vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

638 επισκέπτες, 7 χρήστες
axilleaspro, paiktaras, amdnikos, camber, lemon78, manoslykos, yorgoss

Twitter

GENESIS HINTS & TIPS

Αποσυνδεδεμένος komatoza

  • *
  • 90
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1050 στις: Μαΐου 10, 2013, 13:09 »
Καλημέρα. Το u wick  πώς το φτιάχνετε; εμένα μου τσακίζετε στο λύγισμα και σε αυτά τα σημεία ακουμπά το σύρμα και κάνει hot spot, παιδεύομαι εδώ και μέρες με τον rsst. Στην αρχή όλα καλά αλλά μετά από λίγο ατμιζμα χαλάει.
Κάπου είδα ότι το κομμάτι του mesh το κόβουν διαγώνια του α4. Δηλαδή όχι παράλληλα τον όπως πάνε τα συρματακια.

Στάλθηκε από το GT-I9000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1051 στις: Μαΐου 10, 2013, 13:24 »
Υπάρχουν πίσω στο νήμα διάφοροι τρόποι .
Εγω βρήκα την υγεία μου με το διαγώνιο κόψιμο που λες .
Οι πλεξεις του μες να ειναι περίπου σε 45 °.
Μετά θα δεις όταν το τυλιγεις το ρολακι σου θα έχει μεγάλη ελαστικότητα !
Αφού υπολογίσουμε το μήκος καραταμε από τα δυο άκρα ώστε να έχουμε την καμπύλη που χρειάζεται για ατμοποιητη μας , και καιμε ακριβώς στο σημείο που έχουμε την καμπύλη ! Το πλέγμα θα παγώσει στο συγκεκριμένο σχήμα και μετά καιμε όλο το μήκος με την ησυχία μας , ούτε συνδετηρες ούτε τίποτα !
Nice and clean που λένε και στο χωριό μου ... ;D

Μόνο αρνητικό ότι πετάμε λίγο πλέγμα λόγω του διαγωνιου κοψιματος , αλλα πιστεύω αξίζει !

Αποσυνδεδεμένος komatoza

  • *
  • 90
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1052 στις: Μαΐου 10, 2013, 13:32 »
Αυτό σκέφτηκα και εγώ, γιατί με τον άλλο τρόπο το πλέγμα σπάει.

Στάλθηκε από το GT-I9000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος Mulder

  • *****
  • 1698
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής Απο Παρασκευή 13/01/12 21:20
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1053 στις: Μαΐου 10, 2013, 20:09 »
ενα ωραιο βιντεο με ενα καινουργιο υλικο φυτιλιου που δεν λεει τι ειναι ο busardo αλλα και με ''ατσαλοβεργα'' που εχει αρχισει να ακουγεται και εξω αλλα εδω δεν ειδα ακομα κανεναν...τεσπα δειτε το βιντεο ειναι ενδιαφερον...

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=iSo4kBBVoyk[/youtube]

edit

Καλημέρα. Το u wick  πώς το φτιάχνετε; εμένα μου τσακίζετε στο λύγισμα και σε αυτά τα σημεία ακουμπά το σύρμα και κάνει hot spot, παιδεύομαι εδώ και μέρες με τον rsst. Στην αρχή όλα καλά αλλά μετά από λίγο ατμιζμα χαλάει.
Κάπου είδα ότι το κομμάτι του mesh το κόβουν διαγώνια του α4. Δηλαδή όχι παράλληλα τον όπως πάνε τα συρματακια.

Στάλθηκε από το GT-I9000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2



[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=WI2yHAaII3Q&feature=player_embedded[/youtube]
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 10, 2013, 20:17 από Mulder »

Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1054 στις: Μαΐου 10, 2013, 20:58 »
Καλημέρα. Το u wick  πώς το φτιάχνετε; εμένα μου τσακίζετε στο λύγισμα και σε αυτά τα σημεία ακουμπά το σύρμα και κάνει hot spot, παιδεύομαι εδώ και μέρες με τον rsst. Στην αρχή όλα καλά αλλά μετά από λίγο ατμιζμα χαλάει.
Κάπου είδα ότι το κομμάτι του mesh το κόβουν διαγώνια του α4. Δηλαδή όχι παράλληλα τον όπως πάνε τα συρματακια.

Εγω το κάνω πάνω σε συνδετήρα μετά το τύλιγμα και το καίω εκεί.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=uZOF6Dbwwg4[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1055 στις: Μαΐου 15, 2013, 01:35 »
Παρατήρηση :

Σε κάτι δοκιμές που στην αρχη προέκυψαν τυχαία παρατήρησα τα εξής :
Όταν φτιάχνουμε την αντίσταση πάνω στο ρολακι απο το πλέγμα , και αφήνουμε στο πάνω μέρος αρκετό ρολακι να περισευει αυτο βοηθάει στην τροφοδοσία !
Δηλαδη εκεί που τελειώνουν οι σπειρες στο πάνω μέρος να μένει λίγο μες ακάλυπτο ! Αυτο το κομμάτι μένει ποτισμενο με το υγρο και όταν η τροφοδοσία απο κάτω δεν αρκεί τότε το υγρο αυτο τροφοδοτεί την αντίσταση μας! Κάτι σαν διπλή τροφοδοσία όταν η κάτω δεν αρκεί !
Μπορείτε να το δοκιμάσετε ειδικά σε μεγάλες τζουρες !
Εχει διάφορα απο όταν το πλέγμα ειναι οριακά στις σπειρες .

Βασική προϋπόθεση ο χώρος της καμπάνας του ατμοποιητη , ώστε αυτο το παραπανισιο πλέγμα να μην ακουμπήσει πουθενα και δημιουργεί προβλήματα ...σε κάποιες περιπτώσεις !

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1056 στις: Μαΐου 15, 2013, 08:46 »
Σωστος!
Υπο αυτη την εννοια και κομμενο U μπορει να βοηθουσε οταν ο ατμοποιητης εχει μια τρυπα για μες..
ή καλυτερα, σχημα μαγκουρας, οπου το μες κανει την καμπυλη μεχρι να φτασει στην βαση που αρχιζει η αντισταση. Ετσι, το μες θα εδινε τροφοδοσια και απο τις 2 μεριες (κατι σαν μικρη ρεζερβα..βοηθητικη τροφοδοσια).

Αυτο, βεβαια δεν θα κανει διαφορα στις απανωτες τζουρες, αλλα στις κανονικες..

Αποσυνδεδεμένος sothoms

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1057 στις: Μαΐου 15, 2013, 10:56 »
Παιδια θελω να μου απαντησετε ειλικρινα.
Εχω διαβασει ολο το νημα και εχω κανει τα παντα.
Με τρυπα στην μεση, χωρις τρυπα, σφιχτο, αραιο, πολυ mesh, λιγο mesh.
Ολα τα παραπανω με συνδυασμους φυσικα.
Δεν υπαρχει περιπτωση λοιπον να ατμιζω με καθετα τον ατμοποιητη. Πρεπει οπωσδηποτε να το γυρναω περιπου παραλληλα να βρεχεται το mesh και φυσικα απο την μερια που βρισκεται.
Ετσι παιζει τελικα το mesh ή ακομα δεν εχω καταφερει να το κανω να τροφοδοτειται σωστα;
Πειτε μου ειλικρινα να ξερω να μην το παιδευω αλλο, απλα να δεχτω οτι ετσι λειτουργει

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1058 στις: Μαΐου 15, 2013, 11:08 »
sothoms εγώ προσωπικά κάνω το παρακάτω (ακόμη και με μόνο αλλαγή αντιστασης, όπου απλώς πλένω και ξανακαίω το mesh):

Το κανονικό μου άτμισμα είναι 9-10 watt με 1.8-2.0 αντίσταση.

Στο πρώτο γέμισμα όμως κάνω μισή ωρίτσα στα 7 watt και ανά μισή ώρα ανεβαίνω και μισό watt. Δεν πάω από την αρχή στα κανονικά μου watt.

Αν κάποια στιγμή μου έρθει προβληματική τζούρα, συνήθως με λίγο υγρό στο τανκ και αρκετή ώρα να ατμίσω, ή κατεβάζω λίγο τα watt ή τραβάω μια τζούρα χωρίς να πατήσω το κουμπί για να ξαναρχίσει η τροφοδοσία.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1059 στις: Μαΐου 15, 2013, 11:10 »
παιδεψε το κιαλλο... ;)
ασε ελαχιστο κενο γυρω απο το μες (μην εφαπτεται στην τρυπα) για να μπορει να παιρνει λιγο αερα και κανε διαγωνιο κοψιμο στο σωληνακι του μες απο την κατω πλευρα

(με δεδομενο οτι δεν εχεις χοτ σποτς βεβαια ή πολυ μεγαλο ρευμα στην αντισταση ;) )

Αποσυνδεδεμένος mpekas

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1060 στις: Μαΐου 15, 2013, 11:28 »
Το είχα πετύχει μία φορά στα πρώτα στησίματα genesis που είχα κάνει - χάλασε μετά από dryburn και δεν ασχολήθηκα ξανά - πλέον προσέχω να γέρνω τόσο ώστε η στάθμη του υγρού να φτάνει στην τρύπα που μπαίνει το mesh(όχι παραπάνω) και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Όταν μου είχε δουλέψει είχα mesh 325 με τρύπα στη μέση που έμπαινε σχετικά χαλαρά στη βάση και κλειστή τρύπα αναπλήρωσης.

Αποσυνδεδεμένος sothoms

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1061 στις: Μαΐου 15, 2013, 12:04 »
mpekas
κι εγω αυτο κανω. Γερνω κατα διαστηματα τον ατμο για να βρεχεται το mesh
urahara
και διαγωνιο κοψιμο εχω κανει, ξεχασα να το αναφερω, αλλα αν δεν το γυρω δεν γινεται δουλεια. Στην 2η αντε 3η τζουρα, πηρα καμμενο.
Αποφευγω να αφηνω κενο γυρω απο το mesh, γιατι εχω πλημμυρες οταν παιρνω μακροσυρτη τζουρα και οταν το μετακινω, αφηνω πλαγια.
Προτιμω να ερχεται ακριβως, αλλα να μπαινει χαλαρα, να μην πνιγεται
 
Μεχρι στιγμης απο τις απαντησεις καταλαβαινω οτι δεν παιζει να γινεται αυτο που ζητω. Δηλαδη να μην εχω πλημμυρες και να ατμιζω χωρις να το γερνω.
Οποιο αλλο tip, καλοδεχουμενο βεβαια
 

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1062 στις: Μαΐου 15, 2013, 12:09 »
Φίλε γράφεις στον mpeka ότι τον γέρνεις για να βρέχεται το mesh, δηλαδή δεν βρίσκεται το mesh μέσα στο υγρό και πρέπει να τον γέρνεις για να βρέχεται ? Ισως κάτι δεν κατάλαβα καλά

Αποσυνδεδεμένος LKLO330

  • **
  • 312
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1063 στις: Μαΐου 15, 2013, 12:17 »
μαλλον αυτο που ειπες ειναι και η λυση με 325 σου δουλεψε προφανως χρησιμοποιεις υγρα με υψηλη VG αν μπορεις βρες ή 325 ή και πιο αραιο ισως 275 ,250 μπορεις να βρεις ανετα

Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1064 στις: Μαΐου 15, 2013, 12:43 »
Δεν χρειάζεται να είναι πλαγια ο genesis εάν όλα έχουν γίνει καλά...δες παρακάτω.

Όπως λέει και ο φίλος παραπάνω....εννοείται ότι έχεις επιλέξει και τα σωστά υλικά με βάση τα υγρά που κανεις.

Εγώ πχ που κάνω σκέτη VG 100% πλέγμα από 325 και κάτω...

GENESIS HINTS & TIPS

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 105 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 117 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20518 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280761 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207844 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65454 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173933 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312573 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13785 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124624 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93464 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4148 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix