vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

526 επισκέπτες, 4 χρήστες
dkostas, Tazz, manoslykos, Jorge

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων

Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2730 στις: Μαρτίου 06, 2019, 13:04 »
Το σωστό μέτρημα είναι η αρ. 5 κ η δεξιά 6 χωρίς να είναι όντως σοβαρή διαφορά. Πάντως αν θες να είσαι ακριβής στο στήσιμο σου κ να ξέρεις τι Ω θα βγάλει η αντίσταση μετράς τις ολόκληρες στο κέντρο κ προσθετεις κ 2 μισές στα άκρα.

Στάλθηκε από το HUAWEI Y560-L01 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2731 στις: Μαρτίου 06, 2019, 13:21 »
Από την στιγμή που τα ποδαράκια της μίας αντίστασης κοιτάνε προς την ίδια μεριά και της άλλης προς την αντίθετη, η διαφορά στον αριθμό των σπειρών δεν μπορεί να είναι ακέραιος αριθμός. Θα είναι οπωσδήποτε x,5. Κατά τα άλλα συμφωνώ πως λίγη σημασία έχει αυτό...

Αποσυνδεδεμένος DimRx

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2732 στις: Μαρτίου 06, 2019, 14:32 »
όλη η διαδικασία γίνεται γιατί θέλω να εξακριβώσω κατά πόσο χάνει το μοντ μου ( Paranormal ) σε σύγκριση με το Steam Engine, έκανα πρόσφατα καθαρισμό στον πόλο του κ έχω την περιέργεια να δω κατά ποσό διορθώθηκε το πρόβλημα.. 

Το σωστό μέτρημα είναι η αρ. 5 κ η δεξιά 6 χωρίς να είναι όντως σοβαρή διαφορά. Πάντως αν θες να είσαι ακριβής στο στήσιμο σου κ να ξέρεις τι Ω θα βγάλει η αντίσταση μετράς τις ολόκληρες στο κέντρο κ προσθετεις κ 2 μισές στα άκρα.

Στάλθηκε από το HUAWEI Y560-L01 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Οπότε μετράμε τις ολόκληρες κεντρικές κ προσθέτουμε τις μισές!

Ευχαριστώ παιδιά :thumpup: 

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2733 στις: Μαρτίου 06, 2019, 16:48 »
Όχι μετράς τις σπείρες και από τις 2 μεριές.

Στην αριστερή αντίσταση τα πόδια φεύγουν προς την ίδια κατεύθυνση. Αν μετρήσεις τις σπείρες από την επάνω μεριά είναι 6 και αν τις μετρήσεις από τη μεριά που βγαίνουν τα πόδια είναι 5. Το Steam Engine θα την αναφέρει σαν 6/5.

Στη δεξιά το πόδια φεύγουν προς αντίθετες μεριές. Αν μετρήσεις από τη μεριά που βγαίνει το ένα πόδι οι σπείρες είναι 6 κι αν τις μετρήσεις από τη μεριά που βγαίνει το άλλο πόδι είναι πάλι 6. Το Steam Engine θα την αναφέρει σαν 6.

Το Steam Engine πάντα θα έχει δύο νούμερα όταν τα πόδια φεύγουν προς την ίδια κατεύθυνση. Δηλαδή 5/4, 6/5, 7/6 κλπ.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2734 στις: Μαρτίου 06, 2019, 17:06 »
με τόση συζήτηση για σπείρες θα μας πιάσει η ασφάλεια :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2735 στις: Μαρτίου 06, 2019, 23:43 »
όλη η διαδικασία γίνεται γιατί θέλω να εξακριβώσω κατά πόσο χάνει το μοντ μου ( Paranormal ) σε σύγκριση με το Steam Engine, έκανα πρόσφατα καθαρισμό στον πόλο του κ έχω την περιέργεια να δω κατά ποσό διορθώθηκε το πρόβλημα..

Οπότε μετράμε τις ολόκληρες κεντρικές κ προσθέτουμε τις μισές!

Ευχαριστώ παιδιά :thumpup:
Βραχυκύκλωσε τους πόλους, δηλαδή βάλε σύρμα μηδενικής αντίστασης, κατα προτίμηση απογυμνωνοντας ένα κανονικό καλώδιο και μπες να δεις μέσα στο  escribe τι αντίσταση μετράει. Αυτή την αντίσταση όρισε την ως εσωτερική αντίσταση του Μοντ και θα είσαι σενιος.

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2736 στις: Μαρτίου 07, 2019, 12:43 »
Μην παιδεύεστε και πολύ με τα μετρήματα και 1 σπείρα περισσότερη ή λιγότερη.
Βρείτε αυτό που σας αρέσει ως ατμιστικό αποτέλεσμα και αφήστε το μοντάκι να το χειριστεί με τα ανάλογα W.
Από την στιγμή που τα ποδαράκια της μίας αντίστασης κοιτάνε προς την ίδια μεριά και της άλλης προς την αντίθετη, η διαφορά στον αριθμό των σπειρών δεν μπορεί να είναι ακέραιος αριθμός. Θα είναι οπωσδήποτε x,5. Κατά τα άλλα συμφωνώ πως λίγη σημασία έχει αυτό...

Καλά τα λένε τούτοι εδώ, εκτός αν έχουμε σκοπό να στήσουμε διπλή αντίσταση!

Αποσυνδεδεμένος DimRx

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2737 στις: Μαρτίου 08, 2019, 15:33 »
Όχι μετράς τις σπείρες και από τις 2 μεριές.

Στην αριστερή αντίσταση τα πόδια φεύγουν προς την ίδια κατεύθυνση. Αν μετρήσεις τις σπείρες από την επάνω μεριά είναι 6 και αν τις μετρήσεις από τη μεριά που βγαίνουν τα πόδια είναι 5. Το Steam Engine θα την αναφέρει σαν 6/5.

Στη δεξιά το πόδια φεύγουν προς αντίθετες μεριές. Αν μετρήσεις από τη μεριά που βγαίνει το ένα πόδι οι σπείρες είναι 6 κι αν τις μετρήσεις από τη μεριά που βγαίνει το άλλο πόδι είναι πάλι 6. Το Steam Engine θα την αναφέρει σαν 6.

Το Steam Engine πάντα θα έχει δύο νούμερα όταν τα πόδια φεύγουν προς την ίδια κατεύθυνση. Δηλαδή 5/4, 6/5, 7/6 κλπ.
camper 7 χρόνια ατμίζω αυτό το Steam Engine δεν το έμαθα ακόμα..
Σ`ευχαριστώ πολύ φίλε μου για τις διευκρινίσεις



Βραχυκύκλωσε τους πόλους, δηλαδή βάλε σύρμα μηδενικής αντίστασης, κατα προτίμηση απογυμνωνοντας ένα κανονικό καλώδιο και μπες να δεις μέσα στο  escribe τι αντίσταση μετράει. Αυτή την αντίσταση όρισε την ως εσωτερική αντίσταση του Μοντ και θα είσαι σενιος.

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Κώστας Άλεξ ήθελα εδώ και καιρό να μέτραγα την εσωτ αντίσταση αλλά δεν ήξερα ότι μπορώ να το κάνω με απλό καλώδιο... θα το δοκιμάσω σήμερα!!  :thumpup:

με ένα οποιοδήποτε καλώδιο έτσι?
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 08, 2019, 15:56 από DimRx »

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2738 στις: Μαρτίου 08, 2019, 15:50 »
Οτιδήποτε μεταφέρει ρεύμα σου κάνει. Κόβεις ένα κομμάτι σύρματος αρκετό να φτάνει από τον ένα πόλο στον άλλο, το γυμνώνεις και "στήνεις" - συνδέεις τους δύο πόλους. Ό,τι σου μετρήσει το escribe (γιατί το μοντ δεν θα μετράει τόσο χαμηλά) το ορίζεις ως εσωτερική αντίσταση. Εμένα στο DNA75c μου έβγαλε 0,02 Ω. 

Θεωρητικά μιλώντας, και ο ατμοποιητής έχει κάποια αντίσταση που αλλάζει από ατμοποιητή σε ατμοποιητή, αλλά εντάξει... Μην γινόμαστε και υπερβολικοί. Έτσι θα έχεις καλύψει το ζήτημα.

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2739 στις: Μαρτίου 09, 2019, 00:38 »
Δεν είναι και πολύ ακριβές το παραπάνω. :thumpdown:

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2740 στις: Μαρτίου 09, 2019, 00:45 »
Διαφώτισε μας τότε βρε αγόρι, να είμαστε πιο ακριβείς. 

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2741 στις: Μαρτίου 09, 2019, 01:45 »

Αν είναι να κάνεις κάτι το κάνεις σωστά. 

Γίνεται και με ατμοποιητή και χάλκινο σύρμα αλλά θα είναι μπακαλίστικο. Κάθε ατμοποιητής που αλλάζουμε προσθέτει και μια διαφορετική "εσωτερική αντίσταση" στην συνάρτηση. Γιαυτό και σε TC mode θα δούμε διαφορετικούς ατμο να παίζουν με διαφορετικές θερμοκρασίες.

Συμπέρασμα ή το κάνεις με χάλκινη 510 βίδα ή δεν το κάνεις καθόλου. Για χρήση σε οτιδήποτε άλλο εκτός απο ni200 τα dna δεν απαιτούν καλιμπράρισμα.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2742 στις: Μαρτίου 09, 2019, 08:05 »
Ναι. Αν παρατήρησες το είπα στην τελευταία πρόταση του "μη ακριβούς" σχολίου μου. Εγώ προσωπικά το θεωρώ υπερβολικό.

Για να τα λέμε όλα, αν θέλουμε να είμαστε σωστοί και ακριβείς θα πρεπει επίσης πρώτα να κάνουμε μέτρηση της θερμοκρασίας περιβάλλοντος σε ακρίβεια εκατοστού ή και χιλιοστού.

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2743 στις: Μαρτίου 09, 2019, 09:53 »
Εγώ θα συμφωνήσω και με τους δύο σας.
Βεβαίως δεν χρειάζεται ακρίβεια στο χιλιοστό του Ω για να δούμε αν ένα μοντάκι λειτουργεί αξιοπρεπώς, αλλά δεν είναι το τέλειο.
Βεβαίως με μια χάλκινη βίδα έχεις καλύτερο αποτέλεσμα από ένα καλώδιο, αλλά γιατί πχ να μη βάλω ασήμι που έχει ελάχιστα καλύτερη αγωγιμότητα από το χαλκό ? 

Μη τρελαθούμε βρε παιδιά για ένα τέτοιο θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jo_Nolis

  • *
  • 37
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2744 στις: Μαρτίου 22, 2019, 18:11 »
Mayday Mayday!
Έως σήμερα χρησιμοποιούσα τον Goblin V3 τον οποίο λάτρευα αλλά πλέον δεν με καλύπτει. Σήμερα πήρα τον Intake της Augvape και μαζί Kathal A1 fused. Έκανα 4 σπείρες σε 3άρι και πήρα 0.06Ohm. Μήπως είναι πολύ χαμηλά; Προβληματίζομαι στα πόσα watt να παίξω :wall: :wall: :wall: :wall:.
Ευχαριστώ!
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 22, 2019, 18:23 από Jo_Nolis »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180559 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8309 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33951 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536159 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59769 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237402 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 580 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15568 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136120 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085297 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35404 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10228 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12