vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος OpenMind

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3810 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2013, 09:54 »
Αυτό ακριβώς που έγραψε ο altan678 πιστεύω και εγώ, και το έχω συζητήσει με ιατρούς που συμφώνησαν σε αυτή την βάση.

Αποσυνδεδεμένος darkeid

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
    • VapeClub
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3811 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2013, 10:26 »
1) Πως θα καταλαβω ποτε πρεπει να αλλαξω ατμοποιητη? Εχω παρει και ανταλλαξιμες κεφαλες.
2) Το η.τ. τσιγαρο πρπει να το εχω ορθιο ή στα πλαγια? Γιατι χτες το ειχα στα πλαγια και μου εβγαλε υγρα σε μια φαση.
3) Η συγκεκριμενη μπαταρια που εχω θα βγαλει καμια ενδειξη οταν παει να τελειωσει? Κανενα κοκκινο φωτακι ας πουμε?
4) Θελω τωρα να παραγγειλω μια μπαταρια ακομα αλλα μικρη σε μεγεθος για οταν βγαινω εκτος σπιτιου. Βγηκα χτες εξω με την spinner και ενιωθα λες και παιζω κλαρινο  ;D . Για αυτην τι λετε?  Αλλες προτασεις δεκτες...

1) Θα ελλατωθεί η γεύση στη τζούρα και πριν το στάδιο του κάδου θα βγάζει καμμένη γεύση. Αν το γεμίζεις 2-3 φορές την ημέρα πάνω από εβδομάδα δύσκολα να κρατήσει.
2) Ο ατομοποιητής που έχεις έχει την αντίσταση ψηλά όπως όλοι του τύπου vivi nova. Για μένα , πριν το χρησιμοποιήσεις , πρέπει να το έχεις πλάγια και να το περιστρέψεις 2-3 φορές με σκοπό να βραχεί καλά το πάνω μέρος των φυτιλιών (αυτά που βγαίνουν από το μπλε καπάκι της κεφαλής). Το ίδιο συμβαίνει σε όλους τους ατμο τέτοιου τύπου. Αν το αφήσεις για πολύ ώρα όρθιο το πάνω μέρος θα είναι στεγνό και αν πατήσεις τζούρα με το πάνω μέρος στεγνό και δεν θα βγάλει καλή γεύση αλλά και θα μειώσει την ζωή της κεφαλής γιατί ουσιαστικά θα θερμανθεί στεγνό φυτίλι.

Το υγρό που έτρεξε δεν είναι επειδή το είχες πλάγια. Βέβαια δεν μας λές από που έτρεξε (από το drip tip ή στην μπαταρία;) . Τώρα από αυτά που φαντάζομαι υπάρχουν 2 εκδοχές. Η πρώτη είναι ότι αφήνεις ατμό μέσα. Αν βγάλεις το drip tip μπορείς να δείς με το μάτι το μπλε καπάκι της κεφαλής και τα φυτίλια που πάνε προς τα κάτω. Ιδανικά , πρέπει να αφήνεις το κουμπί της μπαταρίας και να εισπνέεις για 1'' ακόμα με σκοπό όλος ο ατμός να πάει στη τζούρα. Αν τραβάς το στόμα σου την ίδια στιγμή που αφήνεις το κουμπί ή νωρίτερα υπάρχει μια ποσότητα ατμού η οποία μένει μέσα στο κομμάτι από την κεφαλή και μέχρι το τέλος του drip tip. όταν κρυώσει ο ατμός δημιουργεί υγρασία - σταγόνα. Αυτές οι σταγόνες η πάνε και κάθονται κάτω από το drip tip ή πέφτουν πάλι μέσα στην κεφαλή η οποία αν είναι καλά βρεγμένη δεν θα την αποροφήσει και θα φύγει προς την μπαταρία μεριά. Αποτέλεσμα είναι όταν το αφήσεις πλάγια να φτύσει υγρό.

Η δεύτερη εκδοχή είναι ότι τραβάς πάρα πολύ δυνατές τζούρες. Ο κάθε άτμο έχει τον τρόπο του. Να προτιμάς τις μακρόσυρτες και σταθερές σε ροή τζούρες από τις άμεσες και με πολύ δυνατή εισροή. Ποτέ δεν αποκλείεται οι κινέζοι να έφτιαξαν ελλατωματική κεφαλή η οποία να έχει διαρροές.
3) Όταν τελειώσει η μπαταρία θα πατάς το κουμπί και θα σου αναβοσβήνει 5 φορές
4) Η spinner δεν είναι κλαρίνο. Πίστεψε με. Αν βρεθείς ποτέ σε κανένα meeting θα δεις  :laugh1: . Το site που σου έδειξε ο zacharis1955  έχει τόνους μπαταρίες , όποια σου αρέσει. Γνώμη μου είναι να ψαχτείς λίγο και να δείς για VV mod.

5) Η κεφαλή των gemini αν δεν κάνω λάθος είναι στα 2Ω. H spinner που έχεις μπορεί να δώσει από ότι διάβασα μέχρι 4.8V. Στα 2Ω κεφαλή πρέπει να έχεις max. 4.0 ή 4.1 V. Με το ρεύμα στα 4V και την dual αντίσταση του gemini καθόλου παράξενο που σου χτυπάει το λαιμό καθότι ο συγκεκριμένος άτμο έχει καλό χτύπημα δοκίμασε να χαμηλώσεις λίγο το ρεύμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 04, 2013, 10:42 από darkeid »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3812 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2013, 11:38 »
Φίλε Darkeid, πρέπει να διαφωνήσω μαζί σου στα εξής σημεία, όσον αφορά το συγκεκριμένο ατμοποιητή, τον οποίο λιώνω πολύ καιρό τώρα:

1) Με σκέτη VG, η οποία θεωρητικά αφήνει αρκετά κατάλοιπα, καθώς και με υγρά που έχουν ως βάση μεγάλο ποσοστό VG, ο εν λόγω ατμοποιητής κρατάει τουλάχιστον 50ml, με βαριά χρήση και αρκετά βολτ. Με δύο τρία γεμίσματα τη μέρα, το 15μερο ψιλοπαίζει.
2) Δεν χρειάζεται καμία απολύτως περιστροφή και κανένα πότισμα. Το είδος του φυτιλιού καθώς και η όλη φιλοσοφία του ατμοποιητή, βασίζονται στην υπερτροφοδοσία. Γεμίζεις, βιδώνεις, ατμίζεις.
5) Ακριβώς επειδή παίζει υπερτροφοδοσία, τα θέλει τα βολτάκια του. Τον χρησιμοποιώ στα 4-5 στο VV No 1, και όταν περάσει τα 40ml, πάει άνετα και στα 6.

Αποσυνδεδεμένος darkeid

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
    • VapeClub
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3813 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2013, 11:54 »
Φίλε πάμε καλύτερα εδώ να μην μπερδέψουμε το thread http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,17886.0.html

Υ.Γ. Είμαι στα 4.7V σε lava και σκάει καψούλι

Αποσυνδεδεμένος cruskro

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3814 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2013, 14:20 »
Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις.

Ελπιζω το βραχνιασμα να περασει. Βασικα δεν με πειραζει που βραχνιασα αλλα ο λογος για τον οποιο βραχνιασα. Με αλλα λογια σκεφτηκα τι εγινε σταματησα το κ.τ. και αρχισα το η.τ. για λογους υγειας και αυτο εχει τα ιδια συμπτωματα σαν τον κανονικο? Απλοικη η σκεψη μου το ξερω και μαλλον δεν εχει βαση αλλα αυτο μου περασε απο το μυαλο.

Επισης το site που προτεινε ο φιλος zacharis1955 για την μπαταρια ειναι στην Κινα απο οτι ειδα. Ποσες μερες θα κανει να ερθει η μπαταρια απο εκει. Πρεπει να παραγγειλω και κατι αλλο για να εχω δωρεαν μεταφορικα ή αρκει μονο η μπαταρια?
Επισης οσον αφορα την χωρα προελευσης. Ολα αυτα παιδια (ατμοποιητες, μπαταριες) ειναι απο Κινα? Π.χ. η spinner που εχω ειναι και αυτην απο Κινα? Γιατι οσο να ναι οταν ακους Κινα σου παει καπως για την ποιοτητα. Μην μας εκραγει και στο χερι...

Α επισης. Ολο το βραδυ χτες το ειχα ακουμπησμενο στα πλαγια και σχεδον ολο το υγρο χυθηκε. Απο που δεν ειμαι σιγουρος αλλα πιστευω πρεπει να εφυγε απο εκει που συνδεεται ο ατμοποιητης με το επιστομιο. Ελλατωματικος λετε να ειναι?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 04, 2013, 14:28 από cruskro »

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3815 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2013, 16:13 »
Αποστολές Fasttech: Δωρεάν μεταφορικά με tracking number για παραγγελίες άνω των 15 $ (με Singapore Post) και χωρις tracking number για παραγγελίες κάτω των 15 $ (με Hong Kong Post)...
Παραγγέλνεις δύο (16$ = ~12 €) και είσαι ΟΚ...
Το 99 % των αναλώσιμων για e smoking αμέσως ή εμμέσως είναι made in China...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 04, 2013, 18:19 από zacharis1955 »

Αποσυνδεδεμένος prof

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3816 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2013, 16:35 »
Καλησπέρα παιδιά.


Εγώ ήθελα να ρωτήσω (αν και μπορεί να έχει απαντηθεί ήδη προηγουμένως, αλλά δεν αντέχω να διαβάσω 200τόσες σελίδες):


Το 1ml ατμιστικού υγρού περιεκτικότητας ας πούμε 12 mg αντιστοιχεί σε 10 τσιγάρα με νικοτίνη 1,2 mg;


Ρωτάω γιατί θέλω να δω πόσο πολύ καπνίζω. Επειδή είμαι αρκετά νέος ατμιστής (1&1/2 μήνες), όλη την ώρα είμαι κολλημένος με το η.τ. μου και θέλω να έχω ένα έλεγχο
Θεωρητικά ναι αλλά πρόσεξε καποιες λεπτομέρειες. Την νικοτίνη στο κτ την μετράνε με μια συσκευή η οποία εφαρμόζεται στο τσιγάρο το ανάβουν και το ρουφάει μονοκοπανια. Στον καπνό που βγαίνει αντιστοιχούν το νουμερο που γράφουν (αν και έχει ακουστεί οτι και εκεί γράφουν ανακριβειες οι καπνοβιομηχανιες). Σε ενα τσιγαρο ομως ενα μερος (αναλογα και με το στυλ καπνισματος του καθενος) ενα μερος καιγεται μονο του. Στο υγρό που ατμιζεις ναι μεν 1 ml θα το ατμισεις θεωρητικά όλο ΑΛΛΑ η απορρόφηση της νικοτίνης του ατμού είναι και λιγότερη και βραδυτερη απο του καπνού. Συν του οτι στο κτ βαζουν και χημικα για γρηγοροτερη απορροφηση. Για αυτό και το πρωι κανεις 1 κτ και η πρωτη δευτερη τζουρα σε βαραει κατακεφαλα ενω στο ήτ θέλει κάποιο χρονο (μερικές φορες αρκετό) για να σε πιασει.

Θα έλεγα οτι ο καθένας βρίσκει σιγά σιγά την ισορροπία του με δοκιμή. Καποιες φορές που κάνω πολύ με πιάνει ο πονοκέφαλος της νικοτίνης καποιες που κάνω λιγοτερο κάτι μου "λείπει". Όταν ξεκίνησα υπολόγισα οτι εκαιγα περιπου 40μγρ νικοτίνη στο κτ. Πήρα υγρά με 18 με την υπόθεση οτι θα κάνω μια ποσότητα 2-3 μλ. Στην αρχή εφτανα και 4+ καθώς παλευα με την παλιά συνήθεια και ρουφουσα. Σιγά σιγά έπεσα στα 3 και τώρα είμαι στα 2.5 περιπου. Παραμενω στα 18μγρ όμως γιατί δοκίμασα με 12 και δεν ειχα το χτύπημα που ήθελα. Σιγά σιγά θα ξαναδοκιμασω όμως.

Send from my eVic..


Αποσυνδεδεμένος spyrosrg505

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3817 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2013, 17:07 »
 :nope:  Θα διαφωνήσω ως προς το οτι η συσκευή καπνίζει το τσιγάρο "μονοκοπανιά". Η συσκευή "ρουφάει" τον καπνό του κ.τ. ανα διαστήματα προσπαθώντας έτσι να προσομοιώσει τις πραγματικές συνθήκες καπνίσματος.
 
http://e-kapnisma.gr/index.php?topic=12079.0
 
 
 
Επίσης το να πέσεις από τα 18mg κατευθείαν στα 12mg το βρίσκω πολύ απότομο.
Καλύτερα να πέφτεις σταδιακά, να κατεβάζεις τη νικοτίνη πχ ανα 2mg/ml κάθε 1-2 βδομάδες. Έτσι ο οργανισμός σου δε θα νιώσει τόσο την έλειψη νικοτίνης.
 
 
Βέβαια θα σου πάρει κανά μήνα να φτάσεις στα 12 mg/ml....  :D

Αποσυνδεδεμένος 11100

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3818 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2013, 17:08 »
Δεν εχει τέτοια αντιστοιχία.α ατμος είναι πιο βαρύς απο τον καπνό με αποτέλεσμα να κατακαθεται στον φαρυγγα ( βήχας )και με το σάλιο να κατεβαίνει στο στομάχ ( φουσκωματα , δυσφορία, κλπ) και να μην απορροφάται απο το αίμα σε βαθμο όπως του κτ.


S.P.

Αποσυνδεδεμένος e-go FUN

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3819 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2013, 21:40 »
Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις.

Ελπιζω το βραχνιασμα να περασει. Βασικα δεν με πειραζει που βραχνιασα αλλα ο λογος για τον οποιο βραχνιασα. Με αλλα λογια σκεφτηκα τι εγινε σταματησα το κ.τ. και αρχισα το η.τ. για λογους υγειας και αυτο εχει τα ιδια συμπτωματα σαν τον κανονικο? Απλοικη η σκεψη μου το ξερω και μαλλον δεν εχει βαση αλλα αυτο μου περασε απο το μυαλο.



Φιλε crusco για το βραχνιασμα σου απάντησε ο giannispap λιγο πιο πάνω αλλά μάλλον δεν το είδες.
Αν συνεχίσεις το μπέρδεμα τσιγάρα - Η.Τ μάλον θα χειροτερέψει...
Μερίκοι λαιμοι (από ότι φαινεται κι ο δικός σου) δεν το σηκώνουν...
Εγω εκανα αυτό το λάθος περυσι το καλοκαιρι και για 2-3 μέρες είχα φραξει...

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3820 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2013, 21:43 »
...Με αλλα λογια σκεφτηκα τι εγινε σταματησα το κ.τ. και αρχισα το η.τ. για λογους υγειας και αυτο εχει τα ιδια συμπτωματα σαν τον κανονικο? Απλοικη η σκεψη μου το ξερω και μαλλον δεν εχει βαση αλλα αυτο μου περασε απο το μυαλο.
για να είσαι σίγουρος τι φταίει  και πριν απογοητευετεις απο το Η.Τ.
θα πρέπει να κόψεις το κ.τ. τελείως

Αποσυνδεδεμένος cruskro

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3821 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2013, 22:15 »
Φιλε crusco για το βραχνιασμα σου απάντησε ο giannispap λιγο πιο πάνω αλλά μάλλον δεν το είδες.
Αν συνεχίσεις το μπέρδεμα τσιγάρα - Η.Τ μάλον θα χειροτερέψει...
Μερίκοι λαιμοι (από ότι φαινεται κι ο δικός σου) δεν το σηκώνουν...
Εγω εκανα αυτό το λάθος περυσι το καλοκαιρι και για 2-3 μέρες είχα φραξει...
Το πρόσεξα αυτό που είπε ο φίλος αλλά είναι κάτι που προφανώς δεν ισχύει.
Το βραχνιασμα οφείλεται αποκλειστικά στο η.τ. και όχι στο κανονικο. Έκανα 25 την μέρα και δεν με πονούσε ο λαιμός και με πόνεσε με τα 5; Δεν είναι λογικό...
Παρόλα αυτά το δοκίμασα και έκανα σημερα μόνο η.τ. Και τώρα είμαι βραχνιασμενος και πάλι.
 
Επίσης πιστεύω δεν οφείλεται σε αυτό που είπαν καποιοι πως οταν κοβεις το κάπνισμα έχεις βραχνιασμα κλπ. Τουλάχιστον όχι τοσο βραχυπρόθεσμα όπως στην περίπτωση μου. Γιατί έχει τύχει να μην κανω τσιγάρο για 2-3 μέρες και δεν είχα ούτε βήχα ούτε βραχνιασμα ούτε τίποτα.

Βασικά η μόνη απαντηση που εχει κάποια λογική είναι αυτή του 11100. Δεν ξέρω αν ισχυει βέβαια αυτό που λέει.

Το θέμα ειναι πως το βραχνιασμα οφείλεται στο η.τ. Μην τα ρίχνετε και αυτά στο κανονικό. Είπαμε μην γινόμαστε και υπερβολικοί και τα ρίχνουμε όλα στο κ.τ. ενώ δεν ισχύει...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 05, 2013, 22:21 από cruskro »

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3822 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2013, 23:27 »
Δοκίμασε να ατμίζεις για λίγο καιρό υγρά μόνο VG...

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3823 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2013, 02:57 »
Παράθεση
Το πρόσεξα αυτό που είπε ο φίλος αλλά είναι κάτι που προφανώς δεν ισχύει.
Το βραχνιασμα οφείλεται αποκλειστικά στο η.τ. και όχι στο κανονικο. Έκανα 25 την μέρα και δεν με πονούσε ο λαιμός και με πόνεσε με τα 5; Δεν είναι λογικό...
Όταν αλλάζεις μάρκα τσιγάρων ή κάνεις πολλή τράκα από άλλες μάρκες, συνήθως ο λαιμός σου γίνεται τσαρούχι. Ακόμα και η διακοπή του τσιγάρου χωρίς αντικατάστασή του με ΗΤ συχνά προκαλεί ερεθισμένο λαιμό για κάμποσες μέρες.
Αυτά μπορεί να μην ισχύουν για όλους αλλά σίγουρα ισχύουν για πολλούς. Τα ζήσαμε, τα κουβεντιάζαμε με συν-καπνιστές επί δεκαετίες, υπάρχουν και σε πηγές για το κάπνισμα στο ίντερνετ. Η αλλαγή στο είδος εισπνεόμενου παίζει ρόλο και η ταυτόχρονη χρήση παίζει ρόλο επίσης. Και προφανές είναι και λογικό.

Πάντως το ΗΤ δεν είναι άσχετο με το πρόβλημα: και η PG και η VG είναι υδρόφιλες ουσίες και δεσμεύουν την υγρασία. Αρκετοί ζορίζονται με τον λαιμό τους τις πρώτες μέρες. Ο οργανισμός συνηθίζει το νέο πράγμα που μπαίνει μέσα του, ο ατμιστής βρίσκει τι του πάει καλύτερα και τελικά ο ερεθισμένος λαιμός φεύγει. Αυτά από γενική εμπειρία. Επίσης οι νέοι ατμιστές έχουν συχνά πρόβλημα να αντιληφθούν το πότε έχει πρόβλημα τροφοδοσίας ο ατμοποιητής τους. Όταν ρουφάς "καμμένο" ο λαιμός θα διαμαρτυρηθεί άμεσα -και καλά θα κάνει.

Με την τρομερή δύναμη που ασκεί η ρουφηξιά μας στον ατμό και τον καπνό η θεωρία περί βάρους μου φαίνεται προβληματική. Αν ίσχυε θα ίσχυε για όλους μας και θα ίσχυε μόνιμα. Σε αυτή την περίπτωση θα είχαμε πρόβληματα όλοι και όχι τις εμπειρίες που μοιραζόμαστε.
Τώρα, αν κάποιος είναι αλλεργικός ή δυσανεκτικός στα υγρά για οποιοδήποτε λόγο δεν μπορώ να το αποκλείσω.

Αποσυνδεδεμένος cruskro

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3824 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2013, 04:37 »

Πάντως το ΗΤ δεν είναι άσχετο με το πρόβλημα: και η PG και η VG είναι υδρόφιλες ουσίες και δεσμεύουν την υγρασία. Αρκετοί ζορίζονται με τον λαιμό τους τις πρώτες μέρες. Ο οργανισμός συνηθίζει το νέο πράγμα που μπαίνει μέσα του, ο ατμιστής βρίσκει τι του πάει καλύτερα και τελικά ο ερεθισμένος λαιμός φεύγει. Αυτά από γενική εμπειρία. Επίσης οι νέοι ατμιστές έχουν συχνά πρόβλημα να αντιληφθούν το πότε έχει πρόβλημα τροφοδοσίας ο ατμοποιητής τους. Όταν ρουφάς "καμμένο" ο λαιμός θα διαμαρτυρηθεί άμεσα -και καλά θα κάνει.


Αυτο το δεχομαι ως απαντηση και μου φαινεται πολυ λογικο.

Ισως ημουν αφελης ή υπεραισιοδοξος πως με το η.τ. δεν θα ειχα καμια ''παρενεργεια''.

Οσο για τις αλλες αιτιες που προαναφερθηκαν (ταυτοχρονη χρηση κ.τ. και η.τ., διακοπη καπνισματος κλπ) δεν ξερω αν σε αλλους εγιναν ή λανθασμενα το απεδωσαν εκει, αλλα σε εμενα δεν ισχυουν με τιποτα. Δεν μου φαινονται και λογικα αυτα.

Κανω 25 τσιγαρα την μερα εδω και 15 χρονια και ο λαιμος μου (μιας και εχει συνηθισει) δεν εχει κανενα προβλημα.
Μετα κανω 5 τσιγαρα την μερα και ταυτοχρονα ηλεκτρονικο. Ε δεν υπαρχει περιπτωση να φταιει το κ.τ. στο οποιο ειμαι συνηθισμενος, για αυτο.
100% το η.τ. φταιει, ισως για τους λογους που λες.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 06, 2013, 04:54 από cruskro »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1452 171295 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:54
από Tem
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15175 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13907 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9209 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42638 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 375 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34712 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557385 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181849 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 157 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8918 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538660 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas