vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

222 επισκέπτες, 1 χρήστης
yorgoss

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #420 στις: Δεκεμβρίου 29, 2011, 09:34 »
νομιζω το prestige ειχα παρει και εγω παλιοτερα και τωρα εχω το Μ&Μ. Δοκιμασα τουσ συνδιασμουσ που λεσ και οχι δεν ταιριαζουν.. Το Μ&Μ θα σε καλυψει ομωσ, δεν χρειαζεσαι το παλιο...

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

  • ***
  • 509
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #421 στις: Δεκεμβρίου 29, 2011, 09:45 »
νομιζω το prestige ειχα παρει και εγω παλιοτερα και τωρα εχω το Μ&Μ. Δοκιμασα τουσ συνδιασμουσ που λεσ και οχι δεν ταιριαζουν.. Το Μ&Μ θα σε καλυψει ομωσ, δεν χρειαζεσαι το παλιο...

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση καθ' ότι στραβάδι.... Απ' όσα διάβασα μέχρι στιγμής (έχετε και υπερβολικά πολλά θέματα π'ανάθεμα σας... :)) :)) :)) ) σίγουρα δεν θα μου χρειαστεί το παλιό... απλά επειδή το όποιο κακό γίνεται συνήθως σε ώρες και μέρες δύσκολες, έλεγα να έχω κατιτίς σε καβάντζα...

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #422 στις: Δεκεμβρίου 29, 2011, 09:49 »
αυτο ναι... συμφωνω. Και εγω πηρα καμια μπαταρια/ατομιζερ καβατζα γιατι δεν λεει να παει κατι στραβα και να μεινεισ με το τσιγαρο...

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #423 στις: Δεκεμβρίου 29, 2011, 11:01 »
Οι χρηστες κτ εχουν καβαντζα ολα τα περιπτερα και ψιλικατζιδικα....καθε 5 μετρα και τσιγαραδικο......χωρια που ζηταν απο εναν περαστικο και βολευονται !
Οι ατμιστες,
το μονο ανοιτο 24ωρο περιπτερο που εχουν ειναι η προσωπικη τους καβαντζα που ταιριαζει και ειδικα με τις αναγκες τους.
Βεβαια και η καλη παρεα του φορουμ πολλες φορες βοηθα ::)

Αποσυνδεδεμένος bokostas

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
    • aqua4fun
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #424 στις: Δεκεμβρίου 29, 2011, 15:44 »
Βεβαια και η καλη παρεα του φορουμ πολλες φορες βοηθα ::)

+1  :thumpup:

Κι αν κάποια στιγμή ξεμείνεις φίλε QS-Plan, εδώ είμαστε. Κι από καβάντζες άλλο τίποτε ;)

Αποσυνδεδεμένος 2pax

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #425 στις: Ιανουαρίου 10, 2012, 14:31 »
γεια και χαρα σας συνφορουμίτες - συνατμιστές
ατμίζω απο 24-12-2011 .. στο πρώτο μαγαζί που μπήκα πήρα αυτό



προχθές έκαψα τον πρώτο ατμοποιητή και κατόπιν προτροπής γνωστού παρήγγειλα αυτά



http://www.τσιγαροηλεκτρονικο.gr/p.ATMOPOIITIS-Ovale-eGO-C-Pack.300121.html

παράλληλα μπήκα στην διαδικασία να ψάξω μηπως και φτιάχνεται αλλά DIY και ετσι επεσα στο ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ φόρουμ σας όπου μεσα από διάβασμα έλυσα το 97 % των αποριών μου
το υπόλοιπο 3% αφορά την αίσθηση τσιγάρου-νικοτίνης, τις μπαταριες και τις αντιστάσεις



όσον αφορά την αίσθηση τσιγάρου
μαλλον επέλεξα λάθος γεύση [latakia flavor art] και λάθος νικοτίνη [9mg] και δεν με καλυπτει ... ως πρωην καπνιστης 3 πακετων pallmall μπλε 28αρια την ημερα , και παρολο που καταναλωνω 2 γεμισματα την ημερα στο η.τ. αναγκάζομαι στον πρωινο καφε να κανω 2 κανονικα τσιγαρα ...

μπήκα και στο τρυπάκι των DIY υγρών ... εψαξα στα φαρμακεια για γλυκερινη και η μονη που βρήκα είναι αυτη



δεν ξερω αν το προτυπο ειναι οκ

παντως την δοκιμασα σκετη χωρις αναμιξη με γευση και την βρισκω οκ σε σχεση με τα ετοιμα ελαια .... δηλαδή ειτε τα flavor art ατμίζω είτε σκετη γλυκερινη δεν βρισκω διαφορα .... με ικανοποιει δηλαδη το no-flavor ... μου λείπει όμως η αισθηση της τσιγαριλας ... δεν ξερω τι φταιει ... όταν παρήγγειλα τους ατμοποιητες ζητησα να μου στειλουν κατι ''δυνατο'' και ο υπάλληλος μου προτεινε και θα μου στείλει την γεύση που χρησιμοποιεί ο ίδιος σε full νικοτινη ... οποιαδήποτε πρόταση δεκτή

όσον αφορά τις αντιστάσεις
θυμομουν απο το τεχνικο λυκειο καποιες πατεντες χειροποιητων αντιστάσεων με συρμα απο χορδές μουσικών οργάνων ... δοκιμασα με χορδές από τον τζουρά και κάνει .... δεν βρήκα ομως καποιον μπούσουλα τι ρόλο παίζουν ο αριθμός σπειρών η διάμετρος των σπειρών και η διάμετρος του σύρματος

όσον αφορά τις μπαταρίες
με τις δοκιμές με τις αντιστάσεις δυστυχώς προκάλεσα βλάβη στην μια μπαταρία ... ευτυχως πριν προλάβει η σύζυγος να πετάξει τα σκουπίδια έπεσα πάνω σε αυτό

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,3177.0.html

και την μάζεψα πριν πεταχτεί ... δυστυχως ομως απο λάθος κίνηση την κατάντησα έτσι



και δεν ξερω που κολλαει το καθε συρμα και που το + και -



με αφορμή αυτό λοιπόν θέλω να μου προτείνετε μια καλή μπαταρία και φτηνή αλλά pass through καθως θα με βολευει ιδιαίτερα στην δουλειά γιατί δουλεύω πολύ ώρα υπολογιστή οπότε θα μπορώ να ατμίζω φορτίζοντας

αυτες που εχω εχουν 650 mah κατά το φυλλάδιο



τέλος κατι που δεν μπορω να καταλαβω είναι αν γίνεται χειροποιητες αντιστασεις να οδηγηθούν απο 1.5 V επαναφορτιζόμενες και εδώ θέλω τα φώτα σας καθώς θα με βοηθήσει αρκετά σε μια ιδιοκατασκευή που ετοιμάζω και θα μου μικρύνει σημαντικά το μέγεθος και το πάχος



ουφ ... το σεντόνι τέλειωσε

και πάλι συγχαρητήρια για το φόρουμ σας

Αποσυνδεδεμένος sokin

  • ***
  • 581
  • Φύλο: Άντρας
  • Δοκιμος ηλεκτροπνευματιστης για μα ζωή.
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #426 στις: Ιανουαρίου 10, 2012, 14:48 »
Για την μπαταρία που ανοιξε:


Για τη γλυκερίνη αυτή εδω χρησιμοποιώ και εγω.
Για passthrow  κανένα του εμποριου που έχω δοκιμάσει δεν λεει κάτι, μονο σε ιδιοκατασκευη
Για 1,5volt δεν νομιζω. 0,5 ωμ αντισταση θα σου δώσει 3 Α,  αρα κάτι θα γίνει. Δεν ξερω ποσο αυτονομία θα έχει, κανα τέταρτο.

Επίσης στον αρνητικό πόλο (μαυρο) στο καλωδιακι που προεξέχει πρεπει να κολλησεις το καπάκι από το κάτω μέρος του σωληνα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 10, 2012, 14:54 από sokin »

Αποσυνδεδεμένος 2pax

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #427 στις: Ιανουαρίου 10, 2012, 19:00 »
Για την μπαταρία που ανοιξε:
(Image removed from quote.)

Επίσης στον αρνητικό πόλο (μαυρο) στο καλωδιακι που προεξέχει πρεπει να κολλησεις το καπάκι από το κάτω μέρος του σωληνα

ευχαριστώ για το σχέδιο .... επειδή αυτή μετα απο ενα πείραμα επαψε να δουλεύει και μαλλον κατι θα επαθε η πλακετα ... μπορω να αφαιρεσω την πλακετα και να δουλεψει σκετη και να επαναφορτιζεται κανονικα ?

Για passthrow  κανένα του εμποριου που έχω δοκιμάσει δεν λεει κάτι, μονο σε ιδιοκατασκευη

τί εννοείς κανενας του εμποριου δεν λεει κατι ??? θελω απλα μια μπαταρια για το γραφειο να την εχω συνδεδεμενη στον υπολογιστη και ταυτοχρονα να ατμιζω .... χρειαζεται κατι το ιδιαιτερο ?
οταν λες ιδιοκατασκευη εχεις καποιον οδηγο για το πως γινεται ?


Για 1,5volt δεν νομιζω. 0,5 ωμ αντισταση θα σου δώσει 3 Α,  αρα κάτι θα γίνει. Δεν ξερω ποσο αυτονομία θα έχει, κανα τέταρτο.

γιατι μονο ενα τέταρτο ? .... εδώ βλέπω μπαταριες μεγαλύτερης χωρητικότητας απο την δικιά μου ... τι άλλο παίζει ρόλο ?

http://www.ukofficedirect.co.uk/energizer-battery-rechargeable-nimhcapacity-1000-prd_267428.aspx

http://www.made-in-china.com/showroom/psbattery/product-detailRbhJyKSGfoVM/China-Ni-MH-1-2V-1200mah-Rechargeable-Battery-Nh1200aaa-.html

http://www.smartofficeltd.com/product_info.php?cPath=71&products_id=2061&osCsid=5b8ad6453df8958869a5e59f44b8a7ab

http://www.smartofficeltd.com/product_info.php?cPath=71&products_id=991&osCsid=5b8ad6453df8958869a5e59f44b8a7ab

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 10, 2012, 19:08 από 2pax »

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #428 στις: Ιανουαρίου 10, 2012, 19:09 »
Για τις μπαταρίες ρίξε μια ματιά εδώ:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,2729.0.html
Οι μπαταρίες των ΗΤ είναι 3,7 βόλτ. και υπάρχουν και στα ίδια μεγέθη με τις "κανονικές"
η ΑΑ ειναι η 14500 (14 διάμετρος και 50 μήκς σε mm και το 0 το τελευταιο δηλωνει σχήμα δηλαδή κυλινδρικο) Δεν ειναι αναγκη να μπλεκεις με κανονικες μπαταρίες που δεν εχουν την δύναμη.

Αποσυνδεδεμένος crisx

  • ***
  • 567
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #429 στις: Ιανουαρίου 10, 2012, 19:24 »
Σε passthrough είδα καλά σχόλια για αυτό εδώ που είναι και variable. Δεν το έχω δοκιμάσει και δεν γνωρίζω
http://www.healthcabin.net/index.php?main_page=product_info&cPath=1082_1084&products_id=7819


Αποσυνδεδεμένος 2pax

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #430 στις: Ιανουαρίου 10, 2012, 19:41 »
Δεν ειναι αναγκη να μπλεκεις με κανονικες μπαταρίες που δεν εχουν την δύναμη.

σε παρακαλώ μπορείς να μου το εξηγήσεις για ποιό λόγο δεν έχουν τη δύναμη ? ... τεχνικά εννοώ
ευχαριστώ προκαταβολικά

Αποσυνδεδεμένος sokin

  • ***
  • 581
  • Φύλο: Άντρας
  • Δοκιμος ηλεκτροπνευματιστης για μα ζωή.
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #431 στις: Ιανουαρίου 10, 2012, 19:50 »
....... αφαιρεσω την πλακετα και να δουλεψει σκετη και να επαναφορτιζεται κανονικα ?
οχι δεν θα στο πρότεινα. Οι μπαταρίες λιθίου δεν πρέπει να υπερβουν ένα μεγιστιο όριο τασης κατα τη φόρτιση, ουτε εκφορτισης κατα το άτμισμα. Δεν θα σου συνιστουσα να χρησιμοποιησεις τα στοιχεία κατευθείαν για άτμισμα και φορτισμα. Επίσης ο διακοπτης οn/off θα κολλησεις κάποιον άλλο.
.... τί εννοείς κανενας του εμποριου δεν λεει κατι ???   
Εννοώ οτι αυτα που έχω δοκιμάσει είναι ξεψυχισμένα και δουλευουν χειρότερα από τις μπαταρίες ego.
Για παράδιεγμα αυτά:
http://www.heaven-gifts.com/product-385.html
http://www.heaven-gifts.com/product-141.html
http://www.heaven-gifts.com/product-171.html
http://www.healthcabin.net/index.php?main_page=product_info&cPath=1082_1084&products_id=7819
Πάρε ένα οποιοδηποτε mod με σταθεροποιημένη τάση και τροφοδοσία μέχρι 5 βολτ από αυτά που κυκλοφορουν στο internet και συνδεσε επάνω του ένα usb καλώδιο.


 ... τι άλλο παίζει ρόλο ?
Πρώτα από όλα η αντίσταση πρεπει να είναι πολυ μικρή σχεδον μηδενική, που για την μπαταρια θα είναι σαν βραχυκυκλωμα, θα ανάψει, και θα γονατίσει.
Και εκτός από όλα αυτά που θα στρίψεις αντίσταση 0,5 ωμ, με τι συρμα, τι φιτιλι.....




Αποσυνδεδεμένος 2pax

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #432 στις: Ιανουαρίου 10, 2012, 21:16 »
Πρώτα από όλα η αντίσταση πρεπει να είναι πολυ μικρή σχεδον μηδενική, που για την μπαταρια θα είναι σαν βραχυκυκλωμα, θα ανάψει, και θα γονατίσει.
Και εκτός από όλα αυτά που θα στρίψεις αντίσταση 0,5 ωμ, με τι συρμα, τι φιτιλι.....

πώς υπολογίζονται τα ohm οταν φτιαχνουμε αντίσταση ?

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #433 στις: Ιανουαρίου 10, 2012, 21:49 »
σε παρακαλώ μπορείς να μου το εξηγήσεις για ποιό λόγο δεν έχουν τη δύναμη ? ... τεχνικά εννοώ
Οχι δυστυχώς δεν μπορώ, το τεχνικό λύκειο το τελείωσα κι εγω 20 και βαλε και κατι χρόνια πρίν, δεν θυμαμαι Χρίστό!!!
Δες το νημα με τις μπαταρίες που σου εδωσα ομως θα σου λυθουν πολλες απορίες. Κοινες μπαταρίες παντως, αν έβαζες ακόμα και σε σειρά για να δώσουν 3 η 4,5 βόλτ, η αποφόρτισή τους θα ηταν τοσο απότομη που οντως δεν θα σου κράταγαν καθόλου.

Οι αντιστάσεις στα ΗΤ ειναι συνηθως καπου 2,5Ω για νορμαλ αντιστασεις, και περιπου 1,6 με 2Ω για LR Low Resistance. Aυτα για τα 3,7 βολτ. Αν αυξηθουν τα βόλτ ανεβαίνουν και οι τιμες των αντιστασεων για να αποδίδουν τα μεγιστα.
κανεις που να μπορει να εξηγήσει ολο το νταβαντουρι με τα βάτ ρε παιδια????  :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος 2pax

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #434 στις: Ιανουαρίου 10, 2012, 22:36 »
συγνώμη ρε παιδιά που επιμένω αλλά ... αν παρουμε την αντιστασούλα από έναν αναπτήρα μπαταρίας των 1.2 volt δεν μπορουμε ??? είχα αναπτήρα των 3 ευρώ από τα κινέζικα ο οποίος μου άντεξε 2 αλκαλικές μπαταρίες

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171375 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275289 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15207 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13932 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9244 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42679 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 382 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34814 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557448 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181873 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 163 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9015 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364