vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

198 επισκέπτες, 4 χρήστες
sakissalonika, Chris66, kyrgiannis, ramon

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος icedcloud

  • **
  • 287
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5415 στις: Οκτωβρίου 09, 2014, 12:43 »
αν πατάς μόνο το κουμπί θα ακούς μόνο την αντίσταση να καίγεται. πρέπει α ρουφας όπως σου βγαίνει. εγώ κάνου 2 τζούρες έξω και μετά μία καλή μέσα. σαν πίπα περίπου. δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο στυλ ρουφίγματος. αλλα δεν γίνεται και αν δεν ρουφάς καθόλου να σου έρθει ατμός.

Αποσυνδεδεμένος c00kieR

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5416 στις: Οκτωβρίου 09, 2014, 12:45 »
Ο mini protank ειναι απο τους καλους ατμοποιητες. Τωρα για το μπουκωμα και το βρασιμο που λες φταιει η λεγομενη υπερτροφοδοσια. Μπαινει δηλαδη μεσα στην αντισταση περισσοτερο υγρο απ' οσο πρεπει. Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να ανεβασεις λιγακι τα βολτ/βατ που ατμιζεις αν στο επιτρεπει η μπαταρια σου ( αν ειναι μεταβαλομενης τασης δηλαδη) ή να γυρισεις τον ατμοποιητη αναποδα να βαλεις ενα χαρτακι στη βαση του και να φυσηξεις δυνατα 1-2 φορες απο το drip tip ωστε να βγει εξω το παραπανισιο υγρο.
Συνηθως υπερτροφοδοσια προκαλλουν οι δυνατες και αποτομες τζουρες.

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5417 στις: Οκτωβρίου 09, 2014, 12:54 »
Φιλε vaporcity ΟΧΙ ΑΤΜΙΣΤΗΣ ..Το σωστο ειναι ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ :)


1ο ερωτημα...Ρουφας αργα περνοντας σχετικα μεγαλης διαρκεια τζουρα..Οχι 1-2 δευτερα οπως το εκανες με το κανονικο τσιγαρο...Εννοειτε και τον ατμο μετα τον κατεβαζεις στο λαιμο οπως εκανς και με το κανονικο τσιγαρο..Οσο εχεις πατημενο το κουμπι,ΠΡΕΠΕΙ να ρουφας..Δεν θα σου ερθει απο μονος του ο ατμος στο στομα..Το θεμα με το υγρο στο στομα μπορει να συμβει στον οποιοδηποτε με οποιονδηποτε ατμοποιητη,αν και οι περισσοτεροι νεοι ατμοποιητες το εχουν εκμηδενισει το φαινομενο αυτο..Φυσικα αν εισαι ξαπλωμενος και ατμιζεις,ΜΗΝ το εχεις κατακορυφα καθετα προς εσενα το ηλεκτρονικο με το πιπακι στο στομα σου να ρουφας γιατι ετσι ειναι πιθανον να σου ερθει υγρο...


2ο ερωτημα...Οι περισσοτεροι ατμοποιητες την στιγμ που πατας το κουμπι να ατμισεις κανουν θορυβο..Ειναι απολυτα φυσιολογικος ο θορυβος αυτος(Η αντισταση ατμοποιει το υγρο και αυτο γινεται ατμος)..Οσον αφορα για αγορα ατμοποιητη,υπαρχουν παρα πολλοι να επιλεξεις αλλα θα σου προτεινα ενα πολυ καλο και πολυ απλο στην γεμιση υγρου αλλα και αντικατασταση της κεφαλης,τον CE5 της Aspire...

Αποσυνδεδεμένος vaporcity

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5418 στις: Οκτωβρίου 09, 2014, 13:03 »
Ο mini protank ειναι απο τους καλους ατμοποιητες. Τωρα για το μπουκωμα και το βρασιμο που λες φταιει η λεγομενη υπερτροφοδοσια. Μπαινει δηλαδη μεσα στην αντισταση περισσοτερο υγρο απ' οσο πρεπει. Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να ανεβασεις λιγακι τα βολτ/βατ που ατμιζεις αν στο επιτρεπει η μπαταρια σου ( αν ειναι μεταβαλομενης τασης δηλαδη) ή να γυρισεις τον ατμοποιητη αναποδα να βαλεις ενα χαρτακι στη βαση του και να φυσηξεις δυνατα 1-2 φορες απο το drip tip ωστε να βγει εξω το παραπανισιο υγρο.
Συνηθως υπερτροφοδοσια προκαλλουν οι δυνατες και αποτομες τζουρες.

φιλε cOOKieR , η μπαταρια μου ειναι smokeless και δεν εχει επιλογη μεταβαλομενης τασης , τωρα οταν λες για drιp tip , εννοεις το ακρο του που βαζουμε στο στομα?

φιλε imjp1982 , απ οτι βλεπω ολοι συμφωνειτε πως για τον τροπο που ατμιζουμε δηλαδη ρουφαμε αργα με μεγαλη διαρκεια οκ οκ και ευχαριστω ...οσον αφορα ομως το δευτερο θεμα μου , το γνωριζω τον θορυβο που κανει ο ατμοποιητης οταν πατας το κουμπι και δεν αναφερομαι σε αυτον , αλλα εδω μιλαμε πλεον για μπουκωμα και για "βρασιμο" κατι σαν "μπουρμπουλιθρες" που κανουν το ατμισμα αδυνατον!...δεν μπορεις καθολου να ατμισεις δηλαδη

οσον αφορα τον φιλο icedcloud , προσωπικα εχω παρατηρησει πως οταν η μπαταρια ειναι γεματη , γινεται να σου ερχεται ατμος στο στομα χωρις καν να ρουφας!...οσο πεφτει η μπαταρια τοσο αυτο γινεται σχεδον αδυνατο..

Αποσυνδεδεμένος Tedys

  • **
  • 110
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5419 στις: Οκτωβρίου 09, 2014, 13:06 »
τι υγρο κανεις?

Αποσυνδεδεμένος vaporcity

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5420 στις: Οκτωβρίου 09, 2014, 13:21 »
φιλε Τedys , αυτο ειναι μια αλλη πονεμενη ιστορια !....απο το αρχικο καταστημα που επισκεπτηκα μου συνεστησε τυποποιημενα υγρα NATURA , στην συνεχεια ομως απο αλλο καταστημα μου συστησαν μη τυποιημενα υγρα (νομιζω τις λενε βασεις) οπου προσθετεις ξεχωριστα τα αρωματα ..αυτα χρησιμοποιω στο παρον....παιζει ρολο?....ειναι αυτο που εγραψα στην αρχη , οτι για ενα αρχαριο ειναι πολυ μπερδεμενα τα πραγματα , και ισως αυτος ειναι και ενας αποτρεπτικος λογος να το αποφασισει...

Αποσυνδεδεμένος c00kieR

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5421 στις: Οκτωβρίου 09, 2014, 13:32 »
Επειδη οπως λες εισαι αρχαριος καλυτερα να αφησεις τις βασεις ( που βγαινουν πιο οικονομικες αλλα θελουν μια σχετικη πειρα, ιδιως με τη νικοτινη που ειναι επικινδυνη) και να πας στα ετοιμα υγρα μεχρι να μαθεις να ατμιζεις χωρις προβληματα ( ή να ξερεις τι να κανεις οταν αντιμετωπιζεις ενα προβλημα). Ναι οταν λεω drip tip  εννοω το ακρο που βαζουμε το στομα μας. Οταν νιωθεις οτι μπουκωνει σηκωνεις το κεφαλι ψηλα, βαζεις τον ατμοποιητη στο στομα και φυσας 1-2 φορες δυνατα (με ενα χαρτακι στο αλλο ακρο. Πρωτα ομως να εχεις βγαλει τον ατμοποιητη απο τη μπαταρια).

Αποσυνδεδεμένος vaporcity

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5422 στις: Οκτωβρίου 09, 2014, 13:41 »
ναι φιλε cOOKieR , συμφωνω με αυτα που λες , ο λογος βασικα που το εκανα δεν ηταν το οικονομικο , αλλα επειδη μου αρεσουν τα αρωματα και οι γευσεις , ηθελα απο την αρχη να βρω αυτο που θα μου αρεσε καλλυτερα...τα αρωματα τα επαιρνα ξεχωριστα και προσθετα σταγονες στην βαση , ετσι δοκιμασα αρκετα αρωματα και ταλαιπωρησα αρκετα τον λαιμο μου....
παντως μεχρι στιγμης οσα αρωματα δοκιμασα σε τυποποιημενα υγρα δεν μου αρεσαν , ενω αντιθετα εχω βρει κανα δυο αρωματα σε ξεχωριστα μπουκαλακια οπως "μπισκοτο" π.χ που μου αρεσε.......δεν κρυβω οτι εχω δωσει αρκετα χρηματα ψαχνοντας για αρωματα και επι τη ευκαιρια θα ηθελα να ρωτησω αν ξερετε κανενα καταστημα που να σε αφηνει να δοκιμασεις προτου αγορασεις! :)

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5423 στις: Οκτωβρίου 09, 2014, 14:20 »
ΜΠΟΥΚΩΜΑ ΚΑΙ ΜΠΟΥΡΜΠΟΥΛΗΘΡΕΣ:
Μπορεί να συμβεί σε κάθε ατμοποιητή, είτε από δικό σου λάθος στο άτμισμα είτε για άγνωστους λόγους. Σε τύπου aspire μπορεί να συμβεί επίσης όταν το υγρό στο τανκ είναι λίγο.
ΜΙΑ είναι η λύση: Βγάζεις τον άτμο από τη μπαταρία, τον γυρνάς όρθιο ή στο πλάι ή ανάποδα, έτσι ώστε η κεφαλή του να μη βρέχεται από υγρό και φυσάς δυνατά. Εννοείται ότι στην άλλη άκρη του μαζεύεις το υγρό που πετιέται με χαρτοπετσέτα. Σκουπίζεις, βάζεις ξανά στη μπαταρία και συνεχίζεις να ατμίζεις. Μην σε απασχολεί αυτό, συμβαίνει σε όλους.


Για τον τρόπο χρήσης του η.τ. στα είπαν οι από πάνω μου.


Για τα υγρά που παίρνεις, καλά κάνεις αν σε βολεύουν οι βάσεις και τα αρώματα. Προσοχή μόνο μη λουστείς τη βάση με τη νικοτίνη.


Ολα τα αρώματα κυκλοφορούν και σε έτοιμα υγρά, οπότε αν κάποιο κατάστημα δουλεύει τις εταιρίες αρωμάτων που αγοράζεις, μάλλον θα έχει και τα αρώματά τους σε έτοιμα υγρά προς δοκιμή. 8 στα 10 καταστήματα έχουν δοκιμαστήριο, όπου μπορείς να δοκιμάσεις τα περισσότερα υγρά που εμπορεύονται.

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5424 στις: Οκτωβρίου 09, 2014, 14:21 »
Θα το ξαναπω οπως το εχω πει και σε μερικα αλλα post...MHN περνετε στην αρχη υγρα με σκετη η πολυ VG..Δοκιμασε καποιο υγρο απο τα καπνικα της Halo..Κατα προτιμηση Prime15 η Tribeca...Ειδικα το Prime15 που ειναι απιστευτο υγρο,δεν ταλαιπωρει καθολου τις αντιστασεις...Τουλαχιστο τις δικες μου...Ειναι υγρα με περισσοτερη PG...Κανε μια δοκιμη φιλε vaporcity  :)

Αποσυνδεδεμένος Tedys

  • **
  • 110
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5425 στις: Οκτωβρίου 09, 2014, 15:58 »
παντος μην αγχώνεσαι ολοι στην αρχη ειχαμε τα θεματακια μας με το η.τ. θελει λιγο χρονο μεχρι να το συνηθίσεις και να βρεις αυτο που σου ταιριαζει και σε υγρό αναπλήρωσης και σε ατμοποιητη - μπαταρια ακομα και στον τροπο που ατμιζεις..

Αποσυνδεδεμένος vaporcity

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5426 στις: Οκτωβρίου 09, 2014, 19:57 »
λοιπον παιδια , τα νεωτερα...

σχετικα με το "μπουκωμα"....εχω κανει απο το πρωι αυτα που μου ειπατε , και μεχρι τωρα το αποτελεσματα δεν ειναι και τοσο ικανοποιητικα...δηλαδη μπορει για λιγο να επανελθει σε σωστη λειτουργια ο ατμοποιητης , αλλα μετα απο λιγο "ξαναμπουκωνει"...ειναι οπως καταλαβαινεται πολυ σοβαρο το θεμα , γιατι ΔΕΝ μπορω να ατμισω σωστα , με κουραζει πολυ και φοβαμαι μηπως επανελθω σε παλιες .."κακες" συνηθειες.. :hmmm:
εν πασει περιπτωση θα δουμε τι θα γινει και θα επανελθω αν υπαρξουν νεωτερα..
 θα προσθεσω μονο προς το παρον μια πληροφορια που δεν εχω πει μεχρι τωρα , μηπως και αυτο "παιζει" ρολο....
-επειδη μου αρεσει να καθαριζω καλα τον ατμοποιητη τον διελυα τελειως σε ολα του τα μερη και τα εβαζα για λιγη ωρα σε ενα μπολακι με νερο με λιγο ava ...στο καταστημα μου συνεστησαν οταν το κανω να μην τον κανω ολο βιδες , γιατι μετα τα βιδωματα "ξελασκαρουν" και δεν βιδωνουν μετα καλα....η γνωμη σας ?
...εν τελει εχω ηδη 3 ατμοποιητες mini protank ii που αναγκαστηκα να αγορασω  ψαχνοντας να βρω μια λυση (μαλιστα σε μια περιπτωση ο λογος ηταν επειδη ειχα χασει τα δυο λαστιχακια και δεν τα πουλουσαν ξεχωριστα!) ..ολοι παρουσιαζουν το ιδιο θεμα , ακομα και ενας τελευταιος ολοκαινουργιος που αγορασα μολις προχθες και δεν τον εχω καθαρισει καν ακομα...
..Παντως σας ευχαριστω ολους πολυ για το ενδιαφερον ναστε ολοι καλα :)


Προσοχή μόνο μη λουστείς τη βάση με τη νικοτίνη.
   ... τι σημαινει αυτο?

Ολα τα αρώματα κυκλοφορούν και σε έτοιμα υγρά, οπότε αν κάποιο κατάστημα δουλεύει τις εταιρίες αρωμάτων που αγοράζεις, μάλλον θα έχει και τα αρώματά τους σε έτοιμα υγρά προς δοκιμή. 8 στα 10 καταστήματα έχουν δοκιμαστήριο, όπου μπορείς να δοκιμάσεις τα περισσότερα υγρά που εμπορεύονται.
....εχετε να μου συστησετε καποιο με δοκιμαστηριο στην Αθηνα?

Θα το ξαναπω οπως το εχω πει και σε μερικα αλλα post...MHN περνετε στην αρχη υγρα με σκετη η πολυ VG..Δοκιμασε καποιο υγρο απο τα καπνικα της Halo..Κατα προτιμηση Prime15 η Tribeca...Ειδικα το Prime15 που ειναι απιστευτο υγρο,δεν ταλαιπωρει καθολου τις αντιστασεις...Τουλαχιστο τις δικες μου...Ειναι υγρα με περισσοτερη PG...Κανε μια δοκιμη φιλε vaporcity  :)

...φιλε , θα σου γραψω ακριβως ποια ειναι η βαση που χρησιμοποιω στο παρον :  GermanFlavours 50%PG 40%VG 10% WATER 18mg/ml (φανταζομαι 1,8 νικοτινη εννοει?)....για τα αλλα που γραφεις της Halo , δεν εχω ιδεα , αν ξερεις πες που για Αθηνα..


Αποσυνδεδεμένος c00kieR

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5427 στις: Οκτωβρίου 09, 2014, 20:04 »
 Μηπως γνωριζεις τι κεφαλές εχεις μεσα;

Αποσυνδεδεμένος vaporcity

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5428 στις: Οκτωβρίου 09, 2014, 20:08 »
εννοεις τα φιλτρακια που λεω εγω?

Αποσυνδεδεμένος c00kieR

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5429 στις: Οκτωβρίου 09, 2014, 20:10 »
Αυτο που εχει μεσα και το ξεβιδωνεις. Ειναι ανταλλακτικα του ατμοποιητη. Σαν βαρελακι φανταζομαι ειμαι.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171347 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275260 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15195 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13919 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9216 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42654 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 379 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34762 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557412 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181853 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 158 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8963 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364