vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

260 επισκέπτες, 4 χρήστες
Milarepa, Xxristos, sakissalonika, Chris66

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6315 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2015, 16:00 »
Και για την δευτερη ερωτηση, μπορεις να το φορτιζεις οποτε θελεις...

Αποσυνδεδεμένος nikos7

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6316 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2015, 19:53 »
καλησπερα και παλι!μηπως μπορει καποιοσ να μου απαντησει στην ερωτηση μου ποιο πανω?συγνωμη που ξαναρωταω αλλα φοβαμαι μηπω κανω κακο που ατμιζω σε τοσο μεγαλο inner

Αποσυνδεδεμένος Mixalis6R

  • **
  • 187
  • Φύλο: Άντρας
  • V for Vaping
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6317 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2015, 19:57 »
Μπορειτε ρε παιδια να μου εξηγεισετε την εννοια "Step Down" που την ακουω σε μερικα modακια?  :D

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6318 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2015, 20:10 »
Η δυνατοτητα της πλακετας να ριχνει την ταση κατω απο την ταση της μπαταριας.

καλησπερα παιδια!3 εβδομαδες στο η.τ. και ολα μια χαρα.αρχισα να παιζω με αντιστασεις στον subtank mini μεχρι να βρω κατι να μου αρεσει.εχθες εφτιαξα μια αντισταση δοκιμαστικα τυλιγμενη σε κατσαβιδακι 4χιλ περιπου 6 σπειρες και μου βγηκε 2ohm με κολημενες σπειρες.λεω βλακεια θα εκανα με τοσο μεγαλο κατσαβιδι να τυλιξω αλλα μολις της περασα βαμβακι και αρχισα να ατμιζω μου φανηκε παρα πολυ καλο απο γευση και ντουμανι.ουτε μικροσκασιματακια ουτε τιποτα. στα 13 w ατμιζω.θελω την γνωμη σας για τοσο μεγαλες σε διαμετρο αντιστασεις.(το συρμα ειναι 0,30 kanthal)
καλησπερα και παλι!μηπως μπορει καποιοσ να μου απαντησει στην ερωτηση μου ποιο πανω?συγνωμη που ξαναρωταω αλλα φοβαμαι μηπω κανω κακο που ατμιζω σε τοσο μεγαλο inner

Οχι, κανενα κακο δεν κανεις, οπως του αρεσει του καθενα.
Ο μεσος ορος ειναι 2.5mm. Καποιοι προτιμουν 2mm, καποιοι 3mm, καποιοι μπορει και μεγαλυτερο.

Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6319 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2015, 20:11 »
Η μπαταρια του μοντ πληρως φορτισμενη ειναι στα 4,2 volt. Εστω οτι εσυ θελεις να δωσεις στον ατμοποιητη 3,8 volt. Η ικανοτητα του μοντ να υποβιβασει την ταση απο τα 4,2 στα 3,8  λεγεται step down.

Στάλθηκε από το GT-S7582 μου
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 19, 2015, 20:19 από e-akapnos »

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6320 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2015, 20:13 »
Αν ρωτάς για τη διάμετρο. Των. 4χιλ που εκανεσ στο subtank το μόνο. Πρόβλημα. Σου. Θα είναι η αυξημένη κατανάλωση υγρου προσωπικά πάνω. Απο 3χιλ δεν εχω πάει

Στάλθηκε από το ALCATEL ONE TOUCH 7041X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6321 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2015, 20:17 »
Μια πιο αναλυτική απάντηση συνατμιστη για το step down εδώ : http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,24497.msg875229.html#msg875229


Αποσυνδεδεμένος ioanmts

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6322 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2015, 13:38 »
Καλησπέρα

είμαι νέο (σημερινό για την ακρίβεια) μέλος και έχω μάλλον κλασικές ερωτήσεις:

Είμαι 10 μέρες χρήστης η/τ. Κάπνιζα ένα πακέτο την ημέρα Marlboro lights επί 24 χρόνια..... Είχα κάνει μια προσπάθεια πριν 5 χρόνια να το κόψω αλλά μετά τους 6 μήνες ξανακύλισα... Έτσι πριν 10 μέρες αποφάσισα να δοκιμάσω το η/τ. Δεν το έψαξα πολύ, πήγα σε ένα μαγαζί της γειτονιάς μου και μου πρότειναν να πάρω ένα Ovale ELips με υγρό maxboro με νικοτίνη 9mg/ml. Το χρησιμοποιώ 10 μέρες τώρα και δεν μου έχει έρθει επιθυμία να καπνίσω κανονικό τσιγάρο. Θα ήθελα να ρωτήσω όμως:

1) έχω μια μικρή ενόχληση στο λαιμό. Είναι από το η/τ?

2) για να το "καταλάβω" στον λαιμό μου χρειάζεται να ρουφάω πολύ ώρα, διαφορετικα μου φαίνεται πολύ ελαφρύ (μου θυμίζει τα silk cut slim της γυναίκας μου....) . Είναι λογικό αυτό; χρειάζομαι άλλου τύπου υγρό;

3) Σε αντίθεση με το κανονικό τσιγάρο που το άναβα, κάπνιζα και μετά ξαναέκανα 1 - 1,5 ώρα μετά, με το η/τ τσιγάρο είμαι συνέχεια στην τζούρα, δηλαδή ανά 10-15 λεπτά ατμίζω 2-3 φορές συνεχόμενα όλη την ημέρα. Είναι λογικό αυτό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποιο μέλος θα βρει λίγο χρόνο να μου γράψει τις απόψεις του πάνω σε αυτά. 


Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6323 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2015, 13:43 »
1. ενδεχομένως ναι. χρειάζεται μια περίοδος προσαρμογής συνήθως στο ΗΤ. Μπορεί όμως να είναι και τυχαίο. Αν συνεχίσει ίσως πρέπει να δοκιμάσεις κάποιο άλλο υγρό.


2. Νομίζω ότι ξεκινάς με σχετικά χαμηλή νικοτίνη. δοκίμασε 12αρα.
3. Λογικό είναι αλλά ίσως σχετίζεται με την νικοτίνη. Δοκίμασε 12αρα  ;)

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6324 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2015, 14:07 »
Πόσα έδωσες για το elips, αν επιτρέπεται;

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6325 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2015, 14:07 »
Συμφωνω ως προς το 1.και εγω του μαλμπορο λαιτς ημουν στο ενα πακετο τη μερα.για μενα η νικοτηνη που ξεκινησες ειναι οκ.πρεπει να παιξεις με αλλο υγρο στα σιγουρα.υπαρχουν καπνικα υγρα που και με 6 νικοτηνη θα σε καλυψουν και σε χτυπημα και σε γευση λογω και του πιο εντονου ισως αρωματος τους.εγω να φανταστεις με τα υγρα που εκατσαν σε εμενα προσωπικα ειμαι καλυμενος με 3αρα.τωρα οσο για την πιπιλα λιγο η πολυ ετσι ειναι.το εχεις στο χερι σου.δεν ειναι σαν το τσιγαρο που τελειωνει και το σβηνεις....εδω δεν τελειωνει ποτε!!! Χεχε


Mobile klaz speaking...

Αποσυνδεδεμένος ioanmts

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6326 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2015, 14:11 »
Πόσα έδωσες για το elips, αν επιτρέπεται;

90 ευρώ με συσκευασία 2 τσιγάρων

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Συμφωνω ως προς το 1.και εγω του μαλμπορο λαιτς ημουν στο ενα πακετο τη μερα.για μενα η νικοτηνη που ξεκινησες ειναι οκ.πρεπει να παιξεις με αλλο υγρο στα σιγουρα.υπαρχουν καπνικα υγρα που και με 6 νικοτηνη θα σε καλυψουν και σε χτυπημα και σε γευση λογω και του πιο εντονου ισως αρωματος τους.εγω να φανταστεις με τα υγρα που εκατσαν σε εμενα προσωπικα ειμαι καλυμενος με 3αρα.τωρα οσο για την πιπιλα λιγο η πολυ ετσι ειναι.το εχεις στο χερι σου.δεν ειναι σαν το τσιγαρο που τελειωνει και το σβηνεις....εδω δεν τελειωνει ποτε!!! Χεχε


Mobile klaz speaking...

έχεις να προτείνεις κάτι σε υγρό με χαμηλότερη νικοτίνη (3 ή 6) που εσένα σε κάλυψαν;

Αποσυνδεδεμένος kostastrl

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6327 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2015, 14:14 »
 Καλησπερα σας, ειμαι εδω και 7 μηνες ατμιστης αλλα κανω και κανα 2 τσιγαρσ την εβδομαδα. Η μητερα μου καπνιζει περιπου 5 τσιγαρα την ημερα και θελω να της παρω η.τ. γιατι πασχει απο υη νοσο του κροουν και δεν κανει να καπνιζει και λογω αλλον προβληματων υγειας( ανεξαρτητα απο το τσιγαρο) ειναι καλυτερο να χτησιμοποιει η.τ., οπως της συστησαν οι γιατροι. Οταν δοκιμασε της αρεσε αλλα προτιμαει αυτα που ειναι σαν στυλο( δεν θυμαμαι πως λεγονται). Ο λογος που σας ρωταω ειναιποιο ακριβως μου προτινεται να της παρω γιατι δεν πολυεχω εμπειρια απο μοντελα. Μπατζετ στα λεφτα δεν υπαρχει γιατι ειναι και θεμα υγειας στη μεση. Ευχαριστω για το χρονο σας περιμενω απαντησεις.

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6328 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2015, 14:16 »
Με το σετάκι που έχει η νικοτίνη είναι χαμηλή. Με πιο δυνατό εξοπλισμό θα συμφωνούσα ότι είναι καλά και το 9αρι. Όμως στο θέμα πιπίλα όσο πέφτει η νικοτίνη τόσο αυξάνει.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6329 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2015, 14:19 »
Καλησπέρα

είμαι νέο (σημερινό για την ακρίβεια) μέλος και έχω μάλλον κλασικές ερωτήσεις:

Είμαι 10 μέρες χρήστης η/τ. Κάπνιζα ένα πακέτο την ημέρα Marlboro lights επί 24 χρόνια..... Είχα κάνει μια προσπάθεια πριν 5 χρόνια να το κόψω αλλά μετά τους 6 μήνες ξανακύλισα... Έτσι πριν 10 μέρες αποφάσισα να δοκιμάσω το η/τ. Δεν το έψαξα πολύ, πήγα σε ένα μαγαζί της γειτονιάς μου και μου πρότειναν να πάρω ένα Ovale ELips με υγρό maxboro με νικοτίνη 9mg/ml. Το χρησιμοποιώ 10 μέρες τώρα και δεν μου έχει έρθει επιθυμία να καπνίσω κανονικό τσιγάρο. Θα ήθελα να ρωτήσω όμως:

1) έχω μια μικρή ενόχληση στο λαιμό. Είναι από το η/τ?

2) για να το "καταλάβω" στον λαιμό μου χρειάζεται να ρουφάω πολύ ώρα, διαφορετικα μου φαίνεται πολύ ελαφρύ (μου θυμίζει τα silk cut slim της γυναίκας μου....) . Είναι λογικό αυτό; χρειάζομαι άλλου τύπου υγρό;

3) Σε αντίθεση με το κανονικό τσιγάρο που το άναβα, κάπνιζα και μετά ξαναέκανα 1 - 1,5 ώρα μετά, με το η/τ τσιγάρο είμαι συνέχεια στην τζούρα, δηλαδή ανά 10-15 λεπτά ατμίζω 2-3 φορές συνεχόμενα όλη την ημέρα. Είναι λογικό αυτό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποιο μέλος θα βρει λίγο χρόνο να μου γράψει τις απόψεις του πάνω σε αυτά. 



Ιoanmts, για τα προβληματα 2) και 3) οφειλεται καθαρα η συσκευη.
Κοινως, σε πιασαν κοροιοδο στο καταστημα. Η συσκευη που πηρες ειναι 4ετιας και δεν τη χρησιμοποιοει κανεις πλεον.
Ειναι παρα πολυ αδυναμη, με μικρη χωρητικοτητα και μηδενικη ισχυ. Επισης ο ατμοποιητης της ειναι τελειως αδιαφορος.
Καποια στιγμη, οταν βρεις ενα 100αρικο ακομα, πρεπει να παρεις ενα πιο συγχρονο εξοπλισμο για να μπορεις να ατμισεις οπως ολοι οι νεοι ατμιστες.
Το υγρο σου ειναι μια χαρα για αρχη (αντε λιγο πιο αδυναμο σε νικοτινη απο αυτο που θα προτεινα εγω), αλλα μονο αν ειχες τον καταλληλο εξοπλισμο.
Προσωρινα, μεχρι να παρεις κατι καλυτερο, δοκιμασε υγρα με νικοτινη 18mg/ml. Υπαρχει και αυτο που ατμιζεις τωρα με αυτη τη νικοτινη, αν σου αρεσει.

Για το 1) πρεπει να κανεις υπομονη το πολυ 1-2 βδομαδες ακομα και μετα θα φυγει η ενοχληση.
Δημιουργειται απο την μεταβαση απο το κανονικο στο ηλεκτρονικο τσιγαρο και τη νιωθει καθε νεος ατμιστης, δεν υπαρχει λογος ανησυχιας.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171348 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275261 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15195 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13919 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9216 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42654 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 379 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34765 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557412 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181854 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 158 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8966 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364