vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

235 επισκέπτες, 4 χρήστες
aalex, Milarepa, camber, ilias1972

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος niknikolas1

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8160 στις: Ιουνίου 22, 2016, 11:16 »
Καλημέρα,
περιμένω ένα VTC cuboit 150 με τις 2 μπαταρίες ..Θα ήθελα να ρωτήσω  το εξής…
έχω τις μπαταρίες που χρησιμοποιώ  εναλλάξ για το piko..μπορώ αν αποφορτιστούν πλήρως  και οι 2 και φορτιστούν πλήρως να τις χρησιμοποιήσω στο νέο μου modακι VTC cuboit 150???
Ευχαριστώ  πολύ !!

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8161 στις: Ιουνίου 22, 2016, 11:26 »
Θεωρητικά μπορούν, αν τις χρησιμοποιείς όντως εναλλάξ, έχουν κάνει ακριβώς τις ίδιες φορτισεις και κάθε φορά τις φορτιζες όταν έφταναν στο ίδιο σημείο.

Αλλά επειδή το θεωρητικό δύσκολο να έχει γίνει, για να είσαι σίγουρος το σωστό είναι να πάρεις ένα νέο ζευγάρι που θα το "παντρεψεις" και θα το χρησιμοποιείς αποκλειστικά για το Cuboit.

Αποσυνδεδεμένος niknikolas1

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8162 στις: Ιουνίου 22, 2016, 12:40 »
ευχαριστω πολυ Nemesis_rds!!

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8163 στις: Ιουνίου 24, 2016, 00:28 »
Καλησπέρα,

Ξεκίνησα σήμερα λίγο να ασχολούμαι με έλεγχο θερμοκρασίας για πρώτη φορά μπας και απολαύσω το υπέροχο castle long.
Προσπαθώ να βάλω μία τάξη σε όσα διάβασα σήμερα και θα ήθελα λίγο τα φώτα σας.
Mod: Tesla nano 60w
Ατμοποιητής: Triton Mini
Αντίσταση: Ni200 0.15Ω

Ξέρω ότι σημασία έχει τι ζητάει κάθε χρήστης οπότε και το ρυθμίζει αντίστοιχα ωστόσο μπερδεύομαι λίγο με το γεγονός οτι ρυθμίζω και τα watt. Απ΄ότι καταλαβαίνω όσο πιο ψηλά είναι τα watt τόσο πιο γρήγορα θα φτάσει στην συγκεκριμένη θερμοκρασία άρα αυτό που μας ενδιαφέρει είναι η θερμοκρασία που θα επιλέξουμε.

Μπορεί κάποιος να τα κάνει ταληράκια και να μου πει αν κάνω κάτι υπερβολικό με την παρούσα ρύθμιση στους 230 C και 30W?

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8164 στις: Ιουνίου 24, 2016, 00:35 »
Mια χαρά είσαι και μια χαρά τα έχεις καταλάβει.  Αν δεν εισαί ικανοποιημένος, μπορείς να ανέβεις λίγο και στα 2 ή γενικά να παίξεις να βρεις το καλύτερο ατμιστικό αποτέλεσμα για σενά.

Αποσυνδεδεμένος teopanta1

  • **
  • 154
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8165 στις: Ιουνίου 24, 2016, 01:24 »
Παιδιά μήπως τώρα που είναι καλοκαίρι καλό είναι τα υγρά να συντηρουνται στο ψυγείο;  ρωτάω δεν ξέρω.

Στάλθηκε από το XT1068 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9593
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8166 στις: Ιουνίου 24, 2016, 01:36 »
Θα μπορούσαν να συντηρούνται και στο ψυγείο αλλά δεν είναι απαραίτητο. Αρκεί η φύλαξη σε σκιερό σημείο.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8167 στις: Ιουνίου 27, 2016, 19:19 »
Καλησπέρα σας,

έχω 3 μέρες στον ατμό με ότι γνώση αποκόμισα απο το παρων forum χωρίς να έχω δοκιμάσει καν πως είναι το άτμισμα , το σετ μου που ήρθε παρασκευη είναι eleaf pico, kayfun v4 και συρμα kanthal 26ga και για μπαταρια LG hg2
Το συρμα αρχικά μου φανηκε χοντρο για τις βίδες του kayfun αλλα με κόπο το έβαλα,  μεχρι στιγμης δουλεύουν.
Η αντιστάσεις με 5-6 σπειρες μου βγένουν στα 0,8 με 0,9 ωμ και ατμιζω 10 με 13 watt
Την πρώτη μέρα η αντίσταση μου βγήκε λίγο κολλητά σε 2 σπειρες και μάλον αρπαξε λίγο το βαμβάκι  δευτερη μέρα έκανα καινουρια μπερδεψα και το ανοιξε κλεισε τα υγρα του kayfun και μου σφήνωσαν τα parts στον ατμοποιητη και χρειάστηκα πένσα και κάβουρα το αποτέλεσμα όμως μου άρεσε εν τέλη με pink mule 50/50 με 6mg νικοτίνη ίσως λίγο βαμβάκι μου ερχοταν στις πρωτες τζουρες και με τις 2 αντιστάσεις δεν ξερω αν βοήθησε στην γευση και λιγο το καθαρό οινόπνευμα ;D ;D ;D  που έπλυνα τον ατμοποιητη μετα απο ξυδι και υγρο για τα πιάτα
Δεν έχω πάει ακόμα σε ατμιστικό μαγαζί και είπα να δοκιμάσω αρχικά σκέτη βάση pink mule για να μην με χαλάσουν περίεργες γεύσεις
Εχω 3  εκδοχες pink mule 50/50 με 6mg νικοτίνη, 50/50 με 18mg και 100vg/0 με 6mg νικοτίνη
Για 2 μέρες έκανα 50/50 με 6mg νικοτίνη μάλλον είναι  λίγη η νικοτίνη, σήμερα έκανα σε 30ml ένα μείγμα 21 ml 50/50 με 6mg νικοτίνη και 9ml 50/50 με 18mg εαν δεν κάνω λάθος θα πάρω 9.6mg.
Έσταξα και λιγο 18αρα στον ατμοποιητη και είδα διαφορα
 καπνιζα 4 με 5 τσιγάρα την ημέρα μέσω όρο μόνο βράδυ και όχι κατα την διάρκεια της ημέρας
οι  πρωτες εντυπώσεις είναι ενα καψιματακι στο λαιμό ειδικά όσο αναιβαινεις τα watt, ωραιο παιξιμο με τον ατμό. Η γεύση αν και ουδέτερη δεν μπορω να την περιγράψω παιρνω και μια γλυκάδα στα χειλια.  Σε φίλους που το έδωσα μου λένε οτι τους φαίνεται ουδετρο καμια γευση

καλώς σας βρήκα

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8168 στις: Ιουνίου 28, 2016, 16:51 »
Παιδια, μια μινι ερωτηση: Υπαρχει σε καποιο νημα ψηφοφορια που να δειχνει ποιο υγρο / γευση ατμιζουν οι περισσοτεροι χρηστες? Θα μου αρεσε να καταλαβω πανω κατω ποια ειναι τα επικρατεστερα υγρα ή μιξεις DIY για να δοκιμασω πραγματα βασει των συνηθεστερων προτιμησεων απο αλλους ατμιστες. Ευχαριστω! :)
 

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8169 στις: Ιουνίου 28, 2016, 16:59 »
Θα 'πρεπε να 'ναι μια ψηφοφορία με χιλιάδες υγρά.

Αν πας όμως εδώ http://e-kapnisma.gr/index.php/board,238.0.html  μπορείς να ανοίγεις τα θέματα ένα - ένα. Θα βρίσκεις κάθε τόσο και μια ψηφοφορία αλλά είναι ανά μάρκα υγρών. Θα μπορέσεις τουλάχιστον να δεις τα πιο δημοφιλή μερικών εταιριών. Αν έχεις τον χρόνο, διάβασε και κάνα μήνυμα παρακάτω που γράφουν όσοι τα δοκίμασαν.

EDIT: δεν είναι ανάγκη να ψηφίσεις για να δεις τα αποτελέσματα. Συνήθως υπάρχει κουμπάκι "Εμφάνιση αποτελεσμάτων"

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8170 στις: Ιουνίου 28, 2016, 17:35 »
Παιδια, μια μινι ερωτηση: Υπαρχει σε καποιο νημα ψηφοφορια που να δειχνει ποιο υγρο / γευση ατμιζουν οι περισσοτεροι χρηστες? Θα μου αρεσε να καταλαβω πανω κατω ποια ειναι τα επικρατεστερα υγρα ή μιξεις DIY για να δοκιμασω πραγματα βασει των συνηθεστερων προτιμησεων απο αλλους ατμιστες. Ευχαριστω! :)
 

Αν θέλεις επίσης, πες μας τι ψάχνεις πάνω κάτω (καπνικό - φρουτένιο κτλ)  και θα σε κατευθύνουμε εμείς!

Αποσυνδεδεμένος vas24

  • **
  • 122
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8171 στις: Ιουνίου 28, 2016, 21:34 »
Παιδιά έχει δοκιμάσει κανεις ελ γκρεκο τοbacco το 10 ml??  Τι γεύση σας φέρνει ; Νομίζω ότι μ φερνει κάτι σαν καμένο η ήταν η αντίσταση προβληματική ... Γενικά ξανααρχιζω τ ατμισμα έχω ξεχάσει και πώς ειναι να ατμιζεις καμμένο π.χ. αν πονάει ο λαιμός αν σε καίει κ.τ.λ. δεν μπορώ να καταλάβω αν φταιει το υγρό ή η αντίσταση .....

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8172 στις: Ιουνίου 28, 2016, 22:04 »
μια τασακιλα πρεπει να την εχει..εγω θα σου ελεγα να αλλαξεις μια αντιστασουλα αν ειναι ημερων και δοκιμαζεις ξανα..παντως το καμμενο το καταλαβαινεις νασαι σιγουρη..εγω μουρχεται να ξερασω μολις αρπαξω καμμενο

Αποσυνδεδεμένος yorwos81

  • **
  • 127
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8173 στις: Ιουνίου 29, 2016, 15:28 »
Mετά από αρκετό διάβασμα σκέφτομαι να αρχίσω με mod "stingray x clone" κ ατμοποιητη "aspire nautilus" για τσιγαρισεις τζουρες. Εαν στη πορεια θελω να προσθεσω kick θα χωραει λογικα ετσι ? (22μμ και 2).

Η βασικη ιδεα ειναι να παρω αυτα τα 2 που ειναι σχετικα οικονομικα κ αντεχω, κ σε κανα 10ημερο παιρνω μπαταρια και υγρο ετοιμο, με σκοπο στην πορεια να εχω κ ενα 2ο ατμοποιητη αλλα επισκευασιμο και να φτιαχνω τα υγρα μονος μου.

Βλέπετε κάποιο σφάλμα στα παραπάνω ή συνεχίζω κανονικά ?



Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8174 στις: Ιουνίου 29, 2016, 15:49 »
O aspire nautilus είναι μια πολύ καλή επιλογή ατμοποιητή. Όσον αφορά μοντ-μπαταρία πιστεύω πως η επιλογή μηχανικού μοντ (stingray x clone) δεν είναι η καταλληλότερη για νέο ατμιστή τόσο από άποψη ασφάλειας όσο και απόδοσης-τρόπου λειτουργίας. Κατά την άποψη μου θα ήταν καλύτερα να ξεκινήσεις με ένα οικονομικό ηλεκτρονικό μοντ.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171369 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275277 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15203 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13922 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9220 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42662 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 381 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34791 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557429 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181867 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 160 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8992 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364