vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

581 επισκέπτες, 4 χρήστες
bakoulini, lemon78, john67, pngtszs1976

Twitter

GENESIS HINTS & TIPS

Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #870 στις: Μαρτίου 13, 2013, 00:55 »
Οταν δεν πετύχουμε καλα την οξειδωση με ότι τροπο και να την βελτιωνουμε δεν ειναι βλακεία και ειναι αποδεκτή εφόσον έτσι μπορούμε να δουλέψουμε τον ατμο.
Σίγουρα vg  και rizzla  , ξεκινημα σε χαμηλα βολτ ,βοηθούν όταν δεν έχουμε καλή οξειδωση!
Αν έχουμε ένα καλό φλογιστρο όχι ακριβό , κατάλληλο και έχουμε λίγη μεθοδικότητα όλα αυτά περνάνε στο παρελθόν !

Το κάψιμο με vg ίσως στρώνει λίγο την γεύση στην αρχή !


Υ.Γ.   Δεν το παίζω παλιός ( αλλα είμαι ..  :idiot1:)
Απλα λέω τη γνώμη μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 13, 2013, 01:03 από Anathema »

Αποσυνδεδεμένος sarchos59

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια ζωή με τη νικοτίνη παρέα;
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #871 στις: Μαρτίου 13, 2013, 09:58 »
Φίλε μου αν εννοείς στο νήμα του RSS, που κάναμε σήμερα 2 άτομα πειραματισμούς όπως κι εσύ, είναι λίγο διαφορετικό το σετάρισμα.... Δες το U - mesh κάπου εδώ μέσα υπάρχει αναλυτικότατα, και αφορά ένα mesh λυγισμένο που μπαίνει στις 2 τρύπες, ΑΛΛΑ μία (1) μόνο αντίσταση στο ένα μόνο σκέλος του (σχήματος ανάποδου) U mesh.....
Aν εννοείς κάποιο άλλο νήμα, τότε σόρρυ, και ας αυτοκαταστραφεί το μύνημα.... :indifferent:

  Φίλε snakeyes.
 Για να μη γίνει εδώ πύργος της Βαβέλ και καταλήξει πλήρως ακατανόητο και χωρίς συνοχή το θέμα, διευκρινίζω:
  Την τεχνική που εφαρμόσατε με το U δεν την είδα ακόμα στο θέμα του RSS που λες. Θα δω το θέμα και τον τρόπο που το χειριστήκατε το συγκεκριμένο σετάρισμα, όταν το ξαναπροσπαθήσω. Μια φορά που τα πάλεψα μου τσάκιζε το πλέγμα, κατέληξε να γωνιάζει, φοβήθηκα μήπως έχω υποτροφοδοσία και το παράτησα. Έχει αναφερθεί από αρκετούς το U. Είναι σίγουρα ενδιαφέρον.
 Είναι διαφορετικό το σετάρισμα με τα δυο πλέγματα και τις δυο αντιστάσεις, το παλεύουμε μερικοί τώρα. Το μήνυμα μου το μετέφερε ο συντονισμός εδώ από το θέμα «στήσιμο μεσάτου ατμοποιητή, μόνο φωτογραφίες» , όπου το ανάρτησα αρχικά. Αναφερόμουν λοιπόν σε δυο συνατμιστές που αναφέρουν εκεί ότι το πέτυχαν καλύτερα από εμένα. Το τροποποίησα λίγο για να ταιριάζει εδώ αλλά προφανώς όχι αρκετά που να μη μπερδεύω τους αναγνώστες.
Αλήθεια: πώς γυρνάμε σε ημικύκλιο το πλέγμα χωρίς να τσακίσει;
 
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 13, 2013, 10:05 από sarchos59 »

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #872 στις: Μαρτίου 13, 2013, 10:01 »
πώς γυρνάμε σε ημικύκλιο το πλέγμα χωρίς να τσακίσει;

οταν ειναι ακομη ανοξειδωτο (εννοω δεν το εχεις καψει) με χρηση συρματος χονδρου ή συνδετηρα. Το φαιρνεις στο σχημα που θες (U) με την βοηθεια του συρματος και στο σχημα αυτο το καις

Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #873 στις: Μαρτίου 13, 2013, 10:16 »
Αλήθεια: πώς γυρνάμε σε ημικύκλιο το πλέγμα χωρίς να τσακίσει;

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=6wcdaXvnKHk[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος snakeyes

  • **
  • 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Μία νέα αρχή χωρίς τσιγάρο.
    • [url=http://sincemylastcigarette.com/][img]http://sincemylastcigarette.com/banners/1354570200_2.5_20_EUR_4_dark.png[/img][/url]
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #874 στις: Μαρτίου 13, 2013, 10:28 »
Εγώ έκανα ακριβώς αυτά (από το Γιάννη φυσικά τα έμαθα) και  επιπλέον (επειδή τα mesh μου τα θέλω σκληρά), αφού έβγαλα το συνδετήρα και έκοψα το U στα μήκη που έπρεπε, μετά του έκανα ακόμα 3 καψίματα με βύθισμα σε νερό όταν πυρακτώνονταν κάθε φορά (βαφή μετάλλου αν θυμάμαι από το σχολείο), και έτσι έγινε σκληρό το U (δεν λυγίζει σχεδόν καθόλου).

Αποσυνδεδεμένος sarchos59

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια ζωή με τη νικοτίνη παρέα;
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #875 στις: Μαρτίου 13, 2013, 10:31 »
 Ευχαριστώ για το βίντεο giannis pap. Εγώ όμως θέλω να μου γίνει…πιο σκληρό. Το πλέγμα. Βγαίνει το σκληρό εσωτερικό σύρμα επειδή σου έμεινε μαλακό. Το πλέγμα.
Αν γίνει σκληρό ( το πλέγμα) δε θα βγαίνει το σύρμα. Θα χαλάσει το πλέγμα.
 Ο urahara εννοεί πιστεύω να τυλιχθεί το πλέγμα και εξωτερικά να του δώσουμε το σχήμα που θέλουμε με το σύρμα.
 

Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #876 στις: Μαρτίου 13, 2013, 10:33 »
Το πλέγμα βγαίνει σκληρό. Εξάλλου όταν έχεις U δεν σε ενδιαφέρει και τόσο η σκληρότητα που όταν είναι ένα για λόγους τροφοδοσίας και να μην κουνιέται σε ενδιαφέρει. Με το U απλά δεν σε νοιάζει  :)

Αποσυνδεδεμένος snakeyes

  • **
  • 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Μία νέα αρχή χωρίς τσιγάρο.
    • [url=http://sincemylastcigarette.com/][img]http://sincemylastcigarette.com/banners/1354570200_2.5_20_EUR_4_dark.png[/img][/url]
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #877 στις: Μαρτίου 13, 2013, 10:35 »
Ευχαριστώ για το βίντεο giannis pap. Εγώ όμως θέλω να μου γίνει…πιο σκληρό. Το πλέγμα. Βγαίνει το σκληρό εσωτερικό σύρμα επειδή σου έμεινε μαλακό. Το πλέγμα.
Αν γίνει σκληρό ( το πλέγμα) δε θα βγαίνει το σύρμα. Θα χαλάσει το πλέγμα.
 Ο urahara εννοεί πιστεύω να τυλιχθεί το πλέγμα και εξωτερικά να του δώσουμε το σχήμα που θέλουμε με το σύρμα.
Σου ξέφυγε το μύνημά μου φίλε μου, το οποίο είναι αμέσως μετά το βίντεο του Γιάννη και πριν από το δικό σου!
Δεν το βλέπετε?   :confused1:

Αποσυνδεδεμένος sarchos59

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια ζωή με τη νικοτίνη παρέα;
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #878 στις: Μαρτίου 13, 2013, 10:36 »
Τι λες που δε μας ενδιαφέρει να είναι σκληρό. Δε συνδέεται με την οξέιδωση; Το "βάψιμο" που λέει ο snakeyes είναι κάτι άλλο από την οξέιδωση;

έχεις δίκιο snakeyes. γράφουμε όλοι μαζί και γίνεται χαμός. κι εσύ το θέλεις σκληρό λοιπόν...

Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #879 στις: Μαρτίου 13, 2013, 10:38 »
Πιο πολύ για την αρχή του βίντεο όπου εξηγεί πω να κόψουμε το πλέγμα !
Πραγματικα βοηθάει παρά πολύ , το τυλιγμένο πλέγμα έχει μεγάλη ευλυγισια και δεν τσακισει .  Το μονο κακο ειναι ότι χάνουμε λίγο πλέγμα . Επίσης προσωπικά προτιμώ το να μην καιω το πλέγμα με το συνδετηρα μέσα καθώς όταν γίνει σκληρό έχει μια δυσκολία στην αφαίρεση .
Εδώ στο βίντεο τον αφαιρεί πριν το κάψει . Προσωπικά δεν το χρησιμοποιω καθόλου! Αν γίνει το διαγώνιο κόψιμο μετά όλα ειναι παιχνιδάκι !


[youtube]WI2yHAaII3Q[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος sarchos59

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια ζωή με τη νικοτίνη παρέα;
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #880 στις: Μαρτίου 13, 2013, 10:40 »
Αν κατάλαβα καλά το βουτάμε στο νερό για σκλήρυνση μετά που θα βγάλουμε το συνδετήρα. με αυτόν μέσα το καίμε χωρίς βούτηγμα
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 13, 2013, 10:46 από sarchos59 »

Αποσυνδεδεμένος snakeyes

  • **
  • 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Μία νέα αρχή χωρίς τσιγάρο.
    • [url=http://sincemylastcigarette.com/][img]http://sincemylastcigarette.com/banners/1354570200_2.5_20_EUR_4_dark.png[/img][/url]
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #881 στις: Μαρτίου 13, 2013, 10:41 »
Τι λες που δε μας ενδιαφέρει να είναι σκληρό. Δε συνδέεται με την οξέιδωση; Το "βάψιμο" που λέει ο snakeyes είναι κάτι άλλο από την οξέιδωση;
Το U που είδες στο βίντεο είναι πλήρως οξειδωμένο! Το κάψιμο το mesh το οξειδώνει. Η απότομη ψύξη σε νερό (προαιρετικό είναι), το σκληραίνει. Όσοι θέλουν το κάνουν ταυτόχρονα (σαν ένα στάδιο) και γίνεται οξείδωση - σκλήρηνση.
Αν δεν τα λέω σωστά, ή μερικώς σωστά, ας διαγραφούν!!

Αποσυνδεδεμένος sarchos59

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια ζωή με τη νικοτίνη παρέα;
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #882 στις: Μαρτίου 13, 2013, 10:47 »
Έτσι πρέπει να είναι. Έχεις δίκιο. Αν παραμείνει μαλακό όμως θα έχουμε θέμα στο τύλιγμα της αντίστασης

Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #883 στις: Μαρτίου 13, 2013, 10:49 »
Σωστά τα λες . Απλα το μες θα γίνει αρκετά σκληρό και μόνο με το κάψιμο !
Το νερό δίνει λίγο παραπάνω . Και όσο πιο σφιχτά έχουμε τυλιξει το πλέγμα τοσο πιο σκληρό γίνεται , λογικό ....

Αποσυνδεδεμένος sarchos59

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια ζωή με τη νικοτίνη παρέα;
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #884 στις: Μαρτίου 13, 2013, 14:26 »
Το πλέγμα βγαίνει σκληρό. Εξάλλου όταν έχεις U δεν σε ενδιαφέρει και τόσο η σκληρότητα που όταν είναι ένα για λόγους τροφοδοσίας και να μην κουνιέται σε ενδιαφέρει. Με το U απλά δεν σε νοιάζει  :)

Πιστεύω πως θα πρέπει να είναι σκληρό ακόμα και σε U για να στρίβουμε σωστά την αντίσταση. Να μη συμπιέζουμε το πλέγμα με το σύρμα δηλ. Εξάλλου το σχήμα αυτό προσφέρεται για μικρής αντίστασης σύρμα, άρα πολλές σπείρες με αυξημένο λοιπόν τον κίνδυνο να χαλάσουμε την κυλινδρικότητα του πλέγματος.

 Προσφέρεται επίσης για το πάντρεμά του με άλλη μέθοδο που παρουσίασε κάποιος χρήστης, το στρίψιμο παραλλήλως δυο συρμάτων τα οποία όμως ενώνονται στους πόλους άρα μειώνεται στο μισό η συνολική μας αντίσταση. Ή ακόμα και χρήση του πλακέ σύρματος που κυκλοφόρησε τελευταία. Χρειάζεται πολλής χώρος γι΄αυτές τις δυο παραλλαγές, να καλυφθεί πιθανώς ολόκληρο το U, θα έρθει η ώρα να τις δοκιμάσουμε κι αυτές…
 
ενοποίηση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 13, 2013, 15:50 από alexmach »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 83 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 110 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20479 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280404 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207823 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65377 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173893 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312531 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13700 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124551 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93453 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4139 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix