vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

508 επισκέπτες, 11 χρήστες
Koggiot, Tsimio, dkostas, Parolos, JohnDag, Jorge, manoslykos, Milarepa, dvelev, SEB, th3ofilos

Twitter

Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1515 στις: Μαρτίου 17, 2016, 03:25 »
Χαίρομαι που το εξετἀζεις και πιο σφαιρικά. :)
Ενώ η PG είναι πιο τραχιά στον λαιμό (υπερβολικά για κάποιους), η αυτόματη κίνηση να αποδίδονται σε αυτή όλων των ειδών οι ενοχλήσεις (κάτι που ισχύει έντονα στο φόρουμ αλλά και αλλού) συχνά όχι μόνο την αδικεί ως υλικό αλλά δεν δίνει λύση σε κάποιον που ταλαιπωρείται και ρωτάει . Οι περισσότεροι αγνοούν τον ρόλο των αρωμάτων -για να μην πω για σύρματα, βαμβάκια/φυτίλια και ελλειπή τροφοδοσία.

Το κλειδί είναι στην φράση "μέχρι κάποιος μου είπε ότι φταίει η PG"... ::)
Πάντα θα το πει κάποιος και μπορεί σε μια περίπτωση να ισχύει αλλά συχνά είναι τελείως άσχετο. Ο κάποιος μπορεί να μην έχει καμία εμπειρία, απλά επαναλαμβάνει τι του είπε κάποιος άλλος με σιγουριά που το άκουσε από κάποιον τρίτο, εξίσου σίγουρο (και πιθανόν εξίσου λανθασμένο).
Δεν είναι τυχαίο που σπάνια θα το ακούσεις τόσο απόλυτα από πολύχρονους ατμιστές: η μόδα "ποινικοποίησης" της προπυλενογλυκόλης είναι πρόσφατη -παρότι παλιότερα κυριαρχούσε στα υγρά και αν ήταν όσο ζόρικη λέγεται θα είχαμε βγάλει όλοι τα άντερά μας. :))

Αποσυνδεδεμένος ElQuico

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1516 στις: Μαρτίου 17, 2016, 10:30 »
Συγχωρέσετε μου άλλο ένα "αναλυτικό" σχόλιο. Δεν είμαι κολλημένος να αποδείξω ότι φταίει η PG (με έχεις πείσει, εσύ και το γεγονός ότι κάποια -λίγα- 50-50 υγρά τα μπορώ), απλά με έβαλες σε σκέψεις με τις ορθές σου παρατηρήσεις και προσπαθώ να καταλάβω τι συνέβη στην περίπτωσή μου...
Ξέρεις τι άλλο σκεφτόμουν, ότι ίσως επειδή η PG είναι καλύτερος φορέας των αρωμάτων τα αναδεικνύει περισσότερο από την VG η οποία τα "εξασθενεί" (ίσως κάποια αντίδραση με την VG να εξασθενεί τα "ενεργά συστατικά" των αρωμάτων), με αποτέλεσμα ενώ φταίει το άρωμα για τα συμπτώματά μας, μεγαλώνοντας την VG και μειώνοντας την PG ουσιαστικά να μειώνουμε τα "ενεργά συστατικά" (αν θα μπορούσαμε να πούμε κάτι τέτοιο) των αρωμάτων του υγρού μας και τελικά πολλοί από εμάς να νομίζουμε ότι ρίχνοντας την PG λύθηκε το πρόβλημα αρα έφταιγε η PG, ενώ δεν φταίει αυτή καθ' αυτή η PG, αλλά ο λόγος ήταν ότι η VG μείωσε την δράση αυτού που μας ενοχλούσε, του συγκεκριμένου αρώματος δηλαδή...

Αν αυτή η σκέψη είναι έγκυρη, τότε ακόμα και σε περιπτώσεις υπερτροφοδοσίας και υγρού στο στόμα, οι συνέπειες (ενόχληση στην γλώσσα πχ από τα αρώματα του υγρού) θα είναι πιο έντονες αν το υγρό μας φέρει περισσότερη PG, χωρίς να φταίει άμεσα αυτή, αλλά έμμεσα..

Πάντως η μόδα "ποινικοποίησης" της PG όπως λες και εσύ, ίσως(?) έχει μια βάση. Περισσότερα και πολυπλοκότερα υγρά σήμερα απ' ότι παλιά, αρα περισσότερα αρώματα στα υγρά, δέσε τώρα αυτό με την παραπάνω σκέψη... όπως επίσης και περισσότεροι "ευαίσθητοι" ατμιστές (ίδιοι αναλογικά, αλλά περισσότεροι σαν νούμερο συνολικό, αφού το νούμερο των ατμιστών έχει αυξηθεί ραγδαία τα τελευταία χρόνια).

Τέσπα, το κούρασα ίσως και σταματάω με τα PG/VG εδώ, άσε που νομίζω ότι υπάρχει άλλο νήμα αποκλειστικά για αυτές τις δύο ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 17, 2016, 10:37 από ElQuico »

Αποσυνδεδεμένος stroum

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1517 στις: Μαρτίου 17, 2016, 11:12 »
Για να βρω αν πραγματικά με ενοχλούσε η PG ή όχι, άρχισα να ατμίζω σκέτη βάση, τής ίδιας εταιρείας (Pink Mule)  σε διαφορετικές αναλογίες VG/PG με τον ίδιο ατμοποιητή και αντίσταση. Με την 70% VG / 30% PG σταμάτησε ο βήχας και ο ερεθισμός στον λαιμό. Η κατάσταση βελτιώθηκε περισσότερο όταν κατέβηκα τελικά από τα 18mg νικοτίνης στα 12 mg.

Έχοντας αυτό σαν βάση, αργότερα ανακάλυψα πως διάφορα αρώματα με ενοχλούσαν λιγότερο, περισσότερο, ή καθόλου. Όπως επίσης και οι σκέτες βάσεις κάποιας άλλης μάρκας με ίδιες αναλογίες VG/PG.

Δεν έχω μπει στην διαδικασία να δω για βαμβάκια/αντιστάσεις, αφενός γιατί είμαι εντάξει με τις κεφαλές που χρησιμοποιώ τώρα, αφετέρου γιατί πάει πολύ μακρυά η βαλίτσα και δεν βρίσκω τον λόγο αυτή τη στιγμή.

Αλλά αυτά που μπορεί να ενοχλήσουν κάποιον είναι αρκετά και, αν είναι περισσότερα από ένα ταυτόχρονα, δεν είναι πάντα τόσο εύκολο να τα εντοπίσεις.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1518 στις: Μαρτίου 17, 2016, 12:26 »

Διαβάζοντας προσεκτικά την απάντηση σου αλλά και του Τρύφωνα (συγνώμη για την οικειότητα Τρύφωνα αλλά το πόσες ώρες έχω διαβάσει το forum, είναι τελείως αναντίστοιχο με τον αριθμό των μηνυμάτων μου και νιώθω σαν να σε ξέρω)

 :laugh1: Σιγά μη σε βάλω να βαράς και προσοχή και να αναφωνείς "Μάλιστα Στρατηγέ μου" :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1519 στις: Μαρτίου 17, 2016, 15:01 »
Παρακαλώ, "Κύριο" Τρύφωνα τον κύριο Τρύφωνα! 8)
[Έχουν εξαφανιστεί από προσώπου γης συμφορουμίτες για πολύ μικρότερες ασέβειες. Τους αναζητά Ερυθρός Σταυρός και Νικολούλη αλλά όσοι γνωρίζουν είναι σίγουροι πως δεν θα τους βρει ποτέ κανείς...]
:lipssealed:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1520 στις: Μαρτίου 17, 2016, 15:04 »


και



ρε Big! :laugh1:

Και μετά από το ευχάριστο διάλλειμα, :OnTopicPlease:

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1521 στις: Μαΐου 20, 2016, 13:33 »
Έχει αναφερθεί στο παρελθόν ως παρενέργεια το να ματώνουν τα ούλα. Μάλιστα αρκετοί ανέφεραν ότι δεν είναι παρενέργεια του ΗΤ, αλλά της διακοπής του καπνίσματος λόγω της αιμοστατικής ιδιότητας του καπνού.

Σε διαφορετικές χρονικά συζητήσεις που είχα με δυο φίλους οδοντιατρους, ο πρώτος μου επιβεβαίωσε την εκδοχή αυτή. Ο δεύτερος (που τον εμπιστεύομαι περισσότερο) μου είπε ότι αιμοστατική ιδιότητα δεν έχει ο καπνός που παράγεται από την καύση, αλλά ο ίδιος ο καπνός... το φυτό είναι αυτό που αν ακουμπήσεις στην πληγή έχει αιμοστατική και αντισηπτική ιδιότητα.

Ειναι γνωστο το θεμα με το ματωμα των ουλων... ενας καθαρισμος με μια επισκεψη στον οδοντιατρο θα τα λυσει ολα πιστευω O0

Αποσυνδεδεμένος Gatilaras

  • **
  • 230
  • Φύλο: Άντρας
  • Που πας ρε γιδα μες την καταιγιδα χωρις μπλοκε?
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1522 στις: Μαΐου 21, 2016, 23:25 »
Φιλοι συνατμιστες καλησπερα σας.Μια ερωτηση στα γρηγορα,τις τελευταιες 2 -3 μερες ενιωθα το στομαχι μου βαρυ κ ειχα υπερβολικα πολλα αερια(που δεν εχω θεμα γενικοτερα) μεχρι που χθες εφτασα στο σημειο αναγουλας και εμετου,απο 'κει κ περα δεν το ακουμπησα για 24+ωρες γιατι το αρωμα του red ice μου εφερνε αναγουλα.Τωρα για να δωσω λιγο παραπανω λεπτομερειες αυτες τις μερες εκανα εναλλαξ(4-5 ml συνολο την ημερα)και μεσα στη μερα after8 red ice και ambrosia σε στησιμο ss-316l 0.83Ω σε 0,2 πυρηνα σε κλωναρι kayfun v4 με ελεγχο θερμοκρασιας με tcr 89 σε rx200. Ειμαι ατμιστης 7 μηνες και ειναι το μονο συμπτωμα που παιζει να εχω απο το η.τ. γιατι σημερα κανοντας 2 τζουρες red ice αρχισα παλι να νιωθω δυσφορια ενω εχω ξανα ατμισει το συγκεκριμενο υγρο.


Αποσυνδεδεμένος Georgekvts

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1524 στις: Ιουνίου 22, 2016, 21:55 »
Έχει αναφερθεί και εδώ: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,29293.msg1023197.html#new
Δεν είναι τόσο αθώο το άρθρο. Μπορείς να δεις στην παράθεση του caros τι κρύβεται από πίσω...

Παρακαλούμε να συνεχιστεί εκεί η συζήτηση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 23, 2016, 14:07 από Atmos »

Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1525 στις: Ιουνίου 22, 2016, 21:58 »
Eγω παρατήρησα ερεθισμο στα ουλα. Ειτε ειναι επειδη δοκιμασα να φτιαξω υγρο ειτε ειναι ιδεα μου :hmmm:(sorry βιαστικα να γραψω χωρις να κανω ενα search).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 22, 2016, 22:07 από gambit84 »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1526 στις: Ιουνίου 23, 2016, 12:59 »
Ένα μήνυμα για μια δημοσίευση σχετικά με το η.τ. μεταφέρθηκε εδώ: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,27021.msg1023666.html#msg1023666

Αποσυνδεδεμένος teopanta1

  • **
  • 154
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1527 στις: Ιουνίου 29, 2016, 21:03 »
Ατμιστης εδώ και 15 μέρες μετά από καπνιστης 16 χρόνια. Έχω βέβαια ένα θέμα το οποίο δεν ξέρω αν θα συνεχιστεί ή αν οφείλεται στο υγρό που χρησιμοποιώ. Έχω κάτι σαν φλεμα κολλημένο στον λαιμό και κατά την εισπνοη αλλά και κατά την εκπνοη αν κάποιος είχε η έχει το ίδιο θέμα και έχει βρει κάποια λύση ας μου πει γιατί μου χαλάει την εμπειρία ατμισματος.

Στάλθηκε από το XT1068 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στάλθηκε από το XT1068 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Geo1

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1528 στις: Ιουλίου 22, 2016, 08:11 »
Καλημέρα!είμαι 4 μηνες ατμιστής απο τον Ιούνιο είχα πάθει κρίση πανικου και είμαι με zanax μειωμένα εδώ και λιγες μέρες.Η γιατρός μου με ρώτησε αν οφείλεται σε αυτό.Μήπως ξέρει κάποιος αν έχει αναφερθεί κάτι?Σημειωτέον δε οτι η κρίση πανικού με έπιασε ενάμιση μήνα μετα το η τ.Μπορεί και να λέει χαζομαρα η γιατρός αλλά δεν ηταν σίγουρη!Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1529 στις: Ιουλίου 22, 2016, 09:44 »
Όχι, κρίση πανικού δεν οφείλεται στο άτμισμα. Εξάλλου είναι καθαρά ψυχογενές φαινόμενο.
Θα μπορούσε να οφείλεται σε αυξημένο άγχος από την διακοπή του τσιγάρου αλλά... 4 μήνες μετά; :nope:

Καλή δύναμη, θα περάσει η δυσκολία.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8475 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180889 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34119 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537289 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60017 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238049 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 620 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16284 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136257 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085531 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35561 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10421 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12