vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

196 επισκέπτες, 3 χρήστες
ilias1972, athmichalop, aalex

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος Nia

  • *
  • 42
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8460 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2016, 02:21 »
Μπορείτε να μου λύσετε μια απορία?Γιατί διαβάζω συνέχεια ότι για τσιγαρίσια τζούρα θέλω αντιστάσεις γύρω στο 1,8 ενώ με μικρότερες αντιστάσεις π.χ. 0,6 κάνω πνευμονικές?εγώ έκανα bvc 1,8 και μου φαινόταν αεράτη ενώ με τις 0,6 SS316 που παίρνει το aio μου φαίνεται πιο τσιγαρίσια. Τελικά τι ρόλο παίζουν οι αντιστάσεις? Σε τι διαφέρουν οι subohm απο τις >1ohm? Σε ατμιστική εμπειρία εννοώ

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8461 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2016, 02:29 »
Αν το ΑΙΟ (ή hybrid κατά nobacco) είναι δυνατή συσκευή, τότε ποια είναι αδύνατη???
@Secretsky
Εγώ θα πρότεινα να πας σε κάποιο άλλο μαγαζί για να δοκιμάσεις κανένα υγρό της προκοπής και κάνε υπομονή μέχρι να παραλάβεις το σετάκι που περιμένεις το οποίο δεν έχει καμία σχέση με τη μετριότητα που έχεις τώρα...

Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8462 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2016, 03:15 »
Μπορείτε να μου λύσετε μια απορία?Γιατί διαβάζω συνέχεια ότι για τσιγαρίσια τζούρα θέλω αντιστάσεις γύρω στο 1,8 ενώ με μικρότερες αντιστάσεις π.χ. 0,6 κάνω πνευμονικές?εγώ έκανα bvc 1,8 και μου φαινόταν αεράτη ενώ με τις 0,6 SS316 που παίρνει το aio μου φαίνεται πιο τσιγαρίσια. Τελικά τι ρόλο παίζουν οι αντιστάσεις? Σε τι διαφέρουν οι subohm απο τις >1ohm? Σε ατμιστική εμπειρία εννοώ
Ενα περιπου λαθος που κανουν οι εταιριες ειναι να προωθουν τα μικρα ohm ως πιο δυνατες αντιστασεις. Κατα κυριο λογο ετσι μεταφραζεται με τον τροπο που το κανουν ειναι αλλα δεν ειναι ακριβως ετσι. H bvc 1,8 του nautilus ομως δεν ειναι σιγουρα αερατη, ειναι καθαρα τσιγαρισια. Η 0,6 του AIO ειναι τσιγαρισια, δεν εχω κανει ομως αυτα τα 2 για να συγκρινω. Δοκιμασε τις 0,5 που μπαινουν στο AIO αλλα δεν ειναι του AIO και θα δεις πως ειναι πιο αερατη, ισως και λιγο πνευμονικη. Εχει και 1 ohm που ειναι συμβατη. Αυτη πρεπει να χει παρομοια ατμιστικη εμπειρια με την 0,6 αλλα εχει πιο πολυ αερα οπως η 0,5. Η 0,6 που ειναι φτιαγμενη μονο για AIO εχει θεμα γιατι σαν κατασκευη αυτη η αντισταση περιοριζει τον αερα.

Στην αντισταση γενικα παιζει ρολο το υλικο της αντιστασης, τα watt/volt που παιρνει απο την μπαταρια και ο αερας που σε αφηνει να παρεις η αντισταση και ο ατμοποιητης. Στο AIO η αντισταση 0,6 δεν σε αφηνει να παρεις αερα για πνευμονικη, οι αλλες σε αφηνουν αλλα θα σε περιορισει ο ατμοποιητης του ΑΙΟ και θα κανεις μικρη πνευμονικη. Η ιδια 0,5 σε αλλον ατμοποιητη πχ που δεν θα σε περιοριζει τοσο, θα σου κανει κανονικη πνευμονικη. Τα ohm ουσιαστικα σημαινουν πως οσο μικροτερη ειναι η αντισταση, τοσο πιο γρηγορα ζεστενεται και παραγεται ατμος, τιποτε αλλο. Απο κει και περα μπαινουν οι υπολοιπες μεταβλητες που ανεφερα στην εξισωση για να κανουν την τσιγαρισια/πνευμονικη, ζεστο/κρυο ατμο κλπ. Δεν ειναι τοσο απλο οσο το προβαλουν οι εταιριες αλλα το κανουν ετσι χοντρικα για να ειναι απλο και κατανοητο στον κοσμο. Με ιδιο ρευμα παντως και ιδιο αερα τα πιο λιγα ohm σημαινει πιο ζεστος αερας απλα.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8463 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2016, 08:06 »
Αν το ΑΙΟ (ή hybrid κατά nobacco) είναι δυνατή συσκευή, τότε ποια είναι αδύνατη???

Το Aio ξεκινάει να δουλεύει στα 25W με γεμάτη μπαταρία, μια ισχύ πολύ μεγαλύτερη από τον μέσο όρο που ατμιζουμε οι περισσότεροι. 
Τα τσιγάρα τύπου στυλό (ego) με τα οποία ξεκινούσε οι πλειοψηφία των ατμιστων μέχρι και 1-2 χρόνια πριν ατμιζαν στα 8W.
Αρα ναι, το Aio είναι αρκετά δυνατή συσκευή για νέο ατμιστη. 

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8464 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2016, 08:33 »
Καλημέρα,
Εάν κυριολεκτήσουμε, ναι έχεις δίκιο, είναι δυνατή συσκευή.
Εγώ αλλιώς το εξέλαβα...

Αποσυνδεδεμένος Nia

  • *
  • 42
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8465 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2016, 11:22 »
Τώρα αρχίζω και τα ξεμπερδεύω. Τις 1,8 bvc τις έκανα πάνω σε ce5  ατμοποιητή σε μπαταρία vv 1900 με 4,5 V. Μου φαινόταν αεράτη η τζούρα και αδύναμη σε σχέση με το aio.
Δηλαδή, αν πάω σε μεγαλύτερη αντίσταση 1,6/1,8 σε συσκευή με περισσότερα watt θα έχω πιο γεμάτο και δυνατό άτμισμα και τσιγαρίσια τζούρα με δροσερό ατμό? Παίζει ρόλο και ο ατμοποιητής φαντάζομαι. Δηλαδή αν βάλω τον ce5 σε δυνατό μοντ 25 watt ας πούμε θα δω τρομερή διαφορά?

Αποσυνδεδεμένος GK1980

  • ***
  • 523
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8466 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2016, 11:28 »
Αν βάλεις στο ce5 25 w με το πρώτο πάτημα θα καεί η αντίσταση. 

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8467 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2016, 11:44 »
Η κάθε αντίσταση έχει ένα εύρος ισχύος στο οποίο δουλεύει σωστά. Η αντίσταση του Aio δουλεύει από 15 - 28W, η αντίσταση του Ce5 από 6 - 9W κοκ.
Το αερατη/σφικτη τζουρα έχει να κάνει με την κατασκευή της αντίστασης. Κατα κύριο λόγο, αυτές που δουλεύουν σε πιο υψηλά watt είναι και πιο αερατες, αλλά αυτό δεν είναι κανόνας.

Αποσυνδεδεμένος tomk8ww

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8468 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2016, 11:49 »
 :thumpup:
Ego one mega v2 καλύτερος (με τη clr κεφαλή εννοείται) και φθηνότερος.
θενκς....ρίξε και που τις βρίσκουμε Αθήνα...

Αποσυνδεδεμένος eternalsidd

  • *
  • 77
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8469 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2016, 11:57 »
Καλησπέρα. Γράφω εδώ για προφανείς λόγους. Αφού διάβασα reviews και απαντήσεις των υπόλοιπων μελών σκέφτομαι να πάρω το iPower 80W TC της Eleaf μαζί με Nautilus X. Για να εκμεταλλευτώ τα Watt της συσκευης και να μην πω οτι την παίρνω μόνο για την μπαταρία και μιας και ο naut x δεν παιρνει sub ohm αντιστασεις θα ήθελα να μου προτεινετε εναν δευτερο clearomizer που να παιρνει τιμες sub ή ιδανικα εναν που να παιρνει και sub και κανονικες. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8470 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2016, 12:21 »
Καλησπέρα. 27 χρόνια καπνίστρια 3 πακέτα μαλμπωρο τη μερα. Η νικοτίνη 18 μου φαίνεται πολυ λίγη και δε με καλύπτει. Υπάρχουν υγρά μήπως πουθενά έστω και στας Ευρώπας με 24 ή 36 νικοτίνη;

Για δες εδώ:

http://www.fasttech.com/category/3009/consumables-e-liquid?f=MjI5PTM2bWcvbWw&sort=r&

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8471 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2016, 13:03 »
:thumpup:θενκς....ρίξε και που τις βρίσκουμε Αθήνα.
http://www.ecig.gr/aksesouar/ατμοποιητές/joyetech-ego-one-mega-v2-atomizer.html

Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8472 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2016, 16:31 »
Καλησπέρα. Γράφω εδώ για προφανείς λόγους. Αφού διάβασα reviews και απαντήσεις των υπόλοιπων μελών σκέφτομαι να πάρω το iPower 80W TC της Eleaf μαζί με Nautilus X. Για να εκμεταλλευτώ τα Watt της συσκευης και να μην πω οτι την παίρνω μόνο για την μπαταρία και μιας και ο naut x δεν παιρνει sub ohm αντιστασεις θα ήθελα να μου προτεινετε εναν δευτερο clearomizer που να παιρνει τιμες sub ή ιδανικα εναν που να παιρνει και sub και κανονικες. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Subtank/Toptank mini, Triton 2.

Αποσυνδεδεμένος eternalsidd

  • *
  • 77
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8473 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2016, 18:04 »
Θα παρω τον Triton 2 μόνο τελικα απλα δεν μπορω να καταλαβω πως βρισκω τις 1.8, 1.5 π.χ αντιστασεις που να ταιριαζουν. Καποια βοηθεια? Θα παραγγειλω απο fasttech οποτε θα φτιαξω ολο το πακετο και μου λειπουν μονο οι αντιστασεις. Ευχαριστώ.


Διαγραφή άμεσης παράθεσης.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 16, 2016, 00:58 από jeke04 »

Αποσυνδεδεμένος dmis

  • *
  • 6
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8474 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2016, 18:34 »
Σχετικά με την υπερθέρμανση που ανέφεραν χτες. Αλλάξαμε την αντίσταση το πρωί κι όλα καλά. Και τώρα μου κάνει πάλι τα ίιδια. Υπερθέρμανση,υπερβολικο θόρυβο και ένα πουφ πουφ στη τζουρα. Ε τι γίνεται πια; Λέω ζεσταίνεται,λογικο μου λενε. Αλλά εγώ δε μπορώ να ατμισω έτσι..

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171366 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275274 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15202 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13922 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9220 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42662 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 381 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34788 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557427 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181866 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 160 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8987 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364