vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

118 επισκέπτες, 10 χρήστες
manoslykos, Milarepa, athanasiosm, grag, ΨΗΛΟΣ, camber, dvelev, myiorgos, Jorge, tibolaso

Twitter

Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab

Αποσυνδεδεμένος SpyrosG

  • **
  • 400
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #165 στις: Μαρτίου 29, 2012, 16:32 »
Καλησπερα κι απο μενα. Στην πρωτη μου γνωριμια με το μαγαζι πηρα ενα ετοιμο Kapnos.

Μετα απο 2ml συνειδητοποιησα οτι δεν ειναι για μενα (πολυ ξηρο) και για να μην το πεταξω αγορασα κι μια caramel αρωμα να ριξω μεσα και να την εχω και καβα για οταν ξεκινησω να ασχολουμαι με DIY.

Για να μην πλατιαζω, μετα απο δοκιμες κατεληξα στις 32 σταγονες (=1ml) caramel στα 18 περιπου ml ετοιμου Kapnos και το αποτελεσμα ειναι μια εξαιρετικα θαμπη γευση της καραμελας με ΜΗΔΕΝ γλυκυτητα.

Το caramel δεν ειναι γλυκο; Εχει κατι το ετοιμο Κapnos που σκοτωνει την γλυκυτητα;

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #166 στις: Μαρτίου 29, 2012, 16:43 »
ειναι θεμα γουστου φιλε μου.
εγω λιγες σταγονες καραμελα βαζω σε ολα τα καπνικα, εκτος της καμιλας που δεν θελω να την αλοιωσω.
ισως να εβαλες μεγαλη ποσοτητα κ σε στουμπωνει.
την παταγα κ εγω ετσι στην αρχη. εβαζα παραπανω κ μετα απο καμμια ωρα εχανα τη γευση.
λιγοτερες σταγονες κ δοκιμουλες.


θελω αρωμα VIRGINIAAAAAAAA

Αποσυνδεδεμένος SpyrosG

  • **
  • 400
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #167 στις: Μαρτίου 29, 2012, 17:07 »
Κι εγω με δοκιμες το πηγα. Ξεκινησα με 8-10 αν θυμαμαι καλα.

Το θεμα δεν ειναι στην γευση. Το θεμα ειναι οτι προσπαθησα να το γλυκανω με την καραμελα και μετα απο 32 σταγονες απο γλυκυτητα δεν πηρα τιποτα!
Και ο kallitexnis παραπανω ειχε πει οτι για να προσθεσουμε γλυκυτητα στα υγρα να χρησιμοποιουμε ειτε καραμελα ειτε βανιλια ειτε μελι.

Ρωταω γιατι δεν εχω παρει βασεις ακομα για να φτιαξω σκετη καραμελα να δω ποσο γλυκεια ειναι.

Αποσυνδεδεμένος poseidonas7

  • ****
  • 1030
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #168 στις: Μαρτίου 31, 2012, 01:30 »
Χάλασα πολύ πράμα για να το πετύχω.

Lila pause
Σε 10 ml βάση balance
11 σταγόνες σοκολάτα premium
4 σταγόνες φράουλα
4 σταγόνες βανίλια

Αφήστε το 1 μέρα να δέσει

Lila pause,σοκολάτα με ονοματεπώνυμο.Την ατμίζω και παθαίνω!

το φτιαξα αδερφε....οντως lila pause!!!!!!
ευγε.....σεφ!!!!!! :D

Αποσυνδεδεμένος stoum

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
  • Lavatube, Lavatube mini Regenesis, Atmos Labs DIY
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #169 στις: Μαρτίου 31, 2012, 01:47 »
το φτιαξα αδερφε....οντως lila pause!!!!!!
ευγε.....σεφ!!!!!! :D
Την ξαναεφτιαξα και εγω αλλα αυτη τη φορα μειωμενη στο μισο τη φραουλα, γιατι την πρωτη φορα ηταν πολυ εντονη η γευση της για το γουστο μου και "σκεπαζε" ολο το σκηνικο. Πολυ καλη συνταγη πραγματι...

Αποσυνδεδεμένος poseidonas7

  • ****
  • 1030
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #170 στις: Μαρτίου 31, 2012, 01:52 »
χμ.. :hmmm:ενδιαφερον αυτο...καλυτερα θα ηταν να υπερισχυει η σοκολοτα και στο τελος να εμφανιζεται η φραουλα..θα το δοκιμασω....
παντως η φραουλα πολυ δυνατη....καλα η βανιλια ...ειναι σαν να μην υπαρχει...την εχουν σκεπασει η φραουλα και η σοκολατα

Αποσυνδεδεμένος Johnny_B

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #171 στις: Μαρτίου 31, 2012, 12:30 »
Παιδιά δοκιμάστε να ανεβάσετε λίγο την σοκολάτα και μη μειώνετε την φράουλα.
Όσο για την βανίλια δεν ξέρω γιατί αλλά χωρίς αυτήν η γεύση της φράουλας βγαίνει πολύ πιο έντονη και καμμία σχέση με το τελικό αποτέλεσμα ;)

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #172 στις: Μαρτίου 31, 2012, 13:42 »
Η βανίλια μπορεί να μη φαίνεται αυτοτελώς, όμως συμμετέχει σημαντικά στη γεύση σε οποιοδήποτε υγρό που μπαίνει. Δοκιμάστε το ίδιο χωρίς βανίλλια και θα δείτε....

Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #173 στις: Απριλίου 01, 2012, 02:05 »
Η βανίλια μπορεί να μη φαίνεται αυτοτελώς, όμως συμμετέχει σημαντικά στη γεύση σε οποιοδήποτε υγρό που μπαίνει. Δοκιμάστε το ίδιο χωρίς βανίλλια και θα δείτε....

σωστός και η καραμελίτσα η "όμορφη" ,μπορεί να κάνει αυτήν την δουλειά,και να φτιάξει επίγευση όπως έχω παρατηρήσει ;)

Αποσυνδεδεμένος kos-greece

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
  • Χερι που το φοβασαι φιλα το
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #174 στις: Απριλίου 01, 2012, 19:44 »
lila pause

13σταγονες σοκολατα
10βανιλια
2φρουλα σε εμενα ειναι τελειο ετσι παιδια

Αποσυνδεδεμένος poseidonas7

  • ****
  • 1030
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #175 στις: Απριλίου 01, 2012, 19:54 »
στα ποσα μλ?

θα το δοκιμασω και θα σου πω..
και η προηγουμενη συνταγη καλη ηταν του προηγουμενου φιλου...
ευχαριστουμε φιλτατε ...(ωραια η κως :thumpup:)

Αποσυνδεδεμένος kos-greece

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
  • Χερι που το φοβασαι φιλα το
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #176 στις: Απριλίου 01, 2012, 20:38 »
στα ποσα μλ?

θα το δοκιμασω και θα σου πω..
και η προηγουμενη συνταγη καλη ηταν του προηγουμενου φιλου...
ευχαριστουμε φιλτατε ...(ωραια η κως :thumpup:)

10ml φιλε μου

Αποσυνδεδεμένος Elias_kall

  • *
  • 34
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #177 στις: Απριλίου 02, 2012, 15:55 »
Σε 10 ml βάση   70 PG / 30 VG

5 σταγόνες Agrinio
2 σταγόνες Camila
1 σταγόνα Μαστίχα

Αποσυνδεδεμένος Manos_SKG

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #178 στις: Απριλίου 03, 2012, 16:38 »
Καλησπέρα σε όλους, είμαι ο Μάνος από Θεσσαλονίκη και χαιρετώ την όμορφη παρέα σας!  Ζητώ συγγνώμη αν ποστάρω σε λάθος νήμα αλλά έχω πραγματικό μεράκι να φτιάξω τα δικά μου υγρά και νιώθω πολύ απογοητευμένος από τις μέχρι τώρα προσπάθειές μου  :(.  Ατμίζω με έναν Ovale Ego C και είμαι αρκετά ευχαριστημένος.  Σόρρυ που θα γράψω πολλά αλλά είμαι καινούργιος και ψαρωμένος από την εμπειρία μου και ζητώ την κατανόηση σας!

Για να ξεκινήσω αγόρασα Atmos mist 00mg και mist 20mg για να τη ρίξω στα 10mg και αρώματα Atmos πεπόνι και κεράσι .  Έκανα τη μίξη στο μισό μισό, έφτιαξα μιά VG βάση στα 10mg και προσέθεσα το μέγιστο σε σταγόνες πεπόνι που προτείνει ο ανάλογος πίνακας των παιδιών στα 10ml που έφτιαξα, τα ανακάτεψα (δεν την άφησα να ξεκουραστεί), τη φόρτωσα στο ego C και άτμισα άμεσα μισό ml μονοκοπανιά!

Σύντομα ένιωσα 2 πράγματα που θέλω να μοιραστώ μαζί σας:

1. Τρόμο!!!
Ζαλάδα, βαριά μάτια, νευρικότητα και παράλληλα ατονία, ναυτία, πονοκέφαλο (όλα αυτά μαζί = σχεδόν πανικός).  Εγκατέλειψα άμεσα και σε 30 λεπτά σχεδόν ψιλοσυνήρθα.  Μοιάζει σαν να έλαβα υπερβολική δόση νικοτίνης αλλά δεν είναι περίεργο?  20mg+00mg/2=10mg νικοτίνης!!  Εγώ ατμίζω 9mg και κάνω 5-6ml τη μέρα πιπίλα και δεν το παθαίνω αυτό ποτέ με τα έτοιμα έστω και αν καταπιώ το περιεχόμενο!  Γιατί συνέβη αυτό το πράγμα?  Ίσως το ότι άτμισα 0.5ml μονοκοπανιά γιατί η VG έχει μηδενικό χτύπημα και τραβούσα σαν μαύρος μπας και νιώσω κάτι???  Αν το έχει πάθει κανείς ας μου πει γιατί ψιλοτρόμαξα με την εμπειρία αυτή και δεν θέλω να σταματήσω την προσπάθεια να κάνω δικά μου υγρά λόγο ενός άτυχου περιστατικού.

2. Καλό άρωμα, καλό ντουμάνι, απουσία γεύσης και επίγευσης
Άμεσα έβγαλε πολύ καλό ντουμάνι λόγο του ότι ήταν καθαρόαιμη VG και πήρα επαρκώς το άρωμα του πεπονιου αλλά πήρα μηδέν γλυκάδα κατά τη τζούρα και μηδέν γλυκία επίγευση κατά την εκπνοή.  Ξέρω ότι ο Kallitexnis δεν κάνει κέφι να ακούει για γλυκάδες, αλλά εγώ πραγματικά είμαι εθισμένος σε αυτό το πράγμα και το θεωρώ πολύ σημαντικό στα υγρά που ατμίζω!  Για να καταλάβετε αγόρασα ένα έτοιμο 9ρι βερύκοκο της μάρκας που ατμίζω και επειδή δεν μου έδωσε τη γλυκάδα της φράουλας που συνήθισα απλά το άφησα  στην άκρη! 

Μιλώντας με φίλους, το κατάστημα που μου πούλησε τις βάσεις και διαβάζοντας εδώ μέσα κατάλαβα ότι την επίγευση μπορεί να κουκουλώνει η VG.  Επίσης επειδή δεν πήρα καθόλου χτύπημα είπα να δοκιμάσω να φτιάξω μια 50/50 βάση και αγόρασα και μία 00mg και μία 20mg PG να έχω να παίζω.  Έφτιαξα λοιπόν μια 10mg PGVG 50/50 βάση και προσέθεσα φράουλα αυτή τη φορά στις μέγιστες σταγόνες και ελάχιστο μέλι μπάς και πάρω τη γλυκάδα που θέλω απο το μέλι.  Χτύπημα πήρα παραπάνω φυσικά λόγο της PG και αρκετά καλό ντουμάνι, τα αρώματα τα πήρα κανονικότατα αλλά γλυκάδα δυστυχώς πάλι μηδέν.  Μετά από 0.25ml ατμίσματος πάλι την "άκουσα" ρε παιδιά!

Τώρα θέλω τη βοήθειά σας!
1) Με το "άκουσμα" μου τι θα γίνει ρε γμτ?  Κάθε φορά που ατμίζω θα γίνομαι κουδούνι?  Μήπως είμαι λίγο φλώρος λέτε?  Drum Blonde κάπνιζα ένα πακέτο καπνό τη μέρα και έτσι δεν γινόμουν ποτέ.  Αφού μου αρέσει να ατμίζω 5-6ml τη μέρα μήπως να ρίξω τη νικοτίνη μου στα 5mg???
2) Θέλω γλυκάδα και δεν θέλω να πάω στο ζαχαροπλαστείο!!!  Θέλω να την έχω κατά τη τζούρα, κατά την εκπνοή και μία μικρή επίγευση.  Σε φόρουμ του εξωτερικού (χωρίς παρεξήγηση) διάβασα για ένα γλυκαντικό EM = Ethyl Maltol που μπορεί κανείς να το βρει σε 10% σαν cotton candy flavoring (δεν έχω ιδέα τι είναι αυτό).  Εμείς στην Ελλάδα έχουμε γλυκαντικές λύσεις??  Οι καραμέλα και η βανίλια του Atmos έχουν μέσα Ethyl Maltol και αν ναι πόσες σταγόνες σε 10ml θα μου δώσουν γλυκιά τζούρα και επίγευση?? 
3) Και οι 2 βάσεις που έφτιαξα (100% VG και 50/50 PGVG) έδωσαν καλό ντουμάνι αλλά δεν ήταν "γεμάτες" σε σχέση με τα ετοιματζίδικα υγρά που έχω ατμίσει.  Πολύ ντουμάνι αλλά σαν νερουλό - όχι πυκνό.  Βλέπω και σε αυτό το forum και σε κάποια ξένα για μία ουσία MTS Vape Wizard.  Αυτό κάνει??  Γεμίζει τον καπνό??

Συγγνώμη για το μακρόσυρτο μήνυμα παιδιά αλλά πραγματικά θέλω να καταφέρω να κάνω ένα καλό υγρό που να μπορώ να ατμίσω χωρίς να πέφτει η πίεση μου στο πάτωμα και να νιώθω τη ^%$# τη γλυκάδα που μου είναι απαραίτητη!  Αν μπορεί κάποιον να με βοηθήσει θα το χαρώ πολύ!!  Ζω Θεσσαλονίκη και πέραν των online απαντήσεων αν είναι κανείς από εδώ και δε βαριέται να μου μάθει πέντε πράγματα θα χαρώ πολύ να τον/την γνωρίσω.

Thanks!!!

Manos
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 03, 2012, 18:16 από Manos Vatzolas »

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #179 στις: Απριλίου 03, 2012, 16:46 »
Κάτσε μισό λεπτό γιατί δεν τα είπες καλά.
Έβαλες άρωμα πεπόνι και πήρες γεύση φράουλας;;; :hmmm:

Για να ξεκινήσω αγόρασα Atmos mist 00mg και mist 20mg για να τη ρίξω στα 10mg και αρώματα Atmos πεπόνι και κεράσι .  Έκανα τη μίξη στο μισό μισό, έφτιαξα μιά VG βάση στα 10mg και προσέθεσα το μέγιστο σε σταγόνες πεπόνι που προτείνει ο ανάλογος πίνακας των παιδιών στα 10ml που έφτιαξα, τα ανακάτεψα (δεν την άφησα να ξεκουραστεί), τη φόρτωσα στο ego C και άτμισα άμεσα μισό ml μονοκοπανιά!

Σύντομα ένιωσα 2 πράγματα που θέλω να μοιραστώ μαζί σας:

1. Τρόμο!!!
Ζαλάδα, βαριά μάτια, νευρικότητα και παράλληλα ατονία, ναυτία, πονοκέφαλο (όλα αυτά μαζί = σχεδόν πανικός).  Εγκατέλειψα άμεσα και σε 30 λεπτά σχεδόν ψιλοσυνήρθα.  Μοιάζει σαν να έλαβα υπερβολική δόση νικοτίνης αλλά δεν είναι περίεργο?  20mg+00mg/2=10mg νικοτίνης!!  Εγώ ατμίζω 9mg και κάνω 5-6ml τη μέρα πιπίλα και δεν το παθαίνω αυτό ποτέ με τα έτοιμα έστω και αν καταπιώ το περιεχόμενο!  Γιατί συνέβη αυτό το πράγμα?  Ίσως το ότι άτμισα 0.5ml μονοκοπανιά γιατί η VG έχει μηδενικό χτύπημα και τραβούσα σαν μαύρος μπας και νιώσω κάτι???  Αν το έχει πάθει κανείς ας μου πει γιατί ψιλοτρόμαξα με την εμπειρία αυτή και δεν θέλω να σταματήσω την προσπάθεια να κάνω δικά μου υγρά λόγο ενός άτυχου περιστατικού.

2. Καλό άρωμα, καλό ντουμάνι, απουσία γεύσης και επίγευσης
Άμεσα έβγαλε πολύ καλό ντουμάνι λόγο του ότι ήταν καθαρόαιμη VG και πήρα επαρκώς το άρωμα της φράουλας αλλά πήρα μηδέν γλυκάδα κατά τη τζούρα και μηδέν γλυκία επίγευση κατά την εκπνοή.  Ξέρω ότι ο Kallitexnis δεν κάνει κέφι να ακούει για γλυκάδες, αλλά εγώ πραγματικά είμαι εθισμένος σε αυτό το πράγμα και το θεωρώ πολύ σημαντικό στα υγρά που ατμίζω!  Για να καταλάβετε αγόρασα ένα έτοιμο 9ρι βερύκοκο της μάρκας που ατμίζω και επειδή δεν μου έδωσε τη γλυκάδα της φράουλας που συνήθισα απλά το άφησα  στην άκρη! 


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 313 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 240 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21636 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282935 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208704 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67396 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175603 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314449 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14931 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125826 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94670 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4725 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix