vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

248 επισκέπτες, 11 χρήστες
ipomonias, ZoeM, dkostas, camber, aragiannis, Ελένη Π, Tem, grag, Cloune, ramon, tony1976

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2175 στις: Δεκεμβρίου 06, 2012, 09:37 »
Δεν έχω ατμοποιητές C. Δε μου ταίριαξαν ποτέ, πολύ σφιχτή τζούρα, αλλά μπορώ να σου απαντήσω στα υπόλοιπα.
Ατμοποιητής τέλειος δεν υπάρχει ακόμη. ο κρύσταλ ενός συγκεκριμένου εργοστασίου είναι σχεδόν άριστος, αλλά κι αυτός καίει πολύ. Συμφέρει μόνο για diy υγρά.
Τ οσκεπτικό με τις μπαταρίες είναι να έχεις 2 και να είσαι άτμιζε φόρτιζε.
Το θέμα αυτό το έλυσα με αγορά μπαταριών passthrough που φορτίζουν από το κάτω μέρος ενώ ατμίζεις. Πολύ βολικό όταν δουλεύεις από υπολογιστή.
Σχετικά με την ισχύ, σου απάντησαν ήδη. Κυκλοφορούν μπαταρίες από 3.3 βολτ ως 4.2 Οι τελευταίες είναι οι καλύτερες γιατί για να ατμίσεις καλά θέλεις το δυνατόν ισχυρότερη μπαταρία, το δυνατόν χαμηλότερη αντίσταση στον ατμοποιητή.
Ο ατμοποιητής σου πρέπει να λειτουργεί καλά για μια τουλάχιστον εβδομάδα. Αν τραβάς αργές μαλακές τζούρες, αλλά αυτός επιμένει, τότε μάλλον δεν έχεις καλής ποιότητας ατμοποιητή.
Απλά υγρά σαν το dv της νατουρα δεν θα έλεγα ότι βλάπτουν τον άτμο. Κάτι άλλα περίεργα είναι που το κάνουν.
Το υγρό μετά από λίγο είναι φυσιολογικό να σκουρήνει, ειδικά αν έρεχεται σε επαφή με την αντίσταση. Κάποια άλλα σκουραίνουν όσο έρχονται σε επαφή με φως και αέρα. Βέβαια σε παλιά αντίσταση σκουραίνουν πιο εύκολα. 
Το φιτίλι είναι καλό να έχει το δυνατόν μεγαλύτερη επιφάνεια. Επομένως, θα σου έλεγα πιο κοντά στο "ανοιχτό λουλούδι" παρά στο "μπουμπόυκι" αν δεν το παρακάνεις και έχεις υπερτροφοδοσία και διαρροές.
Οταν παραμείνεις στον ατμό και γνωρίσεις και άλλα εργαλεία, θα τον λακτρέψεις.
Αν παίρνεις καμμένο από τον άτμο, δεν κάνει να τον ατμίζεις. Πέταμα.
Οι κεφαλές της τζόι είναι συμβατές με όλα σχεδόν τα οβαλ μοντέλα. Είναι η ίδια εταιρία κατασκευης, αν υπάρχουν παραλλαγές σε κάποιες παρτίδες λόγω παραγγελίας της οβαλ, θα υπάρχει ένα θέμα. Γενικά, ότι κουμπώνει, θα δουλεύει, αλλά υπάρχουν διάφορες ποιότητες στην αγορά.

Οι μπαταρίες είναι συμβατές αν έχουν τον ίδιο τύπο κουμπώματος με τον άτμο.
Οτι βρεις με το ίδιο σπείρωμα-κούμπωμα, ταιριάζει

Τελευταία ερώτηση και πιο σημαντική: Τα αυγά τα αλωνίζουνε? :laugh1:   
Τα αυγά τα πιάνουν και τα κουρεύουν



Αποσυνδεδεμένος liovag

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2176 στις: Δεκεμβρίου 06, 2012, 14:16 »
 Σας ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση και τις απαντήσεις σας, με βοηθήσατε να ξεκαθαρίσω και να καταλάβω κάποια πράγματα που θα μου έπαιρνε αρκετό χρόνο να τα καταλάβω από μόνος μου.  :thumpup:
 

Αποσυνδεδεμένος sylvester79

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
  • όποιος νύχτα περπατεί..... μη τα λέμε πάλι......
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2177 στις: Δεκεμβρίου 06, 2012, 16:03 »
Ωραία, σιγά σιγά μπαίνω στο νόημα. Δεν είναι δα και τριγωνομετρία αλλά θέλει λίγη υπομονη ώστε να αποκτήσεις την απαιτούμενη εμπειρία.
Η Αλήθεια είναι, όσον αφορά στο υγρό που ατμίζω τώρα (Dark Vapure), πως δυσκολεύομαι να αντιληφθώ ορισμένες φορές αν αυτό που αισθάνομαι στο στόμα είναι γεύση του υγρού (ατμού) ή γεύση καμμένου. Με μπερδεύει μπορώ να πω.
Έχω δύο ακόμα ερωτήσεις. Μια για την ανάμιξη υγρών και μια για την αντίσταση του ατμο.
Έχω πάρει το Tribeca της Halo και το έχω αφήσει εδώ και 4 μέρες ανοιχτό για αυτή την πολυπόθητη και πολυσυζητημενη... ωρίμανση. Αυτό που με προβληματίζει είναι το εξής: Απο κεκτημένη βιασύνη και λανθασμένη αντίληψη, παρήγγειλα το 24άρι.(νικοτίνη) Αυτό λοιπόν αν θέλω να το αραιώσω και να ρίξω τη νικοτίνη στα π.χ. 18mg/ml μπορώ? Αν ναι, όπως το φαντάζομαι, κάνω με τη μέθοδο των τριων τους υπολογισμούς, ώστε να βρω πόση ποσότητα π.χ. VG χρειάζομαι ώστε το τελικό διάλυμμα που θα πάρω να έχει περιεκτικότητα 18 mg/ml ή (λέμε τώρα) χρησιμοποιώ σαν βάση κάποια αναλογία PG-VG της αρεσκείας μου και προσθέτω όση Τριμπέκα χρειάζεται ώστε η περιεκτικότητα του τελικού διαλύματος να είναι 18. Κάπως έτσι γίνεται? Όπως και να'χει αςμου πει κάποιος πως γίνεται. :) Αν το κάνω αυτό, θα εξασθενίσει εξίσου και η γευστική "ισχύς" του αρχικού μίγματος?
Η δεύτερη ερώτησή μου αφορά στην αντίσταση του ατμοποιητή. Βρήκα στο site της Ovale μου φαίνεται , αν θυμάμαι καλά, ατμοποιητές ego-c με τον χαρακτηρισμό LR. Προφανώς σύμφωνα με τα όσα αναφέρατε πιο πάνω , με συμφέρει να έχω αυτό τον ατμοποιητή, παρά τον normal που προφανώς χρησιμοποιώ απο τη "μανα" του. Κάνω λάθος?
Επίσης η επόμενη ερώτηση απευθύνεται σε φόρουμ ίσως για πρώτη φορά παγκοσμίως: η κουμπάρα μου θέλει διακαώς το η.τ., μιας και την έβαλα χθες όλο το απογευμα να ατμίζει και ενθουσιάστηκε και ξεφώνισε πανηγυρικά! Επειδή ΔΕΝ θέλω να την πάρω στο λαιμό μου (άλλο να επιλέξεις ο ίδιος και να την πατήσεις και άλλο να σου το φορτώσει κάποιος και να μη σου κάνει) ποιο μοντέλο της Joytech προτείνετε για γυναίκα που εργάζεται 18 ώρες το 24ωρο και θέλει κάτι αρκετά αξιόπιθστο που να μη τη σκοτίζει συνεχώς? (δλδ χωρίς πολλές διαρροές, ψιλοδιακριτικό - γυναικείο ας πούμε - εύκολο στο γέμισμα - με μπαταρία της τάξης των 8 ωρών περίπου χωρίς τρελή χρήση)
Και τελευταία ερώτηση, η οποία αν θυμάστε έκανε για πρώτη φορά την εμφάνισή της στα Όσκαρ του 1947, όταν ο Όσκαρ Ουάιλντ ρώτησε με περισσή μανία την Γκρέτα Γκάρμπο..... Πόσα απίδια βάνει ο σάκος??????

Αποσυνδεδεμένος dimitra78

  • ***
  • 793
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2178 στις: Δεκεμβρίου 06, 2012, 16:45 »
για την κουμπαρα,αφου ξεκιναει τωρα,εκτος απο ενα σετακι joye,γνωμη μου αυτα θα την βολεψουν καλυτερα,θα προτεινα 2 μπαταριες twist,μια να την εχει καβατζα δλδ, αν και εμενα η δικια μου με αρκετο ατμισμα με βγαζει μια μερα ανετα :thumpup: και απο ατμοποιητες η τον crystal η τον mini nova,που εχουν ευκολα γεμισματα,ειναι αξιοπιστοι και σε καλυπτουν στα παντα :bye:

Αποσυνδεδεμένος sao

  • **
  • 143
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2179 στις: Δεκεμβρίου 06, 2012, 17:09 »
Για την πρώτη ερώτησή σου:
Όπως το υποψιάζεσαι, αν κάνεις αυτό που περιγράφεις, θα επιτύχεις μεν την προσαρμογή του επιπέδου νικοτίνης (και/ή των VG/PG αν "παίξεις" και μ'αυτά), αλλά ταυτόχρονα θα ατονίσει γευστικά το υγρό σου. Για να καταφέρεις το πρώτο, χωρίς το ανεπιθύμητο δεύτερο θα πρέπει να πάρεις ένα δεύτερο έτοιμο ίδιο υγρό, με χαμηλότερη περιεκτικότητα σε νικοτίνη και να κάνεις την ανάμειξη με τη μέθοδο των τριών, όπως είπες.
Ωρίμανση τα έτοιμα υγρά δεν χρειάζονται απ'όσο γνωρίζω.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 06, 2012, 17:16 από sao »

Αποσυνδεδεμένος sylvester79

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
  • όποιος νύχτα περπατεί..... μη τα λέμε πάλι......
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2180 στις: Δεκεμβρίου 07, 2012, 02:36 »

Ωρίμανση τα έτοιμα υγρά δεν χρειάζονται απ'όσο γνωρίζω.
Να σου πω την αλήθεια, η μακροχρόνια εβδομαδιαία εμπειρία μου έδειξε πως ακόμα και το έτοιμο υγρό, μέρα με τη μέρα αλλάζει. Ίσως κάνω λάθος. :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2181 στις: Δεκεμβρίου 07, 2012, 03:47 »
Η Αλήθεια είναι, όσον αφορά στο υγρό που ατμίζω τώρα (Dark Vapure), πως δυσκολεύομαι να αντιληφθώ ορισμένες φορές αν αυτό που αισθάνομαι στο στόμα είναι γεύση του υγρού (ατμού) ή γεύση καμμένου. Με μπερδεύει μπορώ να πω.
....
Η δεύτερη ερώτησή μου αφορά στην αντίσταση του ατμοποιητή. Βρήκα στο site της Ovale μου φαίνεται , αν θυμάμαι καλά, ατμοποιητές ego-c με τον χαρακτηρισμό LR. Προφανώς σύμφωνα με τα όσα αναφέρατε πιο πάνω , με συμφέρει να έχω αυτό τον ατμοποιητή, παρά τον normal που προφανώς χρησιμοποιώ απο τη "μανα" του. Κάνω λάθος?
....
Και τελευταία ερώτηση, η οποία αν θυμάστε έκανε για πρώτη φορά την εμφάνισή της στα Όσκαρ του 1947, όταν ο Όσκαρ Ουάιλντ ρώτησε με περισσή μανία την Γκρέτα Γκάρμπο..... Πόσα απίδια βάνει ο σάκος? ??? ??
Στην αρχή οι πιο πολλοί μπερδευόμασταν με το καμμένο. Μια ελαφριά μείωση στην τροφοδοσία δεν γίνεται εύκολα αισθητή. Σιγά σιγά θα συνηθίσεις την γεύση που σου αρέσει και θα νιώθεις πότε αλλοιώνεται δυσάρεστα πριν παραγίνει.

Ένας ατμοποιητής LR δε "συμφέρει". Είναι απολύτως θέμα γούστου. Οι πιο πολλοί εκτιμούν το εντονότερο χτύπημα (συχνά και την μεγαλύτερη θερμοκρασία). Αξίζει να δοκιμάσεις αλλά μόνο εσύ θα αποφασίσεις τι σου πάει. Μην εκπλαγείς αν δεν καταλάβεις αμέσως διαφορά.

Ο σάκος βάνει ακριβώς 42 απίδια, μετρημένα υπό αυστηρές εργαστηριακές συνθήκες. Ανάλογα το υψόμετρο και τη θερμοκρασία περιβάλλοντος μπορεί να χωρέσει μόνο 40 ή να φτάσει τα 45.  8)

Αποσυνδεδεμένος sao

  • **
  • 143
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2182 στις: Δεκεμβρίου 07, 2012, 10:53 »
Να σου πω την αλήθεια, η μακροχρόνια εβδομαδιαία εμπειρία μου έδειξε πως ακόμα και το έτοιμο υγρό, μέρα με τη μέρα αλλάζει. Ίσως κάνω λάθος. :hmmm:

Αλλάζει μεν (επηρεάζεται κι αυτό από φως, νερό, τηλέφωνο και τα σχετικά), αλλά υποτίθεται ότι δεν χρειάζεται ωρίμανση.
Η αλλαγή που υφίσταται σπανιότερα ισοδυναμεί με βελτίωση και συχνότερα με "αλλοιώνει τη γεύση, ρε φίλε". Υποτίθεται, πάλι...

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2183 στις: Δεκεμβρίου 07, 2012, 12:05 »
Oi LR είναι μακράν οι καλύτεροι, αλλά ειδικά με τους egoC, έχω φίλη που πήρε πεντάδα και δεν κατάλαβε διαφορά από τους NR, μόνο στη διάρκεια ζωής.

Αυτο με τα απίδια, το έχεις μετρήσει εντελώς λάθος Big Sur.
Αλλά φρονώ ότι δεν κάνει να μετατρέψουμε το νήμα σε πεδίο μάχης, όσο ΟΝ τόπικ κι αν είμαστε  :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2184 στις: Δεκεμβρίου 07, 2012, 15:14 »
LR vs NR: Καθαρά θέμα γούστου. Με κλασσικές ego μπαταρίες, βγάζουν περισότερα βαττ και περισότερο ντουμάνι και χτύπημα.

Αραίωση: συμφωνώ με τον προλαλήσαντα, πάρε το ίδιο υγρό με χαμηλότερη περιεκτικότητα νικοτίνης και ανέμειξε.

Κουμπάρα: πάρτην σε ένα μαγαζί να δοκιμάσει. ΠΡΟΣΟΧΗ μην παρεξηγήσει το έτερον ήμισυ!!!!

Απίδια: Ερώτηση με πολλές μεταβλητές, που χρίζει πολύπλευρης απάντησης, τόσο μεγάλης που θα γονατίσει ο server του φόρουμ.

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2185 στις: Δεκεμβρίου 07, 2012, 16:14 »
Παράθεση από: sylvester79 στις Δεκέμβριος 06, 2012, 16:03
Kαι τελευταία ερώτηση, η οποία αν θυμάστε έκανε για πρώτη φορά την εμφάνισή της στα Όσκαρ του 1947, όταν ο Όσκαρ Ουάιλντ ρώτησε με περισσή μανία την Γκρέτα Γκάρμπο.....
Πόσα απίδια βάνει ο σάκος? ??? ??



Μάλλον το φάντασμα του O .Wilde  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 07, 2012, 17:10 από WILDE »

Αποσυνδεδεμένος liovag

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2186 στις: Δεκεμβρίου 07, 2012, 16:41 »
Όσων αφορά τη διάρκεια ζωής οι LR ή οι NR έχουν μεγαλύτερη?

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2187 στις: Δεκεμβρίου 07, 2012, 16:58 »
οι NR σε γενικές γραμμές.
Εννοώ ανάμεσα στο ίδιο μοντέλο.
πχ ένας kanger 510D NR δεν κρατάει περισσότερο από έναν egoC LR,
αλλά ένας EgoC NR κρατάει περισσότερο από εναν ego C LR

Αποσυνδεδεμένος AchisaeL

  • ****
  • 1291
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2188 στις: Δεκεμβρίου 07, 2012, 20:51 »
οι LR οπως ειπε και η πεtra συνηθως μας χαιρετουν νωριτερα.
βεβαια παιζει ρολο και η ποιοτητα και αν ειναι α-β-γ διαλογης κτλ..

μου εχει τυχει lr να κρατησει 3πλασιο χρονο απο τον "απλο"..

Αποσυνδεδεμένος ecigar

  • *
  • 17
  • Φύλο: Άντρας
  • 24/7 ατμισμα!!!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2189 στις: Δεκεμβρίου 08, 2012, 02:44 »
εχω αυτους του ατμοποιητες και θα ηθελα λιγη βοηθεια, ειναι ο ce5? o ce4 v3?? c6v3? με εχουνε μπερδεψει ο καθενας βαζει οτι θελει.Το θέμα είναι αν μπορώ να τον καθαρίσω, πλενωντας. Και μερικα τιπσ για τον συγκεκριμενο. Έχει πολυεστερα στο σωληνακι η φυτίλι? οδηγιες κτλ. επίσης μου είπανε οτι ριχων στην τρυπα το υγρο στην αρχη για να ποτισει. ισχυει? πρεπει να εκαψα 4 μεχρι στιγμης γιατι εβαζα υγρο κ ατμιζα χωρις να αφησω να ρουφηξει. παιζει να φτιαχνονται τωρα αυτοι που καηκαν? αυτα! ευχαριστω
http://www.alibaba.com/product-gs/627119322/Clearomizer_CE5_for_e_cigarette/showimage.html?s=p
 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1448 171235 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:10
από Ελένη Π
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15156 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13894 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9203 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42624 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 372 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34675 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557362 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181843 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 153 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8883 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538613 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas