vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

310 επισκέπτες, 6 χρήστες
dfoust, dkostas, Jorge, tibolaso, manoslykos, Mimhsdr

Twitter

Kanger Horizontal Coil NR & LR 510


Αποσυνδεδεμένος atmoxalkida

  • *
  • 24
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ποτέ μην απελπίζεσαι
Απ: Kanger Horizontal Coil NR & LR 510
« Απάντηση #31 στις: Ιουλίου 07, 2012, 22:37 »
Μήπως θα μπορούσες να γίνεις πιο συγκεκριμένη; κάποιες οδηγίες και με τι tank το χρησιμοποιείς. Ευχαριστώ.

με  trap-mini  [ kir  fanis ]  κανω  2  τρυπες   απεναντι  η  μια  με  την  αλλη  ..και  το  υψος  λιγο  [  ελαχιστα  πανω ]  απο   την  βαση  του  tank  ........ατμιζω  στα  3.6 -3.7  και  ειναι  super   :)

τωρα  γενικα  στα karto-tank  ειναι  και  θεμα  πως  θα  σου  κατσει  ...θελει  λιγο  να  [  το  βρεις ] 

Αποσυνδεδεμένος Java

Απ: Kanger Horizontal Coil NR & LR 510
« Απάντηση #32 στις: Ιουλίου 07, 2012, 22:48 »
Ευχαριστώ παιδιά.

Οπότε δεν έχει νόημα να αναφέρεις την απόσταση από πχ την άκρη του carto (χωρίς το σπείρωμα) γιατί αυτή θα εξαρτάται από τις διαστάσεις του tank.
Η συμπεριφορά του carto είναι ίδια με αυτό μέσα και έξω από το tank;

Αποσυνδεδεμένος atmoxalkida

  • *
  • 24
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ποτέ μην απελπίζεσαι
Απ: Kanger Horizontal Coil NR & LR 510
« Απάντηση #33 στις: Ιουλίου 07, 2012, 22:49 »
30-ευρώ-τανκ-λίγο-δύσκολο-να-είναι-μάπα...έχεις-δοκιμάσει-να-κάνεις-εναλλαγή-κάρτο-boge-και-μετά-καπάκι-kanger-και-αντίστροφα?Αν-ναί-θα-καταλάβεις-για-την-πλαστικίλα-που-λέω..

μην κανεις  αρπα κολλα γεμισμα στο  καρτο  .......να  αφησεις  να  ξεκουραστει το  υγρο  μεσα  [ οταν  το  γεμιζεις  το  καρτο ]  πριν  κουμπωσεις  το  tank 

οταν  γεμισεις  και  απο  το  τανκ  ..κανε  ενα  μικρο  φυσημα  [  μικρο ]  με  το  καρτο tank εκτος  μπαταριας  να  κανει  γυρισμα  ο  αερας

μετα  βιδωσε  και  ατμισε  ;)   

Αποσυνδεδεμένος dimitris2

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Horizontal Coil NR & LR 510
« Απάντηση #34 στις: Ιουλίου 07, 2012, 23:08 »
Και εγώ δουλεύω το kanger σε tank του κυρ Φάνη με μια τρύπα.
Με 2-3ml την ημέρα με βγάζει 6 μέρες και όλα καλά.
Για  παραπάνω θα έχεις σφιχτή τζούρα,λιγότερο ατμό και αλλοίωση γεύσης.

Αποσυνδεδεμένος mouko

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Γυναίκα
  • σήματα... ατμού!!!
Απ: Kanger Horizontal Coil NR & LR 510
« Απάντηση #35 στις: Ιουλίου 07, 2012, 23:26 »
μα τόσο είναι η διάρκεια ζωής τους.. από 12-18 ml..
εκτός τανκ τα πιάνει τα 18 ml.. μέσα στο tank (Προσωπικά) 12-15ml maximium..

Αποσυνδεδεμένος dimitris2

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Horizontal Coil NR & LR 510
« Απάντηση #36 στις: Ιουλίου 07, 2012, 23:36 »
Συμφωνώ μαζί σου.
Τόσο μου βγαίνει και εμένα.
Στις 6 μέρες περίπου 15ml κάνω. 

Αποσυνδεδεμένος Java

Απ: Kanger Horizontal Coil NR & LR 510
« Απάντηση #37 στις: Ιουλίου 07, 2012, 23:51 »
Λίγο για να επανέλθω στο αρχικό θέμα επειδή δεν πήρα κάποια καταφατική απάντηση στην ερώτηση μου.

Πως συγκρίνονται σε απόδοση/συμπεριφορά οι Kanger HC LR εκτός tank με τους Kanger εντός και το ίδιο ερώτημα και για τους Boge (συμπεριφορά εντός/εκτός tank).

Αποσυνδεδεμένος mouko

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Γυναίκα
  • σήματα... ατμού!!!
Απ: Kanger Horizontal Coil NR & LR 510
« Απάντηση #38 στις: Ιουλίου 07, 2012, 23:57 »
Και εγώ δουλεύω το kanger σε tank του κυρ Φάνη με μια τρύπα.
Με 2-3ml την ημέρα με βγάζει 6 μέρες και όλα καλά.
Για  παραπάνω θα έχεις σφιχτή τζούρα,λιγότερο ατμό και αλλοίωση γεύσης.

μα τόσο είναι η διάρκεια ζωής τους.. από 12-18 ml..
εκτός τανκ τα πιάνει τα 18 ml.. μέσα στο tank (Προσωπικά) 12-15ml maximium..



Αυτά σου είπαμε για τα kanger..


για τα boge, προσωπικά δεν έχω κάνει πολλά τεστ για να σου πω μια ολοκληρωμένη άποψη..
πάντως, αυτό που λέω εγώ για τα boge είναι ότι καλύτερα εντός tank παρά εκτός.. (σε θέμα διάρκειας περισσότερο το θέτω.. γιατί το boge καθότι έχει την αντίσταση κάπου στη μέση, αν στεγνώσει το υγρό από τη μέση και κάτω σου βγάζει ένα ίχνος καμένου...)

Αποσυνδεδεμένος Java

Απ: Kanger Horizontal Coil NR & LR 510
« Απάντηση #39 στις: Ιουλίου 08, 2012, 00:04 »
Δεν έχουν τίποτα το συγκριτικό, το όλα καλά, δεν λέει τίποτα. Πιο απλά, μόνο αυτό θέλω, έχουν την ίδια αίσθηση στο άτμισμα (τζούρα, ht).

Αποσυνδεδεμένος mouko

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Γυναίκα
  • σήματα... ατμού!!!
Απ: Kanger Horizontal Coil NR & LR 510
« Απάντηση #40 στις: Ιουλίου 08, 2012, 00:13 »
φίλε μου, αυτό που ρωτάς είναι απλά αδύνατον να στο πει κάποιος..
εμένα μου αρέσουν περισσότερο (και εντός και εκτός) τα kanger
σε άλλον και στις 2 περιπτώσεις τα boge..

Ο εμπειρικός κανόνας λέει ότι τα kanger δεν κάνουν για tank, επειδή η αντίσταση είναι κάτω και παρατηρούμε "μπούκωμα" και πτώση της απόδοσης του κάρτο, κάτι το οποίο δεν συμβαίνει στα boge γιατί η αντίσταση είναι στη μέση και ακόμα και το μισό τανκ να είναι γεμάτο, η αντίσταση δεν θα κολυμπάει.. θα παίρνει όσο πρέπει κάθε φορά..

αυτός όμως είναι και ο λόγος όπου τα boge φέρνουν εύκολα καμένο εκτός τανκ.. στεγνώνουν έυκολα δεν τροφοδοτούνται σωστά, σε αντίθεση με τα kanger που η αντίσταση είναι στον πάτο, και για να βγάλει καμμένο πρέπει να έχει στεγνώσει πλήρως όλο το σφουγγαράκι..

Από θέμα γεύσης, θεωρώ ότι τα kanger αποδίδουν καλύτερη γεύση εκτός τανκ, εν αντιθέσει με τα boge που αποδίδουν καλύτερη γεύση εντός τανκ.. λίγο πολύ για τους λόγους που προανέφερα παραπάνω..
αλλά όλα τους έχουν γεύση καρτο!! καλώς ή κακώς, δεν θα πάρεις pure γεύση ποτέ.. εδώ ο Οδυσσέας χρωματίζει τις γεύσεις γιατί έχει πλαστικά μέσα..

Από θέμα χτυπήματος, νομίζω ότι είναι τα ίδια..

Αυτά..

edit.. ξέχασα την τζούρα...
τα kanger έχουν πιο αεράτη τζούρα (νομίζω) και μετά το 10ο ml αρχίζει να σφίγγει στο εντός τανκ και μετά το 12-14ml στο εκτός τανκ..
τα boge (από τη μικρή εμπειρία που έχω) νομίζω ότι έχουν πιο σφικτή τζούρα από την αρχή...


Και πάλι σου λέω, αυτά είναι προσωπικές εκτιμήσεις... μπορεί μετά να έρθει ο καθένας και να πει το αντίθετο..

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Horizontal Coil NR & LR 510
« Απάντηση #41 στις: Ιουλίου 08, 2012, 00:24 »
Παρτα και τα 2 και δοκίμασε τα για να δεις ποιο σου αρέσει ποιο πολύ
Εγώ έχω δοκιμάσει μόνο τα boge lr και έμεινα ευχαριστημένος και σε τανκ και σκέτο!!

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Kanger Horizontal Coil NR & LR 510
« Απάντηση #42 στις: Ιουλίου 08, 2012, 00:33 »
Tα Κάνγκερ υπερτερούν σε γεύση και διάρκεια ζωής εκτός τανκ.
Τα boge σε διάρκεια ζωής εντός τανκ.
Εκτός τανκ η γεύση είναι πάντα καλύτερη.
Εκτός τανκ η τζούρα είναι πάντα ανετότερη.
Εκτός τανκ δεν εξαντλούν τόσο γρήγορα τη μπαταρία.
Γενικά, εκτός τανκ είναι πιο ποιοτικό το άτμισμα, εντός τανκ πιο ξεκούραστο από πλευράς γεμίσματος.
Προσωπική άποψη.
δοκίμασε και δες ο ίδιος. λόγω καρτοτανκ πολλά καταστήματα τα πουλάνε πλέον και μεμονωμένα, δεν είναι απαραίτητο να πάρεις από αυτά 5δα, οπότε δοκιμάζεις κι επιλέγεις.

Αποσυνδεδεμένος atmoxalkida

  • *
  • 24
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ποτέ μην απελπίζεσαι
Απ: Kanger Horizontal Coil NR & LR 510
« Απάντηση #43 στις: Ιουλίου 08, 2012, 00:53 »
Tα Κάνγκερ υπερτερούν σε γεύση και διάρκεια ζωής εκτός τανκ.
Τα boge σε διάρκεια ζωής εντός τανκ.
Εκτός τανκ η γεύση είναι πάντα καλύτερη.
Εκτός τανκ η τζούρα είναι πάντα ανετότερη.
Εκτός τανκ δεν εξαντλούν τόσο γρήγορα τη μπαταρία.
Γενικά, εκτός τανκ είναι πιο ποιοτικό το άτμισμα, εντός τανκ πιο ξεκούραστο από πλευράς γεμίσματος.
Προσωπική άποψη.
δοκίμασε και δες ο ίδιος. λόγω καρτοτανκ πολλά καταστήματα τα πουλάνε πλέον και μεμονωμένα, δεν είναι απαραίτητο να πάρεις από αυτά 5δα, οπότε δοκιμάζεις κι επιλέγεις.

petra το  βιδακι  στα  πλαγια  ειναι  παντεντα  για σενα by kir fanis  :)    το  ειδα τωρα ....καλοοοοο

Αποσυνδεδεμένος Java

Απ: Kanger Horizontal Coil NR & LR 510
« Απάντηση #44 στις: Ιουλίου 08, 2012, 00:54 »
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις και καταλαβαίνω και την επιφύλαξη ότι εκφράζετε την προσωπική άποψη σας.

@Kostas
Κώστα έγραψα προηγουμένως στο νήμα ότι δοκίμασα/δοκιμάζω τον Boge XXL και ρώτησα άμα υπάρχει κάποια διαφορά με τον απλό.

@petra
Έγραφα παράλληλα. Ευχαριστώ για τις κατευθυντήριες γραμμές και θα ακολουθήσω την συμβουλή για μερικές δοκιμές παραπάνω.

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τα παραπάνω.
Δοκιμάζω εναλλακτικά τα Kanger vs Βοge XXL LR (εκτός tank) και τα δεύτερα τα βρήκα σκέτη απογοήτευση.
Το Boge έχει πολύ αεράτη τσούρα, από ΗΤ ούτε συζήτηση, και θέλει ωτοασπίδες για τον θόρυβο (σαν τηγάνισμα). Ίσως από θέμα γεύσης να δίνουν μια ιδέα πιο sharp και πιο πιστή αποτύπωση της αλλά όχι τίποτα το ιδιαίτερα σημαντικό.

Περίεργη γεύση από το Kanger παίρνω μόνο όταν αρχίζει και ξεμένει το υλικό πλήρωσης. Όσο αυτό παραμένει υγρό δεν παρατήρησα τίποτα.

Η ερώτηση μου είναι α) το boge ΧΧL έχει την ίδια συμπεριφορά με το απλό;  και β) η απόδοση του μέσα στο tank είναι παρόμοια με αυτήν εκτός; (που όπως γράφω παραπάνω δεν με κάλυψε).


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 2 81 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:11
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8768 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181250 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34306 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537834 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60280 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238526 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 719 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16574 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 138299 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085858 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35732 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro