vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

577 επισκέπτες, 8 χρήστες
manoslykos, white varadero, bakoulini, Giannis.B, Panokali, dimitraf, Tazz, redvw74

Twitter

GENESIS HINTS & TIPS

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1200 στις: Ιουνίου 30, 2013, 12:01 »
Έχει ξαναειπωθεί στο νήμα...


Υπάρχουν οι βασικές κατευθύνσεις (ας πούμε κανόνες ;) ) στο σετάρισμα των ατμοποιητών με πλέγμα.
Από εκείνο το σημείο και μετά είναι λογικό ότι ο καθένας τελικά βρίσκει τον τρόπο να κάνει αυτό που τον διευκολύνει περισσότερο.

Ας μην είμαστε κολλημένοι. Μη θεωρούμε το "δικό μας" αναγκαστηκά και σωστό! :)

Πχ ... Αρχή όλων ένα ΣΩΣΤΑ οξειδωμένο πλέγμα...

 Το πως θα κάνει αυτό κάποιος δεν έχει σημασία. Με γκαζάκι, με αναπτήρα, με φλόγιστρο μικρό ή μεγάλο, το αποτέλεσμα θα πρέπει να είναι όμως...
Ένα ΣΩΣΤΑ οξειδωμένο πλέγμα! :)

Το ίδιο φυσικά ισχύει και στα επιμέρους του στησίματος.
Μια αντίσταση που θα πατάει ΣΩΣΤΑ πάνω στο πλέγμα, που θα δίνει την δυνατότητα  στο πλέγμα να στρίψει μέσα της, βοηθά στο να αποφευχθούν χοτ σποτ ή στραγγάλισμα του πλέγματος. Αυτό όμως προϋποθέτει ομοιομορφία στο σχήμα του πλέγματος αλλά και της αντίστασης ;) .


Το αν το πλέγμα μας θα είναι solid ή σπειράλ ή σαν σωληνάκι ή πλεξούδα (γειά σου Κρητικέ :bye: ) αυτό που ενδιαφέρει είναι σωστή ροή του υγρού στην αντίσταση, πράγμα ανάλογο και με την πυκνότητα των υγρών μας.
 Αλλά προσοχή και στον σωστό αερισμό του όλου συστήματος 8)

Όλα αυτά τέλος πάντων, θέλουν από εμάς μια μικρη εμπειρία που έρχεται μόνο από την επανάληψη.


Να πω και κάτι άλλο?


Μπορεί βρε παιδιά να μην "ταιριάζει" σε όλους ένα ατμοποιητής με πλέγμα!!!
Άλλος να μην έχει τη διάθεση, κι άλλος να μην έχει την υπομονή.


Αν είναι να κάνουμε το χόμπι μας βάσανο, τότε καλύτερα να βρούμε άλλους τρόπους να ατμίζουμε! :))


Edit : Αν διαβάσετε μόνο αυτά που έχω κάνει bold τότε έχετε όσα χρειάζεστε (πάνω - κάτω :)) ) για ένα σωστά στημένο ατμοποιητή με πλέγμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 30, 2013, 13:01 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1201 στις: Ιουνίου 30, 2013, 12:21 »
Και για εμενα ο DID είναι που λέμε..<<σίγουρο χαρτί>>.Χρησιμοποιώ και άλλους genesis αλλα πάντα τον έχω μαζί μου γεμάτο και ετοιμοπόλεμο,όπως λέει ο φίλος Demkoni..δεν με έχει πουλήσει ποτέ,αν είναι στημένος σωστά έχει σταθερή απόδοση μέχρι την τελευταία σταγόνα του tank.
Επίσης τον θεωρώ <<καλό σχολειό>> για να μάθεις να στήνεις genesis..κυρίως λόγο της απουσίας διαφόρων ευκολιών..όπως..μονωμένες τρύπες κτλ και λόγο ότι αν είναι στημένος σωστά,η διαφορά με έναν μη σωστά στημένο είναι τεράστια οπότε ο χρήστης καταλαβαίνει πότε το έχει σωστά και πότε όχι.

Η μεθοδολογία είναι ίδια στο στήσιμο...τα βασικά.
Το τέλειο στήσιμο και set up για ΕΚΕΙΝΟΝ και μόνο..το αναζητά ο καθένας μόνος του.

Και όταν όλα ζορίζουν και δεν γίνεται τίποτα...άστο και πιάσε το την επόμενη μέρα,εννοείται ο genesis θέλει ηρεμία και όχι βιασύνες...όσοι χρησιμοποιούν genesis και έχει τύχει να βιάζονται και θέλουν να τα κάνουν γρήγορα κάποια πράγματα το έχουν πληρώσει αυτό...είμαι και εγώ μέσα σε αυτούς. :tongue_smilie:

Αν τον προσέξεις τον genesis το αποτέλεσμα σε αποζημιώνει κάθε φορα. ;)

Αποσυνδεδεμένος Δερεκοπουλος νικολαος

  • ***
  • 691
  • Φύλο: Άντρας
  • monta πρωην καπνιστης νυν ατμιστης και υγιης
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1202 στις: Ιουνίου 30, 2013, 12:54 »
Μπορω να πω οτι απο τους μεσατους ειναι οπιο αξιοπιστος ποτε δεν με εχει προδωσει

και εδω και 9 μηνες ειμαι πολυ ευχαριστημενος :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup:

αρκει να εχεις λιγο υπομονη και επιμονη κατα την γνωμη μου θελει ατμιστες μιας καποιας εμπειριας

αμα τα βρεις μαζι του ειναι κορυφαιο ατμιστικο εργαλειο :respect: :respect: :respect: :respect: :respect:




Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1203 στις: Ιουνίου 30, 2013, 13:06 »
Εντάξει θέλει ατμιστες μιας κάποιας εμπειρίας ...χωρίς να είναι απόλυτο αυτό.
Κατά την γνώμη μου κυρίως αυτό που χρειάζεται είναι ο μελλοντικός χρήστης genesis,να διαβάσει ΟΛΟ το νήμα <<Genesis Hints & Tips>> και ας είναι μεγάλο,να καταλάβει πως δουλεύει ο genesis,να δει τι προβλήματα πιθανόν να αντιμετωπίσει,πως θα τα λύσει κτλ...

Μετά τα <<ζυγίζει>> και αποφασίζει κατά πόσο έχει την διάθεση να <<μπλέξει>> με όλα αυτά.

Μετά και με την βοήθεια φίλων από το φόρουμ..βρίσκεται πάντα η άκρη.

Και εγώ ζάλισα πολύ κόσμο μέχρι να μάθω κάποια πράγματα....και συνεχίζω να το κάνω,δεν το έκοψα το χούι. :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1204 στις: Ιουνίου 30, 2013, 13:34 »
Τελευταία κουβέντα από εμένα σήμερα  :tongue_smilie:  ...


Η αναφορά στον DID, δεν είναι για εμένα οδηγός αγοράς προς νέους... Πλέον είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν ατμοποιητές με πλέγμα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΙ!! Και έρχονται και καλύτεροι... 8)




Ο DID αναφέρθηκε από εμένα σαν παράδειγμα...
Και τον RSST που σετάρισα προβλήματα δεν είχα...




Αποσυνδεδεμένος st.mel

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1205 στις: Ιουνίου 30, 2013, 16:00 »
O aga  ειναι ατμοποιητης της υπομονης.Αν δεν εχεις τοτε...... :angry_orange: . Θελει πολυ καλη οξειδωση το μες. Μπορει για 2-3 μερες να δουλευει αψογα και στα καλα καθουμενα να αρχισει τα τρελα του.Αυτο γιατι στην αρχη μπορει να βρεις το σημειο που ειναι οξειδωμενο καλα και να μην εχεις χοτ σποτ,αλλα μετα,λιγο να κουνηθουν οι σπειρες να το "χασεις".Το εχω παθει.Η λυση ηταν να βγαλω το μες,να το καψω 2 φορες(οξειδωση) και μετα να ριξω βαση πανω και φωτια με αναπτυρα.
Επισης μπορει να μπει μια ροδελα πανω στον θετικο πολο ωστε να μυωθει η αποσταση μες/πολου που ειναι αρκετα μεγαλη.
Αν στηθει σωστα,εμενα προσωπικα,μου αρεσει πολυ!

Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1206 στις: Ιουλίου 11, 2013, 13:46 »
Κάποια μηνύματα μεταφέρθηκαν στο νήμα του ατμοποιητή RSST Genesis atomizer by Smoktech

Αποσυνδεδεμένος athinodwros

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μοναδικό ασφαλές τσιγάρο είναι το τελευταίο σου
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1207 στις: Αυγούστου 21, 2013, 10:38 »
Είχα πάρει πριν καιρό ένα κλώνο cobra από Κίνα και η εμπειρία μου είναι η εξής
1. Σαν αρχάριος αφού διάβασα πολύ καλά αυτό θέμα έστησα σωστά το mesh και την αντίσταση σωστά αλλά το υγρό μου ήταν απο τους καταστροφείς των tank  :'( 
2. Στην συνέχεια μετά απο βοήθεια στο φόρουμ το (έσωσα) με το πλαστικό απο 10αρα σύριγγα και για λίγο καιρό όλα οκ .
3. Μετά απο λίγο καιρό άρχισαν τα προβλήματα με υποτροφοδοσία, hot spots κτλπ. (κακό χτίσιμο mesh μάλλον) οπότε μετά από αρκετές προσπάθειες τον άφησα στην άκρη, αλλά
4. ΑΝΆΣΤΑΣΗ αγόρασα πριν 1 εβδομάδα το ss rope και μέσα σε 5-10 λεπτά είχα στήσει το εργαλείο μου. Απο τότε δεν τον αλλάζω με τίποτα. Απόδοση τέλια δεν έχει στεγνώσει ούτε μια φορά φοβερή ροή του υγρού και χρειάστηκα 1 κυβικό εκατοστό mesh για το στήσιμο.

ss rope  :thumbsup_move_1:

Αποσυνδεδεμένος komatoza

  • *
  • 90
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1208 στις: Αυγούστου 21, 2013, 15:02 »
Φιλέ που το αγορασες?

Στάλθηκε από το GT-I9000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος athinodwros

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μοναδικό ασφαλές τσιγάρο είναι το τελευταίο σου
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1209 στις: Αυγούστου 21, 2013, 15:27 »
Μετά απο αρκετό ψάξιμο το ξαναβρήκα
10 ευρώ τα 5 μέτρα με μεταφορικά είναι! αν και ζήτημα να χρειαστεί κανείς ποτέ το 1 μέτρο μιας και αλλάζει μόνο το mesh απο πάνω και έτοιμο.

http://www.ebay.com/itm/2mm-7-x-19mm-SS316-Marine-Grade-Wire-Cable-Rope-5-Metre-Length-/151102693470?pt=UK_Crafts_Other_Crafts_EH&hash=item232e6c205e
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 21, 2013, 18:05 από athinodwros »

Αποσυνδεδεμένος fotispap3

  • ***
  • 647
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1210 στις: Αυγούστου 21, 2013, 15:55 »
Φιλέ που το αγορασες?

Στάλθηκε από το GT-I9000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2




http://www.vape-atomizer-mesh.com/products/Wire-Cable-Rope.html

Αποσυνδεδεμένος dinos35

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1211 στις: Αυγούστου 27, 2013, 16:31 »
καλησπέρα. Υπάρχει κανένα βίντεο για να δούμε πως τοποθετείται το wire rop;

Αποσυνδεδεμένος fotispap3

  • ***
  • 647
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1212 στις: Αυγούστου 27, 2013, 18:19 »
Φιλε μονο αυτο το video βρηκα το οποιο δεν δειχνει και πολλα . Με λιγα λογια κοψε ενα κομματι mesh το οποιο να καλυπτει απο το πανω μερος του καλωδιου μεχρι και μεσα την τρυπα που μπαινει  το mesh (συνηθως ειναι 1cm περιπου), και πλατος τοσο ωστε να κανει δυο κυκλους τουλαχιστον γυρω απο το καλωδιο η παραπανω οσο χρειαστει να μπαινει στην τρυπα οχι πολυ ανετα αλλα και οχι πολυ σφιχτα, στην περιπτωση που η διαμετρος του καλωδιου ειναι τοση ωστε να τηρειται το " να μπαινει στην τρυπα οχι πολυ ανετα αλλα και οχι πολυ σφιχτα"  τοτε δεν χρειαζεται το mesh να μπαινει και μεσα στην τρυπα αλλα τυλιγμα στο καλωδιο στο μερος που φαινεται εξω απο το τανκ, μετα ακολουθεις τη γνωστη διαδικασια οξειδωσης του mesh, προσεξε μονο το καλωδιο να μην μπαινει σφιχτα  μεσα στην τρυπα οπως ειπα και παραπανω γιατι θα πνιγεται και δεν θα εχεις καλη τροφοδοσια.

Αποσυνδεδεμένος dinos35

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1213 στις: Αυγούστου 27, 2013, 22:16 »
Ευχαριστώ για την συμβουλή. Το έχεις δοκιμάσει και είσαι ευχαριστημένος; Εγω θέλω να το δοκιμάσω γιατί με το mesh μου έχουν σπάσει τα νεύρα. Δουλεύει άψογα 10 ημέρες και μετά με το provari μου αρχίζει κάτι E1, E4 κ.λ.π.
Δηλαδή τυλίγω mesh γύρω γύρω και μετά το καίω το καλώδιο μαζί με το mesh; Τι om σου έχει βγάλει. Αν φυσικά το έχεις χρησιμοποιήσει........ Αυτά και πάλι συγνώμη για την ενόχληση

Αποσυνδεδεμένος fotispap3

  • ***
  • 647
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1214 στις: Αυγούστου 27, 2013, 22:30 »
Πρωτα θα καψεις το καλωδιο μια φορα (να κοκκινισει  καλα) για να φυγουν τα εργοστασιακα καταλοιπα, μετα καψε το mesh ανοιχτο 3-4 φορες με βουτηγμα στο νερο (σκληραινει και οταν το τυλιξεις στο καλωδιο εφαρμοζει καλυτερα) μετα καψτο 2-3 φορες πανω στο καλωδιο, καψιμο αλλες 3-4 φορες με υγρο και ετοιμο!! οσον αφορα τα Ωhm αναλογα την τρυπα του ατμοποιητη που χρησιμοποιεις, εμενα για παραδειγμα στον RSST με 20αρι συρμα και 4 σπειρες μου βγαζει περιπου 1,9-2,1 Ωhm  :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 96 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 112 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20499 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280573 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207837 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65404 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173907 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312541 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13738 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124579 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93457 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4139 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix