vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

522 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, Doubt, Tazz, manoslykos, Jorge, Aoratix, ZoeM

Twitter

Ram BF Mod by Stentorian Vapor

Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Ram BF Mod by Stentorian Vapor
« στις: Αυγούστου 30, 2017, 16:07 »


[justify]Με την δημοτικότητα του squonking συνεχώς να αυξάνεται, ολοένα και αυξάνονται οι επιλογές σε bottom-feeding μοντάκια. Αυτή τη φορά, έχω στα χέρια μου το Ram BF Mod από την Stentorian Vapor, χάρη στην άμεση εξυπηρέτηση και αποστολή από το Heaven Gifts.[/justify]


[justify]To Ram BF Mod αποτελεί άλλη μια προσθήκη στο squonking. Πρόκειται για ένα μηχανικό μοντάκι με το γνωστό μπουκαλάκι κάτω από τον 510 κονέκτορα, το οποίο τροφοδοτεί με υγρό τους bottom-feeding drippers της επιλογής μας. Έρχεται σε 4 εκδόσεις: Padauk (ξύλο), πράσινο, μαύρο και μωβ.[/justify]


[justify]Τεχνικά χαρακτηριστικά:[/justify]


[justify]- Διαστάσεις: 77 x 47 x 24 mm[/justify]
[justify]- Μπαταρία: 1 x 18650[/justify]
[justify]- Υλικό Κατασκευής: Ρητίνη ή ξύλο[/justify]
[justify]- Κονέκτορας: 510 [/justify]
[justify]- Χωρητικότητα: 7ml [/justify]


[justify]Η συσκευασία[/justify]






[justify]Το Ram BF έρχεται σε μια συμπαθητική χάρτινη συσκευασία, στην οποία αναγράφεται ο κατασκευαστής, η έκδοση, έλεγχος αυθεντικότητας προϊόντος, καθώς και κάποιες άλλες επιπλέον πληροφορίες.[/justify]
[justify]Εντός, βρίσκουμε το Ram BF, 2 ανταλλακτικά μπουκαλάκια καθώς και ένα user manual σε πολλές γλώσσες (αρκετά ευχάριστη έκπληξη, με τα Ελληνικά ωστόσο να απουσιάζουν).[/justify]



[justify]Εξωτερικά[/justify]


[justify]Με τη πρώτη επαφή, αυτό που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση είναι το βάρος της αλλά και η αίσθηση στο χέρι. Συγκεκριμένα, χωρίς το μπουκαλάκι και τη μπαταρία, ζυγίζει μόλις 70 γραμμάρια, ενώ έχει μια πολύ ωραία, απαλή αίσθηση στο χέρι. [/justify]
[justify]Όλα τα μεταλλικά μέρη, τόσο εσωτερικά όσο και εξωτερικά είναι επίχρυσα (24Κ) για καλύτερη αγωγιμότητα, ενώ ο διακόπτης έχει μια αρκετά ικανοποιητική αίσθηση. Θετικό επίσης ότι διαθέτει μηχανισμό κλειδώματος, περιστρέφοντας το διακόπτη δεξιόστροφα.[/justify]
[justify]Ο κονέκτορας 510 είναι αυτορυθμιζόμενος και γύρω από αυτόν υπάρχει μονοτικό PEEK ώστε να μην μεταφέρεται η θερμότητα από τον ατμοποιητή στο εσωτερικό του μοντ. Επιπλέον, δέχεται ατμοποιητές με διάμετρο έως και 24mm χωρίς καθόλου overhang.[/justify]






[justify]Εσωτερικά[/justify]

[justify]Όπως ανέφερα, τα μεταλλικά μέρη εντός και εκτός είναι επίχρυσα (24Κ). Σκοπός αυτού, η καλύτερη αγωγιμότητα και η αποφυγή διάβρωσης. Οι επαφές που συγκρατούν τη μπαταρία είναι πολύ καλές, με τη μπαταρία να θηλιάζει και χωρίς να παθαίνει κάποια βλάβη το μονωτικό της μπαταρίας, παρά τη καθημερινή χρήση. [/justify]


[justify]Το μπουκαλάκι έχει χωρητικότητα 7ml, ενώ εξαιρετικά θετικό είναι το πόσο μαλακό είναι. Ωστόσο, έχοντας συνηθίσει από το inbox, ομολογώ ότι με «χάλασε» λίγο ο τρόπος που συνδέεται το σωληνάκι με τον κονέκτορα, καθώς μου φαίνεται ελαφρώς χαλαρότερο από όσο θα το ήθελα. Βγαίνει εύκολα, χωρίς όμως να υπάρχει περίπτωση να φύγει κατά τη χρήση. Απλά θα το ήθελα λίγο πιο σφιχτό. Επιπλέον, θα ήθελα ένα oring μεταξύ του καπακιού-μπουκαλιού, αλλά ο σχεδιαστής το είχε αλλιώς στο μυαλό του.[/justify]


[justify]Το πλαϊνό πάνελ συγκρατείται από 2 μαγνήτες, οι οποίοι δένουν μεταξύ τους. Ακόμη και αν το κουνήσω δυνατά, δεν παίρνω ποτέ κροτάλισμα ή κάποιον άλλο ήχο. [/justify]





[justify]Επί τω έργω[/justify]


[justify]Το έχω στα χέρια μου περίπου 2 εβδομάδες τώρα, και ομολογώ ότι αποδίδει πολύ καλύτερα από ότι περίμενα. Χωρίς να έχω βολτόμετρο, πιστεύω ότι οι απώλειες είναι ελάχιστες. Σε σύγκριση με άλλα μηχανικά που έχω, θα έλεγα ότι το voltage drop του, μου θυμίζει περισσότερο το 4nine (υβριδικό) παρά κάποιο άλλο. Το μπουκαλάκι είναι αρκετά μαλακό και δεν κουράζει, ενώ επίσης παρά τις 2 εβδομάδες καθημερινής χρήσης δεν φέρει σημάδια «ταλαιπωρίας». [/justify]


[justify]Συμπερασματικά[/justify]


[justify]Θετικά[/justify]


[justify]- Ποιότητα κατασκευής[/justify]
[justify]- Εξαιρετική αγωγιμότητα[/justify]
[justify]- PEEK γύρω από τον 510 [/justify]
[justify]- Ικανοποιητική χωρητικότητα[/justify]
[justify]- Ποιότητα μπουκαλιού[/justify]
[justify]- Σχεδιασμός[/justify]


[justify]Αρνητικά[/justify]


[justify]- Δεν έχω πολλά αρνητικά να αναφέρω, ίσως να ήθελα λίγο καλύτερο πάτημα στο κουμπί και τον σωλήνα από το μπουκαλάκι να είναι πιο σφιχτός με τον κονέκτορα, αλλά γενικά το συγκεκριμένο μοντ με άφησε κάτι παραπάνω από ικανοποιημένο. [/justify]


[justify]Στο δια ταύτα[/justify]

[justify]Το Ram BF είναι μια πολύ καλή επιλογή και value for money. Πρόκειται για μια πολύ δυνατή εισαγωγή της Stentorian Vapor στον χώρο του squonking και με τη Wotofo να έχει αναλάβει τη διανομή, θεωρώ ότι θα το δούμε αρκετά στο προσεχές διάστημα. Χαμηλό voltage drop, 7 ml σε πολύ μαλακό μπουκαλάκι και μια πολύ ποιοτική κατασκεύη – για μοντ μαζικής παραγωγής, αποτελούν μερικά από τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του. Σε σύγκριση με άλλα BF μοντ που έχουν έρθει στα χέρια μου, θεωρώ ότι το συγκεκριμένο ξεχωρίζει, τόσο εμφανισιακά όσο και λειτουργικά.[/justify]
[justify]Με μία γρήγορη ματιά, δεν έχει έρθει στην Ελλάδα αλλά αυτή τη στιγμή τρέχει sale στo Heaven Gifts για όσους ενδιαφέρονται.[/justify]


[justify]Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας[/justify]



Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Ram BF Mod by Stentorian Vapor
« Απάντηση #1 στις: Αυγούστου 30, 2017, 16:50 »
Καταρχήν ευχαριστούμε για τον χρόνο σου και την παρουσίασή σου. :thumpup:
To arching που λένε οι youtubers στην επαφή του κουμπιού με τον πόλο ισχύει;
Απο τις φώτο βλέπω οτι δεν πρέπει να κάνουν και πολύ καλή επαφή... :'(


Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ram BF Mod by Stentorian Vapor
« Απάντηση #2 στις: Αυγούστου 30, 2017, 22:19 »
Η αλήθεια είναι προς πριν δω το σχόλιο σου δεν το ήξερα. Βέβαια από την άλλη, θέμα arcing δεν έχω συναντήσει και παρότι τόσο στη φωτογραφία, όσο και από κοντά, φαίνεται να μην κάνουν καλή επαφή, στην πράξη κάθε πάτημα κάνει fire. Βέβαια, όπως είπα θα ήθελα το πάτημα - throw να ήταν καλύτερο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8340 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180653 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33980 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536295 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59801 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237503 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 588 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15670 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136147 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085335 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35420 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10258 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12