vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

544 επισκέπτες, 3 χρήστες
yorgoss, camber, Jorge

Twitter

πως να φτιαξω υγρο αναπληρωσης

Αποσυνδεδεμένος koko

πως να φτιαξω υγρο αναπληρωσης
« στις: Ιανουαρίου 27, 2011, 23:34 »
γεια σε ολους και συγχωρεστε με αν το εχω βαλει σε λαθος κατηγορια!σκεφτομαι να φτιαξω μονος μου υγρο αναπληρωσης,να χρησιμοποιησω γλυκερινη φυτικη αλλα δεν ξερω απο γευση τι να βαλω και εαν γινεται και το κατα ποσο ειναι καλο για τον οργανισμο!
εχετε κανει κατι τετοιο και αν ναι πως ,εντυπωσεις!
αναρωτιεμαι το κατα ποσο καλα ειναι αυτα που παιρνουμε απο το εμπιριο!
σας ευχαριστω εκ των προτερων!

Αποσυνδεδεμένος sera

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: πως να φτιαξω υγρο αναπληρωσης
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 28, 2011, 01:11 »
Ξεκινάς με αυτάTo mts δεν χρειάζεται
Μετα για γεύσεις καλύτερα να δοκιμάσεις πρώτα αυτά που παίζουν στην αγορά για να δεις τι σου κάνει.
Δες τα site της
Nobacco
N-Joy - Ivape
Medicre-Hlektronikotsigaro
Funstore
Επειδή είναι κ'αλλοι δες στον πίνακα με τους προμηθευτές. Σου έγραψα τους πιο γνωστούς.
Επίσης δες αυτό το θέμα http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1689.0.html
Για γεύσεις μπορείς να δεις κ στην FlavourArt

Αποσυνδεδεμένος michalistolmi

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
  • Blogger στο teikastoria.blogspot.com
Απ: πως να φτιαξω υγρο αναπληρωσης
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 28, 2011, 03:22 »
Εγω εχω δοκιμάσει μονο PG μεχρι τωρα και το σκεφτομαι να βαλω λιγη VG μεσα για αλλαγη να δω και τι διαφορες εχουν.
Το  12ml Ice blade τι είναι και τι κανει?

Εγω θελω να βγαλω υγρό 1,8 – 2

Νικοτίνη τι περιέχει από τα παραπάνω; To ice blade; Λογικα θα αγοράσω το πιο δυνατό και θα το αραιώσω ώστε να βγει πιο πολύ. Προσθέτοντας γευση από flavourart. Κάποιος τύπος κατι για να βγαλω τα πρώτα 5ml μου και να πειραματιστώ;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 28, 2011, 03:32 από michalistolmi »

Αποσυνδεδεμένος Arvacon

  • *****
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
  • Project *Atmopipes* ..coming soon?
    • Atmopipes.gr - Συντομα κοντα σας!
Απ: πως να φτιαξω υγρο αναπληρωσης
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 28, 2011, 03:46 »
-Εγω εχω δοκιμάσει μονο PG μεχρι τωρα και το σκεφτομαι να βαλω λιγη VG μεσα για αλλαγη να δω και τι διαφορες εχουν.
Η διαφορα θα ειναι οτι θα αποκτισει περισσοτερη πυκνοτητα ο ατμος, με αποτελεσμα περισσοτερο ντουμανι.

-Το  12ml Ice blade τι είναι και τι κανει?
12ml νικοτινη που αποτελειται απο 95% PG και 5% νερο
Μαλλον ομως εννοεις 12mg,σωστα?

-Εγω θελω να βγαλω υγρό 1,8 – 2
Μαλλον θες να πεις 18-20mg φανταζομαι
 

-Νικοτίνη τι περιέχει από τα παραπάνω; To ice blade;
Ακριβως

-Λογικα θα αγοράσω το πιο δυνατό και θα το αραιώσω ώστε να βγει πιο πολύ. Προσθέτοντας γευση από flavourart.
Σωστος

-Κάποιος τύπος κατι για να βγαλω τα πρώτα 5ml μου και να πειραματιστώ;
Νομιζω ησουν ο πρωτος που κατεβασε τον calculator μου το απογευμα, σωστα?
Αντε λοιπον στην κατηγορια 1, στο πεδιο "υπολογιστης συνταγων" και
-βαλε στο πρωτο κουτακι τα mg της νικοτινης που εχεις, πχ εχεις ice blade 12mg? τοτε βαζεις 12 εκει.
-Απο κατω βαζεις ποση νικοτινη επιθυμεις να εχει το υγρο που θες να φτιαξεις,
-μετα την ποσοτητα υγρου που θες να φτιαξεις,
-το νερο και τη vg αστα οπως ειναι, δηλ στο 20 και τα δυο,
-βαλε 2-3% αρωμα,
-αν εχεις mts βαλε 1 αλλιως καντο 0 και το ιδιο επισεις για το bitter wizard.
Αφου τα κανεις ολα αυτα, τοτε κοιτα στον απο κατω πινακα και θα δεις αναλυτικα ποσα ml ή ποσες σταγονες χρειαζεσαι απ το καθε υλικο για να φτιαξεις τη συνταγη σου.  ;)

Αυτα.. Παω για υπνο τωρα, περασε η ωρα!


Arvacon
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 28, 2011, 03:53 από Arvacon »

Αποσυνδεδεμένος michalistolmi

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
  • Blogger στο teikastoria.blogspot.com
Απ: πως να φτιαξω υγρο αναπληρωσης
« Απάντηση #4 στις: Ιανουαρίου 28, 2011, 03:51 »
Ναι ήμουν ο πρώτος
Πολύ καλές οι συμβουλές. Σε ευχαριστώ πολύ…. Από δευτέρα θα ατμίζω τα υγρα μου με την βοήθεια φυσικά του calculator του Arvacon….

Αποσυνδεδεμένος koko

Απ: πως να φτιαξω υγρο αναπληρωσης
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 28, 2011, 09:54 »
Ξεκινάς με αυτάTo mts δεν χρειάζεται
Μετα για γεύσεις καλύτερα να δοκιμάσεις πρώτα αυτά που παίζουν στην αγορά για να δεις τι σου κάνει.
Δες τα site της
Nobacco
N-Joy - Ivape
Medicre-Hlektronikotsigaro
Funstore
Επειδή είναι κ'αλλοι δες στον πίνακα με τους προμηθευτές. Σου έγραψα τους πιο γνωστούς.
Επίσης δες αυτό το θέμα http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1689.0.html
Για γεύσεις μπορείς να δεις κ στην FlavourArt

γεια σου φιλε σε ευχαριστω για την απιστευτη απαντηση!
καταρχην τι ειναι mts ;
την ποσοτητα εγω την καθοριζω ποσο θα βαλω και τι;
σε ευχαριστω εκ των προτερων!

Αποσυνδεδεμένος koko

Απ: πως να φτιαξω υγρο αναπληρωσης
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 28, 2011, 10:52 »
αυτο το παιρνω μονο εαν θελω νικοτινη ice blade;
αν δεν θελω απλα δεν το βαζω η πρεπει να βαλω κατι αλλο;

Αποσυνδεδεμένος Arvacon

  • *****
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
  • Project *Atmopipes* ..coming soon?
    • Atmopipes.gr - Συντομα κοντα σας!
Απ: πως να φτιαξω υγρο αναπληρωσης
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 28, 2011, 15:05 »
Mts ειναι ενα συμπληρωματικο υγρο που δινει ογκο στον ατμο και βαθος στη γευση. Βαζεις μολις 1% στο υγρο σου, γιατι παραπανω αλλιωνει τη γευση. Εγω προσωπικα το προτιμω, γιατι εμπλουτιζει αρκετα τα υγρα, αλλοι ομως δεν το χρησιμοποιουν καθολου. Ειναι προαιρετικη η προσθηκη του παντως και παει με ολες τις βασεις, ειτε ice blade, ειτε με τις υπολοιπες.
Ελπιζω να βοηθησα  :)

Αποσυνδεδεμένος koko

Απ: πως να φτιαξω υγρο αναπληρωσης
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 28, 2011, 15:57 »
εχω διαβασει πολλα θεματα στο φορουμ σχετικα με το πως τα φτιαχνω αλλα ειμαι ακομα μπερδεμενος!τα αρωματα ειναι αυτα που βαζω τωρα στο τσιγαρο μου η το παιρνω και ειναι μονο σκετο αρωμα που το διαλυεις :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Arvacon

  • *****
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
  • Project *Atmopipes* ..coming soon?
    • Atmopipes.gr - Συντομα κοντα σας!
Απ: πως να φτιαξω υγρο αναπληρωσης
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 28, 2011, 17:36 »
Φιλε koko, καταρχην κατεβασε το προγραμμα μιξης υγρων και κοιτα  στην "κατηγορια 1" τον πρωτο πινακα. Εκει θα δεις ακριβως τι χρειαζεσαι για να φτιαξεις ενα ολοκληρωμενο υγρο. Απο εκει και περα το τι υγρα θα επιλεξεις ειναι στο χερι σου. Ξεκινα με τα flavorart που θα τα βρεις στο funstore και παρε μια βαση νικοτινης, πχ ice blade, μια βαση PG ή VG και οποιο μπουκαλακι αρωμα σου αρεσει, μερικες πιπετες ή συριγγες και αφου τα παραλαβεις κανεις τις μιξεις σου συμφωνα με την ποσοτητα που θες να φτιαξεις, με τη βοηθεια του προγραμματος.
Τωρα σχετικα με το τι ειναι PG, VG, ice blade κλπ, ψαξε λιγο στο φορουμ και κοιτα επισης και τις διευκρινισεις που εχει το funstore απο κατω απο καθε προιον. Μην τα περιμενεις ολα στο πιατο!

Αποσυνδεδεμένος koko

Απ: πως να φτιαξω υγρο αναπληρωσης
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 28, 2011, 18:13 »
Φιλε koko, καταρχην κατεβασε το προγραμμα μιξης υγρων και κοιτα  στην "κατηγορια 1" τον πρωτο πινακα. Εκει θα δεις ακριβως τι χρειαζεσαι για να φτιαξεις ενα ολοκληρωμενο υγρο. Απο εκει και περα το τι υγρα θα επιλεξεις ειναι στο χερι σου. Ξεκινα με τα flavorart που θα τα βρεις στο funstore και παρε μια βαση νικοτινης, πχ ice blade, μια βαση PG ή VG και οποιο μπουκαλακι αρωμα σου αρεσει, μερικες πιπετες ή συριγγες και αφου τα παραλαβεις κανεις τις μιξεις σου συμφωνα με την ποσοτητα που θες να φτιαξεις, με τη βοηθεια του προγραμματος.
Τωρα σχετικα με το τι ειναι PG, VG, ice blade κλπ, ψαξε λιγο στο φορουμ και κοιτα επισης και τις διευκρινισεις που εχει το funstore απο κατω απο καθε προιον. Μην τα περιμενεις ολα στο πιατο!


φιλε καταρχην σε ευχαριστω για την απαντηση σου!οσο για το αν τα περημενω ολα στο πιατο δεν ισχυει φιλε μουαπλα δεν τα καταλαβαινω και τα διαβασα !οταν δεν ξερω ρωταω μεχρι να καταλαβω!ο πινακας που λες που ειναι γιατι ψαχνω και δεν τον βρησκω!
σε ευχαριστω και παλι φιλικα κωστας

Συγχώνευση μηνυμάτων: Νοεμβρίου 26, 2011, 16:12
το βρηκα φιλε μου και ειναι απιστευτο! :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 26, 2011, 16:12 από Βασίλης »

Αποσυνδεδεμένος Arvacon

  • *****
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
  • Project *Atmopipes* ..coming soon?
    • Atmopipes.gr - Συντομα κοντα σας!
Απ: πως να φτιαξω υγρο αναπληρωσης
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 28, 2011, 18:34 »
το βρηκα φιλε μου και ειναι απιστευτο! :thumpup:

Φυσικα και ρωτωντας πας στην πολη, σιγουρα, αλλα ειδες τελικα ποσο απλα ειναι τα πραγματα καμμια φορα?  ;)

Αποσυνδεδεμένος theoa69

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
ηγρο ανα πληροσησ

Αποσυνδεδεμένος panais

  • *
  • 78
  • Φύλο: Άντρας
Απ: πως να φτιαξω υγρο αναπληρωσης
« Απάντηση #13 στις: Νοεμβρίου 26, 2011, 16:06 »
το προγραμμα ειναι φοβερο......μια ερωτηση θα ηθελα να κανω και εγω σε εσας που ειστε πιο παλιοι...Μου αρεσει πολυ το desert ship της nobacco και ειδα πως υπαρχουν πολλες γεύσεις desert ship απο διαφορες εταιρειες οπως και απο την FLAVOURART...Μηπως γνωριζετε αν μοιαζουν μεταξυ τους?και σχετικα με το προγραμμα.....το ποσοστο χρησης pg/vg ειναι υποκειμενικο σωστα?

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης

  • *****
  • 2116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: πως να φτιαξω υγρο αναπληρωσης
« Απάντηση #14 στις: Νοεμβρίου 26, 2011, 16:14 »
εσυ υπολογιζεις ποσο θελεις οποτε ναι ειναι υποκειμενικο
οσο για τα αρωματα δεν γινεται να μοιαζουν ακριβως
σιγουρα κ αναλογα τι προσμιξεις κανει η καθε εταιρεια
εχει κ το αναλογο αποτελεσμα..π.χ μπορει το desert ship
της nobacco να ειναι 80pg 20vg και της flavourart να
ειναι 50-50 αυτο εχει αποτέλεσμα διαφορετικό στη καθε γευση

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 291 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34537 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556947 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181582 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 113 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8821 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538197 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60446 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238703 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1509 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16703 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139218 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz