vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

608 επισκέπτες, 7 χρήστες
manoslykos, infernity, Milarepa, Doubt, matkarap, camber, amdnikos

Twitter

GENESIS HINTS & TIPS

Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #405 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 00:44 »
Προσωπική άποψη πως είσαι κομπλέ με αυτούς, είναι όλοι αξιόλογοι ατμοποιητές
και ας μην τους έχω δοκιμάσει  :)) :))

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #406 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 00:50 »
Ίσως ήθελε παραπάνω καψίματα/πλυσίματα. Το σίγουρο είναι οτί είναι υπερβολικά δύσκολο να φτάσει το ατσάλι να τρίβεται έτσι που να διαλύεται σε τόσο μικρά κομματάκια μέσα στο υγρό.


Όσο για το πως το ξέρω, το έβγαλα το mesh πρόσφατα και εκεί που άρχιζε η τρύπα φαινόταν η μάκα που είχε κάτσει πάνω στο mesh. Αυτή ήταν που άφηνε τα υπολοίματα στο υγρό μου κιόλας.


Πραγματικά όμως βαριέμαι να παρακαθαρίζω οπότε τα αφήνω τα δικά μου να φάνε πολύ υγρό μέχρι να μπω στη διαδικασία βγάλσιμο κάψιμο πλύσιμο κάψιμο. Πρέπει να φτάσω στο σημείο να μην είναι αρκετή η γεύση δηλαδή.

Αποσυνδεδεμένος mariosnkaryes

  • **
  • 392
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #407 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 00:54 »
Σήμερα γύρισα το mesh ανάποδα στον DID, δηλαδή το πάνω κάτω. Είναι η δεύτερη φορά που γυρνάω το ίδιο mesh, το οποίο συνολικά το έχω 1 μήνα (δεν το ξανακάνω). Η πλευρά που βλέπετε τώρα στο κάτω μέρος ήταν πάνω κανά 10αριά μέρες και του άλλαξα 2-3 αντιστάσεις.
 
 Παρατήρησα λοιπόν αυτά που πολύ εύκολα βλέπεται και στη φωτογραφία. Το mesh κατακκόκινο (ίσως η φωτογραφία το παρακάνει γιατί τη τράβηξα κάτω από φως για να βγεί καλά) και σημάδια του ίδιου χρώματος στο εσωτερικο του tank που ήταν φρεσκοπλυμένο.
 
 Το χρώμα στο mesh το έχω ξαναδεί αλλά όχι τόσο πολύ. Δεν το είχα θεωρήσει σημαντικό, θεωρώντας ότι είναι μεν από την οξείδωση αλλά δεν θα έβγαινε κιόλας.
 Τώρα που βλέπω το χρώμα αυτό να ξεπλένεται ανησυχώ. Φυσικά και θα αλλάξω mesh, γιατί αυτό είχε αρχίσει έτσι κι’ αλλιώς να ξεφτίζει, αλλά έχω δεύτερες σκέψεις για το πόσο ασφαλής είναι η χρήση του.
 
 Περιμένω απόψεις….


αν το υγρο σου αλαζει χρωμα μετα απο λιγο οταν γεμιζεις το τανκ ειναι γιατι δεν τον εχεις σεταρει καλα  βαλε μια καρφιτσα και κανε αντισταση και δες μηπως :bye:

Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #408 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 01:16 »
Πάντως παρόμοιο χρώμα με αυτό στη φωτο εγω βλέπω όταν σκουπίζω το μες με μια χαρτοπετσετα στο σημείο που ειναι η αντίσταση τυλιγμενη! Βέβαια όχι το ίδιο με όλα τα υγρα ! Φίλε αναποφασιστε το πλέγμα το επλυνες πριν το γυρίσεις και το καψεις; Με το κάψιμο μόνο φεύγει η εξωτερική μακα από το πλέγμα ότι μείνει εσωτερικά θα φανεί όταν έρθει σε επαφή με το υγρο ,(αν ξετυλιξεισ ενα χρησιμοποιημενο μεσ θα δεισ οτι οι τρύπες του πλέγματος ειναι γεμάτες με μακα) πιστεύω πως καλό ειναι να το πλενουμε με καθε ευκαιρία ! Λογικα ειναι όμως κατάλοιπα από το υγρο σου !

Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #409 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 10:36 »
Το πόσο συμπαθώ τους Genesis είναι εμφανές γι'αυτό κι έχω καταλήξει με 5. Το μόνο που δεν έχω δοκιμάσει είναι περίεργα setup όπως διπλές αντιστάσεις και u-wicks που επιτρέπουν μερικοί αν και δεν ξέρω αν έχει νόημα.

Έχω κι ένα VST Steam Machine για φυτίλι αλλά έχει μείνει στην άκρη... :D

Αποσυνδεδεμένος anapofasistos

  • **
  • 132
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #410 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 13:15 »
Πάντως παρόμοιο χρώμα με αυτό στη φωτο εγω βλέπω όταν σκουπίζω το μες με μια χαρτοπετσετα στο σημείο που ειναι η αντίσταση τυλιγμενη! Βέβαια όχι το ίδιο με όλα τα υγρα ! Φίλε αναποφασιστε το πλέγμα το επλυνες πριν το γυρίσεις και το καψεις; Με το κάψιμο μόνο φεύγει η εξωτερική μακα από το πλέγμα ότι μείνει εσωτερικά θα φανεί όταν έρθει σε επαφή με το υγρο ,(αν ξετυλιξεισ ενα χρησιμοποιημενο μεσ θα δεισ οτι οι τρύπες του πλέγματος ειναι γεμάτες με μακα) πιστεύω πως καλό ειναι να το πλενουμε με καθε ευκαιρία ! Λογικα ειναι όμως κατάλοιπα από το υγρο σου !

Το έπλυνα και το έκαψα αλλά οχι εσωτερικά. Όπως ήταν τυλιγμένο. Και άλλες φορές έχει χρωματιστεί το υγρό από υπολείμματα, αλλά αυτό το χρώμα στο τοίχωμα που έχει και το mesh επάνω, δεν το έχω ξαναδεί. Μου φαίνεται περίεργο να έχει μάκα πάνω του το mesh, οχι μόνο επειδή το έκαψα αλλά και επειδή το χρώμα είναι υπερβολικό. Μα κόκκινο; Ότι άλλα υπολείμματα μένουν καμιά φορά μέσα στο τανκ είναι κατάμαυρα.

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #411 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 14:20 »
Jargon μια και είχα τον AGA-T χωρίς mesh την πρώτη εβδομάδα, τον είχα φυτιλάτο. Καλή απόδοση γεύσης κλπ. Γύρω στο 90% της απόδοσης του mesh, αλλά πρέπει να είχα καλό φυτίλι. Βλέπω διαφορά μ' αυτό το φυτίλι και στον eternity.

Τώρα τον έχω με mesh.

Μια και σε 2-3 μέρες μου έρχεται ο aga-t version 2, μαλλον θα έχω τον έναν με φυτίλι και τον άλλον με mesh, αλλά μελλοντικά, μην ξηλώσουμε το mesh ακόμη δεν το βάλαμε.

Οικονομία παιδιά, οικονομία.

Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #412 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 15:38 »
Το έπλυνα και το έκαψα αλλά οχι εσωτερικά. Όπως ήταν τυλιγμένο. Και άλλες φορές έχει χρωματιστεί το υγρό από υπολείμματα, αλλά αυτό το χρώμα στο τοίχωμα που έχει και το mesh επάνω, δεν το έχω ξαναδεί. Μου φαίνεται περίεργο να έχει μάκα πάνω του το mesh, οχι μόνο επειδή το έκαψα αλλά και επειδή το χρώμα είναι υπερβολικό. Μα κόκκινο; Ότι άλλα υπολείμματα μένουν καμιά φορά μέσα στο τανκ είναι κατάμαυρα.


Πάντως εγω ποτε δεν έχω πρόβλημα χρωματισμου του υγρού , καθε 3-4 μέρες που αλλάζω αντίσταση κάνω ένα πλύσιμο στο πλέγμα όπως και εσυ τυλιγμενο. Απλά σου είπα αν ξετυλιξεις το μες θα δεις ότι η μακα φτάνει και πιο μέσα αλλά με ένα πλύσιμο με καυτό νερό φεύγει η περισσότερη ! Πρώτα το καιω λίγο το πλενω
Και μετά το ξανά καιω και όχι με φλογιστρο απλά με ένα αναπτήρα!
Δεν ξέρω μήπως έχει παρατήρηση κάποιος κάτι σαν εσένα , μήπως φταίει και η ποιότητα απο το πλέγμα σου ; Με καθε επιφύλαξη γιατί δεν είμαι και ειδικός ! Εγω απο δυο καταστήματα που έχω πάρει μες δεν είχα κάποιο πρόβλημα ! Αν μπορούν και οι παλιοί να βοηθήσουν γιατί και μένα με ανησυχεί το κατα πόσο ασφαλές ειναι για την υγεία μας .
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 21, 2013, 16:16 από Anathema »

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #413 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 15:57 »

Πάντως εγω ποτε δεν έχω πρόβλημα χρηματισμού του υγρού , καθε 3-4 μέρες που αλλάζω αντίσταση κάνω ένα πλύσιμο στο πλέγμα όπως και εσυ τυλιγμενο.

Χρωματισμού μάλλον ήθελες να γράψεις!! :))

Παρότι και εγώ κάθε 4-5 μέρες κάνω ότι και εσύ, έχω θέμα με το χρώμα του υγρού!!!!
Μάλλον είναι θέμα ατμιστικής βάσης και αρώματος.

Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #414 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 16:15 »
Χα χα με έφαγε το auto correction του κινητού μου ! Θα το διορθωσω μην παρεξηγηθουμε.....  :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #415 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 16:19 »
Μια χαρά είσαι τώρα, είναι και οι καιροί περίεργοι!!!! :)) :))

Αποσυνδεδεμένος mariosnkaryes

  • **
  • 392
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #416 στις: Ιανουαρίου 22, 2013, 01:57 »
παιδια εγω εκεινο που ειδα στο προτο σεταπ ηταν να αλαζει χρωμα το υγρο προς το κοκινο με μαυρο οταν εβαλα μια καρφιτσα και τυλιξα αντισταση με λιγα λογια ειχαι λιγο αερα απο το
πλεγμα το συρμα το υγρο εμεινε καθαρο και επιανε μακα περισοτερη η αντισταση :bye:

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #417 στις: Ιανουαρίου 22, 2013, 08:43 »
εβαλες καρφιτσα αναμεσα στο μες και την αντισταση κατα το τυλιγμα, δηλαδη? ???
εγω κοιταω η αντισταση να εφαπτεται καλα στο μες, οχι σφηχτα πανω του αλλα χωρις να εχει και κενα..Σε καποια υγρα, η αλλαγη χρωματος ειναι φυσιολογικη και συμβαινει σε ολους τους ατμοποιητες..

Αποσυνδεδεμένος mariosnkaryes

  • **
  • 392
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #418 στις: Ιανουαρίου 22, 2013, 12:11 »
ναι      οπως κανουμε το φιτιλι :bye: πριν οταν εβαζα αντισταση πανω στο μες πρεπει να την εβαζα πολυ σφυχτα :bye:

Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #419 στις: Ιανουαρίου 22, 2013, 13:46 »
Προσωπικά δε νομίζω το στήσιμο με καρφίτσα να επηρεάζει το χρωματισμο στο υγρο. Πάντως σε με μένα όταν δεν εφάπτεται η αντίσταση πάνω στο μες έχω προβλήματα ( hot spot) καθώς δεν ψυχεται η αντίσταση απο το υγρο που εινα πάνω στο πλέγμα , και κυρίως όταν ανεβαζω volts. Ενα κόλπο που μου δουλεύει και το έκανα στις δυο τελευταίες αλλαγές αντίστασης ειναι να φτιάξω την αντίσταση πριν βάλω το μες στο ατμοποιητη! Τυλιγω δηλαδή την αντίσταση πάνω στο πλέγμα υπολογίζοντας που ειναι οι πόλοι και μετά το τοποθετω όλο μαζί στον ατμοποιητη. Με τον τροπο αυτό πέτυχα ομοιομορφες σπείρες χωρίς να κάνω ζημιά στο πλέγμα και παρατήρησα ότι ανάβουν όλες πολυ ομοιομορφα πριν βάλω υγρο.
Βέβαια ο καθένας κάνει τις δοκιμές του και κρατάει ότι δουλεύει καλύτερα για εκείνον προσωπικά , απλά αν θες δοκίμασε και αυτόν τον τροπο!  Οσο για το χρώμα των υγρών σίγουρα έχει να κάνει και το υγρο το ίδιο .

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 108 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 121 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20527 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280860 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207854 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65474 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173949 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312578 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13814 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124647 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93464 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4151 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix