vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

219 επισκέπτες, 9 χρήστες
aragiannis, ipomonias, grag, Tem, Ελένη Π, dkostas, Cloune, ramon, tony1976

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1845 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2012, 15:09 »
Εγω θα πώ στον φίλο το εξής, ίσως και λίιιιιιγο αιρετικό.
Ανέβασε κατανάλωση αν το χρειάζεσαι, ανέβασε και περιεκτικότητα νικοτίνης αν επίσης χρειάζεται. Μόνο τότε θα απεξαρτηθείς απο το κτ, απο μόνος σου, χωρίς βία και ζόρι, όχι για άλλο λόγο, τα περι υγείας είναι πολυγραμμένα και αυτονόητα, αλλα για να επαλέλθει φούλ η γέυση και η όσφρησή σου, και να απολαύσεις κανονικά πλεον το ατμισμα. Μόνο τότε θα δείς πόσο ωραιότερο είναι απο το κάπνισμα.
μετά κάνε τις επιλογές σου, και το κατέβασμα νικοτίνης και κατανάλωσης, είναι δευτερεύοντα. ΑΦΟΥ καταφέρεις να κόψεις το κτ, και δείς πραγματικά αν σου κάνει το ΗΤ και το πόσο μεγαλύτερη απόλαυση είναι.

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1846 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2012, 15:12 »
Παρομοια φαινόμενα διαπίστωσα και εγω με την Αγγελική.
Δεν θα πεθάνεις απλά πιστεύω πως ο τρόπος κατανάλωσης τις νικοτίνης διαφέρει μεταξύ κ/τ και η/τ και δεν θεωρώ σωστό καταναλώνονται και τα 2 ταυτόχρονα.
Οπως τα αυτοκόλλητα νικοτίνης πχ δεν είναι καλό να καπνίζεις όταν τα φοράς.
Άλλο ενα είναι οτι καπνίζοντας κ/τ ποτέ δεν αλλάζουμε τσιγάρα.
Δεν εκανε κανείς μας εναλλάξ ενα τσιγάρο camel & μετά prince πχ.
Ξέρουμε ολοι τις συνέπειες προ προκύπτουν.
Γενικά οτι μπορεί να μας κρατήσει μακριά απο το κ/τ καλό είναι.
Τώρα αν ο φιλος δεν μπορεί να κάνει μόνο η/τ ειναι δικο του θέμα αλλά θα τον συμβούλευα να ψάξει περισσότερο για ποιο λόγο κάνει αυτά τα 4-5 τσιγάρα την ημέρα..Αν τα εχει πραγματικά ανάγκη ή τα κάνει απο συνήθεια πχ να δει τη φλόγα του αναπτήρα να το τινάζει στο τασάκι ή να μη ξεχαρμανιάζει καν.
Σε γενικές γραμμές όποτε έκανα κ/τ έπιανα πιπίλα το η/τ και δεν εκανε δουλειά.
Ασε που αμα κάνω τωρα κ/τ θα την ακούσω απο τη νικοτίνη :P ζαλάδες και ετσι!
Παλι καλα που στη νεα μου προσπάθεια αυτή εχω τη δυνατότητα να συνομιλώ με άτομα κοινού ενδιαφέροντος πραγματικά και αυτός  ειναι ενας παράγοντας ωστε να μη καπνίζω.Ειναι κάτι σαν χόμπι το άτμισμα τώρα!

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1847 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2012, 15:14 »
Θα συμφωνήσω με την Αγγελική. :yes: :yes:

Όσο χρησιμοποιείς και τα δύο είσαι δεσμευμένος με το κ.τ.  :yes: :yes:
Μπορεί τις πρώτες 5 άντες 10 μέρες να κάνει κάποιος 2 άντε 3 τσιγάρα την ημέρα.
 
Από κει και πέρα όμως κατά τη γνώμη μου αν δεν πει τέρμα το κ.τ. και να μην το ξαναβάλει στο στόμα του
χρησιμοποιώντας και τα δύο (μαθηματικός δεν είμαι) ;D αλλά είναι μαθηματικά εξακριβωμένο ότι κάποια στιγμή
θα παρατήσει το η.τ. και θα ξαναγυρίσει στο κ.τ. :yes:

Βέβαια όλοι μεγάλα παιδιά είμαστε (το παιδιά μάρεσε) κάνουμε τις επιλογές μας και πορευόμαστε με αυτές. :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1848 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2012, 15:49 »
Από κει και πέρα όμως κατά τη γνώμη μου αν δεν πει τέρμα το κ.τ. και να μην το ξαναβάλει στο στόμα του
χρησιμοποιώντας και τα δύο (μαθηματικός δεν είμαι) ;D αλλά είναι μαθηματικά εξακριβωμένο ότι κάποια στιγμή
θα παρατήσει το η.τ. και θα ξαναγυρίσει στο κ.τ. :yes:

 :dontknow:
Δεν ξερω πως εξακριβωθηκε μαθηματικα... αλλα εγω τα κανω και τα δυο αρκετο καιρο τωρα..
ειμαι περιπτωση θα μου πεις..εξαιρεση.. μπορει να'ναι και ετσι..Ειμαι αραγε ο μονος ομως που καπνιζει και ατμιζει?

Ειναι μια παλαιοτερη ψηφοφορια στο φορουμ: Ψηφοφορία Χρήσης Ηλεκτρονικού-Κανονικού Τσιγάρου
που δειχνει το 36% περιπου των ατμιστων να καπνιζουν ταυτοχρονα καποιο ποσοστο απο τσιγαρα.. (Ισως θα ηταν καλο να δουμε και την τωρινη φαση αν βαζαμε μια καινουργια)

Παντως στο παρακατω συμφωνω :thumpup:
Βέβαια όλοι μεγάλα παιδιά είμαστε (το παιδιά μάρεσε) κάνουμε τις επιλογές μας και πορευόμαστε με αυτές. :dontknow:

Edit: στο παραπανω αποσπασμα σου βρε παππου, ειναι σαν να διαβαζω οτι το η.τ. υστερει του κτ, δεν αντεχει στην συγκριση.. οτι καποιος που θα ξανακανει κτ θα παρατησει το η.τ. ... δεν ειναι ετσι. Δεν ειναι μονο θεμα θελησης να κοψεις το κτ. ... το η.τ. μπορει να καλυψει περισσοτερο στην απολαυση που σου δινει

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1849 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2012, 16:12 »
μονος σου απεδειξες την "εξισωση" του παππου,δεν ειχες κυλησει πριν που τα εκανες παραλληλα?


εκτος αν κανω λαθος,με συγχωρεις προκαταβολικα αν ναι.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1850 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2012, 16:15 »
Ξεφευγουμε λιγο οφ τοπικ τωρα...
οχι δεν ειχα κυλησει.. ηταν συνειδητη επιλογη. Ηθελα να καπνιζω και μου αρεσει το ατμισμα..

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1851 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2012, 16:21 »
πρεπει να σαι ο μοναδικος τοτε,ολοι μα ολοι οσοι γνωριζω(και ειναι αρκετοι) ειναι με κιτρινα δακτυλα τωρα με την παραλληλη χρηση


κανουν που και που ητ την ημερα ισχυριζονται,αλλα δεν τους εχω δει ποτε

Αποσυνδεδεμένος glko

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
  • Caminhando e cantando
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1852 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2012, 07:13 »
Βλακεια εγραψα,
1,5 - 2 μπουκαλακια των 20ml.
Η περιεκτικοτητα ειναι 11 και 16 mg  αντιστοιχα.
Συγνωμη και παλι παιδια και σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον και τις απαντησεις σας.
Παντως ακομα ειμαι μια χαρα, πινω πρωινο καφεδακι και δεν βγηκα στο μπαλκονι για το πρωτο μου κ.τ. οπως κανω καθε μερα.
Με βοηθατε πολυ!!!
Δεν εχω θεληση, απλα εχασα  καθε επαφη με γευση, βηχω παρα πολυ για πρωτη φορα στην ζωη μου, και στις σκαλες λαχανιαζω σαν γερος. Οχι μονο στις σκαλες....
Σας ευχαριστω για αλλη μια φορα!
 

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1853 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2012, 07:21 »
Σε αυτες τις 11 μερες εχω τελειωσει 1,5 μπουκαλακι 20 mg.
Ειναι φυσιολογικο η θα πρεπει να γυρισω στο κ.τ. μην παθω κ τιποτα χειροτερο?
Εδώ αναφέρεσαι ? αλλά αυτή τη φορά λες πως η νικοτίνη είναι αντί για 20 mg 11 και 16 mg !
Μια χαρά είσαι έχεις καταναλώσει 1,5-2 των 20 ml μπουκαλάκια, που σημαίνει πως ημερησίως
καταναλώνεις 3 περίπου ml με 11 ή 16 mg νικοτίνης.
Περίπου στο μ.ο. κατανάλωσης των περισσοτέρων είσαι , θα τα πας μια χαρά 

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1854 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2012, 09:42 »
Βλακεια εγραψα,
1,5 - 2 μπουκαλακια των 20ml.
Η περιεκτικοτητα ειναι 11 και 16 mg  αντιστοιχα.
Συγνωμη και παλι παιδια και σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον και τις απαντησεις σας.
Παντως ακομα ειμαι μια χαρα, πινω πρωινο καφεδακι και δεν βγηκα στο μπαλκονι για το πρωτο μου κ.τ. οπως κανω καθε μερα.
Με βοηθατε πολυ!!!
Δεν εχω θεληση, απλα εχασα  καθε επαφη με γευση, βηχω παρα πολυ για πρωτη φορα στην ζωη μου, και στις σκαλες λαχανιαζω σαν γερος. Οχι μονο στις σκαλες....
Σας ευχαριστω για αλλη μια φορα!
KαλημΕρα !!!  :) :) :) :) :) :) :) Θα μου επιτρέψεις να σε διορθώσω ναι? ΕΧΕΙΣ ΘΕΛΗΣΗ!!!
Για αυτό κ είσαι εδώ κ συζητάς μαζί μας!!

Θα τα καταφέρεις όσο δίνεις απαντήσεις στα ερωτήματα του εαυτού σου!!!
Όλοι μας ξεκινήσαμε από το πρώτο σκαλί κ φτάσαμε σε κάποιο σημείο κ με σιγουριά σου λέω ότι αν έχεις υπομονή η θέλησή σου δεν θα σε εγκαταλείψει!!!

Ο έντονος βήχας κ η κόπωση που νιώθεις αν συνεχίσεις να ατμίζεις για δυο μήνες δλδ δίχως Κ.Τ. θα δείς ότι θα εξαφανιστούν!!!!
θυμάμαι την πρώτη εβδομάδα όταν ξεκίνησα το άτμισμα είχα πραγματικά τρομάξει γιατί έβηχα τα βράδια τρομερά κ είχα έντονο βάρος στο στήθος κ γενικά
στον θώρακα!!!!

Τα παιδιά ας είναι καλά εδώ στο φόρουμ που μου εξήγησαν ότι αυτά είναι  τα συμπτώματα της απεξάρτησης από το Κ.Τ.
Θα βλέπεις τον οργανισμό σου να ξαναγεννιέται με το πέρασμα των ημερών!!!!!! 
  :) :) :) :)  :yes: :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος GreekNick

  • **
  • 204
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1855 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2012, 09:46 »
6 μηνες χωρις κανονικο τσιγαρο!!!!


Και χτες έβγαλα 2400 μέτρα τρεξίματος ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΡΕΙΣΑΣΤΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΙΣΩ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ. Για πρώτη φόρα μετά από πολλά χρόνια και καπνιζα 2 πακέτα ημερεσιως

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1856 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2012, 09:59 »
Βλακεια εγραψα,
1,5 - 2 μπουκαλακια των 20ml.
Η περιεκτικοτητα ειναι 11 και 16 mg  αντιστοιχα.
Συγνωμη και παλι παιδια και σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον και τις απαντησεις σας.
Παντως ακομα ειμαι μια χαρα, πινω πρωινο καφεδακι και δεν βγηκα στο μπαλκονι για το πρωτο μου κ.τ. οπως κανω καθε μερα.
Με βοηθατε πολυ!!!
Δεν εχω θεληση, απλα εχασα  καθε επαφη με γευση, βηχω παρα πολυ για πρωτη φορα στην ζωη μου, και στις σκαλες λαχανιαζω σαν γερος. Οχι μονο στις σκαλες....
Σας ευχαριστω για αλλη μια φορα!
 

Αδερφέ, κι εγώ ούτε μήνα δεν έχω που άρχισα. Με βοήθησε το ότι βρήκα γεύση (καπνική) που μου αρέσει τόσο πολύ, ώστε μέσα σε 3 μέρες πέταξα το κ.τ. γιατί με αηδίαζε πια η γεύση του. Δεν το έχω αναζητήσει ακόμη και η μυρουδιά σε χώρο που καπνίζουν με ενοχλεί πάρα πολύ. Πιστεύω ότι θα βοηθήσεις εσύ ο ίδιος τον εαυτό σου με την κατάλληλη γεύση. Τώρα για το ποιά σου ταιριάζει, μόνο ο ουρανίσκος σου το ξέρει.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1857 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2012, 12:01 »
glko

Πάρτα κρανίο, νευρίασε, ερέθισε τον εγωισμό σου και πέτα το κτ με μίσος!

Οκ, το ητ ΔΕΝ είναι μέθοδος διακοπής του κτ, έχει όμως το placebo effect που όλοι ψάχνουμε, τζούρα, γεύση, ντουμάνι, και τελικά μπορεί να μην είναι μέθοδος αλλά δοκιμασμένος και επιτυχημένος δρόμος.

Αν δεν το πάρεις απόφαση και μείνεις στο κλασσικό "ωχ αδερφέ, ντάξει μωρέ, τι έγινε με 3-4 τσιγαράκια εκεί που κάπνιζα ένα πακέτο?", τότε δεν πρόκειται να απαλλαχθείς.

Αν σου έχει πει κάποιος "πάρε ητ και το κοψες" τότε μιλάμε για απάτη. Από κει και πέρα, δικά σου τα πνευμόνια, δική σου και η απόφαση!

Αποσυνδεδεμένος ΜΙΤΣ

  • **
  • 164
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1858 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2012, 15:46 »
Aυτό που έκανε και εμένα να κόψω το κ.τ. ήταν οτι δεν μπορούσα να μυρίσω τίποτα. :angry_orange:
Ηδη στον πρώτο μήνα άρχισα να έχω κάποιες μυρωδιές αλλά ακόμη
μετά από πέντε μήνες δεν έχει επανέλθει η όσφρηση τελείως......



Αποσυνδεδεμένος glko

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
  • Caminhando e cantando
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1859 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2012, 13:06 »
 Παντως εχει αρχισει να φτιαχνει η γευση μου.
Τρωω σαν βοδι και  γουσταρω, δεν τα βλεπω καλα τα πραγματα!
 
Σημερα απο τις 5:30 το πρωι 3 καφεδες και κανενα κ.τ. και η μερα στην δουλεια ειναι δυσκολη.
Θεε μου δωσε μου δυναμη να αντεξω.
Λες να βγει???
 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15154 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13892 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9203 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42623 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 372 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34674 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557361 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181842 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 152 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8879 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538610 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60587 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66