vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Dual Coil 510 Tank Cartomizer Απο madvapes

Απ: Dual Coil 510 Tank Cartomizer Απο madvapes
« Απάντηση #30 στις: Νοεμβρίου 18, 2011, 14:54 »
Σωστά. Σε ευχαριστώ πολύ :)

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: Dual Coil 510 Tank Cartomizer Απο madvapes
« Απάντηση #31 στις: Νοεμβρίου 18, 2011, 14:57 »
Έχω ανοίξει μία κάτω και μία πιο πάνω, ώστε να προβλέψω το κατά μήκος πότισμα του πολυεστέρα και όντως η απόδοση είναι πολύ καλή...

Τις τρύπες τις άνοιξα με καρφί και όχι μεγάλες...ίσα-ίσα που έσπασε το μεταλλικό περίβλημα με την μύτη του καρφιού...

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: Dual Coil 510 Tank Cartomizer Απο madvapes
« Απάντηση #32 στις: Νοεμβρίου 18, 2011, 15:05 »
Το επαρκες ποτισμα του πολυεστερα ειναι κατι που με απασχολει. Αν ανοιξεις τρυπα πιο πανω ισως ειναι καλυτερα, γιατι 2 τρυπες που εχω ανοιξει χαμηλα δεν με ικανοποιουν. Φανταζομαι η 2η ειναι καπου στην μεση, γιατι αμα ανοιχτει πιο ψηλα, τοτε με το που θα κατεβαινει η σταθμη του υγρου, παλι θα εχει προβλημα. Βεβαια και στην μεση να ειναι, παλι η τροφοδοσια θα γινεται σωστα μεχρι να φτασει εκει το υγρο

Αποσυνδεδεμένος tzistsam

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Dual Coil 510 Tank Cartomizer Απο madvapes
« Απάντηση #33 στις: Νοεμβρίου 18, 2011, 15:11 »
Eγω ατμίζω το συγκεκριμένο τανκ εδώ και 3 μέρες. Η τρύπα με την οποία έρχεται το κάρτο είναι πολύ μικρή. Θα συμφωνήσω ότι έχει καλό χτύπημα και ότι έχει θέμα με την γεύση. Οντως την πρώτη μέρα δεν μου ερχόταν γεύση διότι όλοι την μέρα άτμιζα και με τον Α2 και μ' αυτό με αποτέλεσμα να "γανώσω" όλο το σύστημα (γλώσσα- λαιμό). Εγώ άνοιξα την υπάρχουσα τρύπα με μία ξυλόβιδα (πολύ πιο εύκολο από ότι με καρφί - δοκιμάστε το) και ακριβώς από την αντίθετη πλευρά άνοιξα μία δεύτερη. Τώρα δεν γνωρίζω αν έπρεπε να έχουν μεγαλύτερο άνοιγμα, αλλά σε αλλάγη του υγρού που άτμιζα (από λατάκια σε μαλμπουρό) η γεύση βελτιώθηκε πάρα πολύ και τώρα πια ατμίζω πιο άνετα. Απλά πιστεύω ότι το συγκεκριμένο κάρτο δεν αναδεικνύει αρώματα (π.χ. το giant αναδείκνυει σαφώς καλύτερα) τόσο δυνατά. Αν κάποιος κάνει DIY υγρά ίσως πρέπει να προσθέσει λίγες παραπάνω σταγόνες αρώματος για καλύτερο αποτέλεσμα. Θα δοκιμάσω και μία τρύπα στην μέση μήπως βελτιωθεί ακόμα καλύτερα η απόδοση. Στα 3.7v βγάζει αρκετό ντουμάνι και δεν θερμαίνεται τόσο όσο, π.χ. στα 5v που μετά από 3 απάνωτές τζούρες αρχίζει να ζεσταίνεται και το drip tip που το έχω βάλει (αλουμινένιο).

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: Dual Coil 510 Tank Cartomizer Απο madvapes
« Απάντηση #34 στις: Νοεμβρίου 18, 2011, 15:12 »
Άποψή μου η μία να γίνεται αρκετά ψηλά διότι αν ποτίζεται ο πολυεστέρας ψηλά αποδίδει καλύτερα το κάρτο...
Εξάλλου θα παραμείνει ποτισμένο ακόμη και αν πέσει η στάθμη από την πρότερη ποσότητα που αναρροφήθηκε.
Παίζει ρόλο στην απόδοση πιστεύω να είναι αρκετά ποτισμένος ο πολυεστέρας και στην κορυφή.
Φυσικά και με την κάτω τρύπα εισέρχεται υγρό σε κάποιο ύψος...

Συγχώνευση μηνυμάτων: Νοεμβρίου 18, 2011, 15:15
Eγω ατμίζω το συγκεκριμένο τανκ εδώ και 3 μέρες. Η τρύπα με την οποία έρχεται το κάρτο είναι πολύ μικρή. Θα συμφωνήσω ότι έχει καλό χτύπημα και ότι έχει θέμα με την γεύση. Οντως την πρώτη μέρα δεν μου ερχόταν γεύση διότι όλοι την μέρα άτμιζα και με τον Α2 και μ' αυτό με αποτέλεσμα να "γανώσω" όλο το σύστημα (γλώσσα- λαιμό). Εγώ άνοιξα την υπάρχουσα τρύπα με μία ξυλόβιδα (πολύ πιο εύκολο από ότι με καρφί - δοκιμάστε το) και ακριβώς από την αντίθετη πλευρά άνοιξα μία δεύτερη. Τώρα δεν γνωρίζω αν έπρεπε να έχουν μεγαλύτερο άνοιγμα, αλλά σε αλλάγη του υγρού που άτμιζα (από λατάκια σε μαλμπουρό) η γεύση βελτιώθηκε πάρα πολύ και τώρα πια ατμίζω πιο άνετα. Απλά πιστεύω ότι το συγκεκριμένο κάρτο δεν αναδεικνύει αρώματα (π.χ. το giant αναδείκνυει σαφώς καλύτερα) τόσο δυνατά. Αν κάποιος κάνει DIY υγρά ίσως πρέπει να προσθέσει λίγες παραπάνω σταγόνες αρώματος για καλύτερο αποτέλεσμα. Θα δοκιμάσω και μία τρύπα στην μέση μήπως βελτιωθεί ακόμα καλύτερα η απόδοση. Στα 3.7v βγάζει αρκετό ντουμάνι και δεν θερμαίνεται τόσο όσο, π.χ. στα 5v που μετά από 3 απάνωτές τζούρες αρχίζει να ζεσταίνεται και το drip tip που το έχω βάλει (αλουμινένιο).

Ναι στα 5 που το χρησιμοποιώ όντως ο ατμός είναι αρκετά ζεστός και μάλιστα στην αρχή ξενίζει αρκετά κάποιον ασυνήθιστο...
Κάποια στιγμή λόγω υπερβολικής τροφοδοσίας του Τανκ, μου ήρθε στο στόμα μία σταγόνα υγρού η οποία ήταν ζεματιστή...

Αποσυνδεδεμένος tzistsam

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Dual Coil 510 Tank Cartomizer Απο madvapes
« Απάντηση #35 στις: Νοεμβρίου 18, 2011, 15:16 »
Mήπως αν κάναμε 3-4 τρύπες (1 ψηλά, 1 μέση και 1-2 κάτω) να ήταν καλύτερα? Ο trap μπορεί να βοηθήσει μιας και ατμίζει αρκετό καιρό τέτοια τανκ. Να μας πει μια γνώμη.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: Dual Coil 510 Tank Cartomizer Απο madvapes
« Απάντηση #36 στις: Νοεμβρίου 18, 2011, 15:19 »
Όχι είναι υπερ του δέοντος...
Δύο τρύπες αρκούν...

Αποσυνδεδεμένος tzistsam

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Dual Coil 510 Tank Cartomizer Απο madvapes
« Απάντηση #37 στις: Νοεμβρίου 18, 2011, 15:26 »
Aντε να δούμε πότε θα τα τινάξει τα πέταλα το κάρτο. Αν χτυπήσει 15ημερο είμαστε μια χαρά.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: Dual Coil 510 Tank Cartomizer Απο madvapes
« Απάντηση #38 στις: Νοεμβρίου 18, 2011, 15:37 »
Εγώ απλά κάνω ένα διάλειμμα από τον Α2 οπότε και να τα τινάξει δεν θα παραπέσω...  ;)
Εντάσσεται βέβαια το Τανκάκι στους πρώτους αναπληρωματικούς και θα πάρω ένα πακετάκι 510 να υπάρχουν...

Αποσυνδεδεμένος tzistsam

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Dual Coil 510 Tank Cartomizer Απο madvapes
« Απάντηση #39 στις: Νοεμβρίου 18, 2011, 15:44 »
Μαζί σου ακριβώς έτσι  :thumpup:. Εγώ παρήγγειλά μαζί με το τανκάκι και 2 dual coil κάρτο να βρίσκονται, αλλά πρωταρχικά έχω τον Α2  ;)

Αποσυνδεδεμένος trap

  • ***
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπ'ατμόν
Απ: Dual Coil 510 Tank Cartomizer Απο madvapes
« Απάντηση #40 στις: Νοεμβρίου 18, 2011, 15:52 »
Παιδια ατμιζω εδω και πολυ καιρο με καρτο και τανκ αλλα τα μικρα τα 510 της boge,κατι αλλα 510 που δοκιμασα δεν ηταν καλα.
Τωρα για το συγκεκριμενο το dual coil ηθελα να δω πως τα παει και δεν το πειραξα.
Συμφωνω με πολλα απο αυτα που ειπατε.
Γευση, αν και ατμιζω ανευ,εστω και αυτη που ειμαι συνηθισμενος απο το μικρο, δεν δινει.
Χτυπημα οντως εχει καλυτερο και ειναι φυσικο λογω της πολυ χαμηλης αντιστασης.
Για μενα εχει ελλειπη τροφοδοσια,η μικρη τρυπα ειναι σιγουρο οτι δεν φτανει για να το τροφοδοτησει.Μου δινει σε συνεχομενες τζουρες κατι σαν ελαφρυ καμενο, πραγμα που εχω ξεχασει πως ειναι με το μικρο αδερφακι του.
Σημερα θα του κανω τις αναλογες τροποποιησεις και θα σας πω νεα.
Τελικα ετσι οπως ειναι  εμενα δεν με καλυπτει,μια δοκιμη που ειχα κανει παλαιοτερα με dual ειχαν διαρροες οταν το γεμιζες απο τη μεση και πανω με 2 μεγαλες σχισμες.
Η απορια μου ειναι η εξης,αν κανεις τρυπα πιο ψηλα οταν θα πεφτει η σταθμη του υγρου η δευτερη αντισταση παλι δεν θα τροφοδοτειται με αποτελεσμα ψιλοκαμενο.
Θα το δοκιμασω να δω μηπως κανει και διαροες απο το σπειρωμα και τα ξαναλεμε.
Αν τελικα δεν δουλεψει,θα κοψω το τανκ και θα το κανω να παιρνει τα μικρα.




Αποσυνδεδεμένος kalafan

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Dual Coil 510 Tank Cartomizer Απο madvapes
« Απάντηση #41 στις: Νοεμβρίου 18, 2011, 15:57 »
παιδια παντως εμενα με μια τρυπα -που εκανα εγω- σε dual coil απο greenhouse δουλευει τελεια...δοκιμαστε πρωτα με μια και βλεπετε...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 18, 2011, 16:16 από kalafan »

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: Dual Coil 510 Tank Cartomizer Απο madvapes
« Απάντηση #42 στις: Νοεμβρίου 18, 2011, 16:12 »
Κακα τα ψεμματα, αλλα ηδη το εχω αναφερει εκει που λεμε για τανκ 2+1ml, οτι υπαρχει θεμα τροφοδοσιας. Αυτο παρατηρω ακομα και με τα μικρα 510d. Πολυ καλη η ιδεα του τανκ, γεμιζεις 1-2 φορες την ημερα μονο, αλλα η τροφοδοσια του καρτο ειναι προβλημα. 2 τρυπες εχω ανοιξει στο μικρο, παρ' ολα αυτα δεν τροφοδοτειται σωστα. Ο μισος πολυεστερας μενει στεγνος, με αποτελεσμα η γευση να χανεται. Υποψιαζομαι οτι στο 510 dual coil, το προβλημα ειναι πιο εμφανες λογω του μεγεθους του αλλα και λογω των 2 αντιστασεων που εχει. Γενικα το οποιοδηποτε καρτο, πρεπει να ειναι επαρκως ποτισμενο για να αναδειξει την γευση του υγρου, οχι ομως και υπερβολικα γιατι τοτε πλημμυριζει. Ανοιγοντας τρυπες, η θα εχεις ελλειπη τροφοδοσια ή υπερτροφοδοσια...

Αποσυνδεδεμένος trap

  • ***
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπ'ατμόν
Απ: Dual Coil 510 Tank Cartomizer Απο madvapes
« Απάντηση #43 στις: Νοεμβρίου 18, 2011, 17:01 »
Επειδή δεν άντεξα και πολύ,του έκανα τωρα 2 σχισμές κάτω και 2 σχισμές στη μέση και ήρθε στα ίσια του.
Και ατμό περισσότερο και γεύση καλύτερη,και το κυριότερο για την ωρα δεν έκανε διαρροή όπως φοβόμουν οτι μπορεί να συμβεί.
Σίγουρα εξαρτάται και απο το καρτο παιδιά γιατί δεν αποδίδουν ολα το ιδιο, αλλά τα περισσότερα ειναι καλά.
Το δικό μου ήθελε το Γερμανό του..... :yes:
Τώρα μπορώ να πω οτι και αυτό αποδίδει όμοια με αυτό που εχω συνηθίσει  :hmmm:  λάθος, υπερτερεί στο χτύπημα, μέγεθος,και ασχήμια, είναι μεγαλούτσικο  :angry_orange:


Δημήτρη εγω το πήγα στα άκρα,με τη μια 4 σχισμές για να τελειώνουμε με τα βάλε-βγάλε,και ενδεχομένως της green να είναι διαφορετικά,προς το καλύτερο εφόσον λες οτι δουλεύει καλά με μια σχισμή.

@lionor δοκίμασε ενα άλλο με 2 σχισμές κάτω,και πριν το βάλεις στο τανκ το γεμίζεις κανονικά με το σιλικονάκι.
Δεν είχα ποτέ θέμα τροφοδοσίας με τα μικρά,μου φαίνεται πολύ περίεργο,και οχι μονο εγω αλλά και πολλοί άλλοι που τα δουλεύουν.
Τα μικρά έχουν την αντίσταση λίγο κάτω απο τη μέση, οπότε κάνοντας την σχισμή εκει που τελειώνουν τα λαστιχάκια είναι στο ίδιο ύψος και την τροφοδοτεί άριστα.
Επάνω δεν πρέπει να βλέπεις να εχει υγρό δεν χρειάζεται διότι δεν εχει αντίσταση εκει.

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: Dual Coil 510 Tank Cartomizer Απο madvapes
« Απάντηση #44 στις: Νοεμβρίου 19, 2011, 00:10 »
Δεν ξερω βρε trap... Ακομα πειραματιζομαι να πω την αληθεια. Εχω βαλει και σχετικες φωτο στο θεμα 2+1ml tank. Εχω την αισθηση οτι εχω καλυτερη αποδοση γευσης οταν το γεμιζα μονο του. Μπορει η αντισταση να ειναι χαμηλα, αλλα οταν ρουφαμε, ο ατμος ανεβαινει προς το πανω και ο μισος πολυεστερας ειναι στεγνος, δεν ξερω αν αυτο παιζει καποιο ρολο. Θα συνεχισω ομως τις δοκιμες  :tongue_smilie:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8729 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181194 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34251 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537685 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60196 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238366 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 701 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16514 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136905 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085745 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35685 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10571 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12