vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

GENESIS HINTS & TIPS

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #975 στις: Απριλίου 05, 2013, 14:46 »
 :yes:
χρησιμο... υπαρχει και εδω
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,8644.msg576941.html#msg576941

Αποσυνδεδεμένος spiros385

  • *
  • 95
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #976 στις: Απριλίου 05, 2013, 14:59 »
τι εννοει με το solid kai to straw ;
η μεταφραση στο straw βγαζει αχυρο..... :wall:

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #977 στις: Απριλίου 05, 2013, 15:00 »
Καλαμάκι... Με τρύπα στη μέση.

Αποσυνδεδεμένος spiros385

  • *
  • 95
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #978 στις: Απριλίου 05, 2013, 15:04 »
α....
straw = πλεγμα σαν καλαμακι
solid = συμπαγες πλεγμα
 ;)

Αποσυνδεδεμένος smokermania

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #979 στις: Απριλίου 06, 2013, 06:40 »
παιδια επειδη ειμαι νεουδι για τον RSS τι διαστασεις θελει το μες?

Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #980 στις: Απριλίου 06, 2013, 08:49 »
3,5 στο ύψος και στο πλάτος 3,5-5,0

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #981 στις: Απριλίου 07, 2013, 03:28 »
Οι εντυπώσεις μου μετά από μερικές ημερες με mesh είναι καλές. Υπάρχουν αρώματα που βγαίνουν στο mesh πάρα πολύ καλά σχεδόν όσο και σε έναν καλοσεταρισμένο dripping.
Λογικά η εκτίμηση μου είναι ότι ΝΑΙ το mesh μπορεί να δώσει τη γεύση του dripping.
Δεν έχω κάνει πολλά σετάπ, αλλά εχω την εντύπωση ότι το mesh θέλει πιο αραιές σπείρες σε σχέση με το φιτίλι και ελαφρώς χαμηλώτερη αντίσταση (ας με διορθώσει κάποιος πιο έμπειρος...). Μια αντίσταση 1.7-1.8 ενώ στο φιτίλι παίζει πολύ καλά στα 3.6-3.8 V, στο mesh θέλει λίγο παραπάνω 4-4.2 V, ίσως αυτό εξηγείται από την μεγαλύτερη θερμική απώλεια του πλέγματος. Πάντως το mesh με αντίσταση 1.5-1.6 παίζει όμορφα και σε Ego μπαταρία, όχι όπως σε VV αλλά τελικά, σίγουρα καλύτερα από οποιοδήποτε clearomizer της αγοράς.


Αποσυνδεδεμένος Mulder

  • *****
  • 1698
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής Απο Παρασκευή 13/01/12 21:20
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #982 στις: Απριλίου 07, 2013, 19:17 »
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=8u9E9kNPvyU[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος DaemonaS

  • **
  • 468
  • Φύλο: Άντρας
  • C'est la vie !!!
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #983 στις: Απριλίου 09, 2013, 04:45 »
Να το βάλω και εδώ γιατί είναι τρομερά χρήσιμο βίντεο...

[youtube]N9fdQfc8nuk[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #984 στις: Απριλίου 10, 2013, 23:25 »
Επανέρχομαι με τις εμπειρίες μου (και τις ταλαιπωρίες μου...) με το mesh.
Είχα κρατήσει το αρχικό mesh, αυτό που πρωτοέφτιαξα και που με πολύ προσπάθεια, καψούλια, κάψιμο, σκάλισμα, στρώσιμο και ξανά μια απο τα ίδια, τελικά σε 2-3 τανκ έστρωσε ( ή έστρωσαν οι γευστικοί μου κάλυκες και δεν καταλάβαιναν τίποτα - δεν είμαι σίγουρος). Τελικά μετα από καμμια 15αρια ml άρχισε να μου μυρίζει και είπα να αλλάξω αντίσταση. Εβγαλα την αντίσταση, πέρασα ένα κάψιμο το mesh, έπλυνα το τανκ... και ξαναέστησα με το ίδιο mesh και με νέο σύρμα. Ενω η αντίσταση ήταν σταθερότατη και δεν είχα hotspot, η γεύση ήταν χάλια... Δεν μπορεί λέω... κάτι συμβαίνει... άδειασμα το τανκ, δοκιμές οι σπείρες-όλες ΟΚ, ξαναστήσιμο τα ίδια... τα πήρα στο κρανίο και τον έβαλα στο κουτί.
Σήμερα, χαλαρός είπα να ξαναδοκιμάσω από την αρχή, αφού είδα άπειρα video στησίματος...
Ακολούθησα μια όχι τόσο κοινή μέθοδο... έστριψα καλά το mesh με μια καρφίτσα ώστε να περνά από την τρύπα. Δεν έκαψα το mesh ανοιχτό, το έστριψα όπως είναι. Στη συνέχεια έκαψα καλά μέχρι πυρώματος 4-5 φορές, χωρίς βούτηγμα στο νερό, το μισό mesh (το άλλο που μπαίνει στο τανκ το άφησα όπως είναι). Ούτε έκαψα το mesh με βάση γιατί έχω την εντύπωση ότι το βρωμίζει πολύ. Περασα ένα τρυπανάκι 2.5 χιλιοστά στο ατμοποιητή (που μπαίνει χαλαρά χωρίς να κολυμπάει στην τρύπα) και πάνω σε αυτό έκανα 4 πολύ όμορφες, συμμετρικές και σφιχτές σπείρες. Έβγαλα το τρυπανάκι και πέρασα το mesh που το είχα φιάξει έτσι ώστε να περνάει γλυκά-γλυκά μέσα στις σπείρες. 'Ενα μικρό hotspot σε μια σπείρα, ένα σκαλισματάκι και ΝΑ! όλες οι σπείρες φεγγοβολούν. Γεμίζω το τανκ, και ξεκινάω το άτμισμα με πολύ καλή γεύση αν αναλογιστεί κανείς και το νεαρό της αντίστασης. Η αντίσταση, έχει φύγει μισό τανκ και δεν έχει αλλάξει ουτε δέκατο... ενω η γεύση είναι σαφώς ανώτερη από το προηγούμενο στήσιμο...
Τελικά μηπως όλα αυτά τα υπερβολικά καψίματα είναι άχρηστα και τελικά βρωμίζουν το mesh, και το μυστικό είναι οι σπείρες να είναι απαλά τυλιγμένες στο mesh?

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #985 στις: Απριλίου 10, 2013, 23:39 »
Θα σου γράψω σχετικά με το πύρωμα...


Λες
Στη συνέχεια έκαψα καλά μέχρι πυρώματος 4-5 φορές, χωρίς βούτηγμα στο νερό, το μισό mesh (το άλλο που μπαίνει στο τανκ το άφησα όπως είναι).


Αν από τη στιγμή που πυρώσει, συνεχίσεις να το πυρώνεις για 15-20 δεπτερόλεπτα το αφήσεις να κρυώσει και επαναλάβεις άλλες 2 φορές, το πιο πιθανό είναι να έχεις επιτύχει μια καλή οξείδωση.
Αυτο το λάθος έκανα στην αρχή και με παίδεψε αρκετά. Δηλαδή να το πυρώνω και μετα από 4-5 δεπτερόλεπτα να σταματάω.


Το κρύωμα σε νερό, δεν είναι αναγκαίο. Βοηθά στο να σκληρήνει το πλέγμα, πράγμα που μετά βοηθά στην κατασκευή της αντίστασης.


Ενας από τους τρόπους κατασκευής της αντίστασης είναι κι αυτός που ακολούθησες. :thumpup: .


Το κάψιμο με VG και αναπτήρα, επίσης δεν είναι αναγκαίο από τη στιγμή που έχεις επιτύχει μια καλή οξείδωση. Θα έλεγα ότι είναι βοηθητικό, στο να καλύψεις το σύρμα της αντίστασης με μόνωση μάκας, τη στιγμή που κάτι δεν πάει καλά με την οξείδωσή σου. Ούτε εγώ το κάνω πλέον.


Κάτι ακόμη...
Αν θελήσεις να χρησιμοποιήσεις το ίδιο πλέγμα (που με ένα πλέγμα μπορείς να βγάλεις πολλά ml) τότε αφού τον λύσεις, απλά πλύνε το σε τρεχούμενο νεράκι της βρύσης. ΑΝ θες του κάνεις και ένα καψιματάκι, πιο πολύ για στέγνωμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 10, 2013, 23:49 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος thodouris

  • **
  • 379
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #986 στις: Απριλίου 10, 2013, 23:45 »
Εχω δει οτι αναφερεστε σε καψιμο με vg....γιατι οχι pg?
 :dontknow:


Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #987 στις: Απριλίου 10, 2013, 23:48 »
Για να αφήσει καλή μάκα! :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie:
Βασικά η PG είναι πιο ευφλεκτη οποτε μια χαρά κανει και αυτή!

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #988 στις: Απριλίου 10, 2013, 23:49 »

Το κάψιμο με VG, επίσης δεν είναι αναγκαίο από τη στιγμή που έχεις επιτύχει μια καλή οξείδωση. Θα έλεγα ότι είναι βοηθητικό, στο να καλύψεις το σύρμα της αντίστασης με μόνωση μάκας, τη στιγμή που κάτι δεν πάει καλά με την οξείδωσή σου. Ούτε εγώ το κάνω πλέον.

Αυτό το κάψιμο με τη vg βγάζει μια βρώμα σαν καψαλισμένο κοτόπουλο, ναι μέν μπορεί να δημιουργεί μάκα, αλλά εμένα μου μένουν ιχνη της  μυρωδιάς αυτής και στη συνέχεια, κατά το άτμισμα (ακόμα και μετα από 2-3 τανκ μου έρχεται αυτή η μυρωδιά).

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #989 στις: Απριλίου 10, 2013, 23:55 »
Λογικό!! Αυτό που λες!!


Οπότε κάνε αυτό που σε ευχαριστεί!!! :))


Σε αυτή την περίπτωση, μπορείς να ακολουθήσεις άλλο δρόμο. Δηλαδή...
Ξεκίνημα σε χαμηλά βολτ, να δημιουργήσεις μάκα με το υγρό που σου αρέσει, και μετά ανεβάζεις βολτ και το πας εκεί που θες σταδιακά.


Αν σου κάνει κάποιο χοτισπότι κατα το ανέβασμα, απλα στρίψε ελαφρά (πολύ λίγο) το πλέγμα μέσα στην αντίσταση και όλα θα διορθωθούν, πολλές φορές χωρίς να πειράξεις σπείρες.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 107 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 121 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20523 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280812 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207852 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65467 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173946 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312575 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13800 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124637 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93464 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4150 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix