vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

239 επισκέπτες, 3 χρήστες
thanos1071, antiklitos140, Ducati.Jimakos

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος drdninja

  • **
  • 193
  • Φύλο: Άντρας
  • The eyes chico. They never lie.
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6645 στις: Δεκεμβρίου 05, 2015, 15:00 »
Γενικα η VG πιστευω ειναι πιο ηπια για καποιον που ξεκιναει το η.τ.


Εγω κανω 100% VG για 3 λογους. Πιο πολυ ντουμανι, λιγοτερη γλυκαδα, πιο απαλη στο λαιμο (χωρις να χανεται το χτυπημα).


Μπορεί και να έχεις δίκιο αλλά έχω δει και αυτή την άποψη, η ,οποία είναι από youtube comment απ'τη μια, απ'την άλλη this guy seems to know his shit :dontknow:


Παράθεση από: random guy
When you first move from tobacco to ecigs your lungs will slowly start to dislodge the accumulated tar gunk.  This can result in a little more phlegm and coughing than you got while smoking... but it's a good thing. I'd advise avoiding the VG heavy mixes and stick to PG during this time... this is less dense and acts as an aerobic antibacterial, protecting your lungs as the tar reduces and exposes possibly inflamed areas.  Later you can use mixes with more VG (to get thicker smoke) but avoid it if you're recently coming off a heavy smoke habbit. I've gotten so many people off smokes, and many (particular the older heavier smokers 20-40/day) have the coughing and phlegm problems - a shift to PG only mixes definately helps... but your lungs still have to clear a lot of accumulated junk. A few weeks in and you'll be breathing a little better and the coughing/phlegm will be clearing up.  A few months in and no coughing, no phlegm, no smokers snore and much better breathing. Just stick with it.  eCigs take a little time to get used to - but once you do, you'll never want to go back to burning those nasty tar sticks  ; )


Το thread όμως είναι για απορίες νέων ατμιστών όχι για PG vs VG οπότε ας το αφήσουμε εκεί  :laugh1:
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 05, 2015, 22:28 από drdninja »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6646 στις: Δεκεμβρίου 05, 2015, 15:17 »
Ενδιαφέρον αν και νομίζω πως αλλάζει από άνθρωπο σε άνθρωπο.
Πάντως ο Shadowjump είναι ο μόνος που έχω δει που θεωρεί την VG λιγότερο γλυκιά. Όλοι την θεωρούμε γλυκύτερη -γι αυτό "πνίγει" λίγο και τα αρώματα.

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6647 στις: Δεκεμβρίου 05, 2015, 15:22 »
Μπορει να ειναι και η PG που εχω δοκιμασει! Αυτη απο τον Syndesmos παντως μου γλυκιζει πιο πολυ! Ισως να εχουν μπερδευτει οι νευρωνες στον εγκεφαλο  ;D

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6648 στις: Δεκεμβρίου 05, 2015, 15:52 »
Είσαι ξεχωριστή περίπτωση!  :))

Αποσυνδεδεμένος drdninja

  • **
  • 193
  • Φύλο: Άντρας
  • The eyes chico. They never lie.
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6649 στις: Δεκεμβρίου 05, 2015, 17:10 »
Να προσθέσω ότι τελικά επέστρεψα σε 50-50 PG-VG cuz this happened:

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 05, 2015, 17:35 από drdninja »

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6650 στις: Δεκεμβρίου 06, 2015, 16:19 »
Ερωτηση, γιατι παντα μετα το φαγητο τα νικοτινουχα υγρα με καινε στο λαιμο ενω μολης περασει κανα 10λεπτο και πιω λιγο νερο το χτυπημα επανερχετε στα φυσιολογικα χωρις καψικο, γνωριζει κανεις γιατι μπορει να συμβαινει αυτο? Μηπως πρεπει να χαμηλωσω τη νικοτινη?
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 09, 2015, 03:36 από giorgosmc »

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6651 στις: Δεκεμβρίου 09, 2015, 16:28 »
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους.

Εδώ και δύο 24ωρα έχω τον επισκευάσιμο ατμοποιητή Kayfun Lite Plus (Svoemesto), επάνω στο eVic-VTC Mini της Joyetech.  Σύρμα kanthal A1 (0,3mm) και οργανικό βαμβάκι (Νο1). Όλα άριστα με τις πρώτες μου δοκιμές.

Χθες βράδυ, τον έλυσα με σκοπό να βάλω άλλο υγρό (7 Heavens – 6mg/ml). Νέα αντίσταση στα 1,5Ω, μικρές τάσεις μέχρι 4V, βαμβάκι όσο πρέπει και στη θέση του, πλύσιμο (με υγρό πιάτων) όλων των μερών.

Μετά, ο κακός χαμός. Απίστευτη μυρωδιά (σαν πλαστικό και σαν κάπνα από σκέτο βαμβάκι). Αηδία.

Το πρωί, τρεχάλα στο κατάστημα για να βρω το λάθος μου. Ασφαλώς, πήγα τον ατμοποιητή πλυμένο και χωρίς ίχνος μυρωδιάς. Οι άνθρωποι ευγενέστατοι και με υπομονή. Έστησαν τον ατμοποιητή με αυτά που εγώ τους πήγα (τα ίδια βήματα σε όλα).

Το τρελό; Με τα ίδια βήματα, ο ατμοποιητής υπέροχος! Όλα λειτουργούσαν άριστα.

Ερώτηση: Μήπως όταν τον έπλυνα είχε κάπου ίχνος απορρυπαντικού και την έπαθα; Ή μήπως έφαγα όλη την μεταλλίλα του καινούργιου γιατί δεν τον πέρασα από ξύδι και σόδα και σχολαστικό καθάρισμα; Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

Οι άνθρωποι στο κατάστημα (και τους ευχαριστώ για την υπομονή τους) έκαναν ακριβώς τα ίδια βήματα παντού και με τα ίδια υλικά κ.λπ. κ.λπ.

 
 

 

 

 

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6652 στις: Δεκεμβρίου 09, 2015, 16:43 »
Καλησπέρα και σε σένα.

Θα έπρεπε να τους τον είχες πάει με το κακό στήσιμο να σου βρουν επιτόπου το λάθος.
Όπως τα περιγράφεις πάντως, για κακή τροφοδοσία μου ακούγεται.

Είχες βάλει το βαμβάκι σωστά στα λουκια; Αρκετό, αλλά κοντά στο τοιχωμα και τις τρύπες τροφοδοσίας ελεύθερες;
Είχες βρέξει καλά την αντίσταση και το βαμβάκι που μπαίνει σε αυτήν πριν βιδωσεις την καμπάνα και να ξεκινήσεις να ατμιζεις;
Μήπως κάποιο τμήμα του σύρματος της αντίστασης ακουμπουσε στο deck;

Επίσης, δε χρειάζεται συνεχώς πλύσιμο με σαπούνι. Το καθάρισμα με ζεστό νερό είναι αρκετό το 99% τον περιπτώσεων για να μην περάσουν μυρωδιές στο επόμενο στήσιμο. Εναλλακτικά, θα μπορουσες να τον καθαρίζεις με οινόπνευμα ώστε να μην έχεις τον φόβο να ατμισεις κάποιο κατάλοιπο απορρυπαντικού.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6653 στις: Δεκεμβρίου 09, 2015, 16:59 »
@Nemesis_rds
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Ναι, η αλήθεια είναι πως δεν σκέφτηκα να πάω το δικό μου στήσιμο (απίστευτη μπόχα), αυτό θα ήταν το πιο σωστό.

Στα δικά μου βήματα, η αντίσταση ήταν φτιαγμένη καλά, το βαμβάκι και η αντίσταση ποτισμένα καλά με υγρό και η αλήθεια είναι πως το βαμβάκι ήταν κοντά στο τοίχωμα (βέβαια, δεν είδα κάτι διαφορετικό και στο κατάστημα). Το σύρμα δεν είχε άκρες στις βίδες (αν κάπου ακούμπησε η αντίσταση; θυμάμαι πως όλα ήταν καλά πριν το κλείσω, και το απογοητευτικό ήταν πως έκανα 5 και 6 δοκιμές απ' την αρχή, όλο το βράδυ...).

Επίσης, σήμερα από φίλο άκουσα και για το πώς πρέπει να βάζω το υγρό, για αποφυγή υποπίεσης, δεν ξέρω αν αυτό είναι άσχετο ή όχι.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6654 στις: Δεκεμβρίου 09, 2015, 17:48 »
Μπα, αυτό δεν έχει σχέση. Αν χαλάσεις την πίεση, απλά θα έχεις διαρροές, δεν επιρρεαζει τη γεύση.
Όπως και να 'χει μπορεί να ήταν τυχαίο γεγονός.
Ατμισε τον τώρα που δουλεύει σωστά κι όταν έρθει η ώρα να τον ξαναστησεις, καθάρισε τον απλά με νερό ή οινόπνευμα.
Βλέπεις τότε πως θα πάει. 

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6655 στις: Δεκεμβρίου 09, 2015, 17:55 »
Επειδή βλέπω ότι το έβαλες σε Evic mini, τσέκαρες ότι είναι σε Power Mode με λογικές ρυθμίσεις?


Μια φορά έκανα λάθος στο Evic και δούλεψα λάθος σύρμα σε λάθος mode και μπλιαχ...

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6656 στις: Δεκεμβρίου 09, 2015, 18:03 »
Την πάτησα και εγώ χθες με το vtc με  Ni200 και κάτι πείραζα και τελικά ξέχασα να αλλάξω την ρύθμιση σε Ni  και παρέμεινε σε Bypass πατω το φαιρ μποτών για να ατμισο μανούλα μου τα είδα όλα πετάχτηκα πανω και δεν ήξερα τι είχε γίνει κοιτάζω και φυσικά είδα το λάθος μου για αυτό προσοχή στισ εναλλαγές αυτές παντα να ξανά τσεκαρεται να είστε συγουρι γιατί και εγώ απο την πολύ σιγουριά την πατησα μικρο βέβαια το κακό 

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος efyra

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6657 στις: Δεκεμβρίου 09, 2015, 20:26 »
καλησπερα σε ολους.....sorry εαν εχω ποσταρει σε λαθος μερια αλλα μαλον δεν μπορω να ανοιξω ακομα θεμα οποτε θα ρωτησω εδω......

υπαρχει καπου στο forum γιατι δεν βρηκα κατι σχετικα με " μεταχειρισμενα " ????
γενικα σε modakia atmo klp klp ειτε σε μαγαζι ειτε σε ιδιωτες ????

Αποσυνδεδεμένος MARK-ANTONY

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6658 στις: Δεκεμβρίου 09, 2015, 20:30 »
Ναι,αρκεί να έχεις συμπληρώσει 50 μηνύματα! ;)

Αποσυνδεδεμένος vagkap

  • *
  • 79
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6659 στις: Δεκεμβρίου 09, 2015, 20:37 »
καλησπερα σε ολους.....sorry εαν εχω ποσταρει σε λαθος μερια αλλα μαλον δεν μπορω να ανοιξω ακομα θεμα οποτε θα ρωτησω εδω......

υπαρχει καπου στο forum γιατι δεν βρηκα κατι σχετικα με " μεταχειρισμενα " ??? ?
γενικα σε modakia atmo klp klp ειτε σε μαγαζι ειτε σε ιδιωτες ??? ?


Δίαβασε και αυτό.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171357 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275270 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15199 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13920 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9217 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42657 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 379 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34773 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557421 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181859 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 159 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8976 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364