vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

402 επισκέπτες, 7 χρήστες
mathimatikos1966, bloodlessz, Milarepa, camber, Sergios, panoskapa, Nikrom

Twitter

IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #1290 στις: Μαρτίου 13, 2018, 13:51 »
[member=17677]raniatarzan[/member]
Αν χρειαστείς οποιαδήποτε βοήθεια να ξαναδοκίμάσεις το ΗΤ, εδώ είμαστε!

Δεν υπάρχει καμία ένδειξη σε εκατομμύρια χρήστες στον κόσμο πως το άτμισμα επηρεάζει αρνητικά τον διαβήτη. Στοιχεία (και σχετικό νήμα) θα βρεις και στο φόρουμ. Έχουμε μέλη πολλούς διαβητικούς που ατμίζουν χρόνια χωρίς κανένα απολύτως θέμα.

Οδηγίες πειραματισμού με το Iqos δεν θα βρεις στο φόρουμ, γιατί είναι φόρουμ ατμιστών. Πάντως οτιδήποτε ηλεκτρικό/ηλεκτρονικό είναι φτιαγμένο να δουλεύει με έναν τρόπο, έχει αυξημένες ποθανότητες απλά να χαλάσει αν πας να το δουλέψεις με άλλο τρόπο που δεν συστήνει ο κατασκευαστής του.

Οι ατμοποιητές για dry herb δεν έχουν πιάσει σε καπνιστές, γιατί το τσιγάρο τους βολεύει πολύ καλύτερα. Μάλλον είναι πολύ μπελάς για να γλιτώσει κάποιος μόνο το χαρτί. Όπως ήδη απαντήθηκε, δημιουργήθηκαν για χρήση με ουσίες που στην χώρα μας είναι παράνομες, οπότε δεν θα επεκταθούμε.

Αποσυνδεδεμένος raniatarzan

  • *
  • 14
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #1291 στις: Μαρτίου 13, 2018, 13:51 »
Από ότι έχω δει υπάρχουν συσκευές που μοιάζουν με η.τ  και είναι αποκλειστικά για καπνό,dry herb atomizers-vaporizers.Υπάρχουν και στην Ελλάδα.
το ψάχνω, με δελεάζει σαν σκέψη. Σ ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 13, 2018, 15:33 από raniatarzan »

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #1292 στις: Μαρτίου 13, 2018, 13:55 »
Πάρε ένα ηλεκτρονικό της προκοπής βρε κοπέλα μου να μην έχει διαρροές, μην καπνίζεις ταυτόχρονα, πίνε νερό, και δεν θα έχεις καθόλου βήχα στη μία βδομάδα, εγγυημένα. Πάρε IQOS άμα θες, μπορεί και να σε καλύψει βέβαια. Αλλά σίγουρα καλύτερα να μην το ψάξεις με dry herb vaporizers.

Τώρα για την πεθερά σου, αν το ότι της πήρες ηλεκτρονικό, συνδυάστηκε με τη διακοπή του συμβατικού τσιγάρου, αντιμετωπίζουμε ένα κλασσικό φαινόμενο υγείας  που περιγράφεται παρακάτω. Δεν φταίει το άτμισμα.;)


Αποσυνδεδεμένος st2anger

  • **
  • 358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #1293 στις: Μαρτίου 13, 2018, 14:08 »
Δεν το ξερω το iqos αλλα στο car gr εχει μπολικες αγγελιες, με ελαχιστη χρηση ???

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #1294 στις: Μαρτίου 13, 2018, 14:33 »
η προταση μου ειναι να δεις το Logic της JTI το οποιο μπορεις να βρεις και σε πολλα περιπτερα.
η εμπειρια μου τους τελευταιους 3 μηνες ειναι οτι αρεσει ειδικα στις γυναικες γιατι ειναι μικρο, εμφανισιμο και δεν εχει την διαδικασια αναπληρωσης και αλλαγης αντιστασης.
ειναι μια φθηνη λυση που αξιζει να την δοκιμασει οποιοσδηποτε δυσκολευεται να γυρισει απο το καπνισμα στο ατμισμα

Αποσυνδεδεμένος raniatarzan

  • *
  • 14
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #1295 στις: Μαρτίου 13, 2018, 15:28 »
Πάρε ένα ηλεκτρονικό της προκοπής βρε κοπέλα μου να μην έχει διαρροές, μην καπνίζεις ταυτόχρονα, πίνε νερό, και δεν θα έχεις καθόλου βήχα στη μία βδομάδα, εγγυημένα. Πάρε IQOS άμα θες, μπορεί και να σε καλύψει βέβαια. Αλλά σίγουρα καλύτερα να μην το ψάξεις με dry herb vaporizers.

Τώρα για την πεθερά σου, αν το ότι της πήρες ηλεκτρονικό, συνδυάστηκε με τη διακοπή του συμβατικού τσιγάρου, αντιμετωπίζουμε ένα κλασσικό φαινόμενο υγείας  που περιγράφεται παρακάτω. Δεν φταίει το άτμισμα.;)

Θα θελα να σε ρωτήσω γιατί όχι dry herb vaporizers ? το ψάχνω τώρα ώρα κ δεν καταλαβαίνω ποια είναι τα αρνητικά του.


διόρθωση παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 13, 2018, 17:17 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος redfish

  • *
  • 26
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #1296 στις: Μαρτίου 13, 2018, 15:40 »
Ετσι ξεκινησα περισυ τον Αυγουστο την πρωτη μου αποπειρα διακοπης καπνισματος μετα απο 26 χρονια χρησης κ.τ. σχεδον ασταματητα και με καπνο απο εποχες που οταν εκανες στριφτα σε κοιταγαν καπως....2 εβδομαδες το κρατησα και απο τοτε το εχω στο ντουλαπι.Ειχα φτασει να κανω 2,5/3 πακετακια iquos την ημερα.Ποτε το ξεχναγα και "εσβηνε",ποτε δεν μου εφτανε (ειδικα με ποτο κ.λ.π.) μου την εδωσε και παραγειλα βραδυ ηλ.τσιγαρο να μου φερουν στο καμπιγκ :)) :)).Κανε οτι σε βολευει φτανει να μην κανεις τσιγαρο παραλληλα...

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #1297 στις: Μαρτίου 13, 2018, 15:48 »
Ας διευκρινήσουμε ορισμένα πράγματα για να λήξει κάπου εδώ όλο αυτό.

1) Το συγκεκριμένο φόρουμ είναι φόρουμ για το άτμισμα και τους ατμιστές. Μόνο.
Το ότι υπάρχει ένα νήμα για το IQOS δεν σημαίνει ούτε ότι μας ενδιαφέρει, ούτε ότι το προωθούμε, ούτε τίποτα ανάλογο. Είναι καθαρά για γενική ενημέρωση, και τίποτα παραπάνω.

2) Ακριβώς το ίδιο ισχύει και για συσκευές οποιουδήποτε άλλου τύπου, που ΔΕΝ έχουν σχέση με το άτμισμα, έτσι όπως το γνωρίζουμε. Ενδιαφέρεται κάποιος ιδιαίτερα γι αυτές; Κανένα πρόβλημα. Υπάρχουν άλλα φόρουμ και websites που θα τον βοηθήσουν και με το παραπάνω. Όχι αυτό εδώ.



[member=17677]raniatarzan[/member]
Σε "ανησύχησε" το αυξημένο ζάχαρο της μητέρας σου (από κάτι το οποίο δεν ευθύνεται γι αυτό, σύμφωνα με τις μέχρι τώρα έρευνες που έχουν γίνει και είναι πολλές, και σύμφωνα με τις εμπειρίες τόσων και τόσων διαβητικών ατμιστών), αλλά ΔΕΝ σε ανησυχεί να πειραματιστείς με αλχημείες που θέλεις να κάνεις μόνη σου και για τις οποίες δεν υπάρχει ούτε ένας άνθρωπος παγκοσμίως που να σε διαβεβαιώσει πως είναι ασφαλείς, και έρχεσαι εδώ να... αποκτήσεις γνώση;;;
Σόρρυ, προσωπικά δεν μου κολάει.

Αλλά μην δίνεις σημασία στο τι μου κολάει εμένα και τι όχι.
Δώσε σημασία σε αυτά που έγραψα στο 1) και 2) σε παρακαλώ.

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #1298 στις: Μαρτίου 13, 2018, 15:53 »
Γιατί είναι πανάκριβα, και επίσης τι θα βάλεις μέσα; Είσαι σίγουρη για το πως θα αλληλεπιδράσει ο καπνός για στριφτό με αυτό;  Έχει φτιαχτεί για άλλο πράγμα όχι για θερμαινόμενο καπνό, και χρησιμοποιείται ευρέως μόνο για αυτό. Σκεψου ακόμα και σε τι μαγαζί πρέπει να πας για να πάρεις κάτι τέτοιο. Κανείς από εμάς δεν μπορεί να σου δώσει συμβουλή για το πως να το χρησιμοποιήσεις, ή για το αν είναι καλές η όχι οι συσκευές.

Αυτά τα επιχειρήματα που θα κόλλαγαν εμένα. Από εκεί και πέρα, αν με ρωτάς, και ο θερμαινόμενος καπνός  γενικά δεν είναι λύση, όχι κυρίως γιατί έχει κάποιους παραπάνω ρύπους από το άτμισμα, αλλά κυρίως γιατί δεν είναι τόσο απολαυστικό, όσο το ατμισμα, και κακά τα ψέματα, το τσιγάρο.

Αλλά δεν σε πιάνω, αφού καίγεσαι τόσον καιρό να κόψεις το τσιγάρο, υποθέτω για να αποφύγεις βήχα, κακή ποιότητα ζωής, και μία σειρά πιο μακροπρόθεσμους κινδύνους, σε κολλάει ο ...βήχας των πρώτων ημερών στο άτμισμα; Και με το IQOS πάντως, (υποθέτω και με άλλες συσκευές που μπορείς να θερμάνεις καπνό), πάλι παπούτσι γίνεται το στόμα σου, και πρέπει να πίνεις νερό, λογικά αμα καπνίζεις παράλληλα πάλι βήχα θα έχεις. Πρέπει να ψάξεις λίγο καλύτερα τι θέλεις. Γνώμη μου. :)

Αποσυνδεδεμένος raniatarzan

  • *
  • 14
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #1299 στις: Μαρτίου 13, 2018, 16:17 »
Ας διευκρινήσουμε ορισμένα πράγματα για να λήξει κάπου εδώ όλο αυτό.

1) Το συγκεκριμένο φόρουμ είναι φόρουμ για το άτμισμα και τους ατμιστές. Μόνο.
Το ότι υπάρχει ένα νήμα για το IQOS δεν σημαίνει ούτε ότι μας ενδιαφέρει, ούτε ότι το προωθούμε, ούτε τίποτα ανάλογο. Είναι καθαρά για γενική ενημέρωση, και τίποτα παραπάνω.

2) Ακριβώς το ίδιο ισχύει και για συσκευές οποιουδήποτε άλλου τύπου, που ΔΕΝ έχουν σχέση με το άτμισμα, έτσι όπως το γνωρίζουμε. Ενδιαφέρεται κάποιος ιδιαίτερα γι αυτές; Κανένα πρόβλημα. Υπάρχουν άλλα φόρουμ και websites που θα τον βοηθήσουν και με το παραπάνω. Όχι αυτό εδώ.



[member=17677]raniatarzan[/member]
Σε "ανησύχησε" το αυξημένο ζάχαρο της μητέρας σου (από κάτι το οποίο δεν ευθύνεται γι αυτό, σύμφωνα με τις μέχρι τώρα έρευνες που έχουν γίνει και είναι πολλές, και σύμφωνα με τις εμπειρίες τόσων και τόσων διαβητικών ατμιστών), αλλά ΔΕΝ σε ανησυχεί να πειραματιστείς με αλχημείες που θέλεις να κάνεις μόνη σου και για τις οποίες δεν υπάρχει ούτε ένας άνθρωπος παγκοσμίως που να σε διαβεβαιώσει πως είναι ασφαλείς, και έρχεσαι εδώ να... αποκτήσεις γνώση;;;
Σόρρυ, προσωπικά δεν μου κολάει.

Αλλά μην δίνεις σημασία στο τι μου κολάει εμένα και τι όχι.
Δώσε σημασία σε αυτά που έγραψα στο 1) και 2) σε παρακαλώ.
Εντάξει, συγνώμη. Καταλαβαίνω. Λάθος μου αλλά όχι εσκεμμένα. Να ξέρεις, πάντως , ότι οποιαδήποτε πώρωση  με το η.τ. σε κάτι τέτοια φόρουμ, εμένα μου φαίνεται ότι υποκρύπτει υποκειμενικό (επαγγελματικό) συμφέρον. Εύχομαι να κάνω λάθος.
Διόρθωση παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 13, 2018, 16:27 από kotsos75 »

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #1300 στις: Μαρτίου 13, 2018, 16:18 »
Το αντίστοιχο του τσιγάρου στο άτμισμα ειναι τα ΝΕΤ. 
Όποιος θέλει την αυθεντική αίσθηση του κανονικού καπνού και ταυτόχρονα την απομάκρυνση από το κανονικό τσιγάρο μπορει να κάνει αυτη την επιλογή.
Το μειονέκτημα (;) αυτης της περίπτωσης ειναι η απαίτηση ενος επισκεύασιμου ατμοποιητή (καθαρα για οικονομικούς λόγους) λόγω της συχνότερης αλλαγής αντιστάσεων.
Βασικά δεν πιστευω ότι κάποιος που θελει να απομακρυνθεί από το κανονικό τσιγάρο δεν μπορεί. Ειμαι αυτης της άποψης.
Περισσότερο από την εξάρτηση ειναι η αδιαφορία για όσους αναγκάζονται να υποφέρουν από την μπόχα, την βρώμα και την δυσωδία τους.

Αποσυνδεδεμένος annastas

  • ****
  • 1254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο,τι θελω θα κανω....
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #1301 στις: Μαρτίου 13, 2018, 16:59 »
"σε κάτι τετοια φόρουμ"....από κάτι τέτοια φόρουμ λοιπόν αρκετοί απαλλαχτηκαμε από το τσιγάρο και βοηθάμε κι άλλους να το πετύχουν..άμα θέλουν βέβαια..άμα δεν θέλουν συνεχίζουν την πορεία τους...και ναι κάποιοι έχουμε "πετριά" με τον ατμό..υπάρχει πρόβλημα;

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #1302 στις: Μαρτίου 13, 2018, 17:03 »
Συμφωνώ, είναι πολύ ύποπτο να υπάρχει "πόρωση" με το άτμισμα σε ένα ατμιστικό φόρουμ. Κάτι κρύβεται από πίσω σίγουρα.

Αιντεχάαααιντεεεε...

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #1303 στις: Μαρτίου 13, 2018, 17:07 »
Και κάτι άλλο που νιώθω ευθύνη να το καταθέσω. Αγόρασα κ στη μάνα μου (62 ετών), και μέσα σε λίγες μέρες χρήσης αυξήθηκε το ζάχαρο ενώ δεν είχε πρόβλημα. Δε ξέρω αν ήταν τυχαίο , πάντως όταν το διέκοψε το ητ επανήλθε στα φυσιολογικά επίπεδα.
Νομίζω έχει ξαναναφερθεί κάτι παρόμοιο
http://vaping.gr/index.php/topic,31544.0.html

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #1304 στις: Μαρτίου 13, 2018, 17:18 »
Εντάξει, συγνώμη. Καταλαβαίνω. Λάθος μου αλλά όχι εσκεμμένα. Να ξέρεις, πάντως , ότι οποιαδήποτε πώρωση  με το η.τ. σε κάτι τέτοια φόρουμ, εμένα μου φαίνεται ότι υποκρύπτει υποκειμενικό (επαγγελματικό) συμφέρον. Εύχομαι να κάνω λάθος.
Ναι, είναι πολύ περίεργο που σε ατμιστικό φόρουμ υπάρχει πόρωση για το άτμισμα.
Κανονικά έπρεπε να ασχολούμαστε με πλέξιμο.
Ή δεν κατάλαβες πού μπήκες ή μας τρολάρεις.
Μάντεψε τι ψηφίζω (και κέρδισε μοναδικές προσφορές από το κατάστημά μου!).

[Μα καλα... μαγνήτη έχει αυτό το νήμα; :laugh1:]

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172344 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277016 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15435 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14077 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9421 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43330 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 437 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35927 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559646 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182814 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 219 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10836 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364