vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

223 επισκέπτες, 9 χρήστες
gfilip, dkostas, Tem, tony1976, antiklitos140, camber, giorgos1999, vasilis27p, dvelev

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος kgalaz

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8055 στις: Μαΐου 11, 2016, 23:19 »
Δυστυχώς η θερμοκρασία με το ατσάλι είναι ένα θέμα...
Αν έχεις ένα μέτρο σύγκρισης με άλλα σύρματα που δεν είχες ποτέ πρόβλημα σε έλεγχο θερμοκρασίας, θα ξέρεις πάνω και κάτω ποιά θερμοκρασία σε ικανοποιεί, είτε εμπειρικά όπως την αντιλαμβάνεσαι στο αποτέλεσμα είτε σαν ρύθμιση στο mod. Στο ατσάλι, ειδικά αν δεν ξέρεις ακριβώς το TCR του σύρματος, δεν μπορείς ποτέ να είσαι σίγουρος οτι η θερμοκρασία που έχεις ρυθμίσει είναι έστω κοντά στην πραγματική!
Δηλαδή μπορεί ακόμα και οι 240 βαθμοί να είναι 270 στην πραγματικότητα! Στους 270 λοιπόν δεν καίγεται το βαμβάκι? Καίγεται. Άρα παίρνεις και σε έλεγχο θερμοκρασίας καμένο. Αυτό όμως αν έχεις καλή τροφοδοσία δε θα συμβεί, το πιθανότερο είναι να μην φτάσεις καν τους 270.
Αν έχεις καλή τροφοδοσία τραβάς γεμάτη τζούρα μέχρι να σε κόψει το mod στα 10 δευτερόλεπτα. Όπως είπες, πριν άτμιζες στους 195-205. Άρα για να αλλάξει αυτό με αυτή την αντίσταση, μάλλον κάτι παίζει με αυτήν... :dontknow:

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά οι εργοστασιακές αντιστάσεις δεν είναι και οι καλύτερες για έλεγχο θερμοκρασίας. Το ίδιο παθαίνω και εγώ από χτες που έχω φάει τις ώρες να καταλάβω τι φταίει και σας έχω ζαλίσει και εδώ μέσα.. Κάτω από 260 (και αυτό με 1,5 δευτερόλεπτο fire) χτυπάει temp μπαμ και κάτω που λένε..Ισα που κάνω ένα φςς (πνευμονική  :)))
Αλλά άμα μου λες μετά ότι 270 καίγεται το βαμβάκι μάλλον τυχερός είμαι ή όπου να ναι θα σκάσει καψούλι. Οπως και να έχει ξαναγύρισα στο vw mode γιατί μάλλον δεν το έχω..Α, η αντίσταση ήταν του κουτιού, αλλά πάλι μπα..

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8056 στις: Μαΐου 11, 2016, 23:33 »
Κοίτα να δεις...για τις εργοστασιακές δεν έχω καμία άποψη, κάνω μόνο επισκευάσιμους...προσωπικά μάλιστα το θεωρώ χαμένο χρόνο να ψάχνω τι φταίει με εργοστασιακή στον έλεγχο θερμοκρασίας με ατσάλι συγκεκριμένα γιατί δεν ξέρω καν ας πούμε πως είναι μέσα και τι θα έπρεπε να περιμένω και αν έχω άλλα στην πραγματικότητα. Σε power mode αλλάζει, δεν ασχολείσαι καν, απλά ατμίζεις...
Το να φας καμένο στους 270, δεν είναι και τόσο έυκολο πάντως, μάλλον υπερέβαλα ok...πρέπει να σου τελειώσει το υγρό φαντάζομαι, όχι απλά να έχεις υποτροφοδοσία...βρεγμένο βαμβάκι δεν καίγεται τόσο έυκολα. Άσε που θα έχεις υποτονικό άτμισμα οπότε θα ψάχνεις να βρεις τι φταίει πολύ πριν φας το καμένο.
Το είπα μόνο και μόνο για να δώσω και λίγο έμφαση αλλά και μετά απο πειράματα σε dry burn όμως με διάφορα σύρματα που είδα οτι άρχισε να μαυρίζει το βαμβάκι απο τους 230 βαθμούς.
Τώρα εσύ που ατμίζεις στους 260 και πάνω όπως λες, δε νομίζω οτι πρέπει να σε προβληματίζει και τόσο...αν σε ικανοποιεί συνέχισε να το κάνεις...ξέρεις μήπως οτι οι 260 που ρυθμίζεις εσύ είναι πραγματικοί 260? Μάλλον λιγότεροι είναι για να σε ικανοποιούν. Και αν σου φαίνεται αυτό πολύ, σε power mode δεν θα ανέβει παραπάνω αφού δεν υπάρχει και κανένας κόφτης να μπει πουθενά? ;)
Άλλωστε δεν κάνουν όλες οι αντιστάσεις για απανωτές τζούρες ας πούμε η διαρκείας...δεν τροφοδοτούνται όλες το ίδιο... :dontknow:
Άσε που παίζει ρόλο και το υγρό...πόσο παχύρευστο ή μη είναι όπως είπε πιο πριν και ο remi0s.

@modivin
Μια χαρά το στήνεις το τιτάνιο...με το ατσάλι δεν τα πας καλά ε... :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος remi0s

  • **
  • 257
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8057 στις: Μαΐου 11, 2016, 23:41 »
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά οι εργοστασιακές αντιστάσεις δεν είναι και οι καλύτερες για έλεγχο θερμοκρασίας. Το ίδιο παθαίνω και εγώ από χτες που έχω φάει τις ώρες να καταλάβω τι φταίει και σας έχω ζαλίσει και εδώ μέσα.. Κάτω από 260 (και αυτό με 1,5 δευτερόλεπτο fire) χτυπάει temp μπαμ και κάτω που λένε..Ισα που κάνω ένα φςς (πνευμονική  :)))
Αλλά άμα μου λες μετά ότι 270 καίγεται το βαμβάκι μάλλον τυχερός είμαι ή όπου να ναι θα σκάσει καψούλι. Οπως και να έχει ξαναγύρισα στο vw mode γιατί μάλλον δεν το έχω..Α, η αντίσταση ήταν του κουτιού, αλλά πάλι μπα..
μήπως παίζεις σε πολύ υψηλά Watt? Να θυμάσαι οτι το TEMP PROTECTION δεν είναι πρόβλημα.. Αυτό είναι το νόημα του ελέγχου θερμοκρασίας. Αν εσύ παίζεις σε 30+ Watt είναι λογικό πολύ γρήγορα να βγάλει temp protection, δηλαδή έφτασε στην επιθυμητή θερμοκρασία και απο εκεί και πέρα αυξομειώνει τα watt ωστε να κρατήσει την θερμοκρασία αυτή σταθερή.

Αποσυνδεδεμένος kgalaz

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8058 στις: Μαΐου 12, 2016, 00:44 »
Συνεχίζοντας δοκιμές, παρατηρώ ότι με χαμηλότερα watt πχ 20-25 δεν αλλάζει η διάρκεια που χτυπάει κόφτης αλλά από την άλλη αυξάνοντάς τα, η τζούρα είναι πιο ικανοποιητική (υποκειμενικό πάντα).. Βρίσκω ένα καλό σημείο πχ στα 30w, 240-250 βαθμούς...Παραγωγή ατμού βέβαια ατμομηχανή κανονικά. Οπως και να έχει μου δίνει πεταχτές τζούρες βέβαια..Αντίσταση 0,5 του cubis
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια παιδιά. 

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8059 στις: Μαΐου 12, 2016, 02:49 »
Mε Ti 0.4mm στους 180-200. Με UD SS 0.4mm από 140 μέχρι 180, όπως του κάτσει  ::)
@modivin
Μια χαρά το στήνεις το τιτάνιο...με το ατσάλι δεν τα πας καλά ε... :tongue_smilie:
:)) Η UD δεν τα πάει καλά, αλλά σε άλλο θέμα αυτά :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8060 στις: Μαΐου 12, 2016, 03:14 »
Η στο  ίδιο θέμα πιο πάνω που έγραψα το ίδιο ακριβώς

Αποσυνδεδεμένος Jimakos24

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8061 στις: Μαΐου 13, 2016, 17:18 »
Παιδιά καλησπέρα, μια ερώτηση θέλω να σας κάνω κι εγώ μιας και είμαι νέος στο φόρουμ.
Έφτιαξα μια αντίσταση με σύρμα SS316L στον Goblin mini v2 και την διαβάζει στα 0.26 Ω. 
Ατμίζω με έλεγχο θερμοκρασίας στο VTC Mini σε ρυθμίσεις 215 βαθμούς στα 15 watts. Παρατηρώ όμως ότι όσο και να ατμίσω η μέγιστη θερμοκρασία που διαβάζει το mod είναι το πολύ 190 βαθμοί. 
Γιατί δεν πιάνει τους 215 βαθμούς σε αυτές τις ρυθμίσεις? Ας δώσει κάποιος τα φώτα του!!!

Αποσυνδεδεμένος kgalaz

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8062 στις: Μαΐου 13, 2016, 17:28 »
Γιατί δεν ανεβάζεις τα watt?

Αποσυνδεδεμένος Tribal

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8063 στις: Μαΐου 13, 2016, 18:09 »
Στο istick40 μπορώ να παίζω με έλενχο θερμοκρασίας σε SS σύρμα?

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8064 στις: Μαΐου 13, 2016, 18:09 »
Jimako, τι διάμετρο έχει το σύρμα που χρησιμοποιησες και πόσες σπειρες έφτιαξες; 

Αποσυνδεδεμένος litsman

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8065 στις: Μαΐου 13, 2016, 18:39 »
Μόλις παρέλαβα το νεο μου μοντάκι μετα απο 15 μέρες αναμονης απο το εξωτερικό.
Όταν το ανοιξα είχε ραγισμένο το προστατευτικό της οθόνης.
Αξίζει να παω να το φτιάξω κάπου (που και πόσο δεν έχω την παραμικρή ιδέα) ή να το στείλω πισω και να περιμένω καμιά 20αρία μέρες να μου έρθει αλλο???

 

Αποσυνδεδεμένος Jimakos24

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8066 στις: Μαΐου 13, 2016, 19:29 »
Το σύρμα είναι 24ga και οι σπείρες 5

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8067 στις: Μαΐου 13, 2016, 19:55 »
Μόλις παρέλαβα το νεο μου μοντάκι μετα απο 15 μέρες αναμονης απο το εξωτερικό.
Όταν το ανοιξα είχε ραγισμένο το προστατευτικό της οθόνης.
Αξίζει να παω να το φτιάξω κάπου (που και πόσο δεν έχω την παραμικρή ιδέα) ή να το στείλω πισω και να περιμένω καμιά 20αρία μέρες να μου έρθει αλλο???
Ραγισμενο το προστατευτικο της οθονης δεν μπορει, ραγισμενη οθονη ομως ναι...

Ανοιξε ενα ticket απο εκει που το πηρες, βγαλε & μια φωτογραφια & στειλτα να ζητησεις refund η αμεση αντικατασταση O0

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8068 στις: Μαΐου 13, 2016, 20:44 »
Μπορεί, πως δεν μπορεί. Για το pico πρόκειται;

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8069 στις: Μαΐου 13, 2016, 21:52 »
Το σύρμα είναι 24ga και οι σπείρες 5

Τα watt σου είναι πολύ λίγα για τόσο χοντρό σύρμα. Δοκίμασε με τουλάχιστον 20W και έλεγξε ότι είσαι σίγουρα στο mode για έλεγχο θερμοκρασίας με ss κι όχι καταλαθος κανένα TI, Ni.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1450 171268 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:34
από Tem
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15165 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13899 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9207 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42627 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 374 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34692 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557376 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181846 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 157 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8893 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538642 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas