακετα την μερα) κ αυτο με καλυψε αρχικα, μετα μειωσα σιγα σιγα την νικοτινη φτανοντας σημερα στο 9.


Ατμιζω περιπου 6 ml ημερησιως στα 10 watt κ προσφατα αναβαθμισα τον ατμοποιητη κ πηρα τον nautilus.
Επισης απ την περασμενη βδομαδα ξεκινησα κ φτιαχνω μονος μου τα υγρα ατμισης (εφτιαξα τρεις διαφορετικες γευσεις) κ ειμαι πολυ ευχαριστημενος δεν βλεπω διαφορες απ τους εμποριου.


Οι ερωτησεις τώρα.


Κοιταζω την αναβαθμιση κ του mod γιατι αυτο που εχω πρεπει να το φορτιζω δυο φορες την μερα κ απ αυτα που διαβαζω με ενα καλυτερο mod  θα χω κ καλυτρερα ατμιστικα αποτελεσματα.
Ειδα πχ το eleaf i stick tc100 κ ενω στα καταστηματα στην Ελλαδα εχει κόστος 60 ευρω, μεσω ιντερνετ απο σελιδα κ χρηστη που υπαρχει κ στο φορουμ σας μπορεις να το αγορασεις 35$ με εκπτωτικο κουπονι για τα μελη του φορουμ http://www.cvapor.com/


Τι παιζει εδω? ειναι τοσο μεγαλο το κερδος των εδω καταστηματων, ειναι κλωνοι or what?
Επίσης θα εκτιμουσα αν καποιος μου προτεινε ποιο θεωρει το καλυτερο μοντακι για τον ατμοποιητη nautilus (σε αυτονομια κ ατμιστικο αποτελεσμα)


Ευχαριστω εκ των προτερων κ καλως σας βρηκα.


υγ το ποσταρα εδω αλλα αν οι mods κρινουν οτι πρεπει να μπει καπου αλλου its ok

Αποσυνδεδεμένος PaulosChania

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
  • Καλησπέρα και καλή βραδιά!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7468 στις: Φεβρουαρίου 17, 2016, 12:20 »

αφου εχεις ηλεκτρονικο mod γραφει τι αντιστασεις διαχειριζεται.
Αυτα που διαβαζεις περι subohm εχουν να κανουν με μηχανικα mod κυριως, σε ηλεκτρονικο δεν παιζουν και πολυ ρολο, εκτος αν "καταφερεις "να πας πολυ χαμηλα οποτε απλα απλα δε θα δουλευει και θα σου διαβαζει βραχυκυκλωμα η αν πας πολυ ψηλα δε θα μπορει να δωσει παραπανω watt, κατα τ αλλα μεσα στα ορια του δεν παιζει κανενα ρολο σε τι ohm θα στησεις  αλλα σε τι watt θα ατμισεις.


Υπάρχει κάποιος πίνακας σαν οδηγός για την τιμή της καθε αντίστασης στα πόσα watt δουλευει?

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7469 στις: Φεβρουαρίου 17, 2016, 12:31 »
Κοιταζω την αναβαθμιση κ του mod γιατι αυτο που εχω πρεπει να το φορτιζω δυο φορες την μερα κ απ αυτα που διαβαζω με ενα καλυτερο mod  θα χω κ καλυτρερα ατμιστικα αποτελεσματα.
Ειδα πχ το eleaf i stick tc100 κ ενω στα καταστηματα στην Ελλαδα εχει κόστος 60 ευρω, μεσω ιντερνετ απο σελιδα κ χρηστη που υπαρχει κ στο φορουμ σας μπορεις να το αγορασεις 35$ με εκπτωτικο κουπονι για τα μελη του φορουμ http://www.cvapor.com/


Τι παιζει εδω? ειναι τοσο μεγαλο το κερδος των εδω καταστηματων, ειναι κλωνοι or what?
Επίσης θα εκτιμουσα αν καποιος μου προτεινε ποιο θεωρει το καλυτερο μοντακι για τον ατμοποιητη nautilus (σε αυτονομια κ ατμιστικο αποτελεσμα)


Καλως μας ηρθες και καλως ξεκινησες και εμεινες στο Η.Τ.!


Οι τιμες εχουν διαφορα γιατι πρεπει να υπολογισεις το κερδος του προμηθευτη, το 23% ΦΠΑ και το 29% φορο τον ελευθερων επαγγελματιων, εξοδα καταστηματος, κλπ κλπ. Μονο το 23% και 29% να βαλεις, βλεπεις γιατι η τιμες ειναι σχεδον διπλασιες.


Καλο και γνωστο mod μονης μπαταριας ειναι το eVIC VTC mini και διπλης μπορεις να δεις το iStick TC100W (οχι το απλο 100W) ή το Joyetech Cuboid.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171348 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275261 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15195 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13919 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9216 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42654 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 379 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34765 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557412 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181854 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 158 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8966 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364