vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4710 στις: Φεβρουαρίου 02, 2014, 00:39 »
Δεν είναι απαραίτητο να το πλύνεις αν θέλεις να βάλεις ξανά το ίδιο υγρό.
Κλείσε ξανά, σκούπισε από κάτω κι άστο λίγο ανάποδα να τρέξει από το drip tip όσο υγρό έχει πιθανόν περάσει μέσα στο σωληνάκι του αέρα.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4711 στις: Φεβρουαρίου 02, 2014, 14:17 »
Χθές δοκίμασα ένα δείγμα υγρό που μου είχαν δώσει της nobacco.'Εχω δύο ατμο και το έβαλα σ αυτόν που δεν χρησιμοποιώ πολύ.Μετά αφού άλλαξα άτμο και έβαλα αυτόν με το υγρό που μου αρέσει διαπίστωσα ότι κρατάει λίγο απ την γεύση που δοκίμασα πριν. :hmmm:
Πως γίνεται αυτό?

Αποσυνδεδεμένος panosath

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4712 στις: Φεβρουαρίου 02, 2014, 14:31 »
λογικα πρεπει να φταινε οι γευστικοι καλυκες.
Το παθαινω οταν αλλαζω το hazelnut που εχω με το καπνικο μου, παροτι σε διαφορετικους ατμοποιητες και σε διαφορετικες μπαταριες, εχω σαν γευση το γλυκο!

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4713 στις: Φεβρουαρίου 02, 2014, 14:42 »
Πως μπορώ να κάνω κάτι? Γιατί πραγματικά έχουν σπάσει τα νεύρα μου. >:(
Θα το σκεφτώ να δοκιμάσω ξανά άλλη γεύση.


Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4714 στις: Φεβρουαρίου 02, 2014, 15:07 »
Ενδιάμεσα άτμισε για λίγο σκέτη βάση, τις περισσότερες φορές λειτουργεί αυτό το τρίκ...

Αποσυνδεδεμένος tasfot

  • **
  • 462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4715 στις: Φεβρουαρίου 03, 2014, 08:53 »
κάνω τον εξής συλλογισμό και θα ήθελα να με διορθώσετε...
είμαι νέος ατμιστής 26 ημερών...

κάπνιζα 30 κ.τ την ημέρα με 0.9mg ανα κ.τ αρα θεωρητικά έπαιρνα 30Χ0,9=27mg νικοτίνης την ημέρα.
Σήμερα κάνω περίπου 2-3ml την ημέρα με 18mg ανα ML, άρα θεωρητικά 3X18=54mg..!!!
Αν η συλλογιστική είναι σωστή, τότε αυτό σημαίνει ότι αναλογικά είναι σαν να εχω αυξήσει το κ.τ σε 60κτ την ημέρα;;
δηλαδή έχω διπλασιάσει την ημερήσια λήψη νικοτίνης μέσα σε 25 μέρες;;;;
Να σημειώσω οτι δεν έχω κάποια σημάδια κόπωσης από τα 3ml ημερησίως ούτε κάποια θέματα λαιμού, ζαλάδας κλπ.

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4716 στις: Φεβρουαρίου 03, 2014, 09:03 »
Ο συλλογισμός σου είναι σωστός και με είχε απασχολήσει και μένα στην αρχή, αλλά αυτά είναι τα mg νικοτίνης που περιέχουν τα τσιγάρα που κάπνιζες και τα υγρά που ατμίζεις, όχι το ποσό της νικοτίνης που προσλαμβάνει ο οργανισμός σου. Το ακριβές ποσό δεν έχει προσδιοριστεί απόλυτα, αλλά απ ότι έχει προκύψει η πρόσληψη νικοτίνης από το Η.Τ. είναι μικρότερη απ ότι στο Κ.Τ.

Αποσυνδεδεμένος tasfot

  • **
  • 462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4717 στις: Φεβρουαρίου 03, 2014, 09:05 »
κι εγώ το έχω διαβάσει κάπου αυτό αλλά σε κάθε περίπτωση εδώ μιλάμε για σχεδόν διπλασιασμό ποσότητας !! αυτό με έχει προβληματίσει !!

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4718 στις: Φεβρουαρίου 03, 2014, 09:33 »
Αν έπαιρνες παραπάνω νικοτίνη (εγώ έτσι το σκέφτομαι) θα ένιωθες ενόχληση, όπως όταν κάπνιζες κάποια μέρα περισσότερα τσιγάρα απ ότι συνήθως. Το ότι δεν νιώθεις κάτι τέτοιο σημαίνει ότι η νικοτίνη που προσλαμβάνεις είναι περίπου η ίδια. Τώρα ότι καλό είναι να μειώνουμε τι νικοτίνη είναι φυσικά δεδομένο...

Αποσυνδεδεμένος tasfot

  • **
  • 462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4719 στις: Φεβρουαρίου 03, 2014, 09:38 »
κάνω την σκέψη να μειώσω τα mg σε 9.. αρα 3χ9=27 αλλά με ανησυχεί μηπως αυξήσω τα ημερήσια ml μετα.. θα δοκιμάσω πάντως έστω και με 14mg για αρχή

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4720 στις: Φεβρουαρίου 03, 2014, 10:01 »
κάπνιζα 30 κ.τ την ημέρα με 0.9mg ανα κ.τ αρα θεωρητικά έπαιρνα 30Χ0,9=27mg νικοτίνης την ημέρα.
Σήμερα κάνω περίπου 2-3ml την ημέρα με 18mg ανα ML, άρα θεωρητικά 3X18=54mg..!!!
Δεν είναι σωστός ο συλλογισμός.

Στο τσιγάρο αναγράφεται η εισπνεόμενη ποσότητα νικοτίνης. Αυτή που περιέχεται δηλαδή στον καπνό και όχι στο τσιγάρο. Η ποσότητα που περιέχεται στον καπνό είναι υποπολλαπλάσια και φθάνει έως και το 5% μόνο από αυτή που περιέχεται στο τσιγάρο.

Στο η.τ. η αναγραφόμενη ποσότητα νικοτίνης είναι αυτή που περιέχεται στο υγρό. Για να κάνουμε κάποια σύγκριση με το κ.τ. θα έπρεπε να συγκρίνουμε την ποσότητα νικοτίνης που περιέχεται στον ατμό. Δυστυχώς όμως αυτή προς το παρόν παραμένει άγνωστη, σίγουρα πάντως δεν είναι η ίδια με αυτή που περιέχεται στο υγρό. Η εκτίμηση είναι γύρω στο 50% καθώς υπάρχουν μερικές μελέτες που συγκλίνουν στο 50-55% χωρίς όμως να υπάρχει κάποιο επίσημο πρωτόκολλο.

Επίσης τα 3ml που υπολογίζεις δεν τα καταναλώνεις όλα. Αν ο ατμοποιητής χωράει 1.5ml και κάνεις 2 γεμίσματα την ημέρα δε σημαίνει ότι καταναλώνεις 3ml την ημέρα. Κάποια ποσότητα κρατάει το φυτίλι οπότε σε κάθε γέμισμα βάζεις λιγότερο από την ονομαστική χωρητικότητα του ατμοποιητή.

Αποσυνδεδεμένος spyrosrg505

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4721 στις: Φεβρουαρίου 03, 2014, 10:03 »
Όσους είδα μέχρι τώρα να κατεβάζουν νικοτίνη απο την αρχή ή ξεκίνησαν με χαμηλή έκοψαν το άτμισμα και ξαναγύρισαν στο τσιγάρο.
Η συμβουλή μου μην παίζεις με την νικοτίνη θα παιθάνεις στο χαρμάνι και θα ξαναγυρίσεις στο κ.τ.
 
Αν θες να μειώσεις τη νικοτίνη κάντο λίγο αργότερα (μιας και είσαι νέος στο η.τ.) και πιο σταδιακά κατέβα πχ 1-2 mg/ml τη βδομάδα.

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4722 στις: Φεβρουαρίου 03, 2014, 10:04 »
Μη σε ανησυχεί που (ενδεχομένως) θα αυξήσεις τα ml. Μόλις συνηθίσεις το μικρότερο χτύπημα, θα ρίξεις πάλι τα ml. Κατέβα σταδιακά στο 14-15 που λές, μετά στο 12 και μετά στο 9. Το 18 πάντως για κάποιον που κάπνιζε lights κτ είναι πολύ

Αποσυνδεδεμένος tasfot

  • **
  • 462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4723 στις: Φεβρουαρίου 03, 2014, 10:11 »
Δεν είναι σωστός ο συλλογισμός.

Στο τσιγάρο αναγράφεται η εισπνεόμενη ποσότητα νικοτίνης. Αυτή που περιέχεται δηλαδή στον καπνό και όχι στο τσιγάρο. Η ποσότητα που περιέχεται στον καπνό είναι υποπολλαπλάσια και φθάνει έως και το 5% μόνο από αυτή που περιέχεται στο τσιγάρο.

Στο η.τ. η αναγραφόμενη ποσότητα νικοτίνης είναι αυτή που περιέχεται στο υγρό. Για να κάνουμε κάποια σύγκριση με το κ.τ. θα έπρεπε να συγκρίνουμε την ποσότητα νικοτίνης που περιέχεται στον ατμό. Δυστυχώς όμως αυτή προς το παρόν παραμένει άγνωστη, σίγουρα πάντως δεν είναι η ίδια με αυτή που περιέχεται στο υγρό. Η εκτίμηση είναι γύρω στο 50% καθώς υπάρχουν μερικές μελέτες που συγκλίνουν στο 50-55% χωρίς όμως να υπάρχει κάποιο επίσημο πρωτόκολλο.

Επίσης τα 3ml που υπολογίζεις δεν τα καταναλώνεις όλα. Αν ο ατμοποιητής χωράει 1.5ml και κάνεις 2 γεμίσματα την ημέρα δε σημαίνει ότι καταναλώνεις 3ml την ημέρα. Κάποια ποσότητα κρατάει το φυτίλι οπότε σε κάθε γέμισμα βάζεις λιγότερο από την ονομαστική χωρητικότητα του ατμοποιητή.


δεν γνώριζα οτι στο τσιγάρο αναγράφεται η εισπνεόμενη ποσότητα νικοτίνης... ούτε οτι στον ατμό περιλαμβάνεται το 50% της ποσότητας νικοτίνης του υγρού..
ενδιαφέρουσες πληροφορίες για τους υπολογισμούς μου.. ευχαριστώ.!

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4724 στις: Φεβρουαρίου 03, 2014, 10:12 »
Φίλε tasfot καλημέρα. Μην μπεις στο τριπάκι να κάνεις αυτό το συλλογισμό, και πάνω από όλα μην πιέσεις τον εαυτό σου να κατέβει απότομα σε νικοτίνη. Άσε τον οργανισμό σου να σου πει πότε είναι έτοιμος να κατέβει, και όταν έρθει αυτή η στιγμή, κάντο ομαλά. Όλοι με μεγάλες περιεκτικότητες ξεκινήσαμε, κάποιοι παρέμειναν ψηλά ενώ άλλοι έπεσαν ακόμα και στο μηδέν.

Και στο κάτω κάτω της γραφής, καλύτερα είναι να παίρνεις κάπως περισότερρη νικοτίνη(αν παίρνεις όντως περισότερρη, μένει να αποδειχτεί) παρά να παίρνεις έξτρα και τις χιλιάδες ουσίες του καπνού?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1452 171290 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:54
από Tem
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15173 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13906 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9209 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42637 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 375 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34703 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557382 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181848 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 157 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8909 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538655 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas