vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

128 επισκέπτες, 4 χρήστες
Tem, thanos1071, camber, manoslykos

Twitter

dotSquonk 100W - Dotmod

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
dotSquonk 100W - Dotmod
« στις: Φεβρουαρίου 06, 2019, 15:15 »


Η Dotmod κυκλοφόρησε το πρώτο ηλεκτρονικό Bf mod στα 100W. Ως κάτοχος του μηχανικού dotsquonk ήταν ΑΔΥΝΑΤΟ να μην μπώ στον πειρασμό να το αγοράσω ΚΑΙ αυτό. Ακολουθεί παρουσιάση μετά από τη σύντομη συμβίωση μαζί του εδώ και περίπου 1 εβδομάδα.

Δεν χρειάζεται να κοιτάξεις δεύτερη φορά, το dotSquonk 100W είναι προφανώς Dotmod. Η εταιρεία έχει μια δική της οπτική με πολύ συγκεκριμένη σχεδιαστική ταυτότητα και σχήμα. Το box είναι ορθογώνιο με στρογγυλεμένες γωνίες που του δίνουν ενα στυλ ξεχωριστό. Είναι από  ανοδιωμένο αλουμίνιο, ένα μέταλλο που συνδιάζει την αυξημένη ακαμψία και το μικρό βάρος. Διατίθεται σε χρώμα μαύρο, χρυσό, μπλε και κόκκινο.



Ο πόλος 510 είναι με ελατήριο του οποίου η διαδρομή είναι ιδιαίτερα μεγάλη, γεγονός που του επιτρέπει να προσαρμόζεται χωρίς προβλήματα σε όλους τους dripper. Το κανάλι τροφοδοσίας είναι αρκετά χοντρό και τροφοδοτεί χωρίς δυσκολία ακόμα και υγρά  100% VG. Στην πάνω πλευρά χωράνε ατμοποιητές ως 25 mm χωρίς να κρεμάνε.

Στην μπροστινή πλευρά βρίσκεται το κουμπί με το κλασικό σχέδιο της Dotmod. Είναι αρκετά μεγάλο και εύκολο να έρθει ακριβώς στο δείκτη ή τον αντίχειρα, ανάλογα με τον τρόπο που κρατάς το μοντάκι. Στο πάτημα έχει μικρή διαδρομή και ακούγεται ένα κλικ οχι πολύ έντονο. Σε καθημερινή χρήση δουλευει ΠΑΝΤΑ σταθερά και στιβαρά χωρίς τον παραμικρό τζόγο.

Το fire button είναι το μόνο ορατό στο εξωτερικό του κουτιού. Τα δύο κουμπιά ρύθμισης είναι κρυμμένα κάτω από το αφαιρούμενο πάνελ από την πλευρά της οθόνης. Το πάνελ συγκρατείται από τρεις μαγνήτες και προσαρμόζεται τέλεια, χωρίς τζόγο. Είναι εύκολο στην αφαίρεση λόγω της βοηθητικής εσοχής στο κάτω μέρος και σχεδόν αδύνατο να φύγει κατά λάθος. Στην ίδια πλευρά, εσωτερικά, βρίσκουμε την μπαταρία στα αριστερά και την οθόνη με τα κουμπιά στα δεξιά. Το μοντ δέχεται μπαταρίες 21700, 20700 και 18650 με τον χαρακτηριστικό γνωστό αντάπορα της Dotmod. Η απόκρυψη των κουμπιών δεν έχει μεγάλο αντίκτυπο στην καθημερινή χρήση, εκτός και αν αλλάζετε τις ρυθμίσεις κάθε δύο λεπτά. Το σύστημα είναι αρκετά απλό ώστε να μην ενοχλεί τις λίγες φορές που γίνεται κατά τη διάρκεια της ημέρας, τουλάχιστον για τους περισσότερους χρήστες. Έχει επίσης το πλεονέκτημα ότι καθιστά αδύνατη οποιαδήποτε αλλαγή ρυθμίσεων κατά τη μεταφορά σε τσέπη, τσάντα κλπ. Η οθόνη του είναι καλή και ευανάγνωστη. Τα μενού είναι προσβάσιμα με τρία γρήγορα κλικ στο fire button. Από τα μενού γίνεται ο έλεγχος της ισχύος, η θέση σε λειτουργία Bypass, η διαχείριση των καμπυλών ισχύος και τέλος ο έλεγχος της θερμοκρασίας για Ni, Ti & SS.

Το πάνελ στην άλλη πλευρά, παρέχει πρόσβαση στο μπουκάλι υγρού. Το άνοιγμα για το δάχτυλο είναι αρκετά φαρδύ και πίεση γίνεται με ευκολία. Το μπουκάλι είναι ορθογώνιο από σιλικόνη, στα πρότυπα της εταιρείας, με χωρητικότητα 8 ml υγρού. Επίσης παρέχεται κατά την αγορά και  δεύτερο μπουκάλι ίδια χωρητικότητας, άλλου χρώματος, με μεταλλικό καπάκι. Ευτυχώς γιατί το αντίστοιχο μηχανικό Dotsquonk δεν είχε δευτερο μπουκάλι στη συσκευασία και κοστίζει από 15-20 ευρώ.

Κατά τη λειτουργία σε Power mode εντύπωση κάνει η άμεση απόκριση στο πάτημα του κουμπιού. Πραγματικά είναι εξαιρετικά άμεσο κατά τη λειτουργία του με εξαιρετικούς χρόνους μεταξύ της ενεργοποίησης και της σταθεροποίησης της τάσης. Είναι το μοντ με την καλύτερη απόκριση απ’ όσα έχω δοκιμάσει μέχρι σήμερα. Ο έλεγχος θερμοκρασίας δεν δοκιμάστηκε αφού δεν με ενδιαφέρει κιόλας όπως νομίζω και την πληθώρα των χρηστών που θα το αγοράσουν.

[justify]Ευχαριστώ τα παιδιά στο Vapecraft [member=17746]paloukaros[/member] [member=16630]e-spy[/member] που φρόντισαν να ικανοποιήσουν τον άκρατο καταναλωτισμό μου άμεσα και να μου βρουν ένα κομμάτι από τα πρώτα που ήρθαν στην Ελλάδα. Το έχω πραγματικά λιώσει όσες μέρες το έχω στην κατοχή μου και είμαι υπερυχαριστημένος από την αισθητική την απόδοση και τη λειτουργια του.[/justify]

[justify]Ακολουθεί φωτορομάντζο[/justify]




« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 06, 2019, 15:40 από pugsang »

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: dotSquonk 100W - Dotmod
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουαρίου 06, 2019, 15:19 »
Άψογη παρουσίαση. Για πες και μια τιμουλα, να μας μπουν ή να μας βγουν οι ιδέες.

Όσον αφορά την βαφή, νομίζω δεν θα κάνει παιχνίδια άσχημα. Η δικιά σου εντύπωση ποια είναι;

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: dotSquonk 100W - Dotmod
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουαρίου 06, 2019, 15:24 »
Ευχαριστώ Κώστα. Η τιμή στην Ελλάδα είναι από 120,00 εως 145,00 ανάλογα το κατάστημα. Προφανώς δεν το πήρα 145,00  ;)

Ξέρω οτι γίνονται προσπάθειες συμπίεσης προς τα κάτω αλλά δεν είμαι αρμόδιος να απαντήσω σε αυτό.

Σχετικά με τη βαφή θα σου πω οτι το μηχανικό dotsquonk που χρησιμοποιώ καθημερινά εδώ και κανα χρόνο δεν έχει κάνει το παραμικρό πρόβλημα και είναι όπως την πρώτη μέρα. Ελπίζω να ισχύσει το ίδιο και με αυτό το μοντ.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: dotSquonk 100W - Dotmod
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουαρίου 06, 2019, 15:41 »
Ε ναι, για τη συμπίεση μιλάμε με αυτούς που έχουν υποβρύχια εμπειρία. Προφανές

Να σου πω και κάτι άλλο. Μπουκαλάκι καλό; υγρασίες μέσα παρατηρήθηκαν;

Τελευταία ερώτηση, σε έπρηξα.... Εύρος λειτουργίας; δηλαδή από πόση αντίσταση και πάνω μετράει;

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: dotSquonk 100W - Dotmod
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουαρίου 06, 2019, 15:46 »
0,07Ω σίγουρα διαβάζει...πιο κάτω δεν ξέρω :sfyrigma:
Στα 109 ευρώπουλα είναι η τιμή του ;)
Για την βαφή της dotmod πάντως ένα έχω να πω και εγώ απο τα πράγματα της που έχω.Ίσως η καλύτερη της αγοράς πάνω σε αλουμίνιο


Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: dotSquonk 100W - Dotmod
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουαρίου 06, 2019, 15:48 »
Από 0,08Ω λένε επίσημα αλλά είμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι το παλουκάρι μας πήγε και στα 0,07Ω  :))

Υγρασίες ανύπαρκτες και με αυτό το μπουκάλι όπως και με το προηγούμενο του μηχανικού dotsquonk.

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: dotSquonk 100W - Dotmod
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουαρίου 06, 2019, 15:59 »
Βασικά πύρωσα με αυτό ζευγάρι χειροποίητες για να δω τι μπορεί να κάνει.Μετά πήγαν στα 0,12Ω αν θυμάμαι καλά και τις έβαλα εκεί που προοριζόντουσαν.
Πάντως η αυτονομία του με 21700 και τα ρευματάκια του που το τσάχτιζα στα 0,30Ω είναι εξαιρετικά.

Αποσυνδεδεμένος ThioVag

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: dotSquonk 100W - Dotmod
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουαρίου 06, 2019, 20:21 »
@ pug, ωραια παρουσιαση φιλε. Ομορφο μποξακι και φαινεται ποιοτικο. Ευχομαι να το χαρεις !!! :)

Απ: dotSquonk 100W - Dotmod
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουαρίου 06, 2019, 20:26 »
Απλά κόσμημα.....αν κρίνω από το μηχανικό που είχα φαίνεται ΑΚΟΜΑ καλύτερο με την οθόνη του......

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499352 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 190 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7326 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20888 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194625 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1628 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4783 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109275 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180638 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2042 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1444 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25403 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy