vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

520 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, Doubt, Tazz, manoslykos, Jorge, Aoratix

Twitter

ATERMON από Atmistique

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
ATERMON από Atmistique
« στις: Δεκεμβρίου 11, 2014, 18:51 »

Πρώτη εντύπωση, από άποψη μεγέθους: 18650 + το δαχτυλίδι του kick (δηλαδή σε πλήρη ανάπτυξη), μισό με ένα χιλιοστό μικρότερο από το πρόβατο 2.5 σε 18650 μέγεθος.

Το κουμπί του φοβερά βολικό.

Μένει να μετρήσω την μπαταρία μόλις το kick δώσει σήμα να βγει για φόρτιση.


Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Λοιπόοοοον, μόλις βγήκε η πρώτη μπαταρία, μια και το kick την ξεζούμισε και το έδειξε με τον γνωστό τρόπο. Την βάζω σε ένα προβατάκι και μου την έδειξε 3.4V. (AW18650).

Νομίζω άψογη συνεργασία ο Ατέρμων με το kick, για να ξεζουμιστεί καλά η μπαταρία.


Προσθήκη πληροφοριών για το πρώτο μήνυμα

Πληροφορίες από τον κατασκευαστή:

Ο Αρχιμήδης (287 π.Χ.-212 π.Χ.) υπήρξε ένας από τους μεγαλύτερους επιστήμονες και μηχανικούς της αρχαιότητας. Όταν επισκέφθηκε την Αίγυπτο,  προκειμένου να βοηθήσει τους χωρικούς να αντλήσουν νερό από τον Νείλο, ανακάλυψε τον…ατέρμονα κοχλία. Επρόκειτο για έναν ξύλινο άξονα με εύκαμπτα κλαδιά, ο οποίος εφάρμοζε στο εσωτερικό ενός σωλήνα.Η μηχανή τοποθετήθηκε με κλίση 30 μοιρών στον ποταμό, όπου με την περιστροφή του κοχλία το νερό ανέβαινε και έρεε από το στόμιο του σωλήνα. Σύντομα, η χρήση του ατέρμονα κοχλία απλώθηκε σε ολόκληρο τον κόσμο και εφαρμόζεται μέχρι σήμερα.
Η συγκεκριμένη εφεύρεση του Αρχιμήδη στάθηκε και για μας η βασική πηγή έμπνευσης για το νέο μας mod «ΑΤΕΡΜΩΝ». Προέκυψε από την αναζήτησή μας για κάτι ιδιαίτερο (όπως θεωρούμε ότι είναι η κάθε μας κατασκευή) αποφεύγοντας την παγίδα των ημερών να κατασκευάσουμε ένα προϊόν απλώς τροποποιώντας τους συνηθισμένους μηχανισμούς και τις ήδη υπάρχουσες μορφές. Βασικός μας στόχος ήτανε η δημιουργία μιας διακριτικής μπαταριοθήκης, η οποία θα έχει τη δυνατότητα να λειτουργεί εύκολα με όλες σχεδόν τις μπαταρίες των mod που κυκλοφορούν στο εμπόριο, καθώς και με κάθε τύπου ατμοποιητή, χωρίς τις απαραίτητες βαρετές ρυθμίσεις ή την προσθήκη sleeves και ελατηρίων.Θέλαμε το mod αυτό να έχει κουμπί στο πάνω μέρος, το οποίο δεν θα απαιτούσε συχνό και δύσκολο καθαρισμό από τον χρήστη.

Δώσαμε  μεγάλη προσοχή στον σχεδιασμό και στην επιλογή των υλικών και ιδιαίτερη έμφαση στην ακρίβεια της υλοποίησής του, καθώς οι επιτρεπόμενες αποκλίσεις ήταν σχεδόν μηδενικές και αναγκαία η αρμονική συνεργασία των διαφόρων υποσυστημάτων του. Το αποτέλεσμα της συλλογικής αυτής προσπάθειας είναι ένα mod κατασκευασμένο από ανοξείδωτο ατσάλι 304L με διάμετρο 22μμ ή 23μμ ανάλογα με την επιλογή σας. Σχεδιαστικά, κρατήσαμε το γνωστό μας διακριτικό και απέριττο μοτίβο (όπως και στα Tapas, Grail, Diver V2 και Eviva RTA) και εστιάσαμε κυρίως την προσοχή μας στον ενδιαφέροντα εσωτερικό του κόσμο…
 
GET IN THE TUBE!
Εσωτερικά και στη βάση του ΑΤΕΡΜΩΝ βρίσκεται ένας ατέρμονας κοχλίας που περιστρέφεται μέσα σε ένα χιτώνιο σχεδιασμένο με μεγάλη ακρίβεια και ένα ρουλεμάν κλειστού τύπου για την «αέρινη» ρύθμισή του, η οποία γίνεται από έναν εξωτερικό κρίκο (μελλοντικά θα κατασκευαστεί και άλλη μία διαφορετική εκδοχή του).
Επάνω, ο κεντρικός διαιρούμενος και μετακινούμενος πόλος, είναι κατασκευασμένος από καθαρό χαλκό για μέγιστη αγωγιμότητα και έχει «βαφτιστεί» με κατάλληλα υλικά για την αποφυγή των γνωστών μαύρων λεκέδων στα σημεία επαφής, ώστε να μην απαιτείται συνεχής καθαρισμός. Ειδικότερα, το άνω μέρος του πόλου είναι επιροδιωμένο (υλικό τέσσερις φορές σκληρότερο από το χρυσό με σχετικά καλή αγωγιμότητα) για μεγαλύτερη αντοχή στις τριβές που προκαλούνται από το βίδωμα των ατμοποιητών, ενώ το κάτω μέρος του πόλου έχει επιχρυσωθεί για μέγιστη αγωγιμότητα. Τέλος, είναι έτσι κατασκευασμένος ώστε να μετακινείται εύκολα προκειμένου να μας δίνει νέα «καθαρά» σημεία επαφής, μέχρι τον επόμενο καθαρισμό του.
Ο μετακινούμενος κεντρικός  πόλος σε συνδυασμό με την κάθετη κίνηση του ατέρμονα κοχλία καταφέρνει να «κλείσει» κύκλωμα σε σχεδόν οποιοδήποτε πιθανό συνδυασμό μπαταρίας/ατμοποιητή, μην απαιτώντας από εσάς καμία βαρετή μικρορύθμιση.
Το κουμπί του, οριζόντιας φιλοσοφίας, είναι και αυτό κατασκευασμένο από καθαρό και επιχρυσωμένο χαλκό. Βρίσκεται στο πάνω μέρος και έχει φτιαχτεί κατά τέτοιον τρόπο,  ώστε να διαθέτει μεγάλη αντοχή και να αποσυναρμολογείται εύκολα.
Τέλος το επάνω υποσύστημα φροντίζει να δώσει κάθετα τον αέρα στον ατμοποιητή σας και αποτελείται από ένα ρυθμιστή αέρα και ένα collector tank ικανό να φιλοξενήσει προσωρινά ~0,5ml υγρού.

Στη βασική του έκδοση θα προσφέρεται με σωλήνα 18650, μία ασφάλεια Vape2Safe και μία πρακτική θήκη μεταφοράς, ενώ θα υπάρχουν διαθέσιμα AFC χρυσό, σωλήνες για 18350, kick (μαζί με τη 18350 σωλήνα μπορεί να πάρει 18500 μπαταρίες) και μελλοντικά ένα DNA  upgrade.

         
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 12, 2014, 16:16 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ATERMON από Atmistique
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 12, 2014, 15:12 »
Το λοιπόν, μπορεί να είμαι πιο ενθουσιώδης επειδή δεν μπορώ να ψωνίζω πια όπως παλιότερα (και δίνω στα αντικείμενα μεγαλύτερη αξία πια) … μπορεί …


Αλλά, ο Ατέλειωτος, ο Απερίγραπτος, ο Ατέρμονας, είναι ό τι μου υποσχέθηκαν. Δεν είμαι ο κατάλληλος για να δώσω τεχνικές λεπτομέρειες, συν ότι δεν το έχω και καιρό στα χέρια μου ώστε να είμαι πιο σίγουρος ..


Επιγραμματικά..


1. Σε σχέση με το άλλο μου μηχανικό μοντ, οι μπαταρίες κρατάνε εμφανώς πιο πολύ.
2. Εντυπωσιακά εύκολο στις ρυθμίσεις, τοποθέτηση μπαταρίας/ατμοποιητή/maintenance γενικότερα, που είναι από τα βασικά που με ενδιέφεραν, λόγω ναού'μ που έχω αρχίσει να βαριέμαι τα πολλά πολλά καθαρίΖματα ..
3. NO misfires! Το αργαλείο είναι Point & Shoot!
4. Εξαιρετικό ταίριασμα με τον Εβίβα.
5. Ποιότητα κατασκευής κορυφαία, από όσο κατέχω …


Στα συν, το ότι σε λίγο καιρό το αργαλείο θα είναι και ηλεκτρονικό.




Για την εξυπηρέτηση Atmistique, όσοι έχουν έρθει σε επαφή με τα παιδιά γνωρίζουν καλά ..




Επίσης, είναι μεγάλη η ικανοποίηση μου να κρατάω στο χέρι μου άλλη μια Ελληνική δημιουργία, σε μια σκατοπερίοδο που οι μισοί Έλληνες βρίζουν τους άλλους μισούς.






Μπράβο βρε Ατμιστίκουε, καλές πωλήσεις να έχετε !!!  :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος PVARELLAS

  • **
  • 140
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ATERMON από Atmistique
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 12, 2014, 18:16 »
το μονο σιγουρο ειναι οτι πυροβολει ,για μενα ειναι και πιο δυνατο και απο το νανος που ειχα.αν το πιασεις καταλαβαινει αμεσως την ποιοτητα κατασκευης.

Αποσυνδεδεμένος ALEXANDROS-

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλη είσαι εδώ!!!!!....Χρήστο είσαι εδώ!!!!!
    • www.facebook.com/alexandros.nterpoulis?ref=tn_tnmn
Απ: ATERMON από Atmistique
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 15, 2014, 18:28 »


Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ATERMON από Atmistique
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 17, 2014, 09:00 »
Μετά από μερικές μέρες χρήση με kick, μπορώ με βεβαιότητα ότι η ατμιστική αίσθηση (η τζούρα που παίρνω, δεν έκανα μετρήσεις) είναι εφάμιλη πρόβατου. Και δεν τον έχω καθαρίσει ούτε μια φορά, όπως τον πήρα τον έχω.

Το σύγκρινα με αρκετά μοντάκια, σε ίδια ρύθμιση, με τον ίδιο άτμο, μέχρι και την ίδια μπαταρία (την μετέφερα από μοντάκι σε μοντάκι ο αθεόφοβος).

Εκαναν πολύ καλή δουλειά εκεί στην Πανόρμου. Για να δούμε και το dna κομμάτι.

Αποσυνδεδεμένος PVARELLAS

  • **
  • 140
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ATERMON από Atmistique
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 17, 2014, 15:11 »
βαγγελη βγαλε το κικ απο τον ατερμονα ,σε αυτο το μοντ με τα ρευματα που εχει δεν χρειαζεται κικ και εγω ακαθαριστο το εχω απο την μερα που το πηρα και δεν αισθανομαι πτωση αποδοσης

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ATERMON από Atmistique
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 18, 2014, 00:07 »
Δεν παίζω με τόσο μικρές αντιστάσεις για να το κάνω. Σε 1.5 - 1.8 που παίζω δεν θα φανούν τα χαρίσματά του.

Αποσυνδεδεμένος StefPasc

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
  • Ad astra per aspera
Απ: ATERMON από Atmistique
« Απάντηση #7 στις: Δεκεμβρίου 18, 2014, 10:03 »
Βαγγέλη μη το λές αυτό
έκανα μια 2,1 και νόμιζα ότι δεν θα δείξει αλλά δίνει ρέστα
δοκίμασε και θα δείς  ;)

όπως είπα και στα παιδιά στο Ατμιστικ αν και δεν είμαι ειδικός έχω την εντύπωση ότι ο Ατέρμων κάνει απίθανη διαχείριση στο ρεύμα και στην αντίσταση
παρά τις απανωτές τζούρες ο ατμοποιητής δεν "καίει" με τίποτα
όπως είχα ξαναγράψει και στο θέμα του Eviva όπουε πηγαίνω στο Ατμιστικ ξανα-ανακαλύπτω το άτμισμα.....  8)

 

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ATERMON από Atmistique
« Απάντηση #8 στις: Δεκεμβρίου 18, 2014, 12:33 »
Να και μια παρουσίαση:


Αποσυνδεδεμένος nikoshek

  • **
  • 249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ATERMON από Atmistique
« Απάντηση #9 στις: Δεκεμβρίου 19, 2014, 02:15 »
και μια του κατασκευαστή



Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ATERMON από Atmistique
« Απάντηση #10 στις: Δεκεμβρίου 20, 2014, 09:58 »
και άλλα 2 ενημερωτικά βιντεάκια από τον κατασκευαστή:

πώς λύνεται:




και ρύθμιση μπαταρίας και απώλειες:


Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Απ: ATERMON από Atmistique
« Απάντηση #11 στις: Δεκεμβρίου 20, 2014, 10:48 »
Εχουμε μαθει τη τιμη ;
 :confused1:

Αποσυνδεδεμένος vantamis

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: ATERMON από Atmistique
« Απάντηση #12 στις: Δεκεμβρίου 20, 2014, 10:55 »

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: ATERMON από Atmistique
« Απάντηση #13 στις: Δεκεμβρίου 20, 2014, 10:56 »

Αποσυνδεδεμένος malamadre

  • ***
  • 717
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ATERMON από Atmistique
« Απάντηση #14 στις: Δεκεμβρίου 22, 2014, 01:10 »
Koιτώντας προσεκτικά τα βίντεο ένα εχω να πώ.
Τα παιδιά έκαναν φανταστική δουλειά στο σχεδιασμό του και αυτο φαινεται εξάλλου από τις καινοτομίες που έχει το συγκεκριμενο μοντάκι.
Μεγάλη πατέντα ο ατέρμονας στο κάτω μέρος, ξεφευγει από την πεπατημένη (νεμεσις στυλ) και κάνει επιτέλους την διαφορά.
Κάποια στιγμη κοιτώντας το βίντεο σκέφτηκα ''μα πώς κλειδώνει?''...Πραγματικά η ''πατέντα'' του να ξεβιδώνεις τον ατέρμονα και να μην πατάει πλέον η μπαταρία πραγματικά νομίζω αυτό και αν ειναι καινοτομία!
Δεν το έχω δει από κοντά, δεν εχω ''παίξει'' μαζί του για να δώ αντοχές χειρισμό κλπ αλλά πιστευω πώς επιτέλους ξεφευγει από τα συνηθισμένα με έξυπνο και όμορφο σχεδιασμό.
Μία μόνο ένσταση εχω αν και δεν μπορω να βγάλω ασφαλές συμπέρασμα από το βίντεο.Σε κάποιο σημειο είδα οτι υπάρχει extension δαχτυλίδι για να μπεί kick.Φαίνεται σαν να υπάρχει χρωματική διαφορά στο μεταλικό αυτό δαχτυλίδι σε σχεση με το υπόλοιπο σώμα του atermon μπορει ομως και να κάνω λάθος γιατι λέω και πάλι πώς δεν φαινεται καλά στο βίντεο.Αν ειναι όντως ετσι νομιζω πώς θα πρεπει να το δουν εκει τα παιδιά.Αν κάνω λάθος συγχωρέστε με.
Κατά τα άλλα η τιμή του δεν ειναι υψηλή πιστευω για αυτό το Mod αν και δεν περισσεουν τα άτιμα τα ευρώ αν ομως κάποιος τα διαθετει θα κάνει πιστευω μια πολύ καλή ''επένδυση'' για να δουλευει εκεί τους ατμοποιητές του. :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8341 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180653 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33982 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536301 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59802 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237505 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 588 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15674 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136147 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085336 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35420 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10260 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12