vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

607 επισκέπτες, 5 χρήστες
Doubt, tapantari, Antiprosopos, manoslykos, ΛΥΚ

Twitter

GENESIS HINTS & TIPS

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #960 στις: Απριλίου 03, 2013, 14:41 »
H αλήθεια είναι ότι είναι λίγο απρόβλεπτο το mesh...
Ενω κατανάλωσα ένα ακόμα tank (σε πολύ χαλαρούς ρυθμούς μη τυχόν και έχουμε ατύχημα) και η απόδοση ήταν σχετικά σταθερή, αν και κάποιες στιγμές αισθανόμουν από τη γεύση, ότι το υγρό τσιτσιρίζεται περισσότερο (άρα ακόμα παίζει η αντίσταση), μετά από αρκετές ώρες ηρεμίας, το πιάνω και βγάζει πάλι 1.2Ω  :eyesplash:
Μπορώ να πώ ότι μου έχει ψιλοσπάσει τα νεύρα...
Η αλήθεια είναι ότι με τη γεύση στους drip φιτιλάτους είμαι πολύ ικανοποιημένος αλλά κάποιες ωρες μέσα στη μέρα δεν είναι δυνατό να είμαι με τα μπουκαλάκια στο χέρι, γι αυτό το ψάχνω με τους genesis. Θέλω τη γεύση του dripping και την χωρητικότητα ενός μικρού clearomizer...  Α! και επειδή αλλάζω και τρεις γεύσεις κατα τη διάρκεια της ημέρες, από ότι βλέπω θα χρειαστώ 3 genesis....  :laugh1:
Δυστυχώς, ότι clearomizer έχω δοκιμασει, είναι από τραγικό ως πολύ τραγικό...
Τελικά αν βγάλω το mesh για να το ξανακάψω θα πρέπει να το ξετυλίξω ή το καίω όπως είναι ?

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #961 στις: Απριλίου 03, 2013, 14:45 »
Το καίς όπως είναι!
Δεν χρειάζεται ξετύλιγμα.
Για να παίζει η τιμή της αντίστασης, έτσι κι αλλιώς, είχες βραχυκυκλωμα.
Αλλα επίσης, για να παίζει και να μην σου κάνει χωτ σπώτς, ίσως το μόνο που χρειαζόταν θα ήταν γύρισμα του πλέγματος πανω στο σύρμα. οχι σίγουρα όμως.
Οπως έγινε, τη μία έπαιζε κανονικά, την αλλη ζορίζονταν οι πάνω δυο σπείρες μόνο κλπ. Δεν θα επαιρνες σωστή γεύση.
Ξανακάψτο οταν το βγάλεις, επέμεινε λίγο περισσότερο ίσως και θα σιάξει. Λεω γώ τώρα...

Αποσυνδεδεμένος Christos_Tz

  • **
  • 467
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari Mini Titanium White+Russian 91%
    • http://www.facebook.com/profile.php?id=573023804&ref=tn_tnmn
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #962 στις: Απριλίου 03, 2013, 15:44 »
Εδω και μερεs ειχα θεμα με την πληρωση υγρου στον δικον μου genesis με τιs ψηλεs βελονεs(μπουκωνανε)..με 4 ευρω ξεμπερδεψα,,στην Σωκρατουs(Ομονοια)Γυαλινη συριγγα με μεγαληs εσωτερικηs διαμετρου κτηνιατρικη βελονα..ολα τα υγρα πλεον ρεουν αβασανιστα και εχεμυθα. :thumpup:

Φωτο..

http://img825.imageshack.us/img825/6522/img0482af.jpg

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #963 στις: Απριλίου 03, 2013, 15:49 »
Slammer αυτό που σου λέει ο Άλεξ είναι πολύ σημαντικό!! Πολλές φορές όλα τα προβλήματα λύνονται με ένα απλό γυρισματάκι (στρυψιματάκι δεξιά - αριστερά) του πλέγματος μέσα στην αντίσταση :yes: πάντα όμως με την προϋπόθεση του σωστά οξειδωμένου πλέγματος.

Στην πραγματικότητα δεν λέω κάτι διαφορετικό από τον Άλεξ, απλά το ξαναλέω για να τονίσω τη σπουδαιότητά του.

Αποσυνδεδεμένος joyeman

  • *****
  • 1208
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #964 στις: Απριλίου 03, 2013, 15:54 »
[size=78%]Φωτο..[/size]

(Image removed from quote.)


Μόλις την είδα, μου ήρθαν στο μυαλό εικόνες απο εργαστήρια που κανουν πειράματα σε ανθρώπους, σε μισογκρεμισμένα κτήρια, με λάμπες που τρεμοπαίζουνε! :)) :)) :)) :))




ΥΓ: Καταραμένο Hollywood, μου έχεις κάνει το μυαλό κιμά! :wall: :wall: :wall: :wall:

Αποσυνδεδεμένος Christos_Tz

  • **
  • 467
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari Mini Titanium White+Russian 91%
    • http://www.facebook.com/profile.php?id=573023804&ref=tn_tnmn
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #965 στις: Απριλίου 03, 2013, 15:59 »
 :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Κανει δουλεια αδελφε!!Ειχα θεμα με τιs ψηλεs κλασσικεs του φαρμακειου.Στο μαγαζι με ρωταει εκει η πωλητρια τι ζωο θα εμβολιασετε κυριε????Ουρακοτανγκο τιs λεωωω...... :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :idiot1: :idiot1: :idiot1: :idiot1: :idiot1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος LKLO330

  • **
  • 312
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #966 στις: Απριλίου 03, 2013, 16:06 »
θα σθνφωνισω με τουσ προλαλισαντες φιλε μου
καλητερο καψιμο θελει και για μενα λιγο καψιμο και την αντισταση να μαλακωσει και να τιλιχτει πιο ευκολα .
κατι ακομα προσοχη στο τιλιγμα μην γδαρεις την οξυδωση μικρες προσεκτικες κινισεις για αρχη μεχρη να μαθεις αλλοι τα περασαμε αυτα ευτυχως λογω φορουμ καποιοι τα περασαμε πιο αναλαφρα

ps πηρα συριγγα απο κτηνιατρικο φαρμακιο ειναι η κλασικη αλλα με διπλασια διαμετρο βελονας
τα αξιζε και με το παραπανω το 0,15€


Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #967 στις: Απριλίου 03, 2013, 22:30 »
Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές... το μηχανάκι πάει τρένο τώρα...
Τελικά τράβηξα πολύ προσεκτικά το mesh από την αντίσταση... από το τράβηγμα και μόνο κατάλαβα ότι η πρώτη και η τελευταία σπείρα ήταν αρκετά σφιχτές και ίσως γι αυτό είχα τα προβλήματα αστάθειας.
Η επιδιόρθωση έγινε με ένα-δυο γερά πυρώματα του mesh. Στη συνέχεια, επειδή δεν ήθελα να χαλάσω την αντίσταση, πέρασα ένα τρυπανάκι 2 mm μέσα από τις σπείρες και αφού το πέρασα μέχρι κάτω στο τάνκ, διόρθωσα την γεωμετρία των σπειρών ωστε να έχουν την ίδια διάμετρο και να ισαπέχουν μεταξύ τους. Εβγαλα το τρυπανάκι και μέτρησα την αντίσταση χωρίς mesh, ώστε να ξέρω πόσο πρέπει να είναι, μου βγήκε 1.8Ω  :thumpup: . Στη συνέχεια διόρθωσα λίγο το mesh ώστε να περάσει γλυκά-γλυκά αλλά όσο το δυνατόν πιο εφαρμοστά μέσα από τις σπείρες. Όλα φαίνονται ΟΚ τωρα... η αντίσταση καρφί 1.8, η γεύση σαφώς βελτιωμένη (όχι στο επίπεδο των drip αλλά πολύ καλή), το ντουμάνι παχύ και πλούσιο,  θα δούμε... δεν λέω μεγάλα λόγια...

ΥΓ: Η αντίσταση μου βγήκε 1.8Ω με 6 σπείρες, σύρμα 0.20 (της συσκευασίας)
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 03, 2013, 22:35 από slammer »

Αποσυνδεδεμένος sarchos59

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια ζωή με τη νικοτίνη παρέα;
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #968 στις: Απριλίου 03, 2013, 22:33 »
  Καλή λύση αυτή με την κτηνιατρική σύριγγα. Η σύριγγα αιμοληψίας μας κάνει επίσης. Απλές και φθηνές λύσεις. Δωρεάν τις πήρα και τις δυο. (πάω τον Έκτορα, το μικρότερο-υιοθετημένο γιό μου στον κτηνίατρο, μου έδωσε την κτηνιατρική και ο γιατρός είναι κουμπάρος, μου έδωσε την αιμοληψίας. Τι 4€ διαβάζω; Θέλουμε μόνο τη βελόνα. Ταιριάζουν όλες οι βελόνες σε οποιαδήποτε σύριγγα. Ελάχιστο το κόστος γι ΄αυτούς, μη μας πιάνουν τον κόμπο…
  Υ.Γ. Το μήνυμα του slammer το διάβασα μετά:
Σωστός. Κάθε πατέντα που έχει αποτέλεσμα είναι αποδεκτή. Εκ του αποτελέσματος κρίνεται το θέμα. Μας ικανοποίησε, οκ. Όχι; Ψάχνουμε κάτι άλλο. Φαντασία να έχουμε, οι λύσεις είναι πολλές. Αυτό είναι και το ενδιαφέρον στο άτμισμα: Το μη αναμενόμενο αποτέλεσμα, το ψάξιμο, η απουσία μαγικής, καθολικά επιτυχούς λύσης…
 Ψαχτείτε γιατί χανόμαστε. Ο καρκίνος πνευμόνων από το κάπνισμα παραμονεύει.
 Κυνικό; Συμφωνώ… 
 
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 03, 2013, 22:40 από sarchos59 »

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #969 στις: Απριλίου 03, 2013, 22:36 »
ενα τρικ που εκανα χθες που εφτιαξα ενα U-mesh στον GkmF.

Αφου εστριψα το μες με το χερι (χωρις συνδετηρα ή συρμα μεσα) ωστε η διαμετρος του να περναει την τρυπα, στριβωντας το αρχισα να φτιαχνω την κουρμπα U στο μες. Οταν μου εκανε το σωστο γυρισμα να μπαινει και στις 2 τρυπες το τοποθετησα αρχικα στον ατμοποιητη. Σε αυτο το σημειο φροντισα να εχει το σωστο υψος το μες κοβωντας λιγο λιγο τις μυτες μεχρι να ερθει ακριβως οπως το θελω. Μετα πηρα συρματακι απο αυτο που φτιαχνουμε την αντισταση και οπως ηταν τοποθετημενο στον ατμοποιητη, στην βαση του μες, περασα το συρμα να πιανει μια γυρα και τα 2 ποδαρακια του μες. Εστριψα τις δυο ακρες του συρματος για να το ασφαλησω και να κρατα καλα τα 2 ποδαρακια στο σωστο σημειο.... και τραβηξα το μες απο τον ατμοποητη.

Σε αυτο το σημειο το μες εχει κρατησει την φορμα που ηθελα, οποτε με ενα πενσακι κρατωντας το μες απο τα 2 ποδαρακια του αρχισα το καψιμο. Μετα απο λιγη ωρα ειχε σκληρυνει το μες σε αυτη την φορμα και δεν χρειαζοταν καν το συρμα. Ετσι το αφαιρεσα και συνεχισα το καψιμο μου.

Στο τελος το μες ειναι την σταθερη φορμα του U-mesh ακριβως στο ανοιγμα για τις τρυπες μου.

Το συρματακι αυτο και το "κλειδωμα" του μες στην φορμα του με βολεψε γιατι μετα δεν θα χρειαζονταν να βγαλω καποιο συρμα απο μεσα και να το ταλαιπωρησω (και το μες και εμενα)

Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #970 στις: Απριλίου 03, 2013, 22:40 »
Όσες φορές το έχω κάνει αυτό πάντα μου τσακίζει το mesh επάνω στον ατμοποιητή
παρόλο το κάψιμο του και το βρέξιμο με νερό για σκλήρυνση.
Πιστεύω πως ο συνδετήρας είναι ιδανικός, τουλάχιστον για μένα  :)

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #971 στις: Απριλίου 03, 2013, 22:42 »
Δεν ξέρω πολλά περί U-mesh αλλά φαντάζομαι ότι η τεχνική που εφαρμόζεται για το κουρμπάρισμα των σωλήνων θα βοηθήσει πολύ ωστε το mesh να καμπυλωθεί σωστά και ομοιόμορφα χωρίς να τσακίσει.
Χρειαζεται μόνο ένα πυκνό ελατήριο με εσωτερική διάμετρο όσο είναι το mesh. Αν το mesh μπεί σωστά μέσα στο ελατήριο, τότε με το χέρι σιγά-σιγά θα μπορεί να κουρμπαριστεί όμορφα καθώς το ίδιο το ελατήριο δεν θα το αφήνει να τσακίσει. Στη συνέχεια αφαιρείται το  ελατήριο και έτοιμοι...

Αποσυνδεδεμένος sarchos59

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια ζωή με τη νικοτίνη παρέα;
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #972 στις: Απριλίου 03, 2013, 22:44 »
 Giannis pap. Αυτό είναι καλό για σένα: Έχεις ακόμα ενδιαφέρον να το ψάχνεις. Αν φτάσεις στην Ιθάκη ο δρόμος τελειώνει… 
 

Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #973 στις: Απριλίου 03, 2013, 22:45 »
και ένα βιντεάκι με τον τρόπο που το κάνω με συνδετήρα  :)

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=uZOF6Dbwwg4[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #974 στις: Απριλίου 05, 2013, 14:27 »
Επεσα πάνω σε αυτό στο μπλόγκ του Τόντ.
Εχουν φτιάξει εναν πίνακα με την συμμετοχή χρηστών, απ ότι είδα είναι σε κοινή χρήση, για διάφορα μεγέθη πλέγματος για διάφορους τζένεσις, και την συμπεριφορά τους.
Και παρότι δέν είναι παρά εμπειρίες χρηστών, είναι τουλάχιστον μια καλή αρχή για όποιον ψάχνει, και γιατί όχι? Να δώσει και τα δικά του φώτα εκεί!
https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0Atm-i6EmP-hudG9XQ3ZHNXBNUndUaFFzZU1SdXhDeEE#gid=0

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 97 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 113 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20501 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280623 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207837 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65411 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173914 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312543 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13750 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124590 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93458 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4140 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix