vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

189 επισκέπτες, 3 χρήστες
aalex, Milarepa, camber

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος TRIKALA

  • **
  • 373
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #450 στις: Ιανουαρίου 12, 2012, 00:58 »
Παιδια ερωτηση!!!
Εχω μπαταρια που εχει χαλασει ο πνευματικος διακοπτης της.
Αν τον αφαιρεσω κ την λειτουργησω με διακοπτακι για τη τζουρα τι γινεται;
Θα υπαρχει καποια διαφορα στο ατμισμα,στον ατμοποιητη;

Αποσυνδεδεμένος sokin

  • ***
  • 581
  • Φύλο: Άντρας
  • Δοκιμος ηλεκτροπνευματιστης για μα ζωή.
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #451 στις: Ιανουαρίου 12, 2012, 01:59 »
αγαπητέ αλέξη καταλαβαίνω αυτό που θές να μου πείς αλλά δεν απαντάς στα ερωτήματά μου οπότε εξακολουθώ να έχω μαύρα μεσάνυχτα σε αυτα που ρωταω
Αγαπητέ 2pax, λοιπόν θα κάνω μια τελευταια  προσπάθεια. Το αναπτηράκι πιθανόν είναι κλασσικό κινέζικο με χρωμονικελινη που πυρωνει για μερικά δευτερα μέχρι να αναψεις τσιγαρο. Με παρατεταμένο πάτημα συνεχώς οπως κάνουμε στο ατμισμα θα σου καεί, και πολυ γρηγορα θα γονατίσει η μπαταρία. Μπορείς εύκολα να πειραματιστείς. Πάρε μια μπαταριοθήκη που δέχεται ΑΑΑ μπαταρίες, ένα κονέκτορα 510 ή οτι άλλο ατμοποιητη χρησιμοποιείς και ένα διακοπτη. Το ρεσουμε  όλης της υπόθεσης είναι να μπορείς να πετύχεις ικανοποιητική  ισχυ ωστε να έχεις την ατμοποιηση που επιθυμείς και την αυτονομία να μην κουβαλας καμια 20ρια μπαταρίες μαζί σου.

Αποσυνδεδεμένος 2pax

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #452 στις: Ιανουαρίου 12, 2012, 10:51 »
Αγαπητέ 2pax, λοιπόν θα κάνω μια τελευταια  προσπάθεια.

σε ευχαριστώ για το χρόνο σου

Το αναπτηράκι πιθανόν είναι κλασσικό κινέζικο με χρωμονικελινη που πυρωνει για μερικά δευτερα μέχρι να αναψεις τσιγαρο.

ναι από τους κινέζους τον πήρα και ναι πύρωνε για μερικά δεύτερα ... με ένταση πυράκτωσης ακριβώς όπως στο βίντεο παραπάνω μόνο που η αντίσταση ήταν από το πάνω μέρος του αναπτήρα


Με παρατεταμένο πάτημα συνεχώς οπως κάνουμε στο ατμισμα θα σου καεί, και πολυ γρηγορα θα γονατίσει η μπαταρία.

με αλκαλική 1,2

καπνιζα 3 πακετα την ημερα ... σε ωρα δεν το εχω υπολογισει

αντεχε καθε μπαταρια πανω απο εβδομαδα ... τελικα καηκε στη δευτερη μπαταρια


Με παρατεταμένο πάτημα συνεχώς οπως κάνουμε στο ατμισμα θα σου καεί, και πολυ γρηγορα θα γονατίσει η μπαταρία.

όπως προείπα
αντεχε καθε μπαταρια πανω απο εβδομαδα

πόσο να γονατίσει ... να πέσει από εβδομάδα σε 4 ώρες ? σε 2 ώρες ? καλυμένος είμαι .... για τα mod που εχω σχεδιάσει με καλύπτουν οι 2 ώρες ... με καλύπτει μία ώρα full απόδοσης

Μπορείς εύκολα να πειραματιστείς.

αυτό κάνω προσπαθώντας να βελτιώσω τα mod μου

Το ρεσουμε  όλης της υπόθεσης είναι να μπορείς να πετύχεις ικανοποιητική  ισχυ ωστε να έχεις την ατμοποιηση που επιθυμείς και την αυτονομία να μην κουβαλας καμια 20ρια μπαταρίες μαζί σου.

όπως προείπα για τα mod που εχω σχεδιάσει με καλύπτουν οι 2 ώρες λειτουργίας της μπαταρίας και μία ώρα full απόδοσης
οπότε επί του παρόντος πειραματίζομαι σε ότι αφορά την ισχύ


Αν τώρα πάρουμε μια μπαταρια 1,5 βολτ , για να έχουμε την ιδια απόδοση ισχυος 8,06 watt χρειαζομαστε  P=V^2/R=> R= V^2/P=0,28Ωμ αντίσταση, και ρευμα Ι=V/R=5,35 A. Μάλλον δεν χρειάζεται να συνεχίσουμε, αν υπήρχε τέτοια μπαταρία σε μέγεθος ΑΑ ευρείας κατανάλωσης το λαγουδακι της DURA… θα ηταν ορειβάτης στα Ιμαλάϊα.
Εστω ότι έχουμε μια 1000mAh 1,5 βολτ μπαταρία με την ιδια σκεψη
ο χρονος t=750/5350 x 21=2,94 ώρες.
Επίσης θα έπρεπε να τυλίξουμε συρμα με διάμετρο τρίχας. 

μπαταριες από ότι βλέπω υπάρχουν



http://www.brilliantstore.com/rechargeable-batteries-os-eb0133.html



http://www.normansoffice.co.uk/business-machines-c24/office-machine-supplies-c25/batteries-c90/energiser-rechargeable-battery-mn2400-15v-size-aaa-1000mah-pk4-p477

σε σύρμα τώρα έχω από 0.08 ... και έχω πετύχει σπείρωμα σε καρφίτσα .... αλλα έχω κολήσει στο ότι δεν ξέρω τι ρόλο παίζει το κάθε στοιχείο στη σχέση
διάμετρος σύρματος - διάμετρος σπειρώματος - μήκος σπειρώματος - αριθμός σπειρών - volt - amper

θέλω να πετύχω αυτό
Εστω ότι έχουμε μια 1000mAh 1,5 βολτ μπαταρία με την ιδια σκεψη
ο χρονος t=750/5350 x 21=2,94 ώρες.
Επίσης θα έπρεπε να τυλίξουμε συρμα με διάμετρο τρίχας. 

ακόμα και αν πέσει το t στην 1 full ώρα ατμοποίησης

τα diy που εχω κανει σε αυτές τις 2 εβδομαδες είναι
α] usb cigarette χωρις μπαταρια συνολικου μήκους 4,5 cm [πληροφοριακά το βάζω , δεν ειναι και μια μοντα σπουδαια]
β] πουρο μήκους 10 cm, διαμέτρου 2,5cm στα 3.7 v 650mah στα 10ml

το πουρο προσπαθω να εξελιξω για να το κανω πιο λεπτο
προσπαθώ να βρώ όσο το δυνατόν μικρότερη μπαταρία

ακομα δεν μου έχει λυθεί αυτή η απορία

οι 10440, CR2 και RCR123A στα πχ 650 mah έχουν διαφορές μεταξύ τους στο ίδιο η.τ. ??? και εχουν διαφορα απο μια 18650 στα 650mah στο ίδιο η.τ. ??? ή από μια L1R 123A στα 650 mah στο ίδιο η.τ. ???

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #453 στις: Ιανουαρίου 12, 2012, 11:55 »
Οχι οι μπαταριες δεν εχουν διαφορα εφοσον ειναι τα ιδια mA και V.
Το μπαταρία εχεις τωρα στο πούρο σου?

Εαναφορτιζομενες ΑΑ μπορεις να βρεις και μεχρι 2300mA παντως!

Αποσυνδεδεμένος 2pax

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #454 στις: Ιανουαρίου 12, 2012, 12:48 »
650 mah ego-t κοντή



θα βάλω και φωτό όταν θα τελειοποιήσω το εξωτερικό κάλυμα να είναι αποσπώμενο καθώς αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ ένα απλό σωλήνα και απο τις φωτό όπως είναι δεν καταλαβαίνεις τί είναι




Από τον συντονισμό: Διαγραφή άμεσης παράθεσης. Μην απαντάτε με "Παράθεση" όταν απαντάτε στο τελευταίο μήνυμα. Χρησιμοποιήστε το κουμπί "Απάντηση" που βρίσκεται κάτω αριστερά από το τελευταίο μήνυμα της σελίδας
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 12, 2012, 13:09 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #455 στις: Ιανουαρίου 12, 2012, 12:51 »
Οπ'οτε δεν μιλας για μόντα, μιλας για αισθητική παρέμβαση σε eGo ετσι?

Αποσυνδεδεμένος 2pax

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #456 στις: Ιανουαρίου 12, 2012, 13:07 »
η μπαταρία είναι μέσα στη δεξαμενή υγρού ... ένας κύλινδρος μέσα στον άλλο για να μειωθεί το μήκος ... ο ατμοποιητής δεν είναι βιδωμένος στην μπαταρία
είναι μια δικιά μου σχεδίαση ... δεν νομίζω να υπάρχει ήδη κάτι παρόμοιο ... από όσα έχω δεί τουλάχιστον




Από τον συντονισμό: Διαγραφή άμεσης παράθεσης. Μην απαντάτε με "Παράθεση" όταν απαντάτε στο τελευταίο μήνυμα. Χρησιμοποιήστε το κουμπί "Απάντηση" που βρίσκεται κάτω αριστερά από το τελευταίο μήνυμα της σελίδας
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 12, 2012, 13:10 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος 2pax

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #457 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 16:53 »
σε σύρμα τώρα έχω από 0.08 ... και έχω πετύχει σπείρωμα σε καρφίτσα .... αλλα έχω κολήσει στο ότι δεν ξέρω τι ρόλο παίζει το κάθε στοιχείο στη σχέση
διάμετρος σύρματος - διάμετρος σπειρώματος - μήκος σπειρώματος - αριθμός σπειρών - volt - amper


κάποια βοήθεια στο παραπάνω ερώτημα ? ή καποιο λινκ για διάβασμα ?

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #458 στις: Ιανουαρίου 14, 2012, 23:34 »
Δεν πρόκειται να σου δωσουν οι μπαταρίες αυτές 5Α ουτε για πλάκα....
Στους υπολογισμούς σου με τον νόμο του Ωμ είσαι σωστός, ξεχνάς όμως ότι οι μπαταρίες δεν είναι ιδανικές πηγές και έχουν εσωτερική αντίσταση, και μάλιστα μεγαλύτερη από την αντίσταση που θα πρέπει να έχεις. Επιπλέον, αυτή η εσωτερικη αντίσταση ρίχνει και την τάση εξόδου της μπαταρίας, αναλόγως του ρεύματος.
Συμπέρασμα: και 0 Ωμ αντίσταση να βάλεις δεν πέρνεις τα 5A. Δοκίμασε με ένα πολύμετρο στην κλιμακα 10Α, και ενωσε τα καλωδια, στους πόλους της μπαταρίας και θα δείς το μέγιστο ρεύμα βραχυκυλώματος που θα πάρεις...

Αποσυνδεδεμένος 2pax

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #459 στις: Ιανουαρίου 15, 2012, 17:14 »
slammer ευχαριστω για τις πληροφοριες

το μηκος σπειρωματος , ο αριθμος σπειρων και η διαμετρος του σπειρωματος παιζουν καποιο ρολο στο η.τ. ??

κατι αλλο που θελω να ρωτησω ειναι για τα κεραμικα

εκτος του οτι ειναι πυρίμαχοι μή αγωγοί ρεύματος παιζουν καποιο αλλο ρολο ?

διαβάζοντας εδώ
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE%B5%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%8C_%CF%85%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CF%8C
βλέπω ότι υπάρχουν πολλά είδη

αν υποθεσουμε ότι φτιάχνουμε ενα ποτηράκι αντίστασης από το μηδέν με πηλο υπάρχει καποιο θέμα ? κυρίως υγείας ???

Αποσυνδεδεμένος 2pax

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #460 στις: Ιανουαρίου 19, 2012, 22:37 »
κανενας ρε παιδια ???


Δεν πρόκειται να σου δωσουν οι μπαταρίες αυτές 5Α ουτε για πλάκα....

για ποιες μπαταριες μιλάς ? για τις 1,2 ? ή και για τις υπόλοιπες μικρές ?

Αποσυνδεδεμένος sirkonsta

  • **
  • 424
  • 20-1-12
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #461 στις: Ιανουαρίου 19, 2012, 22:57 »
Δεν μας λες και τι υγρά κάνεις?

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #462 στις: Ιανουαρίου 19, 2012, 23:00 »
το nobacco desert ship με  16mg  νικοτινη

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #463 στις: Ιανουαρίου 19, 2012, 23:04 »
Θα σου πρότεινα να πάρεις ένα άλλο ατμοποιητή.
Τα Giant έχουν ατμό και  χτύπημα και γεύση.;)

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #464 στις: Ιανουαρίου 19, 2012, 23:06 »
ο ατμοποιητησ ποσο κανει ? ταιριζει με την μπαταρια που εχω ?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171365 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275274 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15202 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13922 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9220 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42662 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 381 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34784 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557426 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181866 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 160 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8986 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364