vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

539 επισκέπτες, 5 χρήστες
giorgos1999, bloodlessz, I.P, Doubt, manoslykos

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2760 στις: Απριλίου 10, 2019, 08:20 »
Tα joyetech γενικά πάντα βλέπουν αρκετά παραπάνω ωμικά τις αντιστάσεις ,οι αντιστάσεις οι έτοιμες της Vandy Vape είναι και αυτές πάντα ψηλότερα ωμικά απο ότι αναγράφουν στην ετικέτα οπότε δεν έχεις θέμα,δεν κάνεις κάτι λάθος .
Βρες τα watt που σου ταιριάζουν και άτμισε ήσυχος.

Για να διορθώσεις λίγο την κατάσταση των joyetech αν είσαι λίγο έμπειρος με τα firmware μπορείς να κάνεις εγκατάσταση το Arctic Fox firmware απο εδώ και να βελτιώσεις αρκετά τo θέμα που σε απασχολεί.(πιο πολύ για ψυχολογικούς λόγους,η ατμιστική εμπειρία δεν πολυαλλάζει στο ατμιστικό προφίλ που έχεις )

Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 535
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2761 στις: Απριλίου 10, 2019, 17:55 »
[member=17746]paloukaros[/member] συγνωμη αλλα θα χρειαστω παλι την πολυτιμη βοηθεια σου.
Απ'οτι καταλαβα το συρμα που εχω ειναι Twisted fused clapton παρολο που το καρουλι γραφει Fused clapton.
Βαζω δυο φωτο για να μου πεις τη γνωμη σου.Μια το καρουλι με το συρμα και μια με ενα κομμενο κομματι που εχω ξετυλιξει το εξωτερικο συρμα και φαινονται τα δυο εσωτερικα twisted συρματα.


Εφτιαξα αλλη ιδια αντισταση 3αρι πυρηνα 6 σπειρες ,εστησα τον ατμοποιητη και μου βγηκε παλι 0.9 Ω.



Φυσικα εβγαλα τα hot spot και ποτισα καλα με υγρο την αντισταση πριν βαμβακωσω.
Το ερωτημα μου ειναι μεχρι ποσα Watt μπορω να ατμισω γιατι ακομα και στα 26W που την εχω τωρα,τα Volt εχουν ανεβει πολυ πανω (4.83V) απο κει που εχω συνηθισει με τα MTL (η δεν παιζουν ρολο τα Volt)

Υ.Γ: Αν καποιος αλλος φιλος που να γνωριζει απο τετοιου ειδους αντιστασεις δει πριν τον paloukaro το μυνημα ας
       κανει ενα κοπο να μου απαντησει.
       Ευχαριστω!!!

Αποσυνδεδεμένος apva

  • **
  • 383
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2762 στις: Απριλίου 10, 2019, 19:01 »
Καλησπέρα Αχιλλέα, twisted είναι το σύρμα σου.
Προσωπικά δε μου αρέσουν καθόλου τέτοιου είδους σύρματα γιατί θεωρώ πως υστερούν σε γεύση και συνήθως έχουν σκασίματα και spitback.

Τα volt δεν παίζουν ρόλο, υπάρχουν στησίματα που για να παίξουν σωστά χρειάζονται πάνω από 5-6 volt.
Ανέβασε watt μέχρι να βρεις το σημείο που σου αρέσει χωρίς να κοιτάς τα volt.

Θα σου έλεγα βέβαια ότι το καλύτερο θα ήταν να αφήσεις στγην άκρη το συγκεκριμένο σύρμα και να πάρεις ένα Coilology fused clapton SS316L 2-28/38 (αν το βρεις) ή Ni80 2-28/36.

Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 535
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2763 στις: Απριλίου 10, 2019, 19:17 »
Καλησπερα Αποστολη.
Σ'ευχαριστω για την απαντηση.Προς το παρον δεν εχω σκοπο ν'αγορασω κι αλλο συρμα για τον Exo μιας και δεν ειναι στο στυλ του ατμισματος μου.Ειπα να δοκιμασω,ετσι για να μην καθεται ο ατμοποιητης στο ντουλαπι και για την εμπειρια.
Δεν ειναι λιγο κοροιδια να αγοραζεις Fused clapton και να παιρνεις κατι αλλο?
Γι'αυτο δεν μπορουσα να βρω ακρη με τα υπολογιστηρια.
Εσυ στα ποσα Watt θα ατμιζες κατι τετοιο?

Αποσυνδεδεμένος apva

  • **
  • 383
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2764 στις: Απριλίου 10, 2019, 19:42 »
Σίγουρα είναι κοροϊδία, γιατί ακόμα και για twisted θα έπρεπε να είναι χαμηλότερη η ωμικότητα της αντίστασης, οπότε μάλλον είναι λάθος και τα πάχη των συρμάτων που γράφει το καρούλι.

Εγώ όπως τη βλέπω θα ξεκινούσα από 35 βατ και θα ανέβαινα αν ένιωθα ότι χρειάζεται παραπάνω.
Λογικά στα 26 που δοκίμασες πρέπει να είναι πολύ υποτονκή η γεύση και η παραγωγή ατμού.

Αποσυνδεδεμένος ΛΥΚ

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2765 στις: Απριλίου 11, 2019, 00:15 »
"Παλούκαρε" ευχαριστώ και πάλι. Δεν θα μπλέξω περισσότερο, αφού δεν έχω κάτι να ανησυχώ.

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2766 στις: Απριλίου 11, 2019, 07:34 »
[member=17746]paloukaros[/member] συγνωμη αλλα θα χρειαστω παλι την πολυτιμη βοηθεια σου.
Απ'οτι καταλαβα το συρμα που εχω ειναι Twisted fused clapton παρολο που το καρουλι γραφει Fused clapton.
Βαζω δυο φωτο για να μου πεις τη γνωμη σου.Μια το καρουλι με το συρμα και μια με ενα κομμενο κομματι που εχω ξετυλιξει το εξωτερικο συρμα και φαινονται τα δυο εσωτερικα twisted συρματα.
(Image removed from quote.)(Image removed from quote.)

Εφτιαξα αλλη ιδια αντισταση 3αρι πυρηνα 6 σπειρες ,εστησα τον ατμοποιητη και μου βγηκε παλι 0.9 Ω.

(Image removed from quote.)(Image removed from quote.)

Φυσικα εβγαλα τα hot spot και ποτισα καλα με υγρο την αντισταση πριν βαμβακωσω.
Το ερωτημα μου ειναι μεχρι ποσα Watt μπορω να ατμισω γιατι ακομα και στα 26W που την εχω τωρα,τα Volt εχουν ανεβει πολυ πανω (4.83V) απο κει που εχω συνηθισει με τα MTL (η δεν παιζουν ρολο τα Volt)

Υ.Γ: Αν καποιος αλλος φιλος που να γνωριζει απο τετοιου ειδους αντιστασεις δει πριν τον paloukaro το μυνημα ας
       κανει ενα κοπο να μου απαντησει.
       Ευχαριστω!!!
Kαλημέρα,
Fused clapton με twisted εσωτερικά είναι.Δεν υπάρχει άλλη ονομασία για το συγκεκριμένο.Έτσι τα λένε μαζικά οι περισσότερες εταιρίες.
Ο Αpva καλά στα έχει γράψει και συμφωνώ με τα αναγραφόμενα του .Αυτό το σύρμα είναι κυρίως για τανκάτους λόγω του split back της συγκεκριμένης πλέξης και συνήθως χρησιμοποιείται σε deck 2πλών αντιστάσεων ωστε να μην βρίσκεται κάτω απο την καμπάνα και σου έρχονται πάνω οι γνωστές στρακαστρούκες που κάνουν τέτοιου είδους σύρματα.
Η ωμικότητα του σύρματος όντως δεν συμβαδίζει με τα στοιχεία της ετικέτας όπως σου έγραψα απο χθες και μάλλον είναι κακοφτιαγμένο εσωτερικά όπως και συμβαίνει με τα περισσότερα καρούλια τέτοιου είδους κινεζο εταιριών ή υπάρχουν άλλων διαστάσεων σύρματα στην πλέξη.
Στα του ατμίσματος τώρα με αυτό δεν υπάρχει κανόνας με volt και watt,τα κόβεις με το μάτι και την υφή πάνω κάτω πόσα watt θα το ξεκινήσεις την ώρα  που πυρώνεις απο χαμηλά(κάπου στα 20-25 watt) και βγάζεις τα hot spot.Λογικά έτσι οπως το βλέπω κάπου στα 30 watt θέλει αλλά λόγω του υλικού του (kanthal A1) θα έχει ανεβασμένη θερμοκρασία ο ατμός.Σε τέτοιο deck θα συνιστούσα ni80 ή κάποιο SS .
Παίδεψε το λίγο με ανεβοκατέβασμα στα watt αν και δροσερό ή χλιαρό ατμό δεν πρόκειται να πάρεις με το συγκεκριμένο σύρμα.

Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2767 στις: Απριλίου 12, 2019, 11:31 »
Επειδή τον exo τον έχω δουλέψει αρκετά κ είναι πολύ γευσατος το στήσιμο σου δεν κάνει. Δεν είναι  mtl ο  exo. Πέτα αυτό το σύρμα κ δούλεψε κάτι από αυτά που πρότειναν τα παιδιά. Πάνω απο 0.25 Ω ο exo κατα την γνωμη μου δεν!

Στάλθηκε από το HUAWEI Y560-L01 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2768 στις: Απριλίου 12, 2019, 16:53 »
 Εχω την εξης ερωτηση σχετικα με τις εργοστασιακες αντιστασεις, σκοπευω να αγορασω ενα μεγαλο αριθμο αντιστασεων 1.6 για το zlide για να εχω backup χωρις να ξεμενω και να τρεχω να ψαχνω καθε φορα, το ερωτημα μου ειναι το εξης, ας πουμε οτι κανω την αγορα και ενα διαστημα κοβω ή ατμιζω πολυ πιο λιγο, υπαρχει πιθανοτητα να ξεραθει το βαμβακι και να ''χαλασουν'' οι αντιστασεις απ τη πολυκαιρια εστω και αχρησιμοποιητες?  Υπαρχει καποιο μερος που μπορουμε να τις φυλαμε καινουριες μεσα στο κουτι?

 Και αυτο το ρωταω πιο πολυ γιατι οι κεφαλες που ειχε μεσα ο zlide που πηρα προσφατα μου εβγαλαν 10-20 τζουρες και μετα πεταμα κατι που δεν συνεβη οταν πηρα ξεχωριστα αντισταση και ο πωλητης μου το δικαιολογησε λεγοντας μου πως οι αντιστασεις που ειχε στο κουτι μπορει να ηταν πολυκαιρισμενες και να ηταν λιγο ξεραμενα τα βαμβακια, οτι πολλες φορες δλδ συμβαινει με τις αντιστασεις της συσκευασιας.

 Υπαρχει καποιος γνωστςη επι του θεματος?

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2769 στις: Απριλίου 12, 2019, 18:16 »
Λαχείο είναι η φάση με τις αντιστάσεις, πάρε να έχεις.

Αποσυνδεδεμένος tasoscook

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2770 στις: Απριλίου 13, 2019, 00:26 »
Εγώ πάντως στην θέση σου δεν θα έπαιρνα πολλές και ο λόγος είναι οτι μπορεί να βγει προβληματική μια παρτίδα και να τις πετάξεις! Όταν είχα τον Aspire K3 με τις αντιστάσεις του Ναυτίλου αγόραζα συνήθως 2 και ειχα καβατζα στο σπίτι μια για να μην τρέχω τις Κυριακές που είναι κλειστά τα καταστήματα!

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2771 στις: Απριλίου 13, 2019, 14:59 »
Φίλε μου εχεις ενα δικιο αλλα αν μιλαμε για τη περιπτωση μου και κάνοντας 20mg νικοτινης καθημερινά ατμιζοντας καθαρα για ιατρικους λογους η χειρότερη περίπτωση που θα μπορουσε να συμβει ειναι να ξεμεινω, να παω περίπτερο και να χαλασω ολη τη προσπάθεια που εκανα τοσο καιρο να κοψω το κτ.

Οποτε εκει το σκεφτεσαι λιγο αλλιως.

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2772 στις: Απριλίου 13, 2019, 16:39 »
Αυτό που οι πωλητές (όχι μόνο στα ατμιστικά) θα σου πουν ό,τι μπούρδα τους κατέβει στο κεφάλι αντί να απαντήσουν "δεν ξέρω", δεν σταματάει να με εκπλήσσει. Τι θα πει να ξεραθεί το βαμβάκι; Επεξεργασμένο οργανικό βαμβάκι έχουν μέσα. Αν υποθέσουμε ότι οι ίνες του βαμβακιού χάνουν την απορροφητικότητά τους με το χρόνο, πόσο χρόνο λες να έχουν μείνει αυτές οι αντιστάσεις στο ράφι για να έχουν πρόβλημα; Το βαμβάκι που έχεις στο φαρμακείο του σπιτιού σου δεν "ξεραίνεται" ούτε μετά από χρόνια.

Αυτό που συμβαίνει με όλες τις αντιστάσεις που παράγονται τόσο μαζικά όσο αυτές που πήρες (όπως συμβαίνει και με αυτές του ναυτίλου) είναι ότι κάποιες παρτίδες αναπόφευκτα θα βγουν ελαττωματικές.

Γι' αυτό σου είπαν να μην πάρεις πολλές.

Από την άλλη, αφού ατμίζεις τόσο πολύ και θες τόσες πολλές αντιστάσεις γιατί δεν σκέφτεσαι σιγά σιγά να περάσεις σε επισκευάσιμους ατμοποιητές; Με 1-2 καρούλια σύρμα και 2-3 πακέτα βαμβάκι δεν παίζει να ξεμείνεις για μήνες.

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2773 στις: Απριλίου 13, 2019, 16:45 »
Ημουν παλια στο αθλημα με επισκευασιμους, ο τελευταιος που ειχα ηταν kayfun αλλα δε θελω να μπλεξω παλι σε αυτη τη διαδικασια, δεν εχω ουτε χρονο ουτε ορεξη να καθομαι να στριβω συρματα και να τοποθετω σε deck, θελω απλα να βαζω την αντισταση και να ατμιζω.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2774 στις: Απριλίου 13, 2019, 16:50 »
Σεβαστό :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1686 180363 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:40
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8274 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33898 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534854 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59711 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237240 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 555 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14269 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085184 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35318 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10127 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12