vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

530 επισκέπτες, 6 χρήστες
lounik, Ηρακλης, dkostas, treloneritis, kostasklf, camber

Twitter

Πίπα DSE-601 πρώτες εντυπώσεις...

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Πίπα DSE-601 πρώτες εντυπώσεις...
« στις: Ιανουαρίου 28, 2010, 01:03 »
Ηλεκτρονική πίπα DSE-601 Πρώτη εντύπωση.

[Πριν αγοράσω το συγκεκριμένο προϊόν είχα ψάξει εκτεταμένα στο Internet για reviews προβλήματα και ιδιομορφίες του οπότε ήμουν
προετοιμασμένος για ότι ακολούθησε...]


Παρέλαβα σήμερα την DSE-601 η οποία έρχεται σε μια αρκετά μεγάλη θήκη απο σκληρό χαρτόνι αρκετά προσεγμένη και εμφανίσιμη
η οποία περιέχει 1 πίπα (atomizer + επιστόμιο) 2 μπαταρίες ICR 18350 900mAh 1 φορτιστή, 3 θήκες με cartridges σε σχήμα μικρής...οβίδας
μεγάλου μεγέθους 1 medium Περιεκτικότητα νικοτίνης ένα low και ένα high καθώς και ένα manual γραμμένο σε περίεργα αγγλικά.
Τα παραπάνω είναι τοποθετημένα σε θήκες σε foam γκρίζου χρώματος ώστε να μην κινούνται.
Για καλό και για κακό πήρα και 1 extra atomizer καθως και 1 extra μπαταρία.





Το κουτί αναδίδει μια έντονη οσμή που θυμίζει φαρμακείο/πλαστικά η οποία φαίνεται να προέρχεται απο το foam.

Πάμε τώρα στην πίπα.
Η πίπα αποτελείται από 2 μέρη. Το επιστόμιο το οποίο είναι φτιαγμένο απο σκληρό πλαστικό και το "ξύλινο" μέρος της πίπας το οποίο
έχει θήκη για την μπαταρία μέσα στο μπολ και τον atomizer εκεί που μπαίνει το επιστόμιο και μοιάζει να είναι φτιαγμένο από βαρύ ξύλο.


Η κατασκευή οπτικά είναι ανέλπιστα καλή για κινέζικης προέλευσης προϊόν, αλλά μπρος σε μια πραγματική πίπα καπνού φαίνεται φτηνοπράμα.

Η θήκη της μπαταρίας καλύπτεται από ένα βιδωτό πώμα το οποίο έχει ένα δακτυλίδι από μπρούντζο και στη μέση ένα ημιδιαφανές πλαστικό
σε ανοικτό πορτοκαλί χρώμα το οποίο αντιπροσωπεύει την "κάφτρα".

Αυτό το πώμα έχει μια δυσκολία στο ξεβίδωμα γιατί είναι εντελώς επίπεδο.
Ο καλύτερος τρόπος που βρήκα για να το ξεβιδώνω είναι να πιέσω δυνατά 2 δάκτυλα πάνω στο πώμα και κρατώντας τα ακίνητα
να περιστρέφω την πίπα που την κρατώ με το άλλο χέρι.

Η γέφυρα του atomizer είναι τεράστια, σχεδόν διπλάσια από αυτήν του black line μου, υποθέτω ότι και οι σπείρες του atomizer θα είναι
μεγαλύτερες.

Η μπαταρία τοποθετείται στη θήκη με το θετικό πόλο προς τα πάνω και πρέπει να πιεστεί προς τα μέσα
(έχει ελατήριο στη βάση) και κρατώντας την πιεσμένη να γλιστρήσω ένα έλασμα που είναι κολλημένο στη βάση ώστε να έρθει πάνω στον θετικό πόλο.
Η κίνηση θέλει μια μικρή επιδεξιότητα αλλά δεν είναι κάτι ιδιαίτερο μαθαίνεται αμέσως.
Μόλις κάνει επαφή με τον πόλο ανάβει στιγμιαία ένα πράσινο λαμπάκι.
Η συσκευή είναι αυτόματη (δεν έχει δυστυχώς manual διακόπτη), αλλά περισσότερα παρακάτω.

Το cartridge περιέχεται σε μια θήκη σε σχήμα οβίδας ή βλήματος η οποία ξεβιδώνει και αποκαλύπτει ένα τεράστιο cartridge το οποίο έχει
περίπου το ύψος του cartridge του black line και την τριπλάσια βάση, και χοντρικά φαίνεται να χωρά τον τριπλάσιο όγκο υγρού.
Η βάση του cartridge δεν είναι εντελώς στρογγυλή, έχει και ένα πεπλατυσμένο μέρος το οποίο μπαίνει μέσα στην πίπα
έτσι ώστε να κοιτά προς τα επάνω.


Το cartridge μπαίνει στο ξύλινο μέρος της πίπας εκεί που μπαίνει και το επιστόμιο και το επιστόμιο εφαρμόζεται τελευταίο.

Έβαλα μια από τις μπαταρίες για φόρτιση μέχρι να ανάψει το πράσινο λαμπάκι, δεν μέτρησα χρόνο αλλά υπολογίζω κάτω από 2 ώρες.
Μάλλον ήταν ήδη φορτισμένη ως ένα σημείο.

Τοποθέτησα την μπαταρία στην πίπα και άρχισα να καπνίζω.
Το τράβηγμα είναι εύκολο προς λίγο σφικτό.

Δυσάρεστη έκπληξη!
Βρόμαγε έντονα μια μυρωδιά από το υγρό που έχει από το εργοστάσιο ο atomizer.
Δεν γνωρίζω κάποιο τρόπο για να το βγάλω όπως πχ στο blackline με φύσημα οπότε έσταξα σταγόνες πάνω
στη γέφυρα του atomizer πολλές φορές και η γεύση άρχισε σιγά σιγά να υποχωρεί.
Πάντως για να φύγει τελείως θέλει περισσότερο από 1 ημέρα.

Η γεύση του υγρού δεν είναι καθόλου έντονη. Το είχα δει και στα ξένα reviews και το επιβεβαίωσα και εγώ.
Αυτό πιστεύω ότι οφείλεται στην κατασκευή της πίπας, και η λύση είναι μάλλον τα πολύ έντονα αρωματισμένα υγρά ή ιδιοκατασκευές που μπορεί να φτιάξει
κανείς πχ με αρώματα της flavourart.

Το χτύπημα στο λαιμό είναι πολύ απαλό, σχεδόν ανεπαίσθητο αλλά ταιριάζει στη φιλοσοφία του εργαλείου που είναι το συνεχές άτμισμα για ώρες.

Επίσης άλλο ένα πράγμα που έγραφαν στα ξένα φορουμ και το διαπίστωσα είναι ότι ώς ένα βαθμό "μιμείται" τη λειτουργία μιας πίπας καπνού.
Δηλαδή ενώ στο black line μου τραβάω μια βαθιά τζούρα αφού προθερμάνω με τον manual διακόπτη για 1-2 δευτερόλεπτα τον atomizer, εδώ πρέπει πρώτα να
τραβήξω 2-3 κοφτές τζούρες για να θερμανθεί ο atomizer (σαν να ανάβω την πίπα) και μετά μια βαθιά και μετά μπορώ να συνεχίσω με μικρές τζούρες
και που και που να τραβώ μια βαθιά ή με πολλές διαδοχικές βαθιές τζούρες για απίστευτα ντουμάνια.

Η αντοχή του σε αυτό το στιλ είναι απίστευτη. Ενώ το black line μετά από 3-4 τζούρες ανεβάζει θερμοκρασία στα κόκκινα αυτό συνεχίζει και συνεχίζει και..
κάποια στιγμή ο καπνός σταμάτησε απότομα.
Ελέγχω το cartridge και ήταν εντάξει. cut off δεν ξέρω αν έχει και στα πόσα δευτερόλεπτα, πάντως δεν το έχω καταφέρει να το συναντήσω.
Τι φταίει?

Θυμήθηκα το άλλο πρόβλημα που αναφέραν στα ξένα φόρουμ για τη συγκεκριμένη συσκευή.
Το τεράστιο cartridge χωρά πολύ υγρό αλλά δεν μπορεί να το αποδώσει εύκολα στον atomizer.
Οι λύση που προτειναν πολλοί ήταν να ανοιχτεί μια πολύ μικρή τρύπα πχ 1 χιλιοστό στο πίσω μέρος του cartridge ώστε να μπαίνει αέρας και να
μην εμποδίζει το υγρό να κατεβαίνει από τη γέμιση του cartridge προς τον atomizer.

Άνοιξα μια τρύπα και η κατάσταση βελτιώθηκε αισθητά αλλά το πρόβλημα έστω και σε μικρότερο βαθμό παραμένει.
Τώρα με την τρύπα θέλει προσοχή στο γέμισμα για να μην τρέξει.
Στα ξένα φόρουμ συνιστούσαν γέμισμα από την τρύπα με σύριγγα αλλά έχω "αλλεργία" στις σύριγγες και θα το αποφύγω.
Θα δοκιμάσω και με λίγο μεγαλύτερη διάμετρο στην τρύπα.
Επίσης έβγαλα το σαν υαλοβάμβακα υλικό (το οποίο σημειωτέον είναι κολλημένο με σιλικόνη(?) στο βάθος του cartridge για να μην κολλήσει στον atomizer) και
αφαίρεσα λίγο υλικό για να μην είναι πολύ σφικτό.

Η μπαταρία διάρκεσε από τις 12:00 μέχρι τώρα (23:00) με συχνή αλλά όχι συνεχή χρήση, πολύ ικανοποιητική διάρκεια.

Μια φορά ξεκίνησε να δουλεύει μόνο του άγνωστο γιατί υποψιάζομαι ότι ίσως την άφησα απότομα στο γραφείο και η δόνηση την ενεργοποίησε αλλά δεν είμαι
απόλυτα βέβαιο.
Το σταμάτησα απλά τραβώντας μια τζούρα, αλλά δεν το αντιλήφθηκα αμέσως και ο atomizer κατάφερε να ζεσταθεί και να ζεστάνει και το ξύλο της πίπας.

Με αφορμή αυτό το γεγονός θυμήθηκα άλλη μια παρατήρηση που έχουν κάνει οι συνάδελφοι απο τα ξένα φόρουμ: Όταν δεν την χρησιμοποιείς βγάζε την μπαταρία.
Τέλος σε λίγο θα την αποσυναρμολογήσω και θα αφήσω το μπολ τη νύχτα ανάποδα για να στραγγίσουν τυχόν υγρά που υπερχείλισαν από τον atomizer στο μπολ (δεν
είναι στεγανό) ειδάλλως σιγά σιγά μπορεί να το ραγίσουν.

Αυτή είναι η πρώτη μου εντύπωση από την πίπα. θα επανέλθω μετά από κάποιες ημέρες χρήσης.

Η γενική άποψη μου μέχρι στιγμής είναι ότι το συγκεκριμένο τουλάχιστον μοντέλο έχει αρκετά θετικά και αρκετά αρνητικά σημεία.

Δεν κάνει για τον "ξένοιαστο" ατμιστή, ούτε γι αυτόν που θέλει ένα γερό κτύπημα στο λαιμό.
Περισσότερο πιστεύω ότι απευθύνεται σε πρώην (ή παράλληλους) καπνιστές πίπας, χρειάζεται επεμβάσεις (βλ. τρύπα στο cartridge) απαιτεί προσοχή (βλ
αποσυναρμολόγηση μπαταρίας) συντήρηση (βλ. μπολ που πρέπει να στραγγίσει ανάποδα) έχει ιδιοτροπίες στο πως καπνίζεται που θυμίζουν κανονική πίπα,
 μάλλον θέλει αρκετό χρόνο για να στρώσει ο atomizer και δεν έχει ακόμη τουλάχιστον έντονη γεύση.

Σε αντάλλαγμα έχει μια συμπεριφορά που θυμίζει πίπα (μια στιγμή πήγα να την ανάψω με αναπτήρα, ευτυχώς συνειδητοποίησα τι κάνω και σταμάτησα),
κτηνώδη αντοχή σε συνεχή ντουμάνια (cartridge επιτρέποντος) και είναι πολύ συμπαθητική, μολονότι μεγάλου μεγέθους.
Σαν εικόνα λόγω του ότι είναι κυρτή και εντελώς κλασσική σε εμφάνιση ίσως ταιριάζει περισσότερο σε πιο μεγάλους παρά σε πιο μικρούς αλλά αυτό είναι υποκειμενικό.

Προς το παρόν τουλάχιστον την βλέπω πολύ θετικά παρά τα μειονεκτήματά της


Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: Πίπα DSE-601 πρώτες εντυπώσεις...
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 28, 2010, 01:08 »
Πολύ καλό review!  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πίπα DSE-601 πρώτες εντυπώσεις...
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 28, 2010, 01:12 »
πολύ καλό review  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Πίπα DSE-601 πρώτες εντυπώσεις...
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 28, 2010, 01:16 »
Πολύ κατατοπιστικός, με έβαλες σε σκέψεις ( πρωην πιποκαπνιστής εδώ  :bye:)

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Πίπα DSE-601 πρώτες εντυπώσεις...
« Απάντηση #4 στις: Ιανουαρίου 28, 2010, 07:32 »
Πολύ κατατοπιστικός, με έβαλες σε σκέψεις ( πρωην πιποκαπνιστής εδώ  :bye:)

Και εγώ είμαι παράλληλος πιποκαπνιστής (1/2ως 1 μπολ την ημέρα πλέον απο 9-10)! και
μάλλον γι αυτό τη συμπάθησα αμέσως μολονότι δεν στερείται προβλημάτων,
επειδή μοιάζει στη φιλοσοφία με την κανονική εκτός βέβαια απο την επίπεδη γεύση
 που έχει μέχρι στιγμης τουλάχιστον!
Αν αντέξει και δεν διαλυθεί προβλέπω να τη χρησιμοποιώ τακτικά...
Τώρα ένα καπνιστής τσιγάρων (πρώην η παράλληλος) θα χρειαστεί κάποια υπομονή,
που εμείς ούτως ή άλλως διαθέτουμε από τις κανονικές πίπες που έχουν περισσότερες
ιδιοτροπίες απο την ηλεκτρονική.

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πίπα DSE-601 πρώτες εντυπώσεις...
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 28, 2010, 10:24 »
Πολύ καλό το review, μπράβο  :thumpup:
Από που το πήρες και πόσο αν επιτρέπεται?
Υποθέτω σωστά από heaven?
Τι έγινε με τον ατμ τελικά, δουλεύει ακόμα ή πάπαλα?

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Πίπα DSE-601 πρώτες εντυπώσεις...
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 28, 2010, 10:48 »
Πολύ καλό το review, μπράβο  :thumpup:
Από που το πήρες και πόσο αν επιτρέπεται?
Υποθέτω σωστά από heaven?
Τι έγινε με τον ατμ τελικά, δουλεύει ακόμα ή πάπαλα?

Το πήρα απο OKSMokey http://www.oksmokey.com/store/product.php?id=224 στην τιμή που δείχνει στο site.
Σήμερα είναι η δεύτερη ημερα λειτουργίας της πίπας και ο ατμ δουλεύει καλά αλλά πήρα και έναν ανταλλακτικό για παν ενδεχόμενο


ΥΓ
Ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια για το review!

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Πίπα DSE-601 πρώτες εντυπώσεις...
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 28, 2010, 15:22 »
Μπράβο, Πάνο!  :D
Πολύ αναλυτική η παρουσίαση - κριτική σου. Δεν θα το περίμενε κανείς εύκολα από μέλος των 15 ημερών και 50 μηνυμάτων. Μπορεί να μην έγραφες πολλά ως τώρα αλλά έχεις ρίξει μπόλικο διάβασμα πριν την αγορά και αυτό είναι φανερό και από τις πληροφορίες που συνέλεξες και από τον τρόπο παρουσίασης.  :thumpup: :thumpup:

Τώρα θα περιμένουμε και τις παραπέρα εντυπώσεις μετά από κάμποση χρήση. Ας ελπίσουμε ότι έχουν βελτιωθεί σε σχέση με πριν από 1 χρόνο περίπου όπου υπήρχαν αρκετά ποσοστά αστοχίας υλικού.

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • ***
  • 975
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Απ: Πίπα DSE-601 πρώτες εντυπώσεις...
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 29, 2010, 00:02 »
Μπράβο panos πολύ καλό το review. Κρατούσα σημειώσεις τις τελευταίες μέρες για να κάνω εγώ ένα αλλά δεν υπήρχε περίπτωση
να είναι τόσο καλό και αναλυτικό όσο το δικό σου.
Αυτό που μπορώ να κάνω είναι να γράψω και γω τις εμπειρίες που αποκόμισα ατμίζοντας 3 μέρες με την εν λόγω πίπα.
Πριν όμως γράψω οτιδήποτε να διευκρινίσω ότι δεν έχω καπνίσει ούτε και ήμουν ποτέ κάτοχος πίπας, δεν έχω άλλη
εμπειρία εκτός από το άτμισμα ενός μηνός με evo και ότι το φίλτρο του evo σε low μου δίνει πολύ καλό κτύπημα σε
αντίθεση με το medium που για τα γούστα μου είναι πολύ δυνατό.
Πάμε λοιπόν:
1. Ποιότητα
Η ποιότητα κατασκευής φαίνεται πάρα πολύ καλή και στιβαρή και δεν έχει καμιά σχέση με τα υπόλοιπα κινέζικα προϊόντα που έχω δει.
Τα μέρη της πίπας ενώνονται μεταξύ τους πάρα πολύ καλά και δεν σου δημιουργείται ο φόβος ότι κάτι θα λασκάρει και θα φύγει.
2. Cartridge
Δοκίμασα το cartridge που παρέχετε σε low. Πολύ ατμός, καλό κτύπημα αλλά απαίσια γεύση.
Το άδειο cartridge χωράει λίγο πάνω από 2ml υγρού. Πάρα πολύ υγρό που όμως δεν μπορείς να εκμεταλλευτεί ούτε το 1/10.
Δεν κατάφερα να ατμίσω παραπάνω από 1 ώρα με γεμάτο cartridge χωρίς να χρειαστεί να προσθέσω υγρό.
Θα δοκιμάσω να ανοίξω και τρύπα σε κάποιο από τα άδεια που παρήγγειλα να δω μήπως είναι καλύτερα τα πράγματα.
3. Μπαταρία
Τεράστια αυτονομία (πάντα σύμφωνα με τις εμπειρίες μου από το evo). Εμένα μου κρατάει πάνω από 8 ώρες.
Οι 3 αρχικές φορτίσεις πρέπει να είναι 12ωρες σύμφωνα με το manual ενώ οι υπόλοιπες φορτίσεις από 3-4 ώρες.
Επίσης όταν πάει να αδειάσει η μπαταρία βλέπεις εκτός από το κόκκινο φως και ένα αχνό πράσινο.
Σημαντικό είναι ότι όταν πάει να αδειάσει η μπαταρία η τζούρα γίνεται πιο δύσκολη και πρέπει να ρουφάς αρκετά πιο
δυνατά ενώ και η παραγωγή ατμού είναι πολύ λιγότερη. Αυτό είναι μεγάλο μείον γιατί η μπαταρία μπορεί να αντέχει
π.χ 10 ώρες αλλά αναγκαστικά την αλλάζεις νωρίτερα.
4. Γεύση
Η γεύση που σου δίνει είναι πολύ πιο «ασθενική» από αυτή του evo και το ίδιο υγρό φαίνεται σαν να έχει ξεθυμάνει.
Σίγουρα αυτό είναι αρνητικό για όσους αρέσκονται σε υγρά με διακριτικό άρωμα.
5.  Ατμός
Ο ατμός που παράγεται από την 601 είναι πλούσιος αλλά…
Υπάρχει ένα αλλά που τα χαλάει όλα.
Μπορεί να ρουφήξεις να βγάλεις ένα ντουμάνι και να το ευχαριστηθείς και μετά από 20 δευτερόλεπτα να ρουφάς και να
μην βγαίνει σχεδόν τίποτα και να ξαναπροσπαθείς μετά από άλλα 20 δεύτερα και να έχεις πάλι ένα ντουμάνι.
Δεν ξέρω τι φταίει. Μπορεί να φταίω εγώ που δεν ξέρω να χειρίζομαι σωστά μια πίπα, μπορεί να έτυχα σε ελαττωματικό
προϊόν, μπορεί ρουφώντας να ζεσταίνεται πολύ ο ατμ και να στεγνώνει τον πολυεστέρα οπότε στα 20sec να μην έχει υγρό
για ατμο, μπορεί κάποιος να σκεφτεί άλλα 1000 πράγματα που φταίνε.
Το γεγονός όμως ότι δεν έχω συνέχεια την πλούσια παραγωγή ατμού (λόγος για τον οποίο αγόρασα την πίπα)
είναι και το μεγαλύτερο μειονέκτημα της.

Συνοψίζοντας έχω να πω ότι η πίπα μου αρέσει και σε εμφάνιση και σε αίσθηση όπως την κρατώ και σε διάρκεια μπαταρίας
και σε κτύπημα και δεν με ενοχλεί το ασθενές της γεύσης.
Το μοναδικό πρόβλημα μου είναι αυτό με την παραγωγή ατμού που θα προσπαθήσω να το λύσω και ελπίζω να τα καταφέρω.

Αυτές είναι οι πρώτες μου εντυπώσεις από την πίπα DSE-601. Για ότι νεώτερο θα σας ενημερώσω.

ΥΓ. Τι ζητάω ο κακομοίρης. Μια συσκευή να ατμίζω που να αναδεικνύει το άρωμα του υγρού, να έχει καλό κτύπημα
και μεγάλη αυτονομία μπαταρίας και φίλτρου. Δηλαδή μια συσκευή που με 1 μπαταρία και 1-2 γεμάτα φιλτράκια
να ευχαριστιέμαι άτμισμα και να βγάζω το 8ωρο στη δουλειά.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Πίπα DSE-601 πρώτες εντυπώσεις...
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 29, 2010, 00:25 »
Πολύ ωραίες και οι δικές σου σημειώσεις Geraki!
Σήμερα δοκίμασα dripping στην πίπα και με αυτό λειτουργεί τέλεια γιατί ούτε και η τρύπα μου έδωσε άριστα αποτελέσματα απλά βελτίωσε την κατάσταση.
Με 3 σταγόνες μου δίνει πάρα πολλές τζούρες  γεμάτες και με πιο αισθητό throat hit και γεύση.
Αυτό πιστεύω ότι συμβαίνει (οι πολλές τζούρες με dripping εννοώ) επειδή έχει μεγάλη γέφυρα ο atomizer και κρατά τις σταγόνες σε αντίθεση με το black line
που με τη μικρή του γέφυρα δεν συγκρατεί το υγρό για πάνω από 8-9 τζούρες.
Το μόνο πρόβλημα με το dripping είναι ότι θέλει καλό σημάδι γιατί η γέφυρα του ατμ είναι πολύ βαθιά μέσα και μολις που φαίνεται.

Το πράσινο φωτάκι που αναβοσβήνει στιγμιαία μάλλον σημαίνει ότι η μπαταρία πάει να πέσει κάτω από την τάση λειτουργίας της και μολις το δω την αλλάζω αμέσως
 γιατί αν θερμαίνει λιγότερο τον ατμ φοβάμαι μήπως βουλώσει ο ατμ απο ξεραμένα υγρά που δεν ατμοποιήθηκαν.
Ίσως το μπούκωμα που σου παρουσιάζει να οφείλεται στο ότι εισρέει περισσότερο υγρό από αυτό που ατμοποιείται...

Δεν μου φαίνεται ότι έχεις πέσει σε ελαττωματικό κομμάτι ούτε ότι φταις εσύ, νομίζω ότι απλά το μεγάλο ντουμάνι τραβά υγρό με μεγαλύτερη ταχύτητα απο αυτήν που μπορεί να αναπληρώνει το cartridge,
και μετά από μισό λεπτό (που ξανατραβάς και πάλι βγαίνει πολύς ατμός) απλά έχει προφτάσει να το αναπληρώσει.

 Δοκίμασε dripping, θα με θυμηθείς....

Υ.Γ.
Αν στάξεις μερικές σταγόνες και μετά ακούς "γουργουρητό" πιθανόν να μην σου έρθει αρχικά πολύς ατμός.
Αυτό που συμβαίνει είναι ότι υπερχείλισε.
Η λύση που προτείνω σε τέτοια περίπτωση είναι όπως την ατμίζεις να σηκώσεις το μπολ προς τα πάνω να έρθει η κορυφή του στο ύψος  των ματιών η της μύτης,
το γουργουρητό χάνεται και έρχεται πολύς ατμός.
Τράβα μερικές τζούρες και κατέβασε πάλι το μπολ αν γουργουρίζει ακόμη κάνε πάλι το ίδιο...

Συγχώνευση μηνυμάτων: Νοεμβρίου 16, 2011, 15:15
Ας ελπίσουμε ότι έχουν βελτιωθεί σε σχέση με πριν από 1 χρόνο περίπου όπου υπήρχαν αρκετά ποσοστά αστοχίας υλικού.

Δεν ξέρω αν είναι σχετικό, αλλά μέσα στην συσκευασία υπήρχε ένα χαρτάκι που έλεγε:

Electronic Pipe
Certificate of Inspection

Model No DSE 601
Date  21 DEC 2009
Checker QA PASS 1

Οι μπλέ λέξεις ήταν με σφραγίδα, και μοιάζει σα να πέρασε κάποιο  έλεγχο ποιότητας (ή μας δουλεύουν κανονικά!)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 16, 2011, 15:15 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Πίπα DSE-601 πρώτες εντυπώσεις...
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 29, 2010, 13:23 »
Σήμερα (τρίτη μέρα) εφαρμόζω αποκλειστικά dripping στην πίπα και παρατήρησα το εξής.
Εστω ότι ο atomizer είναι κρύος.

Τραβώ μια μικρή τζούρα. Η τζούρα έχει λίγο ατμό αλλά καλό άρωμα
Τραβώ δεύτερη μικρή. Το ίδιο
Τραβώ τρίτη μικρή τζούρα ο ατμ αρχίζει και ζεσταίνεται πιο πολύς καπνός λιγότερο άρωμα
Τραβώ τέταρτη μακρόσυρτη τζούρα για το ντουμάνι πλέον και το "χτύπημα" στο λαιμό ενώ το άρωμα έχει γίνει επίπεδο
Την αφήνω να κρυώσει

Μετά από λίγο κάνω πάλι το ίδιο κτλ...
Τελικά μοιάζει πάρα πολύ στο πως καπνίζει κανείς κανονική πίπα καπνού.
Κι εκεί το άρωμα του καπνού το δίνει όταν ο καπνός δεν είναι πολύ θερμός ενώ αν κάνεις "ντουμάνι" το άρωμα χάνεται (και σε καίει στη γλώσσα)
Όσο πάει τη συμπαθώ όλο και περισσότερο..

Επίσης ξαναπήρε μπρός μόνη της δεύτερη φορά και παρατήρησα ότι αμέσως μετά η μπαταρία ήταν εξαντλημένη (άναβε το πράσινο λαμπάκι) δεν γνωρίζω αν η εξαντλημέναη μπαταρία μπορεί να πυροδοτήσει κάτι τέτοιο ή αν η αυτόματη λειτουργία εξάντλησε την μπαταρία.
Αυτό είναι το μόνο που δεν μου αρέσει και δεν νομίζω να είναι αυτόματος κύκλος καθαρισμού.
Η πίπα χρειάζεται επειγόντως έκδοση με manual διακόπτη...

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Πίπα DSE-601 πρώτες εντυπώσεις...
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 29, 2010, 21:47 »
Παράθεση
Τραβώ μια μικρή τζούρα. Η τζούρα έχει λίγο ατμό αλλά καλό άρωμα
Τραβώ δεύτερη μικρή. Το ίδιο
Τραβώ τρίτη μικρή τζούρα ο ατμ αρχίζει και ζεσταίνεται πιο πολύς καπνός λιγότερο άρωμα
Τραβώ τέταρτη μακρόσυρτη τζούρα για το ντουμάνι πλέον και το "χτύπημα" στο λαιμό ενώ το άρωμα έχει γίνει επίπεδο

Πολύ καλή η παρατήρηση, ισχύει σε όλους σχεδόν τους άτμο, 

η θερμοκρασία σκοτώνει τη γεύση
Abet

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Πίπα DSE-601 πρώτες εντυπώσεις...
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 31, 2010, 13:32 »
Τρία προβληματα έχουν παρουσιαστεί στην πιπα μου.

1. Παίρνει καμμια φορά μπρος μόνη της και αν δεν τη δείς είναι ικανή να εξαντλήσει την μπαταρία και/η να κάψει τον ατμ.
Αυτό οφείλεται στον πνευματικό(?) διακόπτη ο οποίος ενίοτε κολλάει .
Απο το internet βρήκα ότι μπορεί να κολλήσει
- απο υπερχειλίσεις υγρών
- αν βρεθεί κοντά σε μαγνήτες (!)
- επειδή έτσι του...άτμισε!
Λυση: Μην την αφήνετε με την μπαταρία όταν δεν την χρησιμοποιείτε.
Καλή λύση: Να βγεί μοντέλο με manual μπαταρία και καλύτερο σφράγισμα ώστε να μην υπερχειλίζουν υγρά στο μπολ

2. Με συνεχή και μανιώδη χρήση οι μπαταρίες δεν κρατουν πάνω από 2.5 ώρες
Λύση: Πιο χαλαρή χρήση


3. Είναι μεγάλη φαγάνα υγρών, σε σημείο που το cartridge (το οποίο χωρά τελικά πάνω απο 50 σταγόνες υγρου άδειο!!!) να μην προφταίνει να τροφοδοτήσει
τη γέφυρα και να έρχεται γεύση καμένου μετά από λίγο



Λύση:
Στις φωτογραφίες έκανα ένα απλό mod στην πίπα για καλύτερη τροφοδοσία (αλλαγή θέσης στο cartridge όπως μπαίνει στον ατμ)
το οποίο βελτίωσε αρκετά τα πράγματα και σε συνδυασμό (προαιρετικά) μέ άνοιγμα τρύπας στο cartridge για dripping/topping
φαίνεται να λύθηκε το πρόβλημα (περνα ακομη φάση test).
Θέλει προσοχή στο να βρεί κανείς ποσες σταγόνες πρέπει να κάνει topping για να μην υπερχειλίζει...









Αποσυνδεδεμένος oddyseus

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
  • MiniCig 901, DSE701, Riva, Indulgance
Απ: Πίπα DSE-601 πρώτες εντυπώσεις...
« Απάντηση #13 στις: Μαρτίου 06, 2010, 18:13 »
Χαιρετώ τους συφορουμίτες μου. Χαίρομαι ιδιαίτερα για την ποιότητα των δημοσιεύσεων και σας υπόσχομαι συνεχή παρουσία στο forum μας.

Διάβασα με ιδιαίτερη προσοχή τις παραπάνω δημοσιεύσεις για την DSE601 και ομολογώ ότι μου κέντρισε το ενδιαφέρον για να αγοράσω και εγώ μία.

Θα ήθελα να ρωτήσω τα παιδιά που έχουν σχεδόν 2 μήνες την πίπα αν αντιμετώπισαν κάποιο άλλο πρόβλημα στη μέχρι τώρα χρήση της και αν ναι, ποιο είναι αυτό.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 06, 2010, 18:41 από oddyseus »

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πίπα DSE-601 πρώτες εντυπώσεις...
« Απάντηση #14 στις: Μαρτίου 06, 2010, 18:43 »
Odysseus καλωσόρισες.  :)
Άτμισα για αρκετό χρονικό διάστημα τα 601 και κανένα δεν μου κράτησε 2 μήνες, παρότι έκανα από πλευράς περιποίησης ότι μπορούσα.
Θα έλεγα ότι μάλλον δεν ενδείκνυται για νέους χρήστες.
Δεν ξέρω βέβαια τι λένε τα άλλα παιδιά.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8333 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180644 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33975 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536276 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59787 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237490 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 587 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15657 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136134 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085332 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35417 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10252 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12