vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

200 επισκέπτες, 3 χρήστες
stsoulos, Mimhsdr, camber

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος Teodor

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο τις 10 Δεκεμβριου 2011
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #465 στις: Ιανουαρίου 19, 2012, 23:07 »
@jeke

Μηπως ομως ο Giant-s δεν αποδιδει οπως οι κλασικοι Giant;

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #466 στις: Ιανουαρίου 19, 2012, 23:11 »
μηποσ αν βαλω tankomizer ατμοποιητη πετυχω καλητερη παραγωγη καπνου ?? ταιριαζει με την μπαταρια του giant-s?

Αποσυνδεδεμένος sirkonsta

  • **
  • 424
  • 20-1-12
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #467 στις: Ιανουαρίου 19, 2012, 23:15 »
Ο κλασσικός giant, ο οποίος κάνει στις μπαταρίες σου για να απαντήσω στην ερώτησή σου, πιθανά να σου αποδώσει περισσότερο ατμό
Από την άλλη το υγρό σου πρέπει να είναι 80PG/20VG. Ένα άλλο υγρό με περισσότερη VG π.χ. halo? να σε καλύψει περισσότερο σε σχέση με τον ατμό τουλάχιστον

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #468 στις: Ιανουαρίου 20, 2012, 00:34 »
@jeke

Μηπως ομως ο Giant-s δεν αποδιδει οπως οι κλασικοι Giant;

Η διαφορά του Giant από τον Giant-s είναι ότι ο δεύτερος έχει μόνο ένα τσιγάρο μέσα. Starter kit και καλά ...

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #469 στις: Ιανουαρίου 20, 2012, 01:52 »
κανενας ρε παιδια ???
για ποιες μπαταριες μιλάς ? για τις 1,2 ? ή και για τις υπόλοιπες μικρές ?

Γενικά για όλες τις επαναφορτιζόμενες μπαταρίες των 1.2V
Η κατάσταση έχεις ως εξής:
Είπαμε ότι οι μπαταρίες δεν είναι ιδανικές πηγές, οπότε έχουν μια εσωτερική αντίσταση, που επιρρεάζει και το ρεύμα και την τάση εξόδου τους. Σε ένα κύκλωμα όπως τα ητ έχουμε μια πηγή και μια αντίσταση, στο κύκλωμα αυτό, θα πρέπει λοιπον να προσθέσεις άλλη μια αντίσταση σε σειρά, αυτή της εσωτερικής αντίστασης της μπαταρίας. Για κακή μας τύχη η εσωτερική αντίσταση δεν είναι σταθερή και εξαρτάται από το ποσοστό φόρτωσης της μπαταρίας, και στην πράξη κυμαίνεται από 40mΩ μέχρι 150mΩ ανάλογα τον τυπο και τον κατασκευαστή. Η επίδραση του ποσοστού φόρτισης αλλάζει πολύ την τιμή αυτή και χοντρικά μπορούμε να πούμε ότι όταν φτάσει η μπαταρία στο μισό της χωρητικότητας της η εσωτερική αντίσταση διπλασιάζεται.
Πάμε να κάνουμε μερικές πράξεις να δούμε τι σημαίνει αυτό. Έστω ότι συνήθως στο ητ, η ισχύς της αντίστασης είναι χονδρικά 5W (πχ V=3.7 R=2.8, χωρίς να λαμβάνω πτώσεις τάσης κλπ)
Αν λοιπόν πάρουμε τις εξισώσεις του κυκλώματος έχουμε:

Ι * VR = 5  => I2R = 5  (Εξισωση 1 -Ισχύς)
V - IRi - IR = 0 (Εξίσωση 2 - Kirchof στο κύκλωμα)

Αν λύσουμε την πρώτη ως πρός R και αντικαταστήσουμε στην 2η, τοτε μετά τις πράξεις έχουμε την εξίσωση:

2Ri + IV - 5 = 0

που είναι εξίσωση δευτέρου βαθμού, με α = -Ri , β = V και γ = -5
Για να υπάρχει θα πρέπει :

Δ = V2-20Ri  > 0

Αν θεωρίσουμε V=1.2 και Ri = 0,2Ω (μια μέση μπαταρία στη μισή περίπου φόρτιση) πέρνουμε Δ αρνητικό, οπότε δεν υπάρχει καμμιά αντίσταση που με τα συγκεκριμένα δεδομένα θα μας δώσει λύση!

Για να έχουμε κάποια λύση, τουλάχιστον θεωρητικά,  θα πρέπει Δ>=0 οπότε:

V2 > 20Ri  => Ri < V2/20 => Ri < 72 mΩ

Αρα οριακά πρέπει να απαιτήσουμε μπαταρίες που έχουν εσωτερική αντίσταση μικρότερη από το μισο του 72 mΩ και κάτι λιγώτερο, τεχνικά θα απαιτούσα μπαταρίες με εσωτερική αντίσταση κάτω από 20mΩ. Απο ότι είδα σε κάποιους κατασκευαστές δεν υπάρχουν τέτοιες μπαταρίες (προς το παρόν) :angry_orange:

Ας υποθέσουμε όμως ότι βρίσκουμε τέτοιες μπαταρίες με Ri = 20mΩ, τότε αν λύσουμε την εξίσωση έχουμε (δεν γραφω τις πράξεις, αρκετά σας κούρασα...):

I = 4,05 A  και R = 0.148 Ω

Τα τεχνικά προβλήματα μας όμως δυστυχώς συνεχίζονται.... και κυρίως εντοπίζονται σε δύο σημεία:

1. Η ρεύμα εκφόρτισης μιας μπαταρίας δεν πρέπει να ξεπερνά το 1C, όπου C η χωρητικότητα της. Σε αντίθετη περίπτωση χαλάει πολύ γρήγορα. Αρα θα πρέπει να βρούμε μπαταρία με χωρητικότητα μεγαλύτερη από 4000mAh. (Γι αυτό το λόγο θα πρέπει όταν χρησιμοποιούμε ατμοποιητές LR θα πρέπει να έχουμε και μεγαλούτσικες μπαταρίες, δεν είναι μονο θέμα ότι ξεφορτίζονται γρήγορα, χαλάνε κιολας....)
2. Η αντίσταση των 0.148 Ω είναι εξαιρετικά μικρή για να κατασκευαστεί, ειδικά αν λάβουμε υπόψη μας ότι ακόμα και οι αγωγοί που πωλούνται ως μηδενικής αντίστασης, τα έχουν τα δεκατάκια τους....

Θα μπορούσα να επεκταθω σε θέματα υπολογισμού μήκους συρματος, αριθμών σπειρών και διαστάσεις αλλα φοβάμαι ότι θα ξεφύγουμε πολύ και θα κάνουμε κατάχρηση του χώρου που μας προσφέρεται  (ήδη εχω κάνει κατάχρηση μου φαίνεται....)

Μη σε ξεγελάει το ηλεκτρικό αναπτηράκι που με μια μπαταρία 1.2V πυρώνει το σύρμα. Όταν ένα σύρμα δεν ακουμπάει πουθενά, το μόνο θερμικό του φορτίο είναι η μάζα του, που είναι πολύ μικρή. Δηλαδή όλη η ενέργεια πηγαίνει στη θέρμανση του ιδίου και πουθενά αλλού. Όταν ένα σύρμα είναι βουτηγμένο  μέσα σε υγρό η αγκαλιάζει ένα βρεγμένο φιτίλι που τροφοδοτείται συνέχεια, τότε το φορτίο δεν είναι μόνο η μάζα του σύρματος αλλά και η μάζα του υγρού που βρίσκεται σε θερμική επαφή με αυτό (και ακόμα χειρώτερα, και η μάζα του υγρού που έρχεται καθώς αυτό που ακουμπά στην αντίσταση εξατμίζεται). Όταν μάλιστα σχηματίζουμε σπίρες, θα πρέπει να θερμάνουμε όλη τη ποσότητα που ορίζεται από τον κύλινδρο των σπειρών. Αυτό που εξηγώ είναι φανερό όταν κάνουμε dry burning, που το σύρμα αφού δεν έχει "φορτίο" πυρώνει αμέσως. Πρακτικά για να πυρώσεις μόνο το σύρμα μπορεί να θέλεις ακόμα και 100 φορές λιγότερη ενέργεια.
 
Το συμπέρασμα λοιπόν είναι ότι δεν είναι εφικτό να γίνει ητ με μπαταρία 1.2V, κυρίως γιατί δεν υπάρχουν μπαταρίες με τα χαρακτηριστικά που θέλουμε (Ri<20mΩ και C>4000mAh) αλλα και γιατί έχουμε πρακτικές δυσκολίες κατασκευής αντιστάσεων της τάξης των 0.1-0.2Ω. Λόγω νοοτροπίας είμαι ο τελευταίος που θα πω σε κάποιον "Αυτό δεν γίνεται!", όμως πρέπει να αντιμετωπίσεις με ορθολογισμό τα φυσικά όρια των υλικών που διαχειρίζεσαι....







« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 20, 2012, 02:22 από slammer »

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #470 στις: Ιανουαρίου 20, 2012, 02:31 »
Η διαφορά του Giant από τον Giant-s είναι ότι ο δεύτερος έχει μόνο ένα τσιγάρο μέσα. Starter kit και καλά ...
Γιάννη, ο Giant-s είναι ο καινούργιος "Hybrid" σε dual coil έκδοση.
Εδώ φαίνεται ξεκάθαρα:http://www.nobacco.gr/product/729/cartomizer-giants-lr-egot-hybrid ;)

dksn20

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #471 στις: Ιανουαρίου 20, 2012, 02:50 »
βάλαν τη μικρότερη έκδοση και ανέβασαν και τη τιμή...ελληνική επιχειρηματικότητα....

Αποσυνδεδεμένος Xaris.

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο Ατμός Μας Ενώνει ? ή Μας Διχάζει ?...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #472 στις: Ιανουαρίου 20, 2012, 13:02 »
Καλημέρα και καλως σας βρηκα !.
Ερωτηση 1η
εχω το  NOBACCO "Giant"  (Ατμοποιητής+φίλτρο) δύο πηνίων, χαμηλής αντίστασης (LR) 1.6ohm
θελω να φτιαξω τα εξης 2 υγρα ατμισματος ( οσο αυτο ειναι δυνατον να γινει το ιδιο )
α: tobacco echo 12mg (απο nobacco ''mystique'' ) β) maxx blend 12 mg ( απο zerobacco) μου ειπε η κοπελα στο zerobacco για τα υλικα αλλα επειδη θα το κανω 1η φορα και δεν εχω καν ιδεα πως μπορω να το κανω , θα  ηθελα να με βοηθησετε με τις αναλογιες των υλικων για αυτα τα 2 υγρα ( ποσο βαζω απο αυτο ... ποσο απο το αλλο... ποση νικοτινη ...  κλπ κλπ )  ετσι ωστε να φτιαξω κατι στην ποσοτητα που μου ειπε η κοπελα στο zerobacco , οτι ειναι η ''βαση'' 100 μλ , νομιζω .
Οποιος μπορει ας μου στειλει και mail με τις οδηγιες.
Ευχαριστω και συγνωμη αν σας κουρασα....

Αποσυνδεδεμένος 2pax

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #473 στις: Ιανουαρίου 20, 2012, 16:45 »
Θα μπορούσα να επεκταθω σε θέματα υπολογισμού μήκους συρματος, αριθμών σπειρών και διαστάσεις αλλα φοβάμαι ότι θα ξεφύγουμε πολύ και θα κάνουμε κατάχρηση του χώρου που μας προσφέρεται  (ήδη εχω κάνει κατάχρηση μου φαίνεται....)

δεν νομιζω να θεωρηθει καταχρηση μιας και θα απαντας σε ερωτημα .... σε καθε περιπτωση σε ολα τα υπολοιπα με εχεις καλύψει πλήρως και σε ευχαριστώ , χωρίς κατα τη γνωμη μου να εχεις κανει καταχρηση

Αποσυνδεδεμένος 2pax

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #474 στις: Ιανουαρίου 20, 2012, 21:02 »
επόμενη ερώτηση

στη δουλεια βαζω εναν εναν τους καπνιστες στη μπριζα

ηδη ο ενας εχει αρχισει

γυναικες ομως που καπνιζουν τυπου 401,  δοκιμασαν με ego μπαταρια και επιθυμουν μεγαλυτερη μπαταρια manual αλλα σε slim  ποια ειναι η μεγαλυτερη μπαταρια που μπορουν να βαλουν ? 510 ? και αν ναι ποια ειναι η καλυτερη ?

υ.γ. αυτοί οι κοννέκτορες είναι διαμέτρου μπαταριας 10440 ?



http://www.atomizer.gr/show_1pro.asp?proid=809&cat_name=%C4%E9%DC%F6%EF%F1%E1

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #475 στις: Ιανουαρίου 21, 2012, 23:36 »
παιδες μια ερωτηση ... Εχω τον giant-s και θελω να δοκημασω υγρο με βαση VG  θα εχω προβλημα με τον ατμοποιητη μου ?? γιατι ενας πολητης μου ειπε οτι αυτοι οι ατμοποιητεσ καιγονται με αυτα τα υγρα γτ ειναι πιο παχιρευστα ...

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΝΟΛΙΣΣΜΥ83

  • ***
  • 560
  • Φύλο: Άντρας
  • 私は彼ら蒸気よ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #476 στις: Ιανουαρίου 21, 2012, 23:45 »
δεν νομιζω να παιζει κατι τετοιο και εγω τους δουλευω

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #477 στις: Ιανουαρίου 21, 2012, 23:49 »
τουσ δουλευεισ με vg υγρα ?

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΝΟΛΙΣΣΜΥ83

  • ***
  • 560
  • Φύλο: Άντρας
  • 私は彼ら蒸気よ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #478 στις: Ιανουαρίου 21, 2012, 23:59 »
και με τα δυο δεν  εχω δει ποτε κατι τετοιο τα vg ειναι ποιο παχηρευστα αλλα δεν μου χαλασε ποτε ατμοποιητη για αυτο το λογο μεση ζωης τον ατμοποιητων ειναι 15 με 20 μερες για μενα αλλα αν τον ξεχασει μια φορα αδειο λιγο παει μυριζει καμενο ο λογος που σου ειπε αυτο ο εμπορας μπωρει λογο της vg να θελει λιγο ποιο συχνα γυμισμα να μην στεγνωνη το βαμβακι μεσα πολυ εγω με την χρηση που κανω τον γεμιζω ξαθε 12 ωρες αλλα τον κοιταω συχνα μην εχει στεγνωση

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #479 στις: Ιανουαρίου 22, 2012, 01:31 »
παιδες μια ερωτηση ... Εχω τον giant-s και θελω να δοκημασω υγρο με βαση VG  θα εχω προβλημα με τον ατμοποιητη μου ?? γιατι ενας πολητης μου ειπε οτι αυτοι οι ατμοποιητεσ καιγονται με αυτα τα υγρα γτ ειναι πιο παχιρευστα ...
......η VG μπορει να ειναι και αραιη αναλογα ποια κανεις χρηση - inawera VG BASE ειναι μια χαρα αραιη ::)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171374 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275287 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15206 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13932 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9243 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42678 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 381 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34809 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557447 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181872 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 160 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9003 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364