vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

196 επισκέπτες, 5 χρήστες
Mimhsdr, Milarepa, camber, Harris, anetost

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1860 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2012, 13:09 »
Μην το σκέφτεσαι καλά θα πας αρκεί να έχεις θέληση και η θέληση είναι ΔΥΝΑΜΗ  :yes:

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1861 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2012, 13:53 »
Σημερα απο τις 5:30 το πρωι 3 καφεδες και κανενα κ.τ. και η μερα στην δουλεια ειναι δυσκολη.
Θεε μου δωσε μου δυναμη να αντεξω.
Λες να βγει???
Δεν θέλει και πολύ.
 Ίσως η χημεία που πέφτει μέσα στο κ/τ μας κάνει να βλέπουμε βουνό τι διακοπή του!

Μη ζορίζεις τον εαυτό σου να κόψει το κ/τ θα σου βγει μια μέρα που θα το εχεις απωθημένο και θα ξανά επιστρέψεις στο κ/τ (βλέπε υποσυνείδητο).
Εννοείτε πως θα ξανά δοκιμάσεις αν συμβεί αυτο όποτε το θελήσεις.
Εγώ ακόμα δεν λέω οτι εχω κόψει το τσιγάρο (άσχετα αν εχω να το βάλω στο στόμα μου εδω και 20+ ημέρες) εχω κανει μια παύση και μάλλον θα είναι αιώνια! :laugh1:


stay cool λοιπόν οτι είναι να γίνει θα γίνει  :yes:
υ,γ Ασε το θεο έχει σημαντικότερα πράγματα να κάνει κάθε μέρα  :respect:  για να μας βγάλει όλους τους Έλληνες (τις Ελληνίδες οχι  :laugh1: )από αυτό το χαλί αλλά και πάλι δεν πιάνει :laugh1:
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 28, 2012, 13:57 από alexmach »

Αποσυνδεδεμένος lemon

  • *
  • 23
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1862 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2012, 23:14 »
Θυμάμαι σε μια φάση που είχε ακριβύνει πολύ ο καπνός ότι κυκλοφορούσαν και κατι νέες φτηνές μάρκες. Είχα πάρει μια να δοκιμάσω. Ρε φίλε! δεν καπνιζόταν με τίποτα, πέταξα όλο τον καπνό και πήγα σαν καλό παιδί και αγόρασα πάλι τη μάρκα μου.

Τώρα έχεις ενα εναλλακτικό προϊόν. Με δεκάδες γεύσεις και αρώματα. Είσαι στη φάση του πειραματισμού. Πόση νικοτίνη; πόσα ml; ποιο άρωμα; Η κάθε πιθανή απάντηση είναι και ένα πεντάευρω στην καλύτερη.

Διότι και καθότι το να λέτε σε ένα νέο user "μονο ηλεκτρονικό ρε φίλε" ενώ έχετε στην καβάντζα καμια δεκαριά (μη πω κατοσταριά) πιθανους συνδυασμούς παρόλο που εχετε ήδη κατασταλάξει στις γεύσεις και τη νικοτίνη σας ειναι κάπως :P

Η πρώτη μέρα για μένα είχε 7-8 στριφτά τσιγάρα από τα 25-30 που θα έκανα κανονικά και το θεωρώ μια χαρά, ακόμα κι αν συνεχίσει έτσι για μέρες μέχρι να μπορέσω να δοκιμάσω περισσότερους συνδυασμούς και να βρω κάτι που μου αρέσει.

Κι έτσι ερχόμαστε και στο ερώτημα

Αγόρασα τον Nobacco Giant S και μου φαίνεται μια χαρά προς το παρόν. Αλλά, (πάντα υπάρχει ένα αλλά) απο οσο καταλαβαίνω ο ατμοποιητής του δεν ειναι και ο βολικότερος για δοκιμές αρωμάτων. Στο κατάστημα μου εδειξαν καποιον χρωματιστό διαφανή με φυτίλι που θεωρητικά θα γεμιζει και θα αδειαζει ευκολότερα και θα ήταν χρησιμος για δοκιμές. Προσπαθώ να δω τι εναλλακτικές έχω για παρόμοιους ατμοποιητές αλλά δεν εχω καταλάβει πως θα βρω αυτούς που ταιριάζουν στον Giant S ώστε να μπορέσω να κάνω και μια έρευνα αγοράς. Θα με βοηθούσε να μου λέγατε κάποιες λέξεις-κλειδιά ώστε να ξέρω τι ακριβώς ψάχνω

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1863 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2012, 23:34 »
Η λέξη κλειδί είναι dripping.
Eνας ατμοποιητής "ανοιχτός" χωρίς δεξαμενή κανενός τύπου, που υγρά παίρνει στάζοντας κατευθείαν μέσα του. Βάζεις τρείς τέσσερις σταγόνες, και απολαμβάνεις τον ατμό! Η Αλλαγή γεύσεων μετά απο 6 με 8 τζούρες και το επόμενο στάξιμο είναι άμεση, και μπορείς να δοκιμάζεις τα υγρά σου, είτε σπίτι, είτε σε μαγαζιά που έχουν υγρά προς δοκιμή, έυκολα.

Αποσυνδεδεμένος eGo-W

  • **
  • 122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • (πάντα ήθελα να της μοιάζω - έστω στο τσιγάρο! :))
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1864 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2012, 23:59 »
Επίσης απ' όσο ξέρω υπάρχουν μαγαζιά που σου προσφέρουν τη δυνατότητα να δοκιμάσεις διαφορετικές γεύσεις. Δεν ξέρω ονόματα και διευθύνσεις, ίσως κάποιος μπορεί να σου προτείνει κάτι που θα σε βόλευε. Βολικό επίσης είναι, για να βρεις τουλάχιστον την περιεκτικότητα που σε βολεύει, να πάρεις δύο μπουκαλάκια, ένα χαμηλής και ένα υψηλής και να τα αναμειγνύεις (αν πάρεις αυτόν τον χρωματιστό ατμοποιητή που λες, που γεμίζει εύκολα, αυτό γίνεται βάζοντας λίγο από το ένα και λίγο από το άλλο κατευθείαν μέσα στον ατμοποιητή, στην αναλογία που θέλεις να δοκιμάσεις). Ούτως ή άλλως, το να έχεις διαφορετικές περιεκτικότητες του υγρού που σου αρέσει βολεύει και έμπειρους χρήστες, που αλλάζουν περιεκτικότητα ανάλογα με τις ανάγκες της στιγμής (πχ εγώ όταν πίνω ποτό προτιμάω κάτι δυνατότερο). Άρα, κατευθύνσου στο να βρεις υγρό που σου αρέσει. Υπόψη ότι ακόμη κι αν αγοράσεις τώρα κάτι που δε θα σου αρέσει και πολύ, μπορεί στην πορεία να αλλάξεις γνώμη -και πάντως, αν γίνεις κανονικός ατμιστής, δε θα πάει χαμένο :)

Αποσυνδεδεμένος lemon

  • *
  • 23
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1865 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2012, 00:15 »
παιδιά να οργανωθούμε λίγο ε; :P

τι τύπος ειναι αυτό το πράμα που μπορεί να κουμπώσει πανω στη μπαταρία μου, πως λέγεται και πως το ψάχνω στο ιντερνετ

 ;D

Βασικά ούτως ή αλλως πάω για diy μίξεις, πρεπει να το οργανώσω λίγο όμως για τις δοκιμές.   Στα μαγαζιά δε με βολεύει. Κι αυτό που πήρα καλό μου φάνηκε στο μαγαζί με τις 2-3 τζούρες, στο σπίτι όμως μετά από ένα δίωρο άλλαξα γνώμη.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1866 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2012, 00:18 »
510 σπειρωμα.. αν ρωτας αυτο

Αποσυνδεδεμένος lemon

  • *
  • 23
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1867 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2012, 00:22 »
αυτό ναι

όπου βλέπω δηλαδή να λέει για 510 ταιριάζει με τον Giant S ;
γιατί βλέπω διάφορα που αναφέρουν το 510 αλλά συνήθως αναφέρουν αλλα μοντέλα Η.Τ. και μπερδεύομαι

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1868 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2012, 00:28 »
ναι... οπως και οταν βλεπεις EGO σπειρωμα σε εναν ατμοποιητη..
αυτα τα δυο παιρνει καθε EGO μπαταρια

Αποσυνδεδεμένος oldhabits

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1869 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2012, 00:29 »
Στη μπαταρια σου κουμπωνουν ολα τα τυπου ce4 -5, vivi nova κτλ
Οταν σου χαλασουν τα καρτο σου παρε κατι τετοιο .
Ατμοποιητες για δοκιμες, ντριπινγκ κατ επεκταση δλδ υπαρχουν με σπειρωμα 510 μπριτζλες
η 306. Για οτι δε κουμπωνει στη μπαταρια σου υπαρχει αναλογος ανταπτορας [size=78%].[/size]
Σ αυτα οπως προειπαν αλλοι οι αλλαγες γευσεων ειναι ευκολες με την εννοια οτι ριχνεις
3-4 σταγονες και παιρνεις 5-6 καθαρες τζουρες . Διαβασε λιγο τα αναλογα νηματα και θα καταλάβεις πολλα
γυρω απο το ντριπινγκ.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1870 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2012, 05:52 »
Θα με βοηθούσε να μου λέγατε κάποιες λέξεις-κλειδιά ώστε να ξέρω τι ακριβώς ψάχνω
Η λέξη κλειδί είναι dripping.
Eνας ατμοποιητής "ανοιχτός" χωρίς δεξαμενή κανενός τύπου, που υγρά παίρνει στάζοντας κατευθείαν μέσα του. Βάζεις τρείς τέσσερις σταγόνες, και απολαμβάνεις τον ατμό! Η Αλλαγή γεύσεων μετά απο 6 με 8 τζούρες και το επόμενο στάξιμο είναι άμεση, και μπορείς να δοκιμάζεις τα υγρά σου, είτε σπίτι, είτε σε μαγαζιά που έχουν υγρά προς δοκιμή, έυκολα.
:thumbsup_move_1: :thumbsup_move_1:

Διαλέγεις και παίρνεις  :D



Αποσυνδεδεμένος glko

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
  • Caminhando e cantando
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1871 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2012, 16:51 »
Κοντευω 48 ωρες!
Νιωθω αρκετα καλα, εχω και ενα video για να καταλαβετε πως νιωθω:





Αποσυνδεδεμένος kerk

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
    • ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΟΙΚΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΗΣΗΣ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1872 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2012, 17:19 »

Κι έτσι ερχόμαστε και στο ερώτημα

Αγόρασα τον Nobacco Giant S και μου φαίνεται μια χαρά προς το παρόν. Αλλά, (πάντα υπάρχει ένα αλλά) απο οσο καταλαβαίνω ο ατμοποιητής του δεν ειναι και ο βολικότερος για δοκιμές αρωμάτων. Στο κατάστημα μου εδειξαν καποιον χρωματιστό διαφανή με φυτίλι που θεωρητικά θα γεμιζει και θα αδειαζει ευκολότερα και θα ήταν χρησιμος για δοκιμές. Προσπαθώ να δω τι εναλλακτικές έχω για παρόμοιους ατμοποιητές αλλά δεν εχω καταλάβει πως θα βρω αυτούς που ταιριάζουν στον Giant S ώστε να μπορέσω να κάνω και μια έρευνα αγοράς. Θα με βοηθούσε να μου λέγατε κάποιες λέξεις-κλειδιά ώστε να ξέρω τι ακριβώς ψάχνω


Ο χρωματιστός διαφανής λέγεται epsilon. Με την μπαταρία σου θα φαίνεται κάπως έτσι





Σε απόδοση είναι σίγουρα καλύτερος απο τον ατμοποιητή που ήδη έχεις. Μπορείς να βάζεις περίπου 1 ml απο το υγρό που θέλεις και μόλις τελειώσει ( αυτό θα γίνει γρήγορα, είναι λίγο φαγάνα  :))  ) τον πλένεις και δοκιμάζεις άλλο υγρό. Ξέρω, ακούγεται πολύ βαρετό - κουραστικό αλλά είναι ενας συμβιβασμός που θα πρέπει να κάνεις αν θέλεις να ατμίζεις με διάφορα υγρά. Βέβαια το dripping που λένε τα παιδιά πιο πρίν είναι η απόλυτη λύση αλλά δεν ξέρω κατα πόσον είναι εφικτό για κάποιον που ξεκινάει τώρα ...
Απο την άλλη μπορείς να μυρίζεις τα υγρά και να καταλήξεις σε 2-3.
Σαν αρχάριος & εγω είχα ακριβώς τα ίδια προβλήματα. Τα υγρά που αγόρασα αρχικά, τα επέλεξα με βάση την μυρωδιά & τα σχόλια των χρηστών του φόρουν στο νήμα των υγρών νομπάκο. Δεν είναι & τέλεια αλλά δεν είμαι  & απογοητευμένος !!

Αποσυνδεδεμένος eGo-W

  • **
  • 122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • (πάντα ήθελα να της μοιάζω - έστω στο τσιγάρο! :))
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1873 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2012, 19:30 »
Κοντευω 48 ωρες!
Νιωθω αρκετα καλα, εχω και ενα video για να καταλαβετε πως νιωθω:





 :)) :)) :))
(και πόσο τυχεροί είμαστε που έχουμε να νικήσουμε "μόνο" το τσιγάρο και όχι αυτόν τον εφιάλτη!)

Αποσυνδεδεμένος lemon

  • *
  • 23
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1874 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2012, 20:32 »
οκ Kerk μάλλον προς τα εκει θα πάω για να μπορώ να ελέγχω και πόσα ml χρησιμοποιώ και να βλέπω και πότε πρέπει να ξαναβάλω υγρό γιατί προς το παρόν μπερδευομαι  :laugh1:

απλα ήθελα να ξέρω και τον τύπο που βιδώνει στο giant s για ερευνα αγοράς τιμών από ιντερνετ γενικότερα

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171370 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275277 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15205 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13925 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9243 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42673 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 381 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34793 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557429 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181867 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 160 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8995 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364