vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

109 επισκέπτες, 10 χρήστες
nightdream, Jorge, Buliwyf, dvelev, tibolaso, vasim, maprix, I.P, manoslykos, Milarepa

Twitter

Mg Κ.Τ. και Η.Τ.

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mg Κ.Τ. και Η.Τ.
« Απάντηση #15 στις: Μαΐου 04, 2011, 19:30 »
Σεβαστές οι απόψεις σου άλλα θα ήθελα να ρωτησω κάτι άλλο.
Υπάρχει η πιθανότητα όλοι αυτοί οι υπολογισμοί που κάνουμε να μην ισχύουν με το σκεπτικό ότι δεν γνωρίζει κανείς μα κανείς τις διαφοροποιήσεις εισπνοής νικοτίνης καύσης και ατμοποίησης?
Και ποιος μπορεί να αποδείξει ότι η νικοτινη στα υγρά είναι όλη εισπνεομενη και δεν υπάρχουν απώλειες νικοτίνης που παρακρατείται στο φιτίλι,στην γέφυρα,και στο πλέγμα του ατμοποιητη?
Και ξέρεις γιατί επιμένω εδώ και πολύ καιρό ότι δεν παίρνουμε νικοτινη όση παίρναμε με το τσιγάρο?
Γιατί εγώ το πειραματόζωο όταν καπνιζα silk-cut ασπρο που σημαινει (πισσα-νικοτινη 0,1-1) δυο πακέτα ένοιωθα να τελειώνω,ενώ τωρα με 36mg νικοτινη εδω και 8 μηνες δεν καταλαβαίνω τπτ και ουτε αισθανομαι αυτο το μπουκωμα που με έκανε αρρωστο.
Τουλάχιστον τώρα ξέρω ότι σε μια ανάγκη(παραμονή σε νοσοκομείο) μπορω χωρις ητ ενω παλιά έκανα σαν δαιμονισμένος.
Δεν θέλω να πείσω κανέναν αλλά δεν θέλω και να προσπαθούν να με πείσουν(όχι εσύ ;) )με θεωρητικές υποθέσεις γιατί απλα αλλο θεωρια και αλλο πραξη.


Αποσυνδεδεμένος Zioa

  • ***
  • 525
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mg Κ.Τ. και Η.Τ.
« Απάντηση #16 στις: Μαΐου 04, 2011, 19:31 »
Εγω παλι το βλεπω διαφορετικα. Πηρα πχ 30ml νικοτινη των 36mg . Λεω εγω τωρα :
36mg δια 30ml = 1,2mg το 1ml. Ετσι με βολευει και ετσι το κανω. Εφοσον ομως οι ανησυχιες σας εινε πολυ περισσοτερες απο οταν καπνιζατε κανονικα τσιγαρα, για μενα κοψτε το να βρειτε τον υπνο σας. Δεν κρινω κανεναν, αυτο εινε προσωπικη μου γνωμη !!!
Είναι 36mg/ml
Δηλαδή στα 30ml έχεις 36*30 = 1080 mg


Αποσυνδεδεμένος Zioa

  • ***
  • 525
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mg Κ.Τ. και Η.Τ.
« Απάντηση #17 στις: Μαΐου 04, 2011, 19:40 »
Σεβαστές οι απόψεις σου άλλα θα ήθελα να ρωτησω κάτι άλλο.
Υπάρχει η πιθανότητα όλοι αυτοί οι υπολογισμοί που κάνουμε να μην ισχύουν με το σκεπτικό ότι δεν γνωρίζει κανείς μα κανείς τις διαφοροποιήσεις εισπνοής νικοτίνης καύσης και ατμοποίησης?
Και ποιος μπορεί να αποδείξει ότι η νικοτινη στα υγρά είναι όλη εισπνεομενη και δεν υπάρχουν απώλειες νικοτίνης που παρακρατείται στο φιτίλι,στην γέφυρα,και στο πλέγμα του ατμοποιητη?
Και ξέρεις γιατί επιμένω εδώ και πολύ καιρό ότι δεν παίρνουμε νικοτινη όση παίρναμε με το τσιγάρο?
Γιατί εγώ το πειραματόζωο όταν καπνιζα silk-cut ασπρο που σημαινει (πισσα-νικοτινη 0,1-1) δυο πακέτα ένοιωθα να τελειώνω,ενώ τωρα με 36mg νικοτινη εδω και 8 μηνες δεν καταλαβαίνω τπτ και ουτε αισθανομαι αυτο το μπουκωμα που με έκανε αρρωστο.
Τουλάχιστον τώρα ξέρω ότι σε μια ανάγκη(παραμονή σε νοσοκομείο) μπορω χωρις ητ ενω παλιά έκανα σαν δαιμονισμένος.
Δεν θέλω να πείσω κανέναν αλλά δεν θέλω και να προσπαθούν να με πείσουν(όχι εσύ ;) )με θεωρητικές υποθέσεις γιατί απλα αλλο θεωρια και αλλο πραξη.
Έτσι ακριβός είναι δεν γνωρίσουμε ....
Απλά υποθέτουμε ότι δεν περνουμε όλη την ποσότητα νικοτίνης από το Η.Τ από εμπειρικά πειράματα

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mg Κ.Τ. και Η.Τ.
« Απάντηση #18 στις: Μαΐου 04, 2011, 19:41 »
.....Τουλάχιστον τώρα ξέρω ότι σε μια ανάγκη(παραμονή σε νοσοκομείο) μπορω χωρις ητ ενω παλιά έκανα σαν δαιμονισμένος.....
Βαγγέλη αυτό συμβαίνει σε όλους μας. Ποιος λέει όμως οτι δεν ΜΠΟΡΕΙ να οφείλεται στο γεγονος οτι έχουμε πάρει ΠΟΛΥ περισσότερη νικοτίνη και γι αυτό το λόγο αντεχουμε? :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mg Κ.Τ. και Η.Τ.
« Απάντηση #19 στις: Μαΐου 04, 2011, 19:42 »
Αποδείξτε μου πρώτα αν είναι 36 mg η περιεκτικότητά πρώτα.....και μετά  κάντε υπολογισμούς. ;D

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mg Κ.Τ. και Η.Τ.
« Απάντηση #20 στις: Μαΐου 04, 2011, 19:45 »
Βαγγέλη αυτό συμβαίνει σε όλους μας. Ποιος λέει όμως οτι δεν ΜΠΟΡΕΙ να οφείλεται στο γεγονος οτι έχουμε πάρει ΠΟΛΥ περισσότερη νικοτίνη και γι αυτό το λόγο αντεχουμε? :hmmm:
Πόση ώρα επιδρά η νικοτινη στον οργανισμό? :bye:

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mg Κ.Τ. και Η.Τ.
« Απάντηση #21 στις: Μαΐου 04, 2011, 19:47 »
Χμμμ σωστά μάλλον το λες. Γύρω στη μία ώρα το υπολογίζουν :yes:

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mg Κ.Τ. και Η.Τ.
« Απάντηση #22 στις: Μαΐου 04, 2011, 20:15 »
Αποδείξτε μου πρώτα αν είναι 36 mg η περιεκτικότητά πρώτα.....και μετά  κάντε υπολογισμούς. ;D
Οπως και αντιστροφα ομως. Οτι του ΚΤ εινε οση λενε και οχι πολυ περισσοτερο !!! Υπαρχουν πολλες ανακριβιες παιδια.  :)

Απ: Mg Κ.Τ. και Η.Τ.
« Απάντηση #23 στις: Μαΐου 04, 2011, 20:42 »
δίνοντας "vaping nicotine absorption" στο google στα πρώτα αποτελέσματα βρίσκουμε:
Absorption of nicotine in vaping versus smoking
Update on efficiency of e-cig nicotine delivery and absorption

με τους ίδιους όρους στο scholar του google (μηχανή αναζήτησης ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΩΝ αρθρων) βρίσκουμε και τη μοναδική έως τώρα δημοσιευμένη έρευνα πάνω στο θέμα (τουλαχιστον τη μόνη που βρήκα με αυτή την πρόχειρη αναζήτηση)

Electronic cigarettes as a harm reduction strategy for tobacco control: A step forward or a repeat of past mistakes?
από την οποία:
Παράθεση
The issue of harm reduction has long been controversial in the public health practice of tobacco control. Health advocates have been reluctant to endorse a harm reduction approach out of fear that tobacco companies cannot be trusted to produce and market products that will reduce the risks associated with tobacco use. Recently, companies independent of the tobacco industry introduced electronic cigarettes, devices that deliver vaporized nicotine without combusting tobacco. We review the existing evidence on the safety and efficacy of electronic cigarettes. We then revisit the tobacco harm reduction debate, with a focus on these novel products. We conclude that electronic cigarettes show tremendous promise in the fight against tobacco-related morbidity and mortality. By dramatically expanding the potential for harm reduction strategies to achieve substantial health gains, they may fundamentally alter the tobacco harm reduction debate.


edit:

Στο παραπάνω paper γίνεται λόγος για 2 κλινικές μελέτες:

Bullen, C., McRobbie, H., Thornley, S., Glover, M., Lin, R. and Laugesen, M. (2010)Effect of an electronic nicotine delivery device (e cigarette) on desire to smoke and withdrawal, user preferences and nicotine delivery: Randomised cross-over trial.
Eissenberg, T. (2010) Electronic nicotine delivery devices: Ineffective nicotine delivery and craving suppression after acute administration.

στις οποίες αναφέρεται το εξής:

Bullen et al demonstrated that electronic cigarettes deliver nicotine effectively, more rapidly than a nicotine inhaler. In this study, electronic cigarette use significantly reduced craving, a similar effect to what was observed with a nicotine inhaler. Nicotine delivery and reduction in cigarette craving was much less than with a regular cigarette. Eissenberg found that 10 puffs on one brand of electronic cigarettes delivered a small amount of nicotine, again far less than a tobacco cigarette, whereas another brand delivered little to none.

/edit

σόρρυ αν γίνομαι κακός για ορισμένους αλλά εχω βαρεθεί να βλέπω κατα καιρούς εδώ αφορισμούς είτε υπέρ είτε κατά του ΗΤ χωρίς υπαρχει καν η στοιχειώδης παράθεση στοιχείων ...
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 04, 2011, 20:50 από Polioud »

Αποσυνδεδεμένος Εktelonistrator

  • **
  • 369
  • I'm Mr.Nobody,a man who does not exist.
Απ: Mg Κ.Τ. και Η.Τ.
« Απάντηση #24 στις: Μαΐου 04, 2011, 20:53 »
Βλέπω το θεματάκι ξεσήκωσε θύελλες!! Πρώτα απ'όλα να ξεκαθαρίσω κάτι: ακριβώς όπως έγραψε και ο Βαγγέλης παραπάνω, όταν κάπνιζα ήμουν σκατά, χώμα όλη μέρα.ΚΑΜΙΑ σχέση με τώρα. Επίσης, ο SEB δεν εννοούσε εμένα "εξυπνάκιδες"!!  :tongue_smilie: Έχουμε μιλήσει προσωπικά και μου έχει εξηγήσει πολλά πράγματα και τον εμπιστεύομαι απόλυτα (thanks SEB).
Απλά πιστέυω ότι θα ήταν καλύτερα να το πω, να υπήρχε μια αναλογία σωστή με βάση την οποία να αποφασίζαμε πιο εύκολα. Για παράδειγμα εγώ, μόνο 2 εβδομάδες ατμιστής, έχω ήδη 12 "άχρηστα" μπουκαλάκια υγρά, αναζητώντας mg αλλά και γεύση. Αύριο περιμένω και τα τελυταία που μου πρότεινε ο Βαγγέλης.

Θα συμφωνήσω επίσης με το φίλο που είπε ότι ήθελε κάθε λίγο τσιγάρο ενώ τώρα το ξεχνάει το ΗΤ. Αυτό κάτι πρέπει να μας λέει.
Anyway, δεν είχα πρόθεση να δημιουργήσω εντάσεις, και ό,τι και να γίνει δεν ξαναβάζω στο στόμα μου εκείνο το σκατόπραμα!!!  :laugh1:

 :angel:

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Απ: Mg Κ.Τ. και Η.Τ.
« Απάντηση #25 στις: Μαΐου 04, 2011, 20:53 »
@SEB

.. φυσικά δεν περνάει από το μυαλό σου οτι μπορεί να αισθανόμαστε καλύτερα και να έχουν φύγει τα γνωστά μπουκώματα όπως λες, εξαιτίας της αποφυγής των άλλων 4.000 καρκινογόνων-τοξικών συστατικών του κ.τ. ..
Ούτε οτι ο διάολος βρίσκονταν σε αυτές τις 4.000 ουσίες  και σε δαιμόνιζε ..

Το μόνο που σου έμεινε εσένα από αυτή τη συζήτηση, είναι οι "π@π@ριες" όπως λες, που θέλουν σώνει και καλά να επιβεβαιώνουν το μαθηματικά αυταπόδεικτο, οτι 40mg είναι μεγαλύτερο του 4mg


Κοίτα seb, δε προσπαθώ να επιβάλω γνώμη σε κανέναν, ούτε φυσικά να ΣΟΥ ΤΟ παίξω εξυπνάκιας. Πιάσε το νήμα από την αρχή, διάβασέ το πάλι και όταν ηρεμήσεις, μπορούμε να το ξαναπιάσουμε.

Αυτά για μερικούς εξυπνάκηδες που πετάνε μια π@π@ρια και εξαφανίζονται και μας θεωρούν ολους εδω μεσα...να μην πω τι :sign_kraniooo:   
Ζητώ μια εξήγηση γιαυτό, ή έστω να ανακαλέσεις, μιας και μου απαντάς

σόρρυ αν γίνομαι κακός για ορισμένους αλλά εχω βαρεθεί να βλέπω κατα καιρούς εδώ αφορισμούς είτε υπέρ είτε κατά του ΗΤ χωρίς υπαρχει καν η στοιχειώδης παράθεση στοιχείων ...
Ρε Polioud, να διαβάζετε ξέρετε? Γράφω "η νικοτίνη που βάζουμε στο στόμα μας" ΌΧΙ αυτή που εισπνέουμε, ή αυτή που απορροφάται από τους πνεύμονες, ή αυτή που κυκλοφορεί στο αίμα μας ή αυτή μου μας μολύνει και μας ποτίζει τέλος πάντων. Θέλεις δηλαδή κι εσύ επιστημονική έρευνα οτι 40>4 ? Ήμαρτον

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mg Κ.Τ. και Η.Τ.
« Απάντηση #26 στις: Μαΐου 04, 2011, 21:01 »
Φίλε Arxos δες πρώτα την παρένθεση  που σου λέει στα ίσια (όχι εσύ και σου κλείνει το μάτι) και αν επιμένεις οτι εννοούσα εσένα να ανακαλέσω εκτος αν θεωρεις τον εαυτο σου φωτοβολιδα και οχι μελος αυτου του φορουμ.

Απ: Mg Κ.Τ. και Η.Τ.
« Απάντηση #27 στις: Μαΐου 04, 2011, 21:07 »
Ρε Polioud, να διαβάζετε ξέρετε? Γράφω "η νικοτίνη που βάζουμε στο στόμα μας" ΌΧΙ αυτή που εισπνέουμε, ή αυτή που απορροφάται από τους πνεύμονες, ή αυτή που κυκλοφορεί στο αίμα μας ή αυτή μου μας μολύνει και μας ποτίζει τέλος πάντων. Θέλεις δηλαδή κι εσύ επιστημονική έρευνα οτι 40>4 ? Ήμαρτον

δεν υπαρχει νοημα στο "που βαζεις στο στόμα σου" ...

αυτό που εχει λογική είναι:
α) τι υπάρχει στο μπουκαλάκι (συγκέντρωση νικοτίνης στο υγρό)
β) τι ποσοστό από την αρχική συγκέντρωση παραμένει μετά την ατμοποίηση (συγκεντρωση νικοτίνης στον ατμο)
γ) τι ποσοστό τελικά απορροφάται από τον οργανισμό μετα την εισπνοή και την εκπνοή του ατμού

αν εσυ μένεις στο α) και πιστεύεις οτι εκει ειναι η ουσία δεν εχω παρα να σου επιστρεψω το ημαρτον ...

Υ.Γ. όσον αφορά το γ) (που εκει ειναι η ουσία για εμενα):

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20378585

(Trial registration No.12607000587404, Australia and New Zealand Clinical Trials Register.)

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Απ: Mg Κ.Τ. και Η.Τ.
« Απάντηση #28 στις: Μαΐου 04, 2011, 21:08 »
seb, που να το ξέρω οτι σε συζήτηση 3 ατόμων μπήκες να απαντήσεις σε άσχετους
τεσπα

Polioud, αυτή τη στιγμή μόνο το α) είναι δεδομένο, και ελπίζουμε για αθωωτική απόφαση του β) γ)

edit: το άρθρο το έχω διαβάσει και πολύ (μα πάρα πολύ) θέλω να είναι αλήθεια  ::)

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mg Κ.Τ. και Η.Τ.
« Απάντηση #29 στις: Μαΐου 04, 2011, 21:09 »
....σόρρυ αν γίνομαι κακός για ορισμένους αλλά εχω βαρεθεί να βλέπω κατα καιρούς εδώ αφορισμούς είτε υπέρ είτε κατά του ΗΤ χωρίς υπαρχει καν η στοιχειώδης παράθεση στοιχείων ...
Κι εγώ σόρρυ αν γίνομαι κακός, αλλά πολλοί από εμάς έχουν διαβάσει σχετικά με το θέμα και σε άλλα φόρουμ :yes:, απλά δεν κάνουμε κάθε φορά αναφορά, προσπαθούμε να εξηγήσουμε ο καθένας με τον τρόπο του πως επιδρά επάνω του το Η.Τ.
Από τη στιγμή που δεν υπάρχουν πολλές και επίσημες έρευνες σχετικές με το θέμα, στην πραγματικότητα μόνο υποθέσεις μπορούμςε να κάνουμε.
Όσο με αφορά, από τη μία έχω τα αποτελέσματα των εξετάσεων μου ως θετικό και από την άλλη δυσκολεύομαι να πιστέψω στην ελάχιστη απορρόφηση της νικοτίνης, από τη στιγμή που από τη μία το έχω συνέχεια πιπίλα και από την άλλη μπορώ να μείνω και χωρίς αυτό για ώρες, πράγματα τελείως αντιφατικά.
Το γενικό συμπέρασμα που έχω βγάλει έως τώρα, είναι οτι απλά ελπίζω να μην κάνω περισσότερη ζημιά στον οργανισμό μου από παλιά με το Κ.Τ. και προς τα εκεί δείχνει το πράγμα ελπίζω...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 307 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 236 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21577 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282780 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208502 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67153 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175459 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314260 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14905 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125690 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94539 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4636 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix