vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

183 επισκέπτες, 6 χρήστες
Ελένη Π, dkostas, camber, Tem, ipomonias, I.P

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8415 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2016, 21:22 »
αν η κεφαλή είναι καινούργια δλδ έχοντας  λίγα εμελ κατανάλωση  την κρατάς χωρίς να την πλύνεις ..
φυσικά μην περιμένεις να την έχεις αιώνια για καβατζα γιατί θα βρεθείς σίγουρα προ εκπλήξεως  

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9591
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8416 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2016, 21:23 »
Λογικά δεν θα την αποθηκεύσεις για μεγάλο χρονικό διάστημα. Φυσικά μπορείς και να την ξεπλύνεις.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8417 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2016, 13:39 »
ρε παιδιά τι διαφορές ουσιαστικές εχουν αυτά τα ¨3
https://www.fasttech.com/products/0/10004861/2106401-authentic-kangertech-subtank-mini-clearomizer
https://www.fasttech.com/products/0/10004861/2770000-authentic-kangertech-subtank-mini-clearomizer
https://www.fasttech.com/products/0/10004861/2575800-authentic-kangertech-subtank-mini-clearomizer
¨δλδ βλέπω οτι έχουν αλλη διακύμανση στα Watt αλλά δεν ξέρω σε τι μεταφράζεται αυτό όπως επίσης δεν ξέρω αν κατασκευαστικά εχουν διαφορές που επηρεάζουν τις επιδόσεις.
ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος VRD96

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8418 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2016, 14:03 »
Το ιδιο προιον ειναι φιλε. Οι αντιστασεις που παιρνεις δωρο ειναι διαφορετικες. Ετσι νομιζω τουλαχιστον...

Αποσυνδεδεμένος geoba

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8419 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2016, 02:31 »
Καλησπέρα σε όλους.
Αρχικά ήθελα να κάνω αυτό το post στην ενότητα των ηλεκτρονικών mod αλλά μάλλον δεν μπορώ ή δεν ξέρω πως γίνεται.
Έρχομαι λοιπόν στο θέμα. Έχω ένα Eleaf ΤC60W από τον Μαϊο και είμαι πολύ ευχαριστημένος έως τώρα. Από σήμερα το πρωί όμως όταν βάζω έναν ατμοποιητή είναι σαν να μην τον βλέπει αφού δείχνει αντίσταση 0,0 Ω.  Αυτό το κάνει με όλους τους ατμοποιητές που εχω, αλλά το περίεργο είναι ότι όταν πατάω το fire κάποιες φορές βγάζει "No Atomizer" αλλά τις περισσότερες δουλεύει κανονικά ενώ φαίνεται να δουλεύει και η ρύθμιση των watts! Από τα παραπάνω καταλαβαίνω πως μάλλον δεν φταίει η επαφή του ατμοποιητή η με το mod, αλλά ότι κάτι συμβαίνει στο εσωτερικό του mod.
Θα ήθελα να ξέρω αν έχει αντιμετωπίσει κάποιος φίλος παρόμοιο πρόβλημα και αν ναι, πως το έλυσε?
 

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8420 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2016, 09:27 »
Καλημέρα, είμαι νέος ατμιστης και έχω αρκετές ερωτήσεις τις οποίες θα λύσω διαβάζοντας το πλούσιο υλικό εδω μέσα σιγά σιγά ....


Κάτι βασικό και επείγον που με ενδιαφέρει να μάθω άμεσα :
Ποιες μάρκες υγρών συμπλήρωσης ειναι οι σωστές; Δηλαδή ποιοι φέρνουν στην Ελλάδα υγρά ελεγμένα και όχι κινεζικά με οτι να ναι μέσα τους ; Ειναι κάτι που το φοβάμαι παρα πολύ και ο χώρος αυτός ειναι καινούριος για  εμένα και δεν έχω ιδέα πως να ψαχτω καθότι δεν έχω ούτε ένα φίλο ατμιστη για να ρωτήσω.
Σαν πρώτο υγρό έχω πάρει το el Greco απο το alter ego.
Επίσης μου έχουν προτείνει τα υγρά τους απο nobaco. Και οι 2 αυτοί λένε οτι φτιάχνονται εδω και τα ελέγχουν 2 πανεπιστήμια... 
Θεωρώ λοιπόν οτι ένα εκ των δυο ειναι ασφαλές να το ατμιζω άφοβα....
Ποιες άλλες εταιρίες υπάρχουν με σωστά υγρά;
Ευχαριστω εκ των προτέρων 

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8421 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2016, 10:25 »
Καλώς ήλθες και εκ των προτέρων σου λέω ότι θεωρώ δικαιολογημένο το άγχος σου για "σωστά" υγρά.
Είσαι νέος στο άτμισμα και αυτό που σκέπτεσαι, είναι κάτι που όλοι μας το περάσαμε στην αρχή της ατμιστικής μας ζωής.
Σαν φιλική συμβουλή, θα σου πω να μην "παραμυθιάζεσαι" με τους τίτλους πανεπιστημίων που συνοδεύουν κάποια υγρά.
Δεν προσπαθώ να σου πω να αποφύγεις τις δύο εταιρίες που αναφέρεις, αλλά να σου πω να αντιμετωπίσεις τα υγρά τους το ίδιο άφοβα (ή με τον ίδιο φόβο) που θα αντιμετωπίσεις και τα υπόλοιπα επώνυμα υγρά. Υπάρχουν πλέον πάρα πολλά επώνυμα καταστήματα (ρίξε μια ματιά εδώ) που πωλούν επώνυμα υγρά και το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να ξαμοληθείς να βρεις τις γεύσεις που προτιμάς  :)

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8422 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2016, 09:14 »
Καλημέρα megst,
Σε ευχαριστω παρα πολύ για την απάντηση σου, θερμή παράκληση, πείτε  μου 4-5 απο τα πιο επώνυμα υγρά γιατί η λίστα ειναι τεράστια και στα μάτια ενός άσχετου ( εμένα) ειναι απλά μάρκες χωρίς να ξέρω τίποτε παραπάνω...
Μπορεί να λέει Porsche , bmw, Audi, zastava....
Μην το πάω στην τύχη και διαλέξω υγρό zastava 😜 Γιατί είμαι και ψιλό γκαντέμης...

Γενικά δεν ψάχνω για γεύση ιδιαίτερη και ψαγμένη ( cheesecake- μηλόπιτα- στιφάδο) ένα σκέτο καπνικο Virginia κάνω για να είμαι όσο κοντά στο τσιγάρο μπορώ στην αρχή.... Μετά το γυρνάω σε οτι γεύση θέλω.
🙂
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 10, 2016, 09:27 από Qu1v3R »

Αποσυνδεδεμένος Lisnya

  • **
  • 151
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8423 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2016, 09:51 »
Αν και δεν γνωρίζω πολλά από υγρά, η γνώμη μου είναι πως το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας σε ένα μαγαζί και να δοκιμάσεις. Ούτως ή άλλως, μπορεί να σου προτείνουν την Πόρσε και την Φερράρι και τελικά εσένα να σου αρέσει περισσότερο το Ζάσταβα, δεν μπορείς να ξέρεις.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8424 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2016, 10:13 »
@qu1v3r
Αν θέλεις να έχεις μια διασφάλιση "ποιότητας" στα υγρά που θα επιλέξεις, καλό θα είναι να ζητάς από το κατάστημα να σου δείξει αναλύσεις για diacetyl & acetyl propyniol.
Αυτοί είναι δύο βασικοί δείκτες "ασφάλειας" αλλά φυσικά υπάρχουν και άλλα μη εύκολα μετρήσιμα στοιχεία όπως για παράδειγμα η ποιότητα της νικοτίνης και της βάσης που χρησιμοποιεί ο κατασκευαστής κτλ.

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8425 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2016, 11:37 »
Αφου θες να σαι κοντα στο τσιγαρο νομιζω ιδανικη λυση ειναι τα ΝΕΤ  που ειναι απο καπνο.
Προσωπικα απο αυτο το ειδος μονο για τα el toro εχω αποψη και ειναι ιδιεταιρα θετικη

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8426 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2016, 12:33 »
Καλημέρα megst,
Σε ευχαριστω παρα πολύ για την απάντηση σου, θερμή παράκληση, πείτε  μου 4-5 απο τα πιο επώνυμα υγρά γιατί η λίστα ειναι τεράστια και στα μάτια ενός άσχετου ( εμένα) ειναι απλά μάρκες χωρίς να ξέρω τίποτε παραπάνω...
Μπορεί να λέει Porsche , bmw, Audi, zastava....
Μην το πάω στην τύχη και διαλέξω υγρό zastava 😜 Γιατί είμαι και ψιλό γκαντέμης...
Γενικά δεν ψάχνω για γεύση ιδιαίτερη και ψαγμένη ( cheesecake- μηλόπιτα- στιφάδο) ένα σκέτο καπνικο Virginia κάνω για να είμαι όσο κοντά στο τσιγάρο μπορώ στην αρχή.... Μετά το γυρνάω σε οτι γεύση θέλω.
🙂
Qu1v3R, καπνά virginia τα κάπνιζα μια χαρά, υγρά αναπλήρωσης virginia ούτε να τα μυρίσω δεν μπορώ. Θέλω να πω, μην περιμένεις πως ατμίζοντας υγρά virginia θα βρεις κάτι που θα σου θυμίσει τσιγάρο. Για αυτό και όλα τα παιδιά παραπάνω σε προτρέπουν να πας να δοκιμάσεις γεύσεις. Επειδή ακριβώς δεν μου αρέσουν, δεν ξέρω να σου προτείνω πολλές μάρκες, αλλά σίγουρα ξέρω ότι οι παρακάτω εταιρίες βγάζουν υγρά που τα ονομάζουν virginia. Liqua, FlavourArt, Hexocell, Ecig και άλλες.... 

Αποσυνδεδεμένος geoba

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8427 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2016, 20:56 »
Καλησπέρα σε όλους.
Αρχικά ήθελα να κάνω αυτό το post στην ενότητα των ηλεκτρονικών mod αλλά μάλλον δεν μπορώ ή δεν ξέρω πως γίνεται.
Έρχομαι λοιπόν στο θέμα. Έχω ένα Eleaf ΤC60W από τον Μαϊο και είμαι πολύ ευχαριστημένος έως τώρα. Από σήμερα το πρωί όμως όταν βάζω έναν ατμοποιητή είναι σαν να μην τον βλέπει αφού δείχνει αντίσταση 0,0 Ω.  Αυτό το κάνει με όλους τους ατμοποιητές που εχω, αλλά το περίεργο είναι ότι όταν πατάω το fire κάποιες φορές βγάζει "No Atomizer" αλλά τις περισσότερες δουλεύει κανονικά ενώ φαίνεται να δουλεύει και η ρύθμιση των watts! Από τα παραπάνω καταλαβαίνω πως μάλλον δεν φταίει η επαφή του ατμοποιητή η με το mod, αλλά ότι κάτι συμβαίνει στο εσωτερικό του mod.
Θα ήθελα να ξέρω αν έχει αντιμετωπίσει κάποιος φίλος παρόμοιο πρόβλημα και αν ναι, πως το έλυσε?
 
Καμιά ιδέα κανείς?

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8428 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2016, 21:29 »
Μήπως ήρθε η ώρα του :hmmm:?

Αποσυνδεδεμένος geoba

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8429 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2016, 05:40 »
Το σκέφτηκα κι εγώ, αλλά σε 4 μήνες λίγο δεν είναι? Τόσο κρατάνε γενικά?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1448 171238 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:10
από Ελένη Π
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15159 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13895 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9205 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42624 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 373 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34678 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557364 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181845 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 155 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8885 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538621 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas