vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8100 στις: Μαΐου 25, 2016, 22:35 »
Εντάξει ναι! :)
Όποιος τον ξέρει ας βοηθήσει...εγώ δεν έχω εμπειρία...

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8101 στις: Ιουνίου 01, 2016, 17:35 »
Συγνωμη πρωτα απο ολα για αυτο το μηνυμα μπορει να ειναι σε λαθος μερος αν γινεται μπορει να μου πει καποιος πως διατυπωνω δικια μου ερωτηση και δευτερον αν γινεται 

να μου πειτε αν κανω 9 mg νικοτινης ποσες τσουρες περιπου αντιστοιχουν σε 2 τσιγαρα ευχαριστω παρα πολυ εκ των προτερων

Αποσυνδεδεμένος remi0s

  • **
  • 257
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8102 στις: Ιουνίου 01, 2016, 18:08 »
θεωρώ οτι ξεκάθαρη απάντηση δεν μπορεί να σου δώσει κάποιος εύκολα. Μπορείς να διαβάσεις το παρακάτω post και να βγάλεις τα συμπεράσματα σου, αν και πάλι δεν νομίζω να βγάλεις κάτι σίγουρο.

Επίσης η ερώτηση σου ειναι αδύνατο να μετρηθεί με τζούρες, ίσως στο περίπου με ml υγρού, γιατί τζούρα απο τζούρα διαφέρει πάρα πολύ
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,2148.0.html
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,226.0.html

επιπλέον να σημειώσω οτι η πρόσληψη της νικοτίνης με Η/Τ γίνεται σε πιο αργό ρυθμό από ότι με το κανονικό. Η ερώτηση που θέτεις θέλει πολύ ψάξιμο. 
Για αρχή θα σου πρότεινα να πράξεις όπως σε ευχαριστεί προκειμένου να αποφύγεις το ΚΤ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 01, 2016, 18:19 από remi0s »

Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8103 στις: Ιουνίου 04, 2016, 21:36 »
 :HelpSDS:

Καλησπερα, :neos: ! Ξεκινησα ατμισμα 1 χρονο πριν αλλα πιο φανατικα 2-3 μηνες τωρα. Σκοπος να ελλατωσω το καπνισμα, οπου εχει επιτευχθει  :thumbsup_move_1:

Εχω λαβει απεριοριστη βοηθεια απο το φορουμ εδω για την 1η μου αγορα σετ αλλα και για ετοιμα υγρα και για υγρα DIY και φτιαξιμο αντιστασεων και πολλα ακομη. Ωστοσο τωρα στην δυσκολη στιγμη εγγραφηκα ως μελος και ζητω βοηθεια εδω μιας και δεν μπορω να δημιουργησω θεμα ακομη. Σε μια συντομη εισαγωγη να αναφερω πως χρησημοποιω ενα istick 30w με subtank mini v1 και rba plus. Φτιαχνω δικες μου αντιστασεις με την βοηθεια του γνωστου site, μετραω heat flux και κανω τα παντα ωστε να βελτιωσω την ατμιστικη εμπειρια μου με αυτα που εχω. Με μεγαλη επιτυχια προσφατα ξεκινησα να απολαμβανω και τα "σπιτικα" υγρα.

Προσφατα λοιπον ενας καλος μου φιλος ζητησε να παρει το σετακι μου μιας και θελει να ξεκινησει να ατμιζει μετα απο την καλη επιρροη μου.  :victory:  Θα του το δωσω με σκοπο να αναβαθμησω αυτα που εχω. Εδω θα χρειαστω και βοηθεια απο ατομα με παραπανω γνωση απο εμενα.

1. Αερας: Το παρον σετ μου (RBA plus με subtank v1) νιωθω πως δεν μου δινει τον αερα που θελω. Το νιωθω αρκετα μπουκωμενο και πιστευω πως ειναι το RBA διοτι με τις κανονικες αντιστασεις υπηρχε ανεση στο ρουφηγμα απ'οτι θυμαμαι απο περυσι δηλαδη. Το RBA εχει εχει βελονοτρυπες για αεραγωγους ενω τα OCC κανονικες τρυπουλες.

2. Υγρασια: Εστριβα αντιστασεις 2.4mm και ειχα αρκετα dry hit στα 18-20 watt, τωρα επαθα και εμαθα και ειμαι στα 3mm αλλα παλι δεν παιρνω την υγρασια που θελω αν και ειναι σαφως καλυτερα τα πραγματα. Για παραδειγμα, οταν βουλωσω τον αεραγωγο και ρουφηξω λιγο για να ποτισει το βαμβακι νιωθω σωστα επιπεδα υγρασιας στην τζουρα μετα. Επισης η γευση ειναι πιο πολυ πιο βουβη απ'οσο ηταν στο RBA v1 σε σχεση με το plus αλλα δεν εχω εντωπισει τι φταιει εκει και απλα το αναφερω.

Βαση των παραπανω 2 θα ηθελα βοηθεια στο να επιλεξω τον σωστο ατμοποιητη και ενα set up γενικοτερα. Διαβαζω για Triton 2 (ή 3), Atlantis 2, Subtank mini v2, Toptank mini, Arctic v8, TFV4 mini, Crown, Cleito, Melo 2 και εχω χαθει μεσα σε ολα αυτα. Δεν εχω γνωσεις για το τι μου ταιριαζει. Γενικα ειμαι αποιρος σε αυτα και καπου διαβασα πως το καθενα ειναι για συγκεκριμενα watt? Δεν γνωριζω καθολου πως να ξεκινησω να ψαχνω καν και αν πρεπει να φυγω απο την kangertech, θελω σιγουρα επισκευασιμο παντως και με ευχαριστει να ασχολουμαι και να πειραματιζομαι.
Μετα τον ατμοποιητη, θα ηθελα και μια TC μπαταρια μιας που ειμαι και gadgetακιας, δεν εχω ουτε εκει γνωσεις ομως. Μονο την eleaf γνωριζω σαν εταιρια και το 40αρι φαινεται ελκυστικο. Παρ'ολα αυτα δεν γνωριζω αν χρειαζομαι παραπανω watt. Θα μ'αρεσαι να μην εχω τον περιορισμο των 40w παντως. Επισης το Pico φαινεται καλη επιλογη σε περισσοτερα watt και καλο μεγεθος αλλα καπου διαβασα πως δεν μπαινουν αρκετοι ατμοποιητες πανω του γιατι περισσευουν. Καποιες προτασεις και εκει σε κατι εμπιστο TC σε φορητο μεγεθος οχι μεγαλυτερο του istick 40w, θα βοηθουσαν αρκετα  :)

Τελος το κεφαλαιο που μπορω να διαθεσω ειναι γυρω στα 80-90 αν και δεν νομιζω να παρουσιαστει θεμα τιμης εφοσον η αρχικη μου σκεψη ηταν το 40αρι istick με subtank2 ή toptank. Ευχαριστώ όποιον φάει τον χρόνο του για να το διαβάσει και να δώσει τα φώτα του!!!!   :respect_hat:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 04, 2016, 21:42 από Tortugas »

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8104 στις: Ιουνίου 04, 2016, 21:44 »
Για ρευμα, ανεπιφυλακτα το evic mini vtc. Δεν εχω ακουσει κανεναν με παραπονα γι αυτο το mod. 
Τωρα για ατμοποιητη... αν δε δοκιμασεις δυσκολα θα καταλαβεις ποιος σου κανει. 

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8105 στις: Ιουνίου 04, 2016, 21:52 »
αν θες να παιξεις σε tc συρματα νικελιου και τιτανιου εγω θα σου προτεινα το ipv d3.το pico παιρνει σιγουρα ατμοποιητες 22mm και οριακα 23mm.ειναι μια καλη επιλογη γιατι παιζει ολα τα συρματα σε tc.οι ατμο που γραφεις παραπανω ειναι 22αρηδες καποιοι που προσεξα.το vtc mini  για εμενα προσωπικα δεν ειναι καλη επιλογη για αυτο και δεν το εχω.

Αποσυνδεδεμένος remi0s

  • **
  • 257
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8106 στις: Ιουνίου 04, 2016, 22:08 »
για μοντάκι με βάση αυτά που ζητάς εγώ θα σου έλεγα vtc mini άφοβα, δεν πρόκειται να το μετανιώσεις όπως δεν το μετάνιωσα εγώ, όπως δεν το μετάνιωσαν και όλοι άλλοι στο νήμα του. Επίσης το Pico Κάνει μεγάλη επιτυχία χωρίς να έχει αναφερθεί κάτι ιδιαίτερα αρνητικό.

Τώρα αυτό που λές για τον subtank mini με παραξενεύει γιατί είναι ΠΑΡΑ πολύ αεράτος άτμο, τουλάχιστον με την RBA PLUS που τον δουλεύω εγω. Εκτός αν χρησιμοποιείς τη μικρότερη εισαγωγή αέρα που και για μένα τον θεωρώ απαράδεκτο με αυτή την επιλογή αέρα. Αν είναι έτσι τότε μάλλον ψάχνεις για κάτι σε τσιγαρίσια.

Ακόμα δεν έχω δοκιμάσει άλλους άτμο αλλα απότι διαβάζω αξίζουν  ο goblin mini v2, ο moonshot και ο serpent mini για αεράτους rta.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 04, 2016, 22:20 από remi0s »

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8107 στις: Ιουνίου 04, 2016, 22:19 »
το vtc εχει θεμα με τον πολο....................παγκοσμιος γνωστο ειναι αυτο.κατα τα αλλα παιζει καλα.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8108 στις: Ιουνίου 04, 2016, 22:26 »
Το βλέπω αυτό να αναφέρεται συχνά, αλλά εγώ με 2 VTC mini δεν είχα κανένα πρόβλημα με τους πόλους. Όπως και να έχει, το VTwo υποτίθεται πως το διορθώνει.

Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8109 στις: Ιουνίου 05, 2016, 18:23 »
Το VTC φαίνεται όντως καλό, δεν έχω βρει το VTwo όμως σε κατάστημα που απ'οτι καταλαβα διορθώνει το θέμα με τον πόλο που ανέφερες Αντώνη. Το θέμα ξέρουμε για ποιους λόγους παρουσιάζεται (πχ υπερφόρτιση, πεσίματα ή ειναι σε τυχαία κομμάτια) ? Αν έχει θέμα το VTC τότε μάλλον το pico μου κλείνει το μάτι, φαίνεται καλύτερη επιλογή απο το ipv d3 και είναι και πολύ οικονομικό χωρίς να υστερεί σε κάτι απ'οτι βλέπω.

@remi0s με μπερδευεις ακόμα περισσότερο  :)) Πραγματικα θέλω καποια βοήθεια σε ατμοποιητή γιατί ειμαι και απο επαρχία και δεν μπορω να παίρνω σβάρνα τα μαγαζια μήπως τους έχουν για δοκιμές. Ελπίζω να βρεθεί κάποιος να γνωρίζει. Full πνευμονικές πάντως κάνω και θέλω να τραβάει πολύ, τα πα και πιο πάνω.

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8110 στις: Ιουνίου 05, 2016, 18:33 »
για φουλ πνευμονικες εγω θα σου προτεινα να παρεις κανενα μπιλοου ν2 η ν3..εγω προσωπικα την γευση που πηρα απο το μπιλοου ν2 νανο δεν την ειχα παρει απο κανενα κοινο ατμο..

Αποσυνδεδεμένος Gaelatmistk

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8111 στις: Ιουνίου 05, 2016, 18:40 »
Το VTC φαίνεται όντως καλό, δεν έχω βρει το VTwo όμως σε κατάστημα που απ'οτι καταλαβα διορθώνει το θέμα με τον πόλο που ανέφερες Αντώνη. Το θέμα ξέρουμε για ποιους λόγους παρουσιάζεται (πχ υπερφόρτιση, πεσίματα ή ειναι σε τυχαία κομμάτια) ? Αν έχει θέμα το VTC τότε μάλλον το pico μου κλείνει το μάτι, φαίνεται καλύτερη επιλογή απο το ipv d3 και είναι και πολύ οικονομικό χωρίς να υστερεί σε κάτι απ'οτι βλέπω.

@remi0s με μπερδευεις ακόμα περισσότερο  :)) Πραγματικα θέλω καποια βοήθεια σε ατμοποιητή γιατί ειμαι και απο επαρχία και δεν μπορω να παίρνω σβάρνα τα μαγαζια μήπως τους έχουν για δοκιμές. Ελπίζω να βρεθεί κάποιος να γνωρίζει. Full πνευμονικές πάντως κάνω και θέλω να τραβάει πολύ, τα πα και πιο πάνω.
To VTWO MINI ΜΕ Μια απλη αναζητηση στο google υπαρχει σε πολλα καταστηματα σε αποθεμα φιλε μου

Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8112 στις: Ιουνίου 05, 2016, 21:03 »
@Gaelatmistk Απο τα 5-6 καταστηματα που εμπιστευομαι κι εχω πατησει μεσα δεν το χει καποιο διστυχώς. Μονο το official της Joyetech greece που δεν το χει και σε αποθεμα. Ή στο απλό VTC ή στο pico θα πάω και διαβασα πολύ καλά για το 2ο. Ειναι και μικρότερο, κρατάει περισσότερο η μπαταρία αλλά και πολύ φθηνότερο. Δεν δεν βλέπω να δίνει κάτι περισσότερο το VTC για να το προτιμήσω. Άρα βλέπω για ατμοποιητές απο δω και πέρα. Απο enjoyesmoke θα το πάρω που είναι το τοπικό κατάστημα, θα ήθελα προτάσεις λοιπόν που υπάρχουν σε αυτό. Το billows που προαναφέρθηκε θα πάω να το δω, το έχει.

Αποσυνδεδεμένος Tribal

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8113 στις: Ιουνίου 05, 2016, 21:56 »
Από ατμοποιητές θα σου έλεγα εκτός από τον Bilow,να δεις και τον Griffin αλλά και τον Serpent mini αν θες κάτι μικρό,όπου ταιριάζει τέλεια και με το Pico.

Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8114 στις: Ιουνίου 08, 2016, 06:10 »
Από ατμοποιητές θα σου έλεγα εκτός από τον Bilow,να δεις και τον Griffin αλλά και τον Serpent mini αν θες κάτι μικρό,όπου ταιριάζει τέλεια και με το Pico.
Είδα τον billow v2 απο κοντα και παρ'οτι ασχημος για το γουστο μου, ηταν τουμπανος. Αν ειναι θα αγορασω τον v3 αλλα νομιζω ειναι πιο μακρυς οπως γινεται. Griffin δεν θελω, ειδα πως το ν3 ειναι καλυτερο οποτε το βγαλα απ'την λιστα. To serpent mini δεν το εντοπισα ακομη. Κατι RTA που να χτυπαει την γευση και τον αερα του billow v3 με επιλογη 1-2 coil υπαρχει, ή να καταληξω σε αυτον? Ο billow δεν καταλαβα αν μπορεις να βαλεις μονο ενα ή πρεπει 2. Σε picο θα μπει σιγουρα εν τελη.

edit: το ν3 φαινεται να ναι πολυ ψηλο σε βιντεακι που ειδα  σε σχεση με το ν2
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 08, 2016, 06:18 από Tortugas »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1448 171238 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:10
από Ελένη Π
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15157 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13894 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9204 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42624 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 372 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34675 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557364 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181843 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 154 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8885 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538615 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas