vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

184 επισκέπτες, 2 χρήστες
treloneritis, camber

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3874
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10170 στις: Μαΐου 05, 2018, 03:08 »
ΟΚ, τώρα σε κατάλαβα  :tongue_smilie:
Για μένα αυτή η διαδικασία είναι πιστοποίηση για σένα όχι. Ας υποθέσουμε ότι τα υγρά δεν είναι πιστοποιημένα αλλά "γνωστοποιημένα".

Σύμφωνα με το νόμο 4419/2016 άρθρο 23, παρ. 3

Παράθεση
3. Το Γενικό Χημείο του Κράτους είναι αρμόδιο για τον εργαστηριακό φυσικοχημικό έλεγχο και τον έλεγχο της ταξινόμησης, επισήμανσης και συσκευασίας των προϊόντων που εμπίπτουν στις διατάξεις του παρόντος νόμου. Οι έλεγχοι, δειγματοληψίες, εξετάσεις, κατ’ έφεση εξετάσεις και κάθε άλλο σχετικό θέμα αναφορικά με δείγματα διενεργούνται σύμφωνα με τις διατάξεις της 1100/1987 απόφασης του Υπουργού Οικονομικών (Β΄788, Κωδικοποίηση και μεταγλώττιση των διατάξεων του Κώδικα Τροφίμων και Ποτών με σύστημα κινητών φύλλων Αντικειμένων) και τις διατάξεις του Ν. 4177/2013 (Α΄173) με την επιφύλαξη άλλων ειδικών κατά περίπτωση διατάξεων.

Το ΓΧΚ λοιπόν παίρνει τα γνωστοποιημένα υγρά αλλά δεν τα βάζει σε κάποιο συρτάρι. Ελέγχει αν πληρούν τους κανονισμούς (ΕΚ) 1907/2006 REACH και 1272/2008 CLP όσον αφορά τις χημικές ουσίες, τις σημάνσεις, συσκευασία κλπ.
Την όλη διαδικασία όπως είπα δεν τη γνωρίζω αλλά σίγουρα τα έτοιμα υγρά περνούν κάποιους ελέγχους.

Έχει αναφερθεί πολλές φορές εδώ στο φόρουμ ότι τα TPD υγρά δεν έχουν σχέση με τα παλιά. Αυτό προφανώς έγινε για να περάσουν από τη διαδικασία της "γνωστοποίησης".
Επίσης έχει αναφερθεί ότι τα shake and vape (ιδιαίτερα τα short fill) κάποιων υγρών μοιάζουν ή είναι ίδια με τα πρώην non TPD έτοιμα υγρά. Αυτό γιατί η σύσταση τους είναι η παλιά, τα shake and vape δεν περνούν από κανένα έλεγχο.

Αν κάποιος ενδιαφέρεται για το πόσο υγιεινό είναι ένα υγρό, θα πρέπει σαφώς να προτιμήσει κάποιο έτοιμο. Οι έλεγχοι του ΓΧΚ δεν περιορίζονται μόνο στη σύσταση αλλά και στη γενικότερη επάρκεια των εγκαταστάσεων του κατασκευαστή (αν είναι βέβαια Ελλάδα).

Τα Snv είναι πιο οικονομικά αλλά δεν υπόκεινται σε κανένα έλεγχο. Μπορεί να τα ετοιμάζει ο Μήτσος (ή ο Christopher αν είναι εισαγωγής) στην τουαλέτα του σπιτιού του.

Αποσυνδεδεμένος galandar

  • *
  • 28
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10171 στις: Μαΐου 07, 2018, 22:12 »
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και ομολογώ ότι μετά από διάβασμα τόσων ημερών, μόλις κατάλαβα τα γραφόμενα του Cruiser79.

Θα ήθελα να μετασχηματίσω την ερώτησή μου και να ρωτήσω, τι πρέπει να τσεκάρει ο νέος/άπειρος/βομβαρδιζόμενος-με-νέες-πληροφορίες ατμιστής, στην επιλογή μιας καλής μάρκας υγρού. Τι βλέπετε όλοι εσείς και λέτε ότι ναι, θα το τσεκάρω αυτό το υγρό και θα συνεχίσω να το χρησιμοποιώ. Παντού οι παλαιότεροι λένε να επιλέγουμε ποιοτικά υγρά κλπ. Δεν νομίζω ότι μια ΟΥΑΟΥ ετικέτα ή μια γκουρμεδιάρικη περιγραφή ή ακόμη και μια καλοστημένη σελίδα παρουσίασης, υποδεικνύουν ένα ποιοτικό υγρό.

(Ναι το θέμα μου είναι οι "ένοχες"-ουσίες, οι πολλαπλασίως λιγότερες από το κ/τ και ίσως και από τον αέρα ενός περιβάλλοντος πόλης, αλλά αν μπορείς κάτι να το περιορίσεις, κινείσαι προς εκείνη την κατεύθυνση. Υπάρχει κάποιος μπούσουλας, κάποια χρυσή λίστα αξιόλογων/αξιόπιστων κατασκευαστών ή από την άλλη πλευρά κάποια μαύρη λίστα απαγορευμένων και "τρισκατάρατων";; ) Βλέπω ότι στις περισσότερες συζητήσεις το θέμα πάει γύρω γύρω...

Σας ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σας! :)

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10172 στις: Μαΐου 07, 2018, 22:38 »
Καταρχάς, οφείλεις να συνειδητοποιήσεις ότι ο ιστορικός του μέλλοντος θα μας καταγράψει ως εθελοντές πειραματόζωα. 

Κατά δεύτερον, όχι, χρυσή λίστα δεν υπάρχει. Προσωπικά ξεκινάω με μια γεύση που μου κάνει, διαβάζω τι έχουν να πουν οι συνατμιστές εδώ μέσα και ακολούθως δοκιμάζω και εγώ. Από κει και πέρα εξ εμπειρίας βγάζεις κάποιες προσωπικές "κόκκινες" ή "πράσινες" κάρτες με την γνωστή μέθοδο trial and error που κυρίως έχει να κάνει με τον υποκειμενικό παράγοντα της γεύσεως.

Μετά υπάρχει και ένα άλλο. Π.χ. με τον τάδε συνατμιστή συνήθως συμπίπτουν τα γούστα μας, οπότε προσέχω περισσότερο αν δοκιμάσει κάτι και του αρέσει, καθώς είναι μεγάλες οι πιθανότητες να μου αρέσει και μένα.

Αποσυνδεδεμένος galandar

  • *
  • 28
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10173 στις: Μαΐου 08, 2018, 00:49 »
Καταλαβαίνω το γευστικό κομμάτι. Το ποιοτικό κομμάτι όμως;; Αυτό ρωτάω... Εκτός αν υπάρχει η παραδοχή ότι η πλειονότητα των υγρών που κυκλοφορούν στην Ελλάδα είναι ποιοτικώς καλά και το όλο θέμα εξαρτάται το τι αρέσει στον καθένα.

Εθελοντές πειραματόζωα από τη στιγμή που ζούμε στον "πολιτισμό" είμαστε για πολύ περισσότερα πράγματα :) 

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10174 στις: Μαΐου 08, 2018, 10:20 »
Ξέρω τουλάχιστον μια εταιρεία που με προειδοποιεί στην ετικέτα του εκάστοτε υγρού για την ύπαρξη αλλεργιογόνων ουσιών. Ελληνική εταιρεία. Δεν είμαι προς το παρόν αλλεργικός σε κάτι, αλλά καλό - πιστεύω - είναι που υπάρχει αυτή η ένδειξη.

Ξέρω, επίσης, τουλάχιστον μία εταιρεία που την ύπαρξη πιθανώς (απίθανο, αλλά πιθανό) βλαπτικών ουσιών την έμαθα από σχόλια εδώ μέσα, δηλαδή όχι επισήμως.

Από κει και πέρα, υπάρχουν οι γνωστοποιήσεις των αναλύσεων που σε μένα τον άσχετο δεν λένε πολλά. Κάποιοι έχουν στις σελίδες τους. Κάποιοι δεν έχουν σελίδες.

Διαλέγεις και παίρνεις  :))

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10175 στις: Μαΐου 08, 2018, 19:22 »
Το ποιοτικό κομάτι φίλε μου δεν υπάρχει (και αμφιβάλλω αν θα υπάρξει και ποτέ) τίποτα που να στο "πιστοποιεί".
Κι αυτό διότι ακόμα και οι πιθανώς "ένοχες" ουσίες, είναι ή όχι πραγματικά ένοχες, σε σχέση με την πυκνότητά τους, τη συγκέντρωση, τη θερμοκρασία που ατμοποιούνται κι ένα κάρο άλλους παράγοντες. Καμία ουσία δεν είναι αυτόματα ένοχη ή αθώα, σε όλες τις ποσότητες, συγκεντρώσεις, μίξεις, θερμοκρασίες κλπ. Ακόμα κι οι πιο αθώες όπως το νερό.

Επίσης καμία παραδοχή του τύπου "όλα τα υγρά που κυκλοφορούν στην Ελλάδα..." κλπ. δεν είναι σωστή, και δεν θα πρέπει να βασίζεσαι σε τέτοιες.

Εμπειρικά και μόνο θα μπορούσε να ονομάσει κάποιος ένα υγρό ως "ποιοτικό" (αν και χωράει πολύυυυυυ μεγάλη συζήτηση) αν δεν καταστρέφει βαμβάκια και αντιστάσεις εν ριπή οφθαλμού, αν διατηρεί το ίδιο προφίλ σε όλα τα batch που έχουν παραχθεί σε βάθος χρόνου, και αν η εταιρία που το παράγει έχει εμπειρία και καλή φήμη σε μια μεγάλη γκάμα ατμιστών.

Αποσυνδεδεμένος ako

  • ***
  • 831
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10176 στις: Μαΐου 08, 2018, 19:32 »
....Εμπειρικά και μόνο θα μπορούσε να ονομάσει κάποιος ένα υγρό ως "ποιοτικό" (αν και χωράει πολύυυυυυ μεγάλη συζήτηση) αν δεν καταστρέφει βαμβάκια και αντιστάσεις εν ριπή οφθαλμού.......
Νομίζω ότι δεν πρέπει να θεωρείται κριτήριο η συγκεκριμένη πρόταση για το αν ένα υγρό είναι ποιοτικό ή όχι, γιατί έχουν υπάρξει στο παρελθόν υγρά που έχουν αφήσει εποχή και ήταν αντιστασοφάγοι, όπως κι όλα τα ΝΕΤ. Στα υπόλοιπα συμφωνώ.

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10177 στις: Μαΐου 08, 2018, 20:40 »
Θεωρητικά, αν ένα υγρό υπάρχει σε Αγγλικά φυσικά καταστήματα,  με την όλη ταυτότητα του ΗΤ δηλαδη, έχει περάσει τα πιο "δυσκολα τεστς" .
Υπήρξαν επίσης καταστήματα που αναρτούσαν τις αναλύσεις που είτε οι ίδιοι έκαναν στα υγρά, είτε που τους παρείχαν οι εταιρίες. Το Vaporshark, η Le Petit vapoteur, το ecig express και άλλα. Και στην Ελλάδα υπήρχαν κάποια.  Δεν ειμαι ο πιο σκληροπυρηνικός ακόλουθος του ατμου για να γνωρίζω σε τι σημείο βρίσκεται αυτό, απλά ακολουθώ κι εγώ τις δικές μου "πράσινες" ανησυχίες και αναζητήσεις.
Και στην Αγγλία όμως βλέπεις υγρά που περιέχουν κάποια συστατικά απο τα "κόκκινα" ή "πορτοκαλί" λένε άλλοι , σε κάποια αποκλειστικά ηλεκτρονικά καταστήματα,  αλλα φαίνεται πως σιγά-σιγά εναρμονίζονται ή απλά το σύστημα αποδίδει. Βλέπεις δηλαδη  να λένε  "είμαστε οι καλύτεροι σεφς του food flavoring" ;) και τέτοια punks not dead πραγματάκια και προκλήσεις  όπως έκανε η σεφσφλέιβορς και μοιραζε chestnut της FA (για παράδειγμα)
Δεν ξέρω αν είναι "ποιότητα" να λεει ενα κατάστημα, με κάποιον τρόπο και που έχει πολλούς,  πως τους ανησυχει το θέμα, πως σκεφτεται τον πελάτη και προσέχει ή αν είναι απλή συναίσθηση ευθύνης  ένας παραγωγός με όχι παγκόσμιο αποτύπωμα αλλα πολύ μικρότερο να σου δίνει πλήρη στοιχεία. Ή απλά ένα τρικ. Και πολύ ωραία το θέτει ο φίλος  πως "ακολουθούμε την κατεύθυνση που το συναίσθημα της αυτοσυντήρησης μας επιβάλει"

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10178 στις: Μαΐου 10, 2018, 01:15 »
[member=22194]galandar[/member]

Μεγάλη κουβέντα ανοίγεις και άκρη δεν παίζει να βρούμε. Τι είναι ποιοτικό υγρό?

α) Το υγρό που σου αρέσει

β) Το υγρό που έχει ακριβώς τη γεύση που σου υπόσχεται

γ) Το υγρό που χρησιμοποιεί τις καλύτερες πρώτες ύλες και κοστίζει στο Θεό

δ) Το υγρό που ατμίζω εγώ

ε) Το υγρό που έχει υπογραφές και προτάσεις ακόμα και από τον Υπουργό Υγείας

στ) αυτά που σου γράφει ο [member=16630]e-spy[/member] αποπάνω

και πιάσε όλο το αλφάβητο μέχρι τέλους βάζοντας διάφορες παραμέτρους.

Αυτό που ισχύει όπως όλα δείχνουν για πολλά χρόνια, και θα συνεχίσει, είναι ότι το παρακάνουμε με τις απαιτήσεις μας, χωρίς αυτό να είναι τελείως παράλογο. Ο καθένας έχει δικαίωμα να επιλέγει τι θα βάλει στον οργανισμό του. Σκέψου όμως το εξής: και το κοκορέτσι κακό μας κάνει, αλλά αυτό δεν το κάνει λιγότερο ποιοτικό ή λιγότερο νόστιμο...

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10179 στις: Μαΐου 10, 2018, 08:39 »
Ίσως το θέμα "ποιοτικό" να καταλήγει μόνο στο να μην περιέχει ουσίες που μπορεί να προκαλέσουν αλλεργική αντίδραση, χωρίς να το ξέρεις. Αν, βέβαια, το αναγράφει στην ετικέτα (όπως "επιβάλλεται"), τότε... διαλέγει κανείς το δικό του "ποιοτικό", όπως τα λέει ο Cruiser79.

Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10180 στις: Μαΐου 10, 2018, 12:30 »
Εγώ πάλι να πω πως το σκέφτομαι, σε συνδυασμό με την λίγη εμπειρία μου και ότι έχω διαβάσει κατά καιρούς στο φόρουμ.
1.Είναι λάθος νομίζω να λέμε είμαστε πειραματόζωα (ισχύει προφανώς σε μεγάλο βαθμό).Εξηγώ γιατί.Αν αποδεχτούμε την παραδοχή αυτή τότε γινόμαστε έρμαιο των συμφερόντων και είναι πολλά στο Η/Τ.(εταιρείες,έμποροι κλπ).Κόψαμε το αποδεδειγμένα βλαβερό τσιγάρο, σημ.(στην αρχή του και αυτό μέχρι και γιατρούς έβαζαν οι πολυεθνικές να το διαφημίζουν) και ατμίζουμε, γιατί μέχρι στιγμής με αποδείξεις είναι λιγότερο βλαβερό.Αυτό και τέλος.Δεν είναι υποκειμενικό λοιπόν αυτό καθόλου!

2.Ναι σίγουρα υπάρχουν ποιοτικότερα υγρά.Επίσης δεν είναι υποκειμενικό. Από τι εξαρτάται? Σαφώς από τις πρώτες ύλες και από τους ελέγχους που γίνονται, όταν βέβαια είναι σωστοί και διαφανείς και όχι χρηματοδοτούμενοι από συμφέροντα.

3.Ακριβό υγρό,σύρμα,βαμβάκι δεν είναι απαραίτητα και ποιοτικό.

4.Ναι υπάρχει, για μένα ένας μπούσουλας στο Η/Τ. Ατμίζω μέχρι κάποια Watt,όχι υπερβολικά (20-45) ,αλλάζω αντιστάσεις βαμβάκια,πλύσιμο κάθε 2-3 μέρες το πολύ (20-30ml), και τέλος φροντίζω να ενημερώνομαι σε σχέση με τα υλικά που χρησιμοποιώ και τις εξελίξεις πάνω σε αυτά. (κυρίως από το φόρουμ είναι αλήθεια).

5.Είναι ευθύνη θεωρώ όλων μας, να πιέζουμε όσο μπορούμε πάνω στην ποιότητα των υγρών και των υλικών που ατμίζουμε.Είναι η υγεία μας και δεν χωράνε συμβιβασμοί.Είναι και μεγαλύτερη ευθύνη κατ"εμέ όσων τα εμπορεύονται! τουλάχιστον η ενημέρωση.
Είναι σίγουρα μεγάλη κουβέντα,ελπίζω να μην σας κούρασα,αλλά θεωρώ ότι η άγνοια σκοτώνει στα σίγουρα!

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10181 στις: Μαΐου 10, 2018, 12:55 »
"Πάνω" στα ποιοτικά υγρά αυτά, γιατί απο κάτω απο αυτά υπάρχουν παραγωγοί που δεν έχουν ασχοληθεί ούτε με τις "συγκεντρώσεις" που αναφέρθηκαν, ούτε με οτιδήποτε σχετικό.

*το έγραφα συνέχεια των προηγούμενων μηνυμάτων, όχι του ολυμπιακάρα, το σημειώνω μην υπάρχει σύγχυση
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 10, 2018, 13:05 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10182 στις: Μαΐου 10, 2018, 14:45 »
Εγώ πάλι να πω πως το σκέφτομαι, σε συνδυασμό με την λίγη εμπειρία μου και ότι έχω διαβάσει κατά καιρούς στο φόρουμ.

1.Είναι λάθος νομίζω να λέμε είμαστε πειραματόζωα (ισχύει προφανώς σε μεγάλο βαθμό).Εξηγώ γιατί.Αν αποδεχτούμε την παραδοχή αυτή τότε γινόμαστε έρμαιο των συμφερόντων και είναι πολλά στο Η/Τ.(εταιρείες,έμποροι κλπ).Κόψαμε το αποδεδειγμένα βλαβερό τσιγάρο, σημ.(στην αρχή του και αυτό μέχρι και γιατρούς έβαζαν οι πολυεθνικές να το διαφημίζουν) και ατμίζουμε, γιατί μέχρι στιγμής με αποδείξεις είναι λιγότερο βλαβερό.Αυτό και τέλος.Δεν είναι υποκειμενικό λοιπόν αυτό καθόλου!

Μα αυτή ακριβώς είναι η έννοια του πειραματόζωου φίλε μου: να δοκιμάζει για να μπορεί μελλοντικά κάποιος να ατμίζει κάτι που "με αποδείξεις είναι λιγότερο βλαβερό".
Όπως κάποιος υπήρξε πειραματόζωο ατμίζοντας Gamucci με PG ώστε να μπορώ εγώ να ατμίσω μετά με ασφάλεια, έτσι υπήρξα και εγώ πειραματόζωο κατά τη μετάβαση από NiChr σε Kanthal, έτσι υπήρξε άλλος πειραματόζωο για τη μετάβαση από φιτίλι Silica σε βαμβάκι κλπ κλπ.
Σήμερα, αρκετά χρόνια μετά το μεγάλο boom του ατμίσματος, ναι, μπορούμε να πούμε ότι οι μέχρι τώρα αποδείξεις είναι προς όφελός μας. 
Παραμένουμε πειραματόζωα, αλλά όχι με τη στενή έννοια, στην ουσία είμαστε εθελοντές πειραματόζωα: κανείς δεν μας υποχρεώνει να αλλάξουμε υλικά για να διαπιστώσει αν όντως είναι κατάλληλα. Εμείς το επιλέγουμε, και το κάνουμε συνειδητά κάθε φορά πχ που βγαίνει το τάδε σούπερ τούρμπο GTO Cabrio Intercooler μοντάκι/υγρό/σύρμα κλπ κλπ. Σε μικρότερο βαθμό από ότι πχ μεταξύ 2013-2015 καθώς έχει "κάτσει" κάπως η εξέλιξη. Για να φτάσουμε όμως να ατμίζουμε πχ με 0.15Ω αντίσταση σε μονομπάταρο μηχανικό, κάποιοι έκαναν πραγματικά τα πειραματόζωα, ιδιαίτερα αν σκεφτείς ότι πριν κάποια χρόνια, οι 1.8Ω αντιστάσεις ονομάζονταν LR...

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10183 στις: Μαΐου 10, 2018, 15:11 »
.... Να συμπληρώσω  εδώ  στο τι είχα ακούσει όταν πρωτοεγραψα πως έβαλα ίνες από γάζα κ αργότερα βαμβάκι αντί για φυτιλι. .. 
Κανονικά θα πρεπε να είχα ψοφήσει από τότε. 
:)) :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10184 στις: Μαΐου 10, 2018, 15:26 »
πασοκλάιν μάιν  - τι λεει το τατου;  Δεν διακρίνω
:))

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171393 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275296 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15214 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13932 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9245 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42687 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 382 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34833 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557460 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181883 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 164 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9031 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364