vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #1275 στις: Ιανουαρίου 28, 2018, 00:32 »
Έτσι είναι αν έχουμε δεδομένο ότι η PM υπέβαλλε τεκμηριωμένες έρευνες.
Είναι δεδομένο ότι καμία PM δεν μπορεί να υποβάλλει έρευνες όταν ζητάει τον χαρακτηρισμό "safer", ο οποίος είναι συγκριτικός.
Μάλλον προς την τοποθέτηση του caros το βλέπω ή μπορεί πολύ απλοϊκότερα για να γράψουν iqos και safer μαζί τα ΜΜΕ.

Αποσυνδεδεμένος raniatarzan

  • *
  • 14
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #1276 στις: Μαρτίου 13, 2018, 12:25 »
Προσπαθώ να αποφασίσω αν θ αγοράσω iqos. Δανείστηκα ένα δεύτερο μιας φίλης(το χρειάζεται το πρωί για τα απανωτά πρώτα τσιγάρα της ημέρας).
Με το ηλεκτρονικό το προσπάθησα αρκετές φορές αλλά δε μου πήγαινε.. Ταλαιπωρία με σκασίματα νικοτίνης στο στόμα κ το κυριότερο πάντα εμφάνιση βήχα.
Τώρα κάνω στριφτό. 15 την ημέρα. Οικονομικά θα μου στοιχίσει τα διπλάσια λεφτά αν γυρίσω στο iqos αλλά κάτι μου λέει ότι όντως κάνει λιγότερο κακό. Και μου καλύπτει κ την ανάγκη για νικοτίνη. Η ευχαρίστηση σίγουρα ελαττώνεται αλλά η ζυγαριά πλέον γέρνει αλλού.
Ποια είναι η εμπειρία σας με τα iqos?
Κάπου διάβασα κάποιον που ρωτούσε αν μπορεί να βάλει slim τσιγάρο σαν heet . Το έχει δοκιμάσει κανείς? Βέβαια αυτό είναι πάλι ασύμφορο κ έρχομαι να ρωτήσω : έχω βάλει ήδη καπνό στριφτό καρέλια. Το έχω συμπιέσει κιόλας. Σκέφτηκα ότι στην υγρασία δε θα επέμβω!! Θα το δοκίμαζα επιτόπου αλλά φοβάμαι μήπως χαλάσω τη συσκευή κ δεν είναι δική μου. Λέτε να λειτουργήσει? μπα ε? Θα το έχουν σκεφτεί όλα πριν από εμάς για εμάς. Καλά αυτό...Αλλά λέτε ν αρπάξει καμιά φωτιά? 
Ρωτάει μεταξύ αστείου κ σοβαρού, αλλά ρωτάω.

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #1277 στις: Μαρτίου 13, 2018, 12:27 »
Άφοβα

Αποσυνδεδεμένος raniatarzan

  • *
  • 14
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #1278 στις: Μαρτίου 13, 2018, 12:46 »
GRat σοβαρά, δοκιμασμένα ή ειρωνεύεσαι ?

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #1279 στις: Μαρτίου 13, 2018, 12:48 »
Προσπαθώ να αποφασίσω αν θ αγοράσω iqos. Δανείστηκα ένα δεύτερο μιας φίλης(το χρειάζεται το πρωί για τα απανωτά πρώτα τσιγάρα της ημέρας).
Με το ηλεκτρονικό το προσπάθησα αρκετές φορές αλλά δε μου πήγαινε.. Ταλαιπωρία με σκασίματα νικοτίνης στο στόμα κ το κυριότερο πάντα εμφάνιση βήχα.
Τώρα κάνω στριφτό. 15 την ημέρα. Οικονομικά θα μου στοιχίσει τα διπλάσια λεφτά αν γυρίσω στο iqos αλλά κάτι μου λέει ότι όντως κάνει λιγότερο κακό. Και μου καλύπτει κ την ανάγκη για νικοτίνη. Η ευχαρίστηση σίγουρα ελαττώνεται αλλά η ζυγαριά πλέον γέρνει αλλού.
Ποια είναι η εμπειρία σας με τα iqos?
Κάπου διάβασα κάποιον που ρωτούσε αν μπορεί να βάλει slim τσιγάρο σαν heet . Το έχει δοκιμάσει κανείς? Βέβαια αυτό είναι πάλι ασύμφορο κ έρχομαι να ρωτήσω : έχω βάλει ήδη καπνό στριφτό καρέλια. Το έχω συμπιέσει κιόλας. Σκέφτηκα ότι στην υγρασία δε θα επέμβω!! Θα το δοκίμαζα επιτόπου αλλά φοβάμαι μήπως χαλάσω τη συσκευή κ δεν είναι δική μου. Λέτε να λειτουργήσει? μπα ε? Θα το έχουν σκεφτεί όλα πριν από εμάς για εμάς. Καλά αυτό...Αλλά λέτε ν αρπάξει καμιά φωτιά?
Ρωτάει μεταξύ αστείου κ σοβαρού, αλλά ρωτάω.

σκασιματα ειχες απο την κακη ατμοποιηση του υγρου, κ οχι της νικοτινης.(ισως απο εκει να προερχοταν κ ο βηχας)
πιθανοτατα ειχε προβλημα ο ατμοποιητης σου η το ρευμα που του εδινες δεν ηταν το ενδεδειγμενο για τη σωστη ατμοποιηση.
πλεον, στην αγορα του η.τ υπαρχουν δεκαδες προϊοντα, τοσο απο συσκευες, οσο κ απο υγρα που ειναι θεωρητικα αδυνατον να μη σε ικανοποιησουν.
προσπαθεια κ ορεξη χρειαζεται.. φυσικα κ πεισμα. ;)

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #1280 στις: Μαρτίου 13, 2018, 12:55 »
@drum
Και λεφτά

@raniatarzan
Δεν ξέρω δεν έχω κάνει πειράματα με το IQOS, λογικά θα δουλέψει για λίγο μέχρι να ανάψει ο καπνός.Τα έτοιμα που σου πουλάει ο Παπαστράτος έχουν μεγαλύτερη υγρασία από τα κλασσικά καπνά.

Αποσυνδεδεμένος giannisg

  • *
  • 57
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #1281 στις: Μαρτίου 13, 2018, 12:55 »
Το iQos το αγόρασα στην γυναίκα μου, για να την βοηθήσω να κόψει το τσιγάρο. Αν και ατμιστής, δεν κατάφερα να την προσυλητίσω. Ακόμα. Το θέμα είναι οτι μετά από 2-3 εβδομάδες το ξαναγύρισε στο ΚΤ. Το ίδιο και ένας συναδελφος. Το θέμα είναι , γιατι μπήκα στον πειρασμό να το δοκιμάσω, οτι η γεύση του, είναι ΑΠΑΙΣΙΑ.
Χώρια, ότι μπήκα στο αμάξι της γυναίκας μου, είχε ξεχάσει 3-4 αποτσιγαρα iqos στο τασάκι του αυτοκινήτου, και όλο το αμάξι βρωμαγε αφόρητα σαν τασάκι. Χώρια οτι βρωμαγε και η ίδια. Δεν ξέρω αν είναι καλύτερο η χειρότερο απο ΗΤ σίγουρα όμως εμενα δεν μου προσεφερε την παραμικρή απόλαυση. Όσο αφορά το ΗΤ, αν δεν το παρεις σοβαρά, να ασχοληθείς και να δοκιμάσεις δεν πρόκειται να κολλήσεις με την μία. Αυτό βλέπω να γινεται καθημερινα τριγύρω μου. Όσοι το παιρνουν στα σοβαρα δεν ξαναγυρνανε πίσω. Όσοι το βλεπουν σαν αγγαρεία την άλλη μέρα έχουν πάρει πακετο. Φυσικά αυτό είναι και το σημαντικότερο μειονέκτημά του. Δεν είναι plug & play (βέβαια πλέον η κατάσταση έχει βελτιωθεί απίστευτα).
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 13, 2018, 13:10 από giannisg »

Αποσυνδεδεμένος raniatarzan

  • *
  • 14
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #1282 στις: Μαρτίου 13, 2018, 13:18 »
Μήπως πήρατε το πορτοκαλί χρώμα ? Αυτό ειλικρινά το κάνουν στο διπλανό γραφείο κ μου έρχεται να ξεράσω. Αν ναι, επιχειρήστε να δοκιμάσει το κίτρινο σε πιο ελαφρύ κ το κόκκινο σε κάτι πιο μεστό (για μένα). Όσον αφορά στο ηλεκτρονικό , το προσπάθησα στα σοβαρά κ αρκετά. Αλλά δε το σηκώνει ο οργανισμός μου. Και κάτι άλλο που νιώθω ευθύνη να το καταθέσω. Αγόρασα κ στη μάνα μου (62 ετών), και μέσα σε λίγες μέρες χρήσης αυξήθηκε το ζάχαρο ενώ δεν είχε πρόβλημα. Δε ξέρω αν ήταν τυχαίο , πάντως όταν το διέκοψε το ητ επανήλθε στα φυσιολογικά επίπεδα. Προς θεού , δε θέλω να κάνω δυσφήμιση ...απλά ελλείψει ερευνών , καθένας κρίνει κ από μόνος του αν του "πάει" ή όχι.


Διαγραφή άμεσης παράθεσης <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 13, 2018, 17:12 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #1283 στις: Μαρτίου 13, 2018, 13:20 »
Τα καπνα των στικς ειναι εμποτισμενα με PG, αυτη ειναι που εξαερωνεται με την θερμανση και δινει τον "καπνο" που ρουφας.
Τα καπνα των κανονικων τσιγαρων δεν ειναι εμποτισμενα, δεν θα σου λειτουργησει και μπορει να το χαλασεις κιολας.

Αποσυνδεδεμένος barba_bill

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #1284 στις: Μαρτίου 13, 2018, 13:26 »
Κ τα καπνά των κανονικών τσιγάρων ένα ντουζάκι σε PG το κάνουν...

Αποσυνδεδεμένος raniatarzan

  • *
  • 14
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #1285 στις: Μαρτίου 13, 2018, 13:27 »
Τα καπνα των στικς ειναι εμποτισμενα με PG, αυτη ειναι που εξαερωνεται με την θερμανση και δινει τον "καπνο" που ρουφας.
Τα καπνα των κανονικων τσιγαρων δεν ειναι εμποτισμενα, δεν θα σου λειτουργησει και μπορει να το χαλασεις κιολας.
Θα μπορούσε να λειτουργήσει αν βάζαμε τον εμποτίζαμε με pg ? κ αν, ναι, που τη βρίσκεις? Η' δεν μπορεί να υπάρχει κάτι να την αντικαταστήσει ? Ρητορικό το ερώτημα ?

Αποσυνδεδεμένος specemarine

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
  • Funeral Fog.
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #1286 στις: Μαρτίου 13, 2018, 13:34 »
Από ότι έχω δει υπάρχουν συσκευές που μοιάζουν με η.τ  και είναι αποκλειστικά για καπνό,dry herb atomizers-vaporizers.Υπάρχουν και στην Ελλάδα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 13, 2018, 16:10 από specemarine »

Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #1287 στις: Μαρτίου 13, 2018, 13:34 »
Ειναι πανφτηνη και την βρισκεις στα φαρμακεια, αλλα δεν θεωρω και το καλυτερο να πειραματιστεις με κατι που μπαινει στα πνευμονια σου.
Μηπως η μητερα σου πλακωσε τα γλυκα επειδη εκοψε εκεινο το διαστημα το κ.τ. και γιαυτο της ανεβηκε το ζαχαρο?
Τοσα χρονια που υπαρχει το η.τ., και σε σχεση με το ποσοστο των διαβητικων (επι του πληθυσμου) που ατμιζουν, θα ειχε βγει στην επιφανεια εαν υπηρχε τετοιο θεμα, ειναι κατι που διαπιστωνεται ευκολα.

Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #1288 στις: Μαρτίου 13, 2018, 13:35 »
Από ότι έχω δει υπάρχουν συσκευές που μοιάζουν με η.τ  και είναι αποκλειστικά για καπνό,dry herb atomizers.Υπάρχουν και στην Ελλάδα.
Αυτες ειναι για μαριχουανα και χασισια.

Αποσυνδεδεμένος raniatarzan

  • *
  • 14
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #1289 στις: Μαρτίου 13, 2018, 13:41 »
Από ότι έχω δει υπάρχουν συσκευές που μοιάζουν με η.τ  και είναι αποκλειστικά για καπνό,dry herb atomizers-vaporizers.Υπάρχουν και στην Ελλάδα.
Μα πότε εμφανίστηκε αυτό κ γιατί δεν διαφημίστηκε όπως όλα τ άλλα? Έχει δοκιμάσει κανείς ? Με τη πρώτη ματιά είδα ότι είναι μάλλον ακριβές οι συσκευές αλλά στη τελική χρησιμοποιείς κλασσικό καπνό κ δε γίνεται κ καύση χαρτιού.. 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172387 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277125 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15442 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14086 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9428 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43386 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 440 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35998 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559752 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182857 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 223 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10908 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364