vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

243 επισκέπτες, 5 χρήστες
Mimhsdr, Milarepa, camber, Harris, anetost

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος Nana

  • **
  • 198
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8715 στις: Νοεμβρίου 11, 2016, 23:19 »
Stefane Ριξε μια ματια εδω στα θεματα Εξωτερικου Και πληρωμων κhttp://vaping.gr/index.php/topic,24073.0.html

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8716 στις: Νοεμβρίου 11, 2016, 23:22 »
Aγορές με αντικαταβολή, γίνονται μόνο εντός Ελλάδας.

Τις τιμές σε ευρώ μπορείς να τις δεις πατώντας εκεί που λέει "change display currency", αλλά οι χρεώσεις γίνονται πάντα σε $ με την εκάστοτε αντιστοιχία σε ευρώ της μέρας που κάνεις την αγορά.


Αποσυνδεδεμένος microcens

  • *
  • 79
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8717 στις: Νοεμβρίου 12, 2016, 11:22 »
Λοιπον εχω 2 μπουκαλακια απο το ιδιο ετοιμο υγρο γνωστης εταιριας, το ενα 12αρι και το αλλο 6αρι σε νικοτινη. Εαν τα αναμειξω ισοποσα θα εχω υγρο 9αρι σε νικοτινη?

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8718 στις: Νοεμβρίου 12, 2016, 11:28 »
Ναι.

Αποσυνδεδεμένος stefanos80

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8719 στις: Νοεμβρίου 12, 2016, 21:00 »
Καλησπέρα ερώτηση προς τους παλιούς ή μαλων προς καποιο που ξέρει ποιο Πολλά από εμένα έχω το elef 30w me nautilo mini και επειδή είμαι καλό παιδί και είμαι κάποιες μέρες χωρίς κτ Θέλω να κάνω ένα δωράκι στον εαυτό μου ασε που βαρέθηκα και το τριπακι Θέλω να πάω κάπου έχω μπαταρία ή να το φορτίσω Πριν φύγω για να μην ξεμηνω. Είμαι ανάμεσα στα εξεις manger tech subox  eleaf istick pico με τον melo 3 και στο joyetech evic vtwo mini να πω ότι όλα είναι στα 75w και εκτος απο αυτό τι να κάνω να αλλάξω και τον nautilo Ά ξέχασα να σας πω τα υγρά τα φτιάχνω μόνος μου  :confused1:

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8720 στις: Νοεμβρίου 12, 2016, 21:03 »
πικο με το ναυτιλο σου, κ εισαι οκ.  ;)

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8721 στις: Νοεμβρίου 12, 2016, 21:04 »
αν σε βολευει ο ναυτιλακος κανε αυτο που σου λεει ο drum..2 μερες αυτονομια πιστευω θα τις εχεις ευκολα

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8722 στις: Νοεμβρίου 12, 2016, 21:06 »
Από αυτά που γράφεις, VTC 2 Mini ή Pico, όποιο κρήνεις εσύ πως θα σε βολέψει
στο χέρι και όχι μόνο... εμένα το Pico ούτε με βόλεψε στο χέρι, αλλά ούτε στην
αλλαγή μπαταρίας, αλλά up to you, καλά είναι τα 2. Kanger στις μέρες μας, άστο
πάλιωσε... όσο για τον Nautilo, το επόμενο βήμα είναι Triton Mini, Cubis ή Kabuki
και το μεθεπόμενο.... επισκευάσιμοι.

*το Pico αν το πάρεις, μόνο του, άστον τον Melo III.

Αποσυνδεδεμένος koskol

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8723 στις: Νοεμβρίου 17, 2016, 18:11 »
Γεια σας.
Είμαι νέος ατομιστής, δυο μήνες, μετά από 35 χρόνια κ.τ. μέχρι τώρα είμαι πολύ ενθουσιασμένος με το άτμσμα. Μετά από αρκετές ώρες ενημέρωση, διαβάζοντας στο forum, κατατάσσω τον εαυτό μου σε αυτούς που κάνουν πνευμονικές και σχεδόν σφιχτές τζούρες και πολύ καπνό – ντουμάνι.
Έχω πάρει για αρχή το iStick 40W Eleaf με vw χρήση και θα δοκιμάσω και την τc. Υγρά μετά από δόκιμες μου αρέσουν τα supreme relax της ELiquid France  & το Indiana red της American stars
Θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με αγορά που είμαι έτοιμος να κάνω, υπάρχει συμβατότητα και θα με καλύψει πιστεύετε στις απαίτησης μου.
Pico Mega 80W
Cubis Pro
MNKE IMR 26650 3.7V 3500mAh ή Samsung INR 18650-30Q 3.6V 3000mAh
LiitoKala Lii-100 Single Slot
Θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με την μπαταρία 26650 ή 18650 ( έχω μπερδευτεί αρκετά) φυσικά 2 τεμάχια, εκτός εάν πάρω από μια και δοκιμάζω, από ποια θα έχω καλύτερο ελέγχω θερμοκρασίας και από ποια ελέγχω watt, φυσικά μετράει και η αυτονομία.
Θα μπορούσα να έχω κάποιο νήμα που  να εξηγεί  τι είναι οι LVC Clapton 1.5, BF SS316, BF Clapton & QCS κεφάλες και φυσικά την χρήση τους και τελικά ποια θα μπορούσε να με καλύψει ατμικά.

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων για την βοήθεια και θα ήθελα κατανόηση εάν γράφω κάτι άτοπο, «νέος» (52χρ) είμαι θα μάθω... 

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8724 στις: Νοεμβρίου 18, 2016, 11:17 »
Καλημέρα φίλε μου και καλώς μας ήλθες.

Στις ερωτήσεις σου:

Θέμα συμβατότητας του Pico Mega με τον Cubis Pro δεν υπάρχει.
Και οι δύο μπαταρίες που επέλεξες, μια χαρά θα σε βολέψουν.
Ο φορτιστής που επέλεξες, ενώ έχει καλές κριτικές, έχει μόνο μία θύρα. Επιπλέον, επιφυλάσσομαι για το αν μπορεί να φορτίσει 266650. Γιατί δεν κοιτάς καλύτερα ένα φορτιστή με δύο, ή ιδανικά με 4 θύρες? Μπορεί να σου φαίνεται άχρηστο κάτι τέτοιο στην παρούσα φάση, αλλά πίστεψέ με, στο μέλλον σίγουρα θα σου φανεί χρήσιμο. Επιπλέον, θεωρώ ότι το να δώσεις κάποια χρήματα παραπάνω ώστε να πάρεις ένα καλό φορτιστή, είναι μια επένδυση που αξίζει τα λεφτά της.

Οι μπαταρίες που αναφέρεις, και ιδιαίτερα η 30Q, έχουν καλούς ρυθμούς αποφόρτισης οπότε δεν χρειάζεται να ανησυχείς για το αν θα παλέψουν τις χαμηλές αντιστάσεις. Και τις δύο μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις άνετα σε όλες τις λειτουργίες του Pico Mega.

Για τις κεφαλές που αναφέρεις, δεν μπορώ να σε βοηθήσω καθώς δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα με εργοστασιακούς ατμοποιητές. Κάποιος θα βρεθεί να σου πει όμως.

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8725 στις: Νοεμβρίου 18, 2016, 11:36 »

Θα μπορούσα να έχω κάποιο νήμα που  να εξηγεί  τι είναι οι LVC Clapton 1.5, BF SS316, BF Clapton & QCS κεφάλες και φυσικά την χρήση τους και τελικά ποια θα μπορούσε να με καλύψει ατμικά.
Ο όρος clapton είναι ο τύπος του σύρματος που αποτελείτε από 2 τυλιχτα kanthal σύρματα και θεωρητικά αλλά και πρακτικά έχει μεγαλύτερες αντόχές.
Οι ss 316 είναι αντιστάσεις που χρησιμοποιούν ανοξείδωτο ατσαλι (ss)για σύρμα για να μπορείς να παίξεις και με έλεγχο θερμοκρασίας.
Οι lvc clapton έχουν μια καιντομία να μπορείς να έλεγξεις με στρυφογύρισμα του κάτου μέρους τρύπες εισαγωγής υγρού. Στα παχύρευστα high vg ανοίγεις.
Οι OCS είναι παρόμοιες με την τελευταία, αλλά μεσα της έχει notch coil που είναι ανοξείδωτο ατσάλι  και μπορείς να την ανακατασκευάσεις κατα κάποιο τροπο.
Τα ωμ μας δείχνουν την ωμική αντίσταση της κάθε μιας για να έχουμε ενα μπούσουλα για τα τα ρεύματα που αντέχουν.  

To πια θα σε καλύψει ατμιστικά θα το ανακαλύψεις μόνος σου μέσα από τις δοκιμές, Όσο πιο χαμηλή η τιμή ωμ, τόσο περισσότερα watt χρειάζονται για να λειτουργησουν σωστά. Αναγράφεται πάνω στις αντιστάσεις το εύρος των watt.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 18, 2016, 11:43 από savo »

Αποσυνδεδεμένος koskol

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8726 στις: Νοεμβρίου 18, 2016, 15:06 »
Σας ευχαριστώ που ασχοληθήκατε με τις ερωτήσεις μου.
α) Cruiser79Ο, έχεις δίκιο ο φορτιστής είναι επένδυση και πάντα θα μας είναι απαραίτητος, ο Nitecore ΝΕΟ i2 Intellicharger 2, πιστεύεις  θα με καλύψει, μήπως υπάρχει κάποια πρόταση στα 20-25 ευρώ (Ελλάδα)
β) savo, ευχαριστώ για την ενημέρωση, δεν πρόκειται άμεσα να ασχοληθώ με την κατασκευή κεφαλών, θα καλυφτώ με τις εμπορίου. Θα μπορούσες να μου υποδείξεις σε ποια ρύθμιση λειτουργίας εξόδου: Smart / VW / Bypass / TC (Ni, Ti, SS, ) πρέπει να έχω τον pico mega για χρήση των lvc clapton & QCS.

σχετικά με τον Nitecore με "έπεισε" ο shadockan, σκέφτομαι να πάρω τον XTAR VC2.

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 18, 2016, 18:19 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8727 στις: Νοεμβρίου 18, 2016, 18:15 »
σε ποια ρύθμιση λειτουργίας εξόδου: Smart / VW / Bypass / TC (Ni, Ti, SS, ) πρέπει να έχω τον pico mega για χρήση των lvc clapton & QCS.
Δοκίμασε VW με 10w και ανέβασε ως εκεί που σε ικανοποιεί, για την LVC.
Εγώ και με τα 10 καλά είμαι π.χ.

Αποσυνδεδεμένος Herc82

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8728 στις: Νοεμβρίου 18, 2016, 18:19 »
Καλησπέρα σε όλους!
Πρώτη ημέρα στο φόρουμ και πρώτη ερώτηση  :-[
Λαμβάνω την επομενη εβδομάδα ενα Ijoy Maxo Quad ( ναι ξέρω,τούβλο αλλα ατμίζω σε υψηλά watt
και χρειάζομαι αυτονομία ). Η ερώτηση μου εχει να κάνει με τις μπαταρίες . Έχω 4 samsung 30Q απο τις οποίες
2 είναι χρησιμοποιημένες (αλλα παντρεμένες γιατι τις είχα σε 2x18650 mod) και 2 καινούριες.Κάπου διάβασα πως
το Maxo χρησιμοποιεί τις μπαταρίες σε ζευγάρια  παράλληλα (δλδ 2 σε σειρά, και παράλληλα άλλες 2 σε σειρά αν με καταλαβαίνετε). Αν αυτό ισχύει τότε μπορώ να χρησιμοποιήσω τις μπαταρίες που ανέφερα πρίν ??

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8729 στις: Νοεμβρίου 18, 2016, 20:54 »
@ Herc ρώτα εδώ . Μπορείς αρκεί να μην πειράξεις τα ζεύγη των μπαταριών.

@Κoskol
Η clapton λόγω kanthal πάιζει σε VW.  Μόνο τα βατ ανεβοκατεβάζουμε στο VW.
H qcs είναι ss (notch coil)  παίζει κα σε VW αλλά και σε TC (ss)  (έλεγχο θερμοκρασίας).
Προτείνω το δεύτερο λόγω notch, αλλά και για να δεις πως δουλεύει αυτή η επιλογή.

Νι Ti είναι νικέλιο και τιτάνιο αντίστοιχα που παίζουν ΜΟΝΟ σε tc.

Δεν ξέρω για τη λειτουργία smart mode αλλά φανταζομαι θα μπορούν να παίξουν και εκεί.

Βypass δεν ανεβοκατεβάζουμε τίποτα. Παίρνουμε την δύναμη της μπαταρίας τη δεδομένη στιγμή.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 19, 2016, 21:17 από savo »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171370 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275278 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15206 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13925 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9243 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42674 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 381 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34793 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557431 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181867 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 160 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8996 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364