vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

252 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tem, ramon, treloneritis, dkostas, camber, billythekid, ZoeM

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος Pseiras

  • ****
  • 1222
  • Chi_you+ΙΑΤΤΥ-Orion 2.1-GGTS+UFS-GGSlim+MARK-T
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #285 στις: Νοεμβρίου 02, 2011, 15:19 »
Τους πηρα τηλεφωνο και εγω σημερα και δεν απανταγαν.
Εκανα παραγγελια online. Να μην τα περιμενω ?  :confused1:

Αποσυνδεδεμένος tastza

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
  • DivideD+ODYSSEAS, EXTREME+A2TM
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #286 στις: Νοεμβρίου 02, 2011, 15:31 »
Τι να πω!!  δεν ξερω. θα περιμενω ετσι κι αλλιος αντικαταβολη τα παρηγγειλα ασε που δε βλεπω πουθενα στο παραστατικο την εκπτωση για τα μελη του e-kapnisma

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #287 στις: Νοεμβρίου 02, 2011, 22:01 »
Kαλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα.
Ήθελα να σας ρωτήσω το εξής:Πριν από δύο μήνες,αγόρασα ένα ego T.Όλα πήγαιναν καλά και περιόρισα τα κ/τ σε 2-3 την ημέρα μα απότερο στόχο να τα σταματήσω τελείως.
Πριν από 3 μέρες,διαπίστωσα ότι η παραγωγή ατμού δεν είναι ικανοποιητική οπότε σκέφτηκα ότι ήρθε η ώρα να αλλάξω ατμοποιητή(και πολύ μου κράτησε μάλλον).
Αγόρασα λοιπόν έναν καινούργιο.Στις πρώτες 10-15 τζούρες,όλα καλά.Από κει και μετά όμως άρχισε μια πολύ έντονη μυρωδιά καμμένου η οποία δεν έφευγε με τίποτα.Πάω πάλι στο μαγαζί που τον αγόρασα και ο ιδιοκτήτης μου τον αντικαθιστά με καινούργιο(της natura αυτή τη φορά).Αποτέλεσμα,το ίδιο.μετά τις πρώτες τζούρες,πάλι αυτή η αηδιαστική γεύση.
Κάνω κάτι λάθος;Μπορεί να έχει κάποια ευθύνη το μαγαζί;(οι ατμοποιητές ήταν μέσα σε κουτί,αλλά όχι σφραγισμένοι με ζελατίνα).Σας έχει συμβεί κάτι ανάλογο;
Αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει γιατί ούτε το χρόνο ούτε τα χρήματα,ούτε  και τη διάθεση έχω να ασχολούμαι συνέχεια με τους ατμοποιητές.Μέχρι που σκέφτομαι να το γυρίσω πάλι στο κ/τ και να ξεμπερδεύω.
Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #288 στις: Νοεμβρίου 02, 2011, 22:07 »
Εγω παντος οσους ειχα αγορασει πιο παλια ηταν σφραγισμενοι. Δεν ξερω αν σου λεει κατι αυτο  8)

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #289 στις: Νοεμβρίου 02, 2011, 22:16 »
Εγω παντος οσους ειχα αγορασει πιο παλια ηταν σφραγισμενοι. Δεν ξερω αν σου λεει κατι αυτο  8)

Προφανώς και μου λέει(γι'αυτό το ανέφερα άλλωστε).Σε τηλεφωνική επικοινωνία με τον έμπορο και στην επισήμανσή μου ότι ο ατμοποιητής δεν ήταν σφραγισμένος, η απάντησή του ήταν ότι τους ανοίγουν οι ίδιοι για να μη συσσωρεύεται πολλή υγρασία(πράγματι ο ατμοποιητής ήταν "νοτισμενος").Νέος είμαι στο σπορ(και δυστυχώς καλόπιστος),τη δέχθηκα την εξήγηση.Κάπου εκεί όμως μου φαίνεται ότι βρίσκεται η εξήγηση του προβλήματός μου.

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #290 στις: Νοεμβρίου 02, 2011, 22:21 »
@yiannis72
...αρχικά έσταξες 3-4 σταγόνες στο καρφί του ατμοποιητή;
Το πλαστικό που μένει στη τάπα του τανκ μετά το τρύπημα το έχεις αφαιρέσει; (έχει τύχει να "ταπώνει" το καρφί και να μην τροφοδοτείται το φιτίλι)
Καμένο=πρόβλημα τροφοδοσίας υγρού (ή απλά υπερθέρμανση-στέγνωμα της αντίστασης για οποιονδήποτε άλλο λόγο).


EDIT: μην νομίζετε ότι είναι μεγάλη υπόθεση να "συσκευασθεί" σε σελοφάν ο ατμοποιητής (κι οτιδήποτε άλλο).

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #291 στις: Νοεμβρίου 02, 2011, 22:30 »
@vangos
Στον πρώτο ατμοποιητή ναι,είχα στάξει σταγόνες στο καρφί(μου το είπαν στο μαγαζί,δεν το είχα ξανακούσει).
Στον δεύτερο όχι,δεν το έκανα(είπα,αφού δεν πέτυχε την πρώτη φορά,ας δοκιμάσω χωρίς σταγόνες τώρα.Άλλωστε ούτε στον μαμίσιο ατμ είχα στάξει και δούλεψε ρολοι για 2 μήνες).
Το τανκ ήταν το ίδιο που έιχα από την προηγούμενη απροβλημάτιστη χρήση,δεν έβαλα καινούργιο οπότε,δεν υπήρχε και πλαστικό πώματος.

Ευχαριστώ για τις επισημάνσεις και τις πληροφορίες.

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #292 στις: Νοεμβρίου 02, 2011, 22:35 »
Τότε, δοκίμασε μερικές τζούρες χωρίς να πατάς το κουμπί (5-6 "κούφιες" που λέμε ;D ) και μετά ξαναδώστου κανονικά.


...
Ευχαριστώ για τις επισημάνσεις και τις πληροφορίες.
(Παρακαλώ, αλλά καλύτερα να με ευχαριστήσεις αν βρεις τελικά λύση) ;)

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #293 στις: Νοεμβρίου 02, 2011, 22:52 »
Λύση δεν ξέρω αν βρήκα γιατί κάποια στιγμή,διαβάζοντας το φόρουμ κάποιος είχε γράψει ότι καθαρίζει τους ατμο του κάνοντας τους μπάνιο σε στομάτικό διάλυμα.Μην έχοντας τίποτα να χάσω λοιπόν,τον βούτηξα κι εγώ σ'ενα τέτοιο διάλυμα και τώρα ατμίζω την πρωτοποριακή γεύση capulisterin :))(capuccino+listerine).
Τράβηξα και 5-6 κούφιες τζούρες που μου πρότεινες και τώρα περιμένω να φύγει η γεύση του listerin για να δω αν έχουμε αποτέλεσμα.
Το ευχαριστώ βέβαια το όφειλα ανεξάρτητα από την επιτυχία ή όχι των συμβουλών σου :)

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #294 στις: Νοεμβρίου 02, 2011, 23:11 »
Kαλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα.
Ήθελα να σας ρωτήσω το εξής:Πριν από δύο μήνες,αγόρασα ένα ego T.Όλα πήγαιναν καλά και περιόρισα τα κ/τ σε 2-3 την ημέρα μα απότερο στόχο να τα σταματήσω τελείως.
Πριν από 3 μέρες,διαπίστωσα ότι η παραγωγή ατμού δεν είναι ικανοποιητική οπότε σκέφτηκα ότι ήρθε η ώρα να αλλάξω ατμοποιητή(και πολύ μου κράτησε μάλλον).
Αγόρασα λοιπόν έναν καινούργιο.Στις πρώτες 10-15 τζούρες,όλα καλά.Από κει και μετά όμως άρχισε μια πολύ έντονη μυρωδιά καμμένου η οποία δεν έφευγε με τίποτα.Πάω πάλι στο μαγαζί που τον αγόρασα και ο ιδιοκτήτης μου τον αντικαθιστά με καινούργιο(της natura αυτή τη φορά).Αποτέλεσμα,το ίδιο.μετά τις πρώτες τζούρες,πάλι αυτή η αηδιαστική γεύση.
Κάνω κάτι λάθος;Μπορεί να έχει κάποια ευθύνη το μαγαζί;(οι ατμοποιητές ήταν μέσα σε κουτί,αλλά όχι σφραγισμένοι με ζελατίνα).Σας έχει συμβεί κάτι ανάλογο;
Αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει γιατί ούτε το χρόνο ούτε τα χρήματα,ούτε  και τη διάθεση έχω να ασχολούμαι συνέχεια με τους ατμοποιητές.Μέχρι που σκέφτομαι να το γυρίσω πάλι στο κ/τ και να ξεμπερδεύω.
Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.

Γιάννη, αν την έβγαλες 2 μήνες με τον ίδιο ατμοποιητή, μάλιστα τύπου EGO-T, χωρίς κανένα πρόβλημα, τότε ίσως είσαι για το βιβλίο του Γκίνες.

Δυστυχώς το πρόβλημα που αναφέρεις, είναι τυπικό πρόβλημα κακών EGO-T ατμοποιητών. Το καμένο δηλώνει κακή τροφοδοσία της αντίστασης με υγρό και υπεύθυνο για κάτι τέτοιο είναι το σύστημα πλέγμα/φιτίλι.

Επιλογές δεν έχει πολλές.

Α) Αν επιμένεις να θέλεις να συνεχίσεις με EGO-T ατμοποιητές, τότε πρέπει να μάθεις να τους αλλάζεις πλέγμα/φιτίλι, αλλά και πάλι χωρίς εγγυημένα αποτελέσματα σε διάρκεια.

Β) Επιλέγεις άλλου τύπου ατμοποιητή ή Cartomizer.

Γ) Επιλέγεις επισκευάσιμο ατμοποιητή.


Αποσυνδεδεμένος centopar

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #295 στις: Νοεμβρίου 05, 2011, 15:28 »
Χαιρετώ την παρέα.
Νέος ατμιστής κι εγώ, εδώ και 1 εβδομάδα. Αφού ρώτησα αρκετούς παλιούς, αποφάσισα να αρχίσω με το hybrid. Δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος όμως με τον ατμοποιητή του. Τον πρώτο τον χάλασα σε 2 μέρες (ίσως γιατί άτμιζα 25 ώρες τη μέρα  :)) ). Γενικά από οικονομικής άποψης δεν μπορώ να πω ότι το η.τ είναι όπως τα υπολόγιζα, αλλά έχω αποφασίσει να κόψω το κ.τ και (προς το παρόν τουλάχιστον) δεν με απασχολεί τόσο αυτό.
Σήμερα πήρα τον tankomiser του i-want μαζί με το σπείρωμα για να εφαρμόζει στην μπαταρία μου. Μου φαίνεται πολύ καλό το οτι βλέπω πόσο ατμίζω, και τις πρώτες ώρες που το έχω, τα πάει γενικά καλά, απλά βλέπω οτι θερμαίνεται πάρα πολύ στο κάτω του μέρος, πολύ περισσότερο από τους ατμοποιητές του hybrid. Τι φταίει, είναι λογικό αυτό;;
Από υγρά μπορώ να πω να πω ότι δεν έχω βρει κάτι να με ικανοποιεί 100%. Eχω πάρει turkish, RY4, red bull, menthol, και έχω δοκιμάσει επίσης όλους της σειράς mystique (σε υψηλή περιεκτικότητα νικοτίνης πάντα). Εκτός από τον DON της mystique που μου ψιλοάρεσε δεν έχω βρει κάτι καλύτερο. Αυτά... Αν έχετε και καμιά πρόταση για υγρό ευπροσδεκτή.

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #296 στις: Νοεμβρίου 05, 2011, 15:32 »
δοκίμασε απο flavourart η hallo :yes:

Αποσυνδεδεμένος kantzi21

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #297 στις: Νοεμβρίου 07, 2011, 20:06 »
Καλησπέρα. Προφανώς γράφω εδώ γιατί δεν πληρώ τις προϋποθέσεις για να ανοίξω θέμα. Πριν σας απασχολήσω με αυτό που ακριβώς θέλω, να επισημάνω ότι είμαι εν δυνάμει ατμιστής, με στόχο άμεσα να γίνω νυν ατμιστής. Το 'χω πάρει απόφαση (λόγω και του γιού μου που θα γεννηθεί σε μερικές μέρες) και απομένει να καταλήξω στην συσκευή. Στερούμε λοιπόν γνώσεων (επιχειρώ να καλύψω το κενό με την χρησιμότατη βοήθεια του φόρουμ) και πολύ περισσότερο εμπειρίας. Σε απλά ελληνικά δεν "στρίβω". Ζητώ λοιπόν την επιείκεια σας και την βοήθεια σας.

Βρήκα δύο μοντέλα, τις διαφορές των οποίων - αν υπάρχουν - δεν μπορώ να καταλάβω. Πρόκειται για τα NOBACCO Want  (http://www.nobacco.gr/product/705/nobacco-want) και Ego W με οθόνη LCD (http://www.yourphone.gr/index.php?target=products&product_id=30779). Οποιος/α μπορεί και θέλει ας συνδράμει με την αξιολόγηση του (βάση γνώσης, εμπειρίας) ή και με διαφορετική πρόταση.

Ευχαριστώ πολύ   

Αποσυνδεδεμένος tyraki

  • 3
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #298 στις: Νοεμβρίου 13, 2011, 10:35 »
 :)Καλημέρα! Είμαι νέο μέλος και ως εκ τουτου δε μπορώ να ανοίξω ένα καινούργιο θέμα αλλά ψάχνω απάντηση στις απορίες μου σχετικά με το ΗΤ μου, το Nobaco Mini & More. Aν γνωρίζει κανείς, ας με διαφωτίσει, καθότι αρχάρια στο ΗΤ (μόλις από χτες, αλλά ο αρχικός ενθουσιασμός με έχει συνεπάρει).

1. Όταν ατμίζω, ακούγεται ένα μικρό 'θρόισμα' απο το ΗΤ. Είναι αυτό φυσιολογικό;
2. Τα φιλτράκια που έχει μέσα το κουτί του mini & more χρειάζονται απλά ξαναγέμισμα ή και αλλαγή; Αν χρειάζονται αλλαγή πως καταλαβαίνω πότε πρέπει να πάρω καινούργια;
3. Για να καταλάβω πόσο είναι (σχετικά) φυσιολογικό να ατμίζω, μπορεί κάποιος άλλος χρήστης να μου δώσει μια ιδέα σχετικά με το πόσα τέτοια φιλτράκια κάνει την ημέρα; (Ξέρω, χαζή ερώτηση αλλά εγώ χτες, που ήταν η πρώτη μέρα ατμίσματος, νομίζω πως δεν άφησα το ΗΤ από τα χέρια μου παρά μόνο για να φάω....)
4. Τα φιλτράκια τα κρατάω γεμάτα μέσα στην ταμπακιέρα ή τα γεμίζω ένα ένα όταν έρθει η ώρα της αλλαγής;

« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 13, 2011, 16:32 από jeke04 »

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • ***
  • 975
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #299 στις: Νοεμβρίου 13, 2011, 12:43 »
1. ναι
2. τα ξαναγεμίζεις και τα χρησιμοποιείς για μερικές μέρες ανάλογα με το πόσο ατμίζεις.
3. τον πρώτο μήνα άτμιζε όσο χρειάζεται ώστε να μην νιώθεις την ανάγκη για κ.τ...μετά τον 1ο μήνα κανονίζεις την πορεία σου.
4. όπως σε βολεύει.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1452 171294 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:54
από Tem
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15175 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13907 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9209 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42638 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 375 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34711 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557383 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181848 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 157 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8914 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538656 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas