vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #2625 στις: Ιουλίου 17, 2017, 12:29 »
Εγω θα γκρινιάξω λίγο. 
Βλέπουμε τις τιμές από τα shake n vape (λέμε τώρα, λες και τα κάνουν με αγιασμενη PG) να καταλήγουν πάνω από το 10ευρο ανα 30ml, με μια φτηνη νικοτίνη. 
Θα μου πείτε, βρε φίλε το παίρνεις έτοιμο, ειναι gourmet, ειναι funky, ειναι ποιοτικό, δεν θα καταφέρεις να τα φτιάξεις ποτέ ο ίδιος. 
Θα σας πώ, ότι με τα 10 ml που κάνω την ημέρα χρειάζομαι 3,5 ευρω μόνο για τα υγρα, και πάω στα 100 το μήνα.
Θα μου πείτε, να μην το έχω για τσούτσα όλη μέρα και ας κάνω και λίγη βάση στο κάτω κάτω.
Θα σας πώ, εντάξει μια κουβέντα ειπα, μην αρπαχτούμε κιόλας.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #2626 στις: Ιουλίου 17, 2017, 13:13 »
Και εγώ θα πω ότι στην ουσία κανένας κλώνος δεν έχει καταφέρει να είναι τόσο κοντά στο αυθεντικό. Γιατί να είναι του lemon tart?

Κάποιοι λόγοι υπάρχουν που τα έτοιμα υγρά που είναι ακριβότερα. Και κυρίως γιατί αυτός που λιάζεται στην Καραιβική έκατσε και σκέφτηκε και πειραματίστηκε και βρήκε την αυθεντική συνταγή.

Αυτός που θα βρει την συνταγή και θα την βγάλει με άλλο όνομα φθηνότερα δεν θα είναι μάγκας. Κλέφτης θα είναι.

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #2627 στις: Ιουλίου 17, 2017, 13:22 »
η αληθεια ειναι αυτη φιλε mimis.ειναι υπεροχα τα shake an vape ειναι γκουρμε οπως ειπες αλλα οντως ειναι πανακριβα και γιαυτο τα χρησιμοποιουμε για το βραδυνο relax κυριως!!!

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #2628 στις: Ιουλίου 17, 2017, 13:25 »
Όσο έχουμε βάσεις πληρωμένες από παλιά δεν φαίνεται πόσο ακριβότερα είναι απο τα diy. Μετά θα μας φανεί η διαφορά


διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 17, 2017, 14:02 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #2629 στις: Ιουλίου 17, 2017, 13:27 »
συμφωνω σαυτο αλλα και κατι 7-10 ευρω για 6 μλ αρωμα μου φαινονται αρκετα κ τα τιμω με λιγο δεος παντα. :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος sixela

  • **
  • 199
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #2630 στις: Ιουλίου 17, 2017, 13:36 »
Γιατι τοση τρελλα με τη ταρτα??απλα εκανε ο τυπος μια συνταγη που αρεσε κ παλευει ο καθενας να τη κλωνοποιηση!thats all!τι θα πει γνησιο και κλωνος?συνταγες ειναι ολες.απλα ο mr dinner την εμπορευεται αρα στοχευει σε ενα μεγαλο πληθος ετυχε να αρεσει σε πολλους και αυτο ειναι ολο.ο καθενας μας αν εμπορευοταν τις συνταγες του ισως πολλοι απο μας ναμασταν στη θεση του!γιατι δλδ ο κλωνος μου ναναι κατωτερος απο ενα "γνησιο"?απλα δεν μπορω να του δωσω την εμπορικοτητα του γνησιου.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #2631 στις: Ιουλίου 17, 2017, 13:59 »
Σαφώς και ο καθένας με κάμποση γνώση, κάποιου είδους αντίληψη, ένα τσούρμο απλές ιδέες, και προπάντων πρόθεση για υλοποίηση, θα μπορούσε να φτιάξει και πολύ καλύτερες συνταγές. Οχι εγω πάντως. Για αυτο έβαλα το γιό μου να σπουδάσει αλχημιστής ή εστω αναλυτική χημεία, για να φτιάξω τον κλώνο και όχι μόνο. Στα εβδομήντα μου θα εχω χαρέμι.

Αποσυνδεδεμένος onelove

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #2632 στις: Ιουλίου 18, 2017, 04:07 »
Ρε παιδια ποια απο ολες τις συνταγές πλησιάζει περισσότερο το bebeca;;;;

Αποσυνδεδεμένος Batzio

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • που κοσεβς
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #2633 στις: Ιουλίου 18, 2017, 15:58 »
Tabac KML: 3%, Noix de coco:3%, Cookie: 2%(+), Vanille: 2% (αρώματα ΕLFrance)

:baby: :baby: :baby:
Αυτη τη συνταγη αν τη φτιαξω σε βαση με σκετη vg θελει καποια διαφοροποιηση?

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #2634 στις: Ιουλίου 18, 2017, 16:12 »
Αυτό το μείγμα εγώ το βάζω σε βάση 90 ml (70/30 PG/VG). Νομίζω πως πρέπει να βάλεις πιο πολύ άρωμα για να έχεις καλή γεύση σε τόση πολλή VG. Στην θέση σου θα έκανα το εξής:  KML 3ml, Noix de coco 3ml, Cookie 2ml, Vanille 2ml, και αυτά τα 10 ml θα τα έριχνα σε 60 ml VG το πολύ (αραίωση ~14%). Αν μετά την απαραίτητη ωρίμαση (εγώ το αφήνω τουλάχιστον 4-5 εβδομάδες) σου φανεί πολύ δυνατό και μπουχτιστικό, δεν θα έχεις παρά να προσθέσεις λίγη VG ακόμα μέχρι να βρεις την αναλογία που σου πάει.  :)

Αποσυνδεδεμένος pfso

  • **
  • 184
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #2635 στις: Ιουλίου 18, 2017, 16:13 »
Παιδιά μήπως υπάρχει καμιά συνταγή του baron samedi της all saints; 

Αποσυνδεδεμένος Batzio

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • που κοσεβς
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #2636 στις: Ιουλίου 18, 2017, 16:35 »
Αυτό το μείγμα εγώ το βάζω σε βάση 90 ml (70/30 PG/VG). Νομίζω πως πρέπει να βάλεις πιο πολύ άρωμα για να έχεις καλή γεύση σε τόση πολλή VG. Στην θέση σου θα έκανα το εξής:  KML 3ml, Noix de coco 3ml, Cookie 2ml, Vanille 2ml, και αυτά τα 10 ml θα τα έριχνα σε 60 ml VG το πολύ (αραίωση ~14%). Αν μετά την απαραίτητη ωρίμαση (εγώ το αφήνω τουλάχιστον 4-5 εβδομάδες) σου φανεί πολύ δυνατό και μπουχτιστικό, δεν θα έχεις παρά να προσθέσεις λίγη VG ακόμα μέχρι να βρεις την αναλογία που σου πάει.  :)
Σε ευχαριστω πολυ θα το κανω.
Ουσιαστικά να δημιουργησω μια αναλογια 14% αρωματων σε οτι ποσοτητα by επιλεξω.sounds easy
Τωρα για τις 4 βδομαδες λιγο δυσκολο να κρατηθώ τοσο αλλα ειδωμεν. :) :)

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #2637 στις: Ιουλίου 19, 2017, 12:43 »
Γιατι τοση τρελλα με τη ταρτα??απλα εκανε ο τυπος μια συνταγη που αρεσε κ παλευει ο καθενας να τη κλωνοποιηση!thats all!τι θα πει γνησιο και κλωνος?συνταγες ειναι ολες.απλα ο mr dinner την εμπορευεται αρα στοχευει σε ενα μεγαλο πληθος ετυχε να αρεσει σε πολλους και αυτο ειναι ολο.ο καθενας μας αν εμπορευοταν τις συνταγες του ισως πολλοι απο μας ναμασταν στη θεση του!γιατι δλδ ο κλωνος μου ναναι κατωτερος απο ενα "γνησιο"?απλα δεν μπορω να του δωσω την εμπορικοτητα του γνησιου.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
+ 100000 x 10 στο απειρο....
Αμα πια...

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #2638 στις: Ιουλίου 20, 2017, 01:54 »
Μωρε κάντε εσείς κάτι τόσο νόστιμο και μην ανησυχείτε για την εμπορικότητα. Θα σας τη δώσει ο κάθε απλός ατμιστής...

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #2639 στις: Ιουλίου 20, 2017, 19:06 »
σιγουρα ενας επαγγελματιας αρωματοποιος η ενας ζαχαροπλαστης η ενας σεφ εχουν πολυ μεγαλυτερες πιθανοτητες να πετυχουν καλυτερες γευσεις απο καποιον που απλα του αρεσει να ασχολειται, αλλα οπως και στη μαγειρικη δεν υπαρχουν κλωνοι αλλα διαφορετικες εκδοχες του ιδιου πραγματος.
Σε επλα πραγματα που ο καθε ενας δινει το δικο του χαρακτηρα δε χρειαζεται ΤΟΟΟΟΣΗ αμερικανοφερτη πατεντολαγνεια γιατι σε λιγο θα λεμε οτι η φωτια που καιει στο BBQ ειναι κλωνος της ΓΝΗΣΙΑΣ φωτιας που ανακαλυψε ο ουγκαμπουγκα πιθικοειδης προγονος μας και δεν εχει καμια σχεση με την πρωτοτυπη :)), και btw προσωπικα η εκδοχη του Κωστα σχετικα με τα ry4οειδη μ αρεσει περισσοτερο απ το Tribeca, και η δικη μου προσθηκη με το red oak μ αρεσει ακομα περισσοτερο.
Ετσι ειναι τα πραγματα που δεν απτονται επιστημονικοτητας κι εχουν να κανουν αποκλειστικα με τις "χαοτικες" μας αισθησεις της οσφρησης και της γευσης. Αλλου του αρεσει το φιλετο με μπαιρνεζ κι αλλου με πιπερατη...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 17 8318 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:56
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180599 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33958 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536207 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59778 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237437 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 582 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15599 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136125 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085316 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35410 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10238 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12