vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

189 επισκέπτες, 2 χρήστες
Mimhsdr, stsoulos

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος ikaros1

  • **
  • 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6600 στις: Νοεμβρίου 23, 2015, 21:45 »
Εχω μια παρατηρησουλα να επησημανω μεσα απο ενα συμπερασμα που εχω βγαλει στη πραξη απλα θελω να μου το επιβεβαιωσει καποιος αν το γνωριζει, στους ατμοποιητες που παραγουν πιο ζεστο ατμο νιωθω απο τη μια το χτυπημα αλλα οχι σε βαθμο να το νιωσω εντονα και καποιες φορες να μου γδαρει και το λαιμο, παει πιο απαλα κατω ο ατμος ενω αυτοι που παραγουν κρυο ατμο νιωθω οτι ερεθιζουν περισοτερο το λαιμο, μιλαω για νικοτινουχα υγρα φυσικα, ισχυει κατι τετοιο σε καποιον απο εσας?
Γιωργ,απολαυσε το ατμισμα,μην το ψιριζεις τοσο πολυ,η ουσια ειναι μια μακρια απο το κ@λοτσιγαρο

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6601 στις: Νοεμβρίου 23, 2015, 21:53 »
Καλησπέρα χθες βρήκα την σελίδα σας κ έχω πάθει πλάκα με τις γνώσεις σας γύρο απο το Η.τ.. Χρησημοοοιω εδώ και 6 μήνες τον ostria this Nobacco (ατμοποιητη) είναι καλός;; Έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο για τέλεια γεύση ;;
Sent from my iPhone using Tapatalk

Ότι σε κρατάει μακρυά από το κ.τ. είναι καλό. Αν αισθάνεσαι την ανάγκη για κάτι περισσότερο ψάξε λίγο το forum, υπάρχουν πολλές και διαφορετικές απόψεις. Σίγουρα θα βρεις κάτι να σου ταιριάζει. Αν θέλεις διάβασε για αρχή εδώ:http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,23080.0.html
Καλή αρχή! :bye:

Αποσυνδεδεμένος redfantomas

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
  • υγεια κ@υλα κι επανασταση!!!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6602 στις: Νοεμβρίου 24, 2015, 12:07 »
Καλημερα , καλη εβδομαδα ..

ξανα απεκτησα επαφη με το η.τ μετα απο καμποσο καιρο που βλακωδως το ειχα αφησει ( ειχα ενα ego-t και εσταζε απο παντου ..  αλλαξα ατμοποιητη ψιλο χαλια και αυτος αρχες κιολας τοτε του η.τ μην ψαχνεις και πολλα_εποχη υγρου στον πνευμονα κτλ)

ετσι θεωρω οτι κανω νεο ξεκινημα και οχι συνεχιση, 

και ρχομαι στο θεμα ....ρε παιδια εχει ξεφυγει πραγματικα τελειως το ολο θεμα, μιλαμε οτι εχει γινει επιστημη. με ονομασιες ορους και διεργασιες αρκετα δυσκολες ... δλδ για νεο χρηστη βλεποντας τα ματσουκια στις καφετερειες και τι χρειαζετε μετα 99% το χανεις ή εισαι ερμαιος του τα δε τοπικου καταστηματος να σου βαλει οτι ανταλακτικο θελει ( που σου κανει βεβαια σε οτι τιμη θελει)

πηγαινοντας λοιπον στο καταστημα και εχωντας ριξει και ενα διαβασμα εδω .. ειδικα στην κατηγορια νεος κλπ ειπα να παρω ενα ego-c ή w ...τελικα με επεισε ο ανθρωπος και πηρα το mini i stick me εναν ego one mini πανω του με αντισταση 1ωμ...

δν μπορω να πω οτι καταλαβαινω καποια διαφορα σετις αλλαγες volt οσο αφορα την γευση ...
επισης προσπαθησα να καταλαβω τι volt χρειαζεται αν παρω την 0.5ΩΜ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ απο τα πινακακια που διαβασα εδω ( δν μπορω να πω οτι καταλαβα και πολλα)

θα τα βρω μπροστα μου βεβαια απο οτι καταλαβα αλλα οποια χρησιμη οδηγια θα ηταν δεκτη ...( οσο αφορα συγκεκριμενα λινκς) γιατι στα γενικα εκει που διαβαζα για τις αντιστασεις επεσα πανω στα συρματα νικελιο ή μη και εγινε παλι χαμος εχθες και σημερα πανω απο 11 σελιδες παραληλα ανοιχτες στο πισι μπας και καταλαβω ή καλυψω το χαμενο εδαφος

το καλο ειναι οτι οπως και την πρωτη φορα ετσι και τωρα με 9αρα ειμαι ικανοποιημενος χωρις να κανω κ.τ ( αν και το σκεφτηκα σε κατι αφεδες κτλ) ευτηχως κρατηθηκα και με χαλαει και η μυρωδια απο τα τασακια στην δουλεια ...

..σορυ αν τα λεω σαν χειμαρρος ...

ε


Αποσυνδεδεμένος asfalag

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6603 στις: Νοεμβρίου 24, 2015, 12:29 »
Καλημερα και ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. :)

θα παω σε ενα καταστημα εχοντας στο νου μου τις εξης επιλογες:

για mod '' istick30ή40TC ή cloupor mini 30W''
και ατμοπ. aspire mini Nautilus ή για φθηνοτερους αν με καλυψουν Aspire K1 ή Kanger Genitank.
Σας ευχαριστω και παλι.... θα ενημερωσω. ;D

Nai_Ego

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6604 στις: Νοεμβρίου 24, 2015, 12:31 »
@redfantomas:
Ρίξε μια ματιά σ' αυτό, είναι ίσως το απλούστερο που υπάρχει http://www.ohmslawcalculator.com/ohms-law-calculator
Συμπληρώνεις 2 πεδία (όποια θέλεις) και υπολογίζει τα υπόλοιπα 2, θα σου πρότεινα να βάλεις τα volts του mini iStick και τα Ω της αντίστασης για να σου υπολογίσει watts & ρεύμα. Απλά έχε υπόψη σου ότι το mini iStick έχει όριο τα 10 watts.

@asfalag:
Φίλε, τους ατμοποιητές να τους δοκιμάσεις πριν καταλήξεις καθώς είναι καθαρά θέμα γούστου και ατμιστή. Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις και GS Air που είναι φθηνοί και αρκετά καλοί.

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6605 στις: Νοεμβρίου 24, 2015, 12:41 »
και ρχομαι στο θεμα ....ρε παιδια εχει ξεφυγει πραγματικα τελειως το ολο θεμα, μιλαμε οτι εχει γινει επιστημη. με ονομασιες ορους και διεργασιες
πηγαινοντας λοιπον στο καταστημα και εχωντας ριξει και ενα διαβασμα εδω .. ειδικα στην κατηγορια νεος κλπ ειπα να παρω ενα ego-c ή w ...τεuλικα με επεισε ο ανθρωπος και πηρα το mini i stick me εναν ego one mini πανω του με αντισταση 1ωμ...

δν μπορω να πω οτι καταλαβαινω καποια διαφορα σετις αλλαγες volt οσο αφορα την γευση ...
επισης προσπαθησα να καταλαβω τι volt χρειαζεται αν παρω την 0.5ΩΜ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ απο τα πινακακια που διαβασα εδω ( δν μπορω να πω οτι καταλαβα και πολλα)
θα τα βρω μπροστα μου βεβαια απο οτι καταλαβα αλλα οποια χρησιμη οδηγια θα ηταν δεκτη ...( οσο αφορα συγκεκριμενα λινκς) γιατι στα γενικα εκει που διαβαζα για τις αντιστασεις επεσα πανω στα συρματα νικελιο ή μη και εγινε παλι χαμος εχθες και σημερα πανω απο 11 σελιδες παραληλα ανοιχτες στο πισι μπας και καταλαβω ή καλυψω το χαμενο εδαφος
το καλο ειναι οτι οπως και την πρωτη φορα ετσι και τωρα με 9αρα ειμαι ικανοποιημενος χωρις να κανω κ.τ ( αν και το σκεφτηκα σε κατι αφεδες κτλ) ευτηχως κρατηθηκα και με χαλαει και η μυρωδια απο τα τασακια στην δουλεια ...
Υπάρχουν πλέον και 1,2Ω κεφαλές για τον ego one και μάλλον θα είναι πιο κατάλληλες για το mini istick. Δοκίμασε και βλέπεις.

Αποσυνδεδεμένος redfantomas

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
  • υγεια κ@υλα κι επανασταση!!!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6606 στις: Νοεμβρίου 24, 2015, 12:51 »
τι καταλαβαινω απο αυτο το αποτελεσμα

http://prntscr.com/96c4hj

Nai_Ego

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6607 στις: Νοεμβρίου 24, 2015, 12:53 »
Ότι με 1Ω αντίσταση, στα 3,5V, θα σου δώσει 10 watts (δεν δίνει πάνω από 10 η συσκευή σου οπότε το 12.25 δεν ισχύει στην περίπτωσή σου)

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6608 στις: Νοεμβρίου 24, 2015, 13:04 »
Για να δουλεύω στα 4.1V & 12.9W τι αντίσταση προτείνεις ;; Η 1,2Ω που έχω είναι εντάξει ;;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 24, 2015, 13:09 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος redfantomas

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
  • υγεια κ@υλα κι επανασταση!!!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6609 στις: Νοεμβρίου 24, 2015, 13:07 »
πολυ θα ηθελα να το καταλαβω αλλα δν εχω εντοπυση ακομα το σωστο νημα ...

π.χ στο παλιο e-go ειχα εναν ατμοποιητη που ειναι με τα φυτιλακια με 1.8 αντισταση ..
σε τι volt δουλευει σωστα  ? 3.7 ή 4.2 ( τυχαια νουμερα)  :wall:

αρα λοιπον μια αντισταση κατω απο το 1 ειναι ανωφελο στην συσκευη μου?

διαφορα δν εχω δει παντως με τις αυξομειοσεις ( προφανως γιατι η αντισταση αποδοδει παραπανω απο οτι η μπαταρια?)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6610 στις: Νοεμβρίου 24, 2015, 13:16 »
Κατ' αρχάς, δεν υπάρχει σωστό και λάθος. Σωστό είναι αυτό που σε ικανοποιεί.

Τώρα για να στο κάνω όσο πιο απλό γίνεται:

Η αντίσταση, μένει σταθερή. Της δίνουμε βολτ για να πάρουμε αποτέλεσμα σε βατ. Στη συσκευή σου, υπάρχει κόφτης στα 10W, που σημαίνει ότι όποια αντίσταση και να βάλεις, όσο και να ρυθμίσεις, δεν θα πάρεις ποτέ πάνω από 10W. Που σημαίνει ότι με αντίσταση 1Ω, το μοντάκι δεν θα δώσει ποτέ πάνω από 3,162 volt.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6611 στις: Νοεμβρίου 24, 2015, 13:19 »
Cruiser79 μπορείς να με βοηθήσεις κ εμένα φίλε ; ·)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6612 στις: Νοεμβρίου 24, 2015, 13:21 »
Redfantomas
Γενικά, με "λίγα" Ω χρειάζεσαι "πολλά" W.
Στην περίπτωση τη δική σου, το mini stick δεν σε καλύπτει. Το πιο απλό είναι να δοκιμάσεις την 1,2 κεφαλή.

Nai_Ego

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6613 στις: Νοεμβρίου 24, 2015, 13:21 »
@loukaskrem: Για να σου δώσει 12.9w η 1.2Ω είσαι περίπου στα 3.9 - 4.0V. Τι ατμοποιητή έχεις;

@redfantomas: Το istick έχει κόφτη στα 10w οπότε με 1.8Ω αντίσταση παίζεις μέχρι 4.3V. Και παραπάνω να του βάλεις, πάλι το ίδιο είναι γιατί μπαίνει ο κόφτης των 10 w.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6614 στις: Νοεμβρίου 24, 2015, 13:31 »
Cruiser79 μπορείς να με βοηθήσεις κ εμένα φίλε ; ·)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Πες μου σε τι και πολύ ευχαρίστως!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171374 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275287 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15206 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13932 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9243 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42678 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 381 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34807 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557447 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181872 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 160 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9000 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364