vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

243 επισκέπτες, 3 χρήστες
Tem, ramon, camber

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • **
  • 402
  • Φύλο: Άντρας
  • 7ml/Day DIY 75/25% VG/PG / 14MG
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1695 στις: Ιουλίου 10, 2012, 13:45 »
60 σταγονες αρωμα στα 20ml ειναι παρα πολυ, μα παρα παρα πολυ, γιαυτο και οι "παρενεργειες". Εγκωσες, κορεστηκες. Γνωμη μου να κανεις 3-4 μερες σκετη βαση με τη νικοτινη που θελεις, χωρις καθολου αρωμα, και μετα να ξεκινησεις σιγα σιγα με λιγες σταγονες αρωμα, χωρις να ξεπερασεις ποτε τις 15σταγονες στα 20μλ.


H αλήθεια είναι ότι δεν μου πέρασε από το μυαλό ότι το όλο πρόβλημα μπορεί να οφείλετε από τα αρώματα!

Θα το δοκιμάσω.

Πάντως οι 15 σταγόνες μου φαίνονται πολύ λίγες, αν δεν συσχετίζονται με το πρόβλημα είμαι πρόθυμος να φτάσω μέχρι 25 - 30 στα 20ml άλλα όχι λιγότερο.

Ευχαριστώ.
Αυτό δηλαδή που λέει o giannispap ειναι πώς το σύνολο των σταγόνων σε μία βάση των 20 ml πρεπει να ειναι 20 σταγόνες και όχι 20 σταγόνες από το καθε άρωμα.
Σκεψου να ηθελε καποιος να αναμιξει σε 20 Μl βασης, 5 διαφορετικά αρωματα.
θα ειχε συνολο 100 σταγονες αρωμα σε 20 ml που ειναι πάρα μα πάρα πολύ.


Έχεις δίκιο, παλιότερα όταν χρησιμοποιούσα σκέτο φουντούκι έβαζα σύνολο 25 με 30 σταγόνες και η γεύση ήταν επαρκής απλά στην προκειμένη περίπτωση το πολύ βαρύ χαρμάνι μου άρεσε γι'αυτό και οι μεγάλες ποσότητες.

Θα το μειώσω οπωσδήποτε το άρωμα.

Ευχαριστώ.



συγχωνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 20, 2012, 16:48 από malamadre »

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1696 στις: Ιουλίου 10, 2012, 14:04 »
Πάντως οι 15 σταγόνες μου φαίνονται πολύ λίγες, αν δεν συσχετίζονται με το πρόβλημα είμαι πρόθυμος να φτάσω μέχρι 25 - 30 στα 20ml άλλα όχι λιγότερο.
Κοίτα δεν σε περιορίζει κανείς ...κάνεις ότι θες αλλά σκέψου τον κατασκευαστή τι προτείνει  8) 8)

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • **
  • 402
  • Φύλο: Άντρας
  • 7ml/Day DIY 75/25% VG/PG / 14MG
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1697 στις: Ιουλίου 10, 2012, 14:06 »
Νομιζω πώς η ποσότητα αρωματος που βαζεις σε 20 ml βασης ειναι υπερβολική.
Υπάρχουν πίνακες με συνταγες από μελη του φορουμ όπου μπορεις να πάρεις μια ιδεα.
Όσο για την μίξη υγρων με το ''ματι'' δεν θα το σχολιάσω κάν...
Ακόμα και στις συνταγες που φτιαχνουμε γλυκά υπάρχει συγκεκριμενη δοσολογία.Δεν φτιαχνεις μελιτζανες στο φουρνο με πατάτες,για να υπολογισεις με το μάτι πόσο αλάτι και πιπέρι θα βάλεις.
Μην το παιρνεις προσωπικά, αλλά καλό ειναι οι νεοι στο χωρο των DIY υγρων να ειναι πιο προσεκτικοι και πιό συγκεκριμενοι.
Αν κατασταλάξεις σε καποιο υγρό συγκεκριμενο και το φτιαχνεις καιρό μπορει και να μάθει το μάτι που να σταματάει.
Αυτό όμως θα το δεις μονος σου και θελεις χρονο για αυτο.
Επίσης να σου θυμισω πώς η νικοτινη που περιεχεται στα υγρα ειναι ενα άκρως επικινδυνο δηλητηριο και ως τετοιο πρεπει να το αντιμετωπίζουμε.
Για αυτό ότι φτιαχνεις θα πρεπει να ειναι σε χωρο μακρυά από τροφιμα, παιδιά, κατοικιδια ζώα κλπ.
Επίσης χαρτι κουζινας πάντα διπλα μας οταν κανουμε αλχημειες ειτε η νικοτινη ειναι 36Mg ειτε ειναι 1mg .
Tέλος μετά το πέρας των εργασιών καλό πλυσιμο των χεριών με άφθονο νερό.
Η νικοτινη αποροφάται από το δερμα οταν ερχεται σε επαφη μαζί του οπότε ακόμα και αν δεν ατμισεις, αν πέσει επάνω σου υγρό ειναι σαν να άτμισες κανονικά.


Επιμένω να συμφωνώ με τον Alex, το 1 και τα 2 ml δεν πρόκειται να κάνουν την διαφορά.
Συμφωνώ απόλυτα για τις προφυλάξεις αν και έχω προσθέσει στα μπουκάλια νικοτίνης και μηδενικού σταγονομετρικά πώματα και σε 2 λεπτά το υγρό είναι έτοιμο και χωρίς να χυθεί σταγόνα.


Κοίτα δεν σε περιορίζει κανείς ...κάνεις ότι θες αλλά σκέψου τον κατασκευαστή τι προτείνει  8) 8)

σωστό κι αυτό :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 20, 2012, 16:47 από malamadre »

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1698 στις: Ιουλίου 10, 2012, 19:34 »
Εγω μιλούσα για τις βασεις βεβαια, οτι ενα με δυο mg δεν κανουν την διαφορά, και αυτό οταν παίζεις με νορμαλ νουμερα βασεων, γιατι αν αραιωνεις καμμιά κατοστάρα, ο κίνδυνος ελοχεύει.
Τα αρώματα σου ειναι τραγικά σε ποσότητα.
Σε καταλαβαίνω γιατι και εγώ εβαζα μεγάλες ποσότητες, αλλα αυτό απλά κάνει τη γεύση σου τσαρούχι, και θα συνεχίσεις να θες παραπάνω μεχρι που θα σου φαίνονται όλες οι γεύσεις ίδιες. Και τότε αναγκαστικά θα πρεπει να κανεις σκέτη βαση για να ξελαμπικάρει η γεύση σου.
καλυτερα κανε το λοιπόν τώρα για δυο τρείς μέρες, και μετά να ξεκινήσεις παλι με νορμάλ ποσότητες αρωμάτων, παρά τότε που θα πρεπει να ανεχθείς τη σκέτη βάση κανα δυο βδομάδες.
Η επιλογή δική σου.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1699 στις: Ιουλίου 11, 2012, 01:49 »
Γεια σας παιδια.Ειμαι νεος και στο φορουμ αλλα και στη χρηση Η.Τ.  Αγορασα ενα ηλ.τσ.(ego c) πριν λιγες μερες αλλα εχει διαρροη...Αλλα οχι απο μπροστα(αυτο που βαζουμε στο στομα)δεν ξερω πως λεγεται  :) ...Η διαρροη ειναι απο εκει που βιδωνεται(στη μεση) με τη μπαταρια....Συγνωμη απλα οπως ειπα ειμαι καινουριος και δεν ξερω πως ονομαζονται. Ελπιζω να ξερετε τι συμβαινει και να με βοηθησετε.ευχαριστω


εγινε ορθογραφικη διορθωση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 11, 2012, 03:07 από malamadre »

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1700 στις: Ιουλίου 11, 2012, 01:55 »
Καλωσόρισες ρίξε μια ματιά εδώ σε αυτά τα θέματα θα βρείς χρήσιμες πληροφορίες για αυτό που λες

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,5395.0.html

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,5305.0.html


ΥΓ. Και κοίταξε και εδώ

Αποσυνδεδεμένος KoreYdro

  • **
  • 429
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Zagadka..
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1701 στις: Ιουλίου 11, 2012, 01:55 »
δοκιμασε να αλλαξεις ταπουλα γιατι μαλλον
εχει γινεται υπερχειλιση απο την τρυπουλα

επισης φροντισε να κανεις αργες και μακροσυρτες
τζουρες..
το μεγαλυτερο ποσοστο των διαρροων οφειλονται στον λαθος τροπο
ατμισματος.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1702 στις: Ιουλίου 11, 2012, 01:57 »
ευχαριστω .θα ψαξω στα λινκ αυτα μπας και βρω τιποτα

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1703 στις: Ιουλίου 13, 2012, 13:00 »
Βασικά αλλάζω ατμοποιητή κάθε 5-6 μέρες (ήτοι 7 ευρώπουλα!) προκειμένου να έχω καλή απόδοση!  :eyesplash:
Διαβάζοντας στα θέματα θα σου λυθούν οι όποιες απορίες σου με τους ατμοποιητές και αυτό θα συμβάλει και στην σωστή χρήση και σωστή επιλογή προς αποφυγή άσκοπων εξόδων αλλά προπάντων στην απόλαυση του η.τ.

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1704 στις: Ιουλίου 13, 2012, 13:15 »
έχω ακόμα πολλές άγνωστες λέξεις (Mod, 510, A2, …). Βασικά αλλάζω ατμοποιητή κάθε 5-6 μέρες (ήτοι 7 ευρώπουλα!) προκειμένου να έχω καλή απόδοση!  :eyesplash:

Κατι μου λεει οτι δεν εισαι πολυ καλος μαθητης  :D,   Μερικα πραγματα επρεπε να τα εχεις μαθει απο το 2ο - 3ο πανταωρο διαβασματακι....   Αυριο με τον κηδεμονα σου   ;)

Αποσυνδεδεμένος e-kapnistis

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1705 στις: Ιουλίου 13, 2012, 14:15 »
ΟΚ, οκ δεκτά τα σχόλια αλλά και οι συμβουλές ευπρόσδεκτες!
Και για να μη βγω εκτός θέματος με τους προβληματισμούς μου για τους ατμοποιητές, ένα άλλο θέμα που με έχει κουράσει είναι η άγνοια των πωλητών στα καταστήματα με η.τ. Δηλαδή ακόμα και εγώ (ο άσχετος) νομίζω ότι ξέρω περισσότερα!

Αποσυνδεδεμένος sakis7

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
  • 'Οτι πετά δεν κάνει μέλι!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1706 στις: Ιουλίου 13, 2012, 20:11 »
Αγαπητοι φιλοι ,
ελπιζω να ειμαι στο σωστο μερος για αυτο που θα ρωτησω.Βρηκα αυτον τον ατμοποιητη  αλλα προβληματιζομαι απο το νικελιο και χρωμιο.Δεν υπαρχει κινδυνος?Δεν εναι καρκινογονα?
Ξερει καποιος ?

Νεος επισκευασιμος ατμοποιητης νικελιου χρωμιου με υποδοχες για τυπου Α και τυπου Β catridge.Το σετ περιεχει εναν ολοκληρο ατμοποιητη , λαιμο για τυπου Α Catridge ,και λαιμο για τυπου B catridge,  3 μετρα φυτιλι 1,5μμ , 3 μετρα αντισταση 0,16μμ 55 Οhm ανα μετρο, και 3 κοματια συρμα 365 mesh 1χ1 cm.Επισης στην συσκευασια παρεχεται και σταυροκατσαβιδο για τις βιδες της βασης οπως και δαχτυλιδι για να μην αφηνει κενο στις μπαταριες τυπου EGO.

Αποσυνδεδεμένος ALATOPIPERO

  • *
  • 38
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1707 στις: Ιουλίου 16, 2012, 14:39 »
Πάντως κι εγώ που "μελετώ " το φόρουμ ένα μήνα τώρα, δεν έχω καταλάβει ακόμα αυτά τα .... "επισκευάσιμα"....!!! είμαι με το ίδιο ητ που ξεκίνησα, ένα ego-c , με τον ίδιο ατμοποιητή όπως τον αγόρασα, μπαταρίες κλπ όλα ίδια, οπότε μάλλον ακόμα δε μου έχει δημιουργηθεί η ανάγκη να μάθω αυτά τα.... ακαταλαβίστικα!

Αποσυνδεδεμένος mouko

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Γυναίκα
  • σήματα... ατμού!!!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1708 στις: Ιουλίου 16, 2012, 16:46 »
to νικέλιο χρώμιο το χρησιμοποιούμε στις αντιστάσεις μας..
άρα δεν νομίζω να τίθεται θέμα αποδεδειγμένου καρκινογόνου προϊόντος, γιατί αν ήταν έτσι δεν θα το χρησιμοποιούσαμε για να φτιάχνουμε αντιστάσεις.




αλλά καλύτερα να έρθει κανένας πιο ειδικός να απαντήσει..  ;)

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1709 στις: Ιουλίου 16, 2012, 16:57 »
Αυτά τα μέταλλα υπάρχουν παντού γύρω μας. Ενδεχομένως να υπάρξει πρόβλημα αν μπουν στον οργανισμό μας.
Με το ΗΤ δεν νομίζω να υπάρχει τέτοια περίπτωση.

Για τα τρόφιμα...
http://asopossos.wordpress.com/2012/02/11/%CF%87%CF%81%CF%8E%CE%BC%CE%B9%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CE%BB%CE%B9%CE%BF-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CF%80%CE%B9%CE%AC%CF%84%CE%BF-%CE%BC%CE%B5-%CE%BB%CE%B1%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B9/
και
http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=45022


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171364 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275273 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15202 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13922 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9220 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42661 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 381 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34780 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557424 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181865 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 160 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8984 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364