vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

537 επισκέπτες, 1 χρήστης
Jorge

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9825 στις: Δεκεμβρίου 07, 2017, 19:44 »
Ας μην ξεφευγουμε,εγω ολα τα υγρα μου τα εχω σε ντουλαπια (βεβαια δεν φτιαχνω υγρα που θα τα ατμισω σε 2 χρονια).Ωστοσο υπαρχουν καταστηματα που δεν εχουν τα υγρα φατσα καρτα στην νταλα αλλα δε λειπει η ανεβασμενη θερμοκρασια το καλοκαιρι!Απο εκει κ περα ας μην φοβηζουμε τους νεους ατμιστες κ ψαχνουν ιδιοκατασκευαστικα ιγκλου,ενα ντουλαπι κανει μια χαρα την δουλεια του!

Αποσυνδεδεμένος theoxen83

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9826 στις: Δεκεμβρίου 07, 2017, 19:48 »
Ποια είναι η ιδανική θερμοκρασία διατήρησης ενός υγρού αναπλήρωσης,ας μας απαντήσει κάποιος από εκείνους που γνωρίζουν παρακαλώ..

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9827 στις: Δεκεμβρίου 07, 2017, 19:53 »
Δεν υπαρχει στανδαρ θερμοκρασια αλλα αυτο ισως σας βοηθησει :

http://vaping.gr/index.php?topic=3526.0

Αποσυνδεδεμένος theoxen83

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9828 στις: Δεκεμβρίου 07, 2017, 19:58 »
Αυτό δεν αναφέρεται πουθενά σε θερμοκρασία διατήρησης,αλλά σε θερμοκρασίες εξάτμισης.
Επίσης την ερώτηση την έκανα στους άλλους που ξέρουν,όχι σε σένα..  ;)

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9829 στις: Δεκεμβρίου 07, 2017, 20:01 »
Αν κατσεις κ διαβασεις δε θα χρειαστει να κανεις ερωτησεις σε κανεναν αλλα ουτε κ σε εμενα που «δεν ξερω» :)

Αποσυνδεδεμένος theoxen83

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9830 στις: Δεκεμβρίου 07, 2017, 20:12 »
Μα εγώ δεν έκανα την ερώτηση για να μάθω..  ;)
Όποιος απαντήσει στην ερώτησή μου,ας απαντήσει και σε μία δεύτερη.Τι θερμοκρασία θα πιάσει ένα κλειστό ντουλάπι,η συρτάρι μέσα σε ένα σπίτι,σε συνθήκες καύσωνα;

Αποσυνδεδεμένος Palasd

  • ***
  • 536
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9831 στις: Δεκεμβρίου 07, 2017, 20:28 »
¨οποτε θες  να μας πεις ότι άμα θες να διατηρήσεις μιοα νικοτίνη πάν από δυο χρόνιοα θα την αφήσεις σε ντουλάπι αυτο μας λες γνωστηκε

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9832 στις: Δεκεμβρίου 07, 2017, 20:29 »
1. Η θερμοκρασία συντήρησης μέχρι την ημερομηνία λήξης είναι η θερμοκρασία δωματίου (18-22οC) εφόσον το προϊόν παραμένει σφραγισμένο. Αφού ανοιχτεί η λήξη επιταχύνεται αλλά δεν ξέρω πόσο. Λεπτομέρεια: η παραπάνω θερμοκρασία ισχύει σε επίπεδο θάλασσας (0m υψόμετρο ή 1Atm).
2. Η πραγματική θερμοκρασία ενός χώρου σταδιακά εξομοιώνεται με του περιβάλλοντος χώρου αν δεν προστεθεί πηγή θερμότητας (πχ ήλιος). Έτσι σε παρατεταμένο καύσωνα η θερμοκρασία ενός σκοτεινού χώρου που επικοινωνεί με έναν μη σκοτεινό σταδιακά θα εξομοιωθεί. Η ουσία όμως είναι ότι με 36οC έξω είναι λίγο χλωμό να έχω μέσα 22oC.

Κράτα αυτό που είπα: όχι σκουρόχρωμη νικοτίνη και αρώματα με την ίδια (περίπου) ένταση με την αρχική. Αν δεν σκοπεύεις να ατμίζεις μεγάλες ποσότητες, αγόραζε πρώτες ύλες σε μικρές ποσότητες από γνωστά στους κύκλους των ατμιστών μαγαζιά.

Αποσυνδεδεμένος theoxen83

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9833 στις: Δεκεμβρίου 07, 2017, 20:33 »
Δεν θα διατηρήσω νικοτίνη για πάνω απο 2 χρόνια,γιατί απλά δεν υπάρχει λόγος.
Εσύ διατήρησες για πάνω απο 2 χρόνια σε ψυγείο και σε ντουλάπι αντίστοιχα και γνωρίζεις τα αποτελέσματα;

Αποσυνδεδεμένος MAFAKA

  • **
  • 226
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9834 στις: Δεκεμβρίου 07, 2017, 20:34 »
Δεν παλαιωνουμε κρασια βρε παιδια, να χρειαζεται πχ 11,4% υγρασια στους 17,8 βαθμους Κελσιου ακριβως για χρονια...λιγο προσοχη να μενουν τα μπουκαλακια μακρια απο εντονη ζεστη και ηλιοφανεια και ολα καλα, ετσι κι'αλλιως σε 1-2-3 μηνες το μπουκαλακι θα το εχουμε καταναλωσει ακομα και αν κανουμε υπερβολες στο steeping, ποσο να προλαβει να αλλοιωθει πια σε οικιακο περιβαλλον;. Οσον αφορα τις νικοτινες, οσοι προμηθευτηκαν μεγαλες συσκευασιες με περιεκτικοτητα 20mg και πανω εχουν φροντισει καιρο τωρα για τη συντηρηση τους με οποιο τροπο αυτοι θεωρησαν σωστο (ντουλαπι η καταψυξη).
Κοινη λογικη και τιποτα αλλο δε χρειαζεται.  :)

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9835 στις: Δεκεμβρίου 07, 2017, 20:36 »

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9836 στις: Δεκεμβρίου 07, 2017, 20:37 »
Απαντηθηκε ηδη οτι προβλημα ειναι το φως του ηλιου κ οχι τοσο η θερμοκρασια τουλαχιστον οσον αφορα την νικοτινη!Νομιζω οτι το αναφερα ηδη το θεμα των 2 χρονων!Οποιος διατηρει νικοτινουχα υγρα για μεγαλο χρονικο διαστημα  το κανει με δικη ρου ευθυνη κ με οποιον τροπο νομιζει.Αναφερα βεβαια οτι η καταψυξη ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟΣ ΤΡΟΠΟΣ αλλα ουτε κ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΣ!Ολα εχουν να κανουν με χημικες αντιδρασεις,θερμοτητα παιρνει ενα υγρο ακομα κ οταν πατας το φαιρ με τις «μεγαλες» θερμοκρασιες που αναπτυσονται στον ατμοποιητη μας!Τελοσπαντον στανδαρ θερμοκρασια δε νομιζω οτι υπαρχει!

Αποσυνδεδεμένος theoxen83

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9837 στις: Δεκεμβρίου 07, 2017, 20:42 »
 Η ουσία όμως είναι ότι με 36οC έξω είναι λίγο χλωμό να έχω μέσα 22oC.

Γι αυτό τον λόγο τοποθέτησα το καλοκαίρι θερμόμετρο μέσα στο ντουλάπι που υπάρχουν τα υγρά μου.Η θερμοκρασία έφτανε τις ζεστές ώρες της μέρας στους 23 βαθμούς.Είναι απαγορευτική αυτή η θερμοκρασία;Ας μην υπερβάλουμε κύριοι..

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9838 στις: Δεκεμβρίου 07, 2017, 20:43 »
Δεν είναι τυχαίο που μιλάω μόνο για νικοτίνη από τις βάσεις (που είναι και το ακριβό μέρος των βάσεων). Ούτε για τα αρώματα που αλλοιώνονται εύκολα με την θερμοκρασία (και το φως).

Ναι, έχω μεγάλες ποσότητες νικοτίνης, αρωμάτων και diy υγρών για μένα και για άλλους και τα συντηρώ όπως έχω γράψει καιρό πριν σε άλλο νήμα.

Δεν θα πάθει κανείς (απ' όσο ξέρουμε αυτή την στιγμή) τίποτα αν ατμίσει και ψιλοταλαιπωρημένα υγρά, αλλά δεν κατάλαβα να είναι τέτοιο το νόημα της αρχικής ερώτησης (αν την θυμάται κανείς).

:telos:

Αποσυνδεδεμένος Makrixeris92

  • *
  • 61
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9839 στις: Δεκεμβρίου 28, 2017, 19:43 »
Καλησπέρα κ καλό υπόλοιπο γιορτών να έχουμε. Ψάχνομαι για ecig γιατί θέλω να κόψω το κανονικό. καπνίζω old holborn άσπρο άφιλτρα κ περίπου 20 τσιγάρα την μέρα, έχω κάτσει έχω διαβάσει αρκετά αλλά δεν βγάζω άκρη με τι επιλογή πρέπει να κάνω ώστε να είναι ιδανική να μην πετάξω τζάμπα λεφτά κλπ. Έχω δοκιμάσει 2-3 φορές ηλεκτρονικό που έτυχε να έχουν γνωστοί με εντυπωσίασε μπορώ να πω την μια φορά το ένα παιδί μου είπε ότι το υγρό που είχε μέσα είχε τέρμα νικοτίνη κ όντως ήταν αρκετά βαρύ κ επειδή κάνω κ συχνά ναργιλέ τράβηξα τζούρα με αυτό το style κ πνιγήκα 😂. Κ το άλλο που είχα δοκίμασει είχε λίγο νικοτίνη τράβαγα τέρμα έβγαζε ντουμάνι αλλά δεν με ενοχλούσε, διάβασα κ το ποστ που έλεγε για τις τζούρες πνευμονικές η τσιγαρίσιες κ τείνω προς τις πνευμονικές. Το μόνο σίγουρο είναι ότι μου αρέσει να βγάζω πολύ καπνό, τώρα το μπάτζετ που διαθέτω είναι max 100€ είναι αρκετό η πρέπει να δώσω παραπάνω λεφτά ? Να πω ότι θέλω να πάρω ένα κ να ξεμπερδεύω αρχικά. Μην δώσω δηλαδή 40-50€ κ μετά απο 1-2 μήνες να δώσω 100 επίσεις το μέγεθος του mod δεν θέλω να είναι τεράστιο δεν θέλω να είναι κ αυτά τα λεπτά που κυκλοφορούν απλά θέλω ένα νορμάλ κοίταζα αυτό εδώ Tesla WYE 200W. Περιμένω τις γνώσεις σας ευχαριστώ ✌️

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 143 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 139 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20571 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281075 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207875 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65588 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174099 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312683 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13934 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124723 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93492 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4167 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix