vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

185 επισκέπτες, 2 χρήστες
tasos1976, camber

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος scorpio197

  • *
  • 9
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9435 στις: Αυγούστου 30, 2017, 10:33 »
επίσης καλύτερα να ανεβάσεις νικοτίνη για να μην τραβάς συνέχεια και να καλύπτεσαι με λιγότερα ml ημερησίως.
Νομίζω έχουν και 18 άρα στα liqua (βεβαια δεν είμαι σίγουρος γιατί έχω 2 χρόνια να πάρω :P)

...επίσης... μπορείς να πάρεις την 1ohm αντι την 1.5 που έχει καλύτερο ατμιστικό αποτέλεσμα και να μην ανεβάσεις νικοτίνη.
Υπάρχουν και 0.75 με σαφώς ανώτερη τζούρα.
υποθέτω έχεις κάτι σε GS Tank, GSair M ή MS .... ?  

Ps
τώρα είδα και την φωτογραφία που ανέβασες.... ανέβασε βαττ στα 10 - 11 ... και τζούρες μέχρι 2-3 μαζεμένες και παύση 1 λεπτού για τις επόμενες....

πάντως έχω ακούσει γνωστούς για προβληματικές αντιστάσεις 1.2 και 1.5  εδώ και 2 μήνες αλλά απο συγκεκριμένα μαγαζιά.
δεν γνωρίζοω απο που ψωνίζεις και δεν μπορώ να πάρω όρκο...

λαστ μπατ νοτ λιστ ...αυτο που σου είπε και ο CPPAROQUE ....ξέχνα τα βολτ....βαττ κοίτα...


ευχαριστω για τις απαντησεις σας....

Ημουν σε 18αρι .. κατεβηκα σε 12αρι... υποτιθεται ο σκοπος να κατεβαινεις δεν ειναι  , ή όχι...:)

Ισως δοκιμασω 1 ohm να ναι καλυτερα? Ειμαι Φαληρο και εχω δοκιμασει δυο μαγαζια. ..
παντως οταν ανεβαζω βαττ .. γινονται χειροτερα τα πραγματα πιο γρηγορα...


@Π. Σκουλουδάκης
οχι 30 μλ ανα 3 μερες δεν κανω ... αλλα 10 μλ το μπουκαλακι ναι..

εχω το istick pico...και eleaf ατμοποιητη..
Υπαρχει περιπτωση ο 'συνδιασμος' αυτος ή καποιο απο αυτο να μην ειναι για μενα ας το πω ετσι ?

σας ευχαριστω και παλι..

Διόρθωση παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 30, 2017, 11:41 από gipsy »

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9436 στις: Αυγούστου 30, 2017, 11:30 »
@scorpio97 Αγαπητή, οι αντιστάσεις που χρησιμοποιείς πόσα βατ λειτουργίας προτείνουν; Επίσης, ποιον ατμοποιητή χρησιμοποιείς συγκεκριμένα; Το μοντέλο ατμοποιητή και τις αντιστάσεις που χρησιμοποιούμε τα δηλώνουμε πάντα,γιατί ποικίλει η αντιμετώπιση ανάλογα τον ατμοποιητή. Σε ρωτάω γιατί eleaf, είναι μάρκα όχι μοντέλο ;)

Τώρα, 1) προσπάθησε  να μην τραβάς πάνω από 2 συνεχόμενες τζούρες γιατί θα την κάψεις την αντίσταση νομοτελειακά 2) σιγουρέψου οτί στην αρχή πριν την βάλεις βρέχεις το βαμβάκι με υγρό από τις πλαινές τρύπες κ ρίχνεις κ δυο σταγονίτσες από πάνω για να μην σου καεί από την πρώτη τζούρα.

Τέλος, το να κατεβάσεις την νικοτίνη δεν λέει κάτι. Δεν σε βλάπτει η νικοτίνη, αλλά η πίσσα και εκατοντάδες άλλες ουσίες στο τσιγάρο, και όποιες (αν υπάρχουν) στο ατμιστικό υγρό. Αν πάρεις υπόψιν πως κατεβάζοντας νικοτίνη απότομα μάλλον έχεις ανάγκη να αυξήσεις την κατανάλωση, πιο πολύ κακό κάνεις. Watt νομίζω πρέπει να ανεβάσεις, οπωσδήποτε

Edit: Είχα ξαναπεί πως πρέπει να γίνει κάτι σχετικά με τα μαγαζιά και τον μύθο των 4,κάτι volt. Τα χτυπήματα είναι πολλαπλά. 1ον σχεδόν για όλους τους νέους ατμιστές που απευθύνονται σε μαγαζιά- αλυσίδες συνεχίζει  να είναι το πρώτο πράγμα που μαθαίνουν. 2ον) Τις προάλλες μιλούσα με πατέρα φίλου μου, ιδιοκτήτη μαγαζιού με Η/Υ που έφερε και η/τ, ο οποίος μισοκάπνιζε- μισοάτμιζε και μου έβαλε το γνωστό χέρι, λέγοντας πως «έχει περάσει σεμινάριο και ξέρει» 3ον) η απάντηση του ΣΕΕΗΤ στην έκθεση , πως διοργανώνει σεμινάρια για επιμόρφωση υπαλλήλων σε συνδυασμό με βίντεο σαν κι αυτό (σημειωτέον είναι η πρώτη πηγή που έρχεσαι σε επαφή στο internet όταν κάνεις την αντίστοιχη ερώτηση "πόσα watt"). 
Όλα αυτά μου λένε πως μάλλον η ίδια κατάσταση κυριαρχεί και κάτι πρέπει να γίνει. Προφανώς, και βολεύει να λένε αυτή την παπάτζα για να διασφαλίσουν οτί ο άλλος δεν θα πάρει καμμένο και να φύγει ο μπελάς απο το κεφάλι τους; Δεν ξέρω και δεν με νοιάζει. Nobacco, alter ego έχουν διώξει ήδη αρκετό κόσμο από το άτμισμα. Λες και δεν φτάνει το ξεστοκάρισμα ego μέχρι και σήμερα, η πώληση starter kit 100 ευρώ κλπ. Δεν γίνεται ένα φόρουμ με ερασιτέχνες και λίγα μαγαζιά, που ασχολούνται από το να σου στήσουν τον επισκευάσιμο μέχρι να σου φτιάξουν υγρό και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς, να σώζουν συνεχώς την κατάσταση, για να βγαίνουν κάποιοι να σου το παίζουν και μούρες ότι φροντίζουν για την δημόσια υγεία. Πλατείασα λίγο, αλλά δεν νομίζω οτί είμαι και εντελώς off topic
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 30, 2017, 12:33 από tzavardin »

Αποσυνδεδεμένος scorpio197

  • *
  • 9
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9437 στις: Αυγούστου 30, 2017, 11:51 »
καλημέρα...

οι αντιστασεις γραφουν 1.5Ω (8-20W)

O ατμοποιητης ειναι ο Eleaf  GS AIR-M.

Θα δοκιμασω και με χαμηλοτερη αντισταση ... κι εκει ανεβαζω βατ?


Αποσυνδεδεμένος gempgr

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9438 στις: Αυγούστου 30, 2017, 11:59 »
Θα παίξεις λοιπόν μεταξύ αυτών των watt της αντίστασης... Αν και διαβάζοντας αυτά που έγραψες πιο πάνω νομίζω ότι την καις από την γρήγορη χρήση... Δεν προλαβαίνει να βραχεί το βαμβάκι και στεγνώνει με αποτέλεσμα να παίρνεις καμένο.. 

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9439 στις: Αυγούστου 30, 2017, 12:16 »
καλημέρα...

οι αντιστασεις γραφουν 1.5Ω (8-20W)

O ατμοποιητης ειναι ο Eleaf  GS AIR-M.

Θα δοκιμασω και με χαμηλοτερη αντισταση ... κι εκει ανεβαζω βατ?
Ok
βάλε την 1.0 ohm και ξεκίνα στα 11 βαττ και μετά σταθερά στα 13 βαττ.
Αν δείς οτι εξακολουθείς το φαινόμενο πιπίλα ή ανεβάζεις νικοτίνη ή πήγαινε σε ατμοποιητή ναυτίλο 2 :)
Δες λίγο και τις τζούρες σου.... να είναι κάπως χαλαρές...μην ρουφάς σαν να μην υπάρχει αύριο.
Σίγουρα το στεγνώνεις όπως είπαν και οι φίλοι tzavardin και gempgr
Ο ατμοποιητής που έχεις (GS AIR-M) είναι τίμιος ατμοποιητής αλλά περιορισμένων δυνατοτήτων
και πιθανότατα δεν καλύπτει την δική σου ανάγκη στο άτμισμα.
Χρειάζεσαι μάλλον πιο γερή τζούρα να πώ και πιστεύω ένας ναυτίλος2 θα σου καλύψει την ανάγκη αυτή.

Αποσυνδεδεμένος scorpio197

  • *
  • 9
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9440 στις: Αυγούστου 30, 2017, 12:29 »
OK λοιπον θα προσπαθησω να ειμαι πιο ..'συγκρατημενη'... :D
Θα παρω 1ω αντιστασεις/ανεβασω λιγο βατ ..να δοκιμασω κι εκει.. 
Θα κανω και μια ερευνα για τον αλλο ατμοποιητη να δω και ποσο παει ... ισως να χρειαζομαι κατι αλλο τελικα σε συνδιασμο των απο πανω.. 

σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες !!
Θα το πετυχω που θα παει ... 

Αποσυνδεδεμένος Electron-77

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
  • If evolution works, why are there so many idiots?
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9441 στις: Αυγούστου 30, 2017, 12:55 »
Με τον eleaf GS-Tank ειχα το ιδιο προβλημα, απανωτες τσουρες και η αντισταση off μετα απο 3-4 μερες.Τελικα αλλαξα ατμποιητη πηρα εναν mini baby beast αλλα μου επεσε πολλυ βαρις.. :eyesplash:

Τελικα πηρα εναν mini triton με Clapton αντισταση και ειναι super μεγαλη παραγωγη ατμου και αντισταση που κραταει μεχρι και 2 εβδομαδες και παραπανω (κανω περιπου 300~350 τζουρες την ημερα). Τον gs-tank τον κρατησα και απλα τον εχω στο 2ο Pico με πιο βαρυ σε νικοτινη υγρο για τις "δυσκολες ωρες".

Νομιζω οτι παιρνει τις ιδιες αντιστασεις ο GS-tank με τον GS-Air-M απλα αυτες οι αντιστασεις ειναι για πιο χαλαρη χρηση ατμισματος. Αν θες κοπελια να κανεις πιο απανωτες παρε εναν mini triton ειναι κατα την γνωμη μου οτι καλυτερο για τσιγαρισιο ατμοποιητη.(Βεβαια δινε και 2-3 δεπτερολεπτα χρονο για να ξαναποτιζει το μπαμπακι..) :yes:

ΥΓ. Εχω δοκιμασει και τον ναυτιλο 2 αλλα κατα την γνωμη μου ειναι αρκετα "σφυχτος" στις τζουρες του ενω ο triton mini μπορει να γινει και αρκετα "αερατος" :thumpup:

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9442 στις: Αυγούστου 30, 2017, 13:08 »
Κάνε κάτι απλό για να αγοράσεις σίγουρα αυτόν που σε καλύπτει αντί να κάνεις δοκιμές και να ξοδέψεις χρήματα που ίσως δεν πιάσουν τόπο.
Μπορείς να πας σε όποιο κατάστημα θέλεις, και να δοκιμάσεις όποιον ατμοποιητή θέλεις με όποια αντίσταση θέλεις εσύ -σίγουρα με κάποια προεγκατεστημένη θα έρχεται οπότε θα έχεις κάποια άποψη για αυτόν τον ατμο με αυτήν την αντίσταση και μόνο- και αγόρασε όποιον σου ταιριάζει στον τρόπο που ατμίζεις.
Δεν χρειάζεται να έχει υγρό για να αντιληφθείς πόσο αέρα έχει ή πόσο σφιχτός είναι.
Ενδέχεται -μάλλον σίγουρο είναι- η γεύση να αλλάξει, ακόμα και με διαφορετική αντίσταση στον ίδιο ατμο.
Φυσικά δεν θα πρέπει να αρκεστείς σε ένα κατάστημα αν δεν είσαι απόλυτα ικανοποιημένη από το αποτέλεσμα.

:)

Αποσυνδεδεμένος scorpio197

  • *
  • 9
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9443 στις: Αυγούστου 30, 2017, 13:24 »
Τωρα αν εχει και λιγο  φταιξιμο ο ατμοποιητης δεν ξερω η αληθεια ειναι δεν εχω ψαξει για 'κριτικες' .
Ενταξει εγω να φανταστειτε νομιζα οτι εφταιγε το i-stick ότι μου τα καιγε.

όπως το κατανοω εγω , σιγουρα θα θελα να ειχα πιο τσιγαρισιες τζουρες ...σφιχτες? βαριες?
Αερατες δεν προτιμω (οπως τα κατανοω εγω παντα).

Για αρχη θα δοκιμασω την οικονομικη λυση χαμηλωνοντας αντιστασεις.. και φυσικα προσοχη στις τζουρες..
Αν με αυτο λυθει και ειμαι ικανοποιημενη ολα καλα .
Επομενο βημα αναζητηση ατμοποιητη...θα ξαναζητησω βοηθεια λοιπον ... 8)

Ενας λογος που λιγο αραιωσα απ το πρωτο μαγαζι που πηγαινα ηταν αυτος... δεν το 'ψαχναν' μαζι μου..
και οχι ..αντικειμενικα...δεν πρηζω κοσμο !  ;D

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9444 στις: Αυγούστου 30, 2017, 13:31 »
προσπαθησε να αποφυγεις τις απανωτες τζουρες.
δεν προλαβαινει να ποτισει καλα, για αυτο εχεις αυτο το αποτελεσμα.
ο συγκεκριμενος ατμοποιητης δεν ειναι κακος. αρκετος κοσμος εχει ξεκινησει απο αυτον.
αν θυμαμαι καλα οι 0,75 αντιστασεις επαιζαν πολυ καλα.
λιγη υπομονη κ ολα οκ θα πανε.
αλλωστε οτι κ αν χρειαστεις σε βοηθεια εχει εδω κοσμο να σε καθοδηγησει.

Αποσυνδεδεμένος scorpio197

  • *
  • 9
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9445 στις: Αυγούστου 30, 2017, 13:46 »
ξεχνιεμαι ...  :-[

ευχαριστω που βοηθησατε και ασχοληθηκατε !  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9446 στις: Αυγούστου 30, 2017, 20:52 »
Ημουν σε 18αρι .. κατεβηκα σε 12αρι... υποτιθεται ο σκοπος να κατεβαινεις δεν ειναι  , ή όχι...:)
Σωστά, αλλά ίσως η απόσταση 18 - 12 να είναι πολύ μεγάλη για σένα. Αν τα ανακατέψεις σε ίσα μέρη παίρνεις 15αρα, μπορεί να σου ταιριάζει καλύτερα για τώρα.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9447 στις: Αυγούστου 30, 2017, 21:27 »
Είχα ξεκινήσει 9mg κατέβηκα στα 0mg μετά από 2 χρόνια σταδιακά, δεν μου έκατσε και από το να γυρίσω στο κ.τ. ανέβηκα στα 3mg που είμαι και ησύχασα.
Πιθανώς, η μετάβαση να ήταν γρήγορη και φυσικά υπάρχει και η στέρηση για αυτό και οι απανωτές τζούρες -όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ-.
Τέλος πάντων, καλά ξεμπερδέματα :)

Αποσυνδεδεμένος dispirgeo

  • *
  • 31
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9448 στις: Αυγούστου 30, 2017, 23:33 »
O GS-Air ήταν ο πρώτος μου ατμοποιητής, είχα πάθει ακριβώς το ίδιο , μετά απο μερικές απανωτές τζούρες τσουπ καμμένο, είχα βαρεθεί να αλλάζω αντιστάσεις. Δεν υπαρχει λόγος να ταλαιπωρείσαι και να χαλάς την διάθεση σου αδικά. Ο επόμενος ατμοποιητής που πήρα ήταν ο Cubis pro mini που έκανα 10 μέρες να αλλάξω αντίσταση και μου φαινόταν τόσο παράξενο, σφιχτή προς αεράτη τζούρα ξέχασα το κ.τ. εντελώς. Ωραίος και ο Νautilus 2 αν και εμενα μου φανηκε σφιχτός οπότε τον έχω με τον αέρα τέρμα ανοιχτό και προτιμώ την 1,8 αντίσταση.
Επισης μία τίμια επιλογή γύρω στα 15 ευρώ είναι ο Q16 της JustFog τον έχω για δεύτερο μεγάλη αντοχη αντίστασης και πολύ ωραία γεύση , το μόνο μείον είναι ο τρόπος που γεμίζει (από κάτω) και ότι είναι στενός οπότε φαίνεται ασχήμος πάνω στο mod μου  (Pico). Προσωπικά προτιμώ τον Cubis με την 1,5 Clapton.

Αποσυνδεδεμένος scorpio197

  • *
  • 9
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9449 στις: Αυγούστου 31, 2017, 10:30 »
Καλημέρα σε όλους!

Ναι το συγκεκριμενο υγρο που κανω απο 18 πηγαινε 12 δεν ειχε ενδιαμεσο...εκτος και αν εκανα μιξη οπως ειπωθηκε παραπανω.
Εγω τωρα σκεφτομαι....να 'παιξω' με αντιστασεις χαμηλοτερες....να 'παιξω' με 18αρι υγρο ... ή να παω να παρω το nautilus 2 που μου κινησατε την περιεργια...
Ποσο παει αυτο περιπου? θα κανω μια ερευνα και θα δω ποσο μου το δινει και το μαγαζι που παω.. 

:dontknow:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171395 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275307 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15214 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13932 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9245 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42688 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 382 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34843 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557465 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181884 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 164 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9043 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364