vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Πίπα OKS2011p Εντυπώσεις

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Πίπα OKS2011p Εντυπώσεις
« στις: Μαΐου 23, 2011, 01:24 »
Ξεκινώ νέο θέμα για να μη χαθεί στη δεύτερη σελίδα του προηγούμενου.

Ναι είναι αλήθεια, παράγγειλα μια πίπα OKS 2011 P, μου ήρθε, τη δοκίμασα μερικές ημέρες και σας μεταφέρω πρώτες εντυπώσεις.
Κατ αρχήν το μέγεθος, φοβόμουν ότι θα είναι κάτι τερατώδες, ευτυχώς είναι μικρή και καθόλου άσχημη.
Εδώ σε σύγκριση με έναν eGo-T.
Η βαφή της σε απομίμηση ξύλου είναι πολύ καλή, ακόμη και η αφή θυμίζει ξύλινη πίπα, μολονότι η κατασκευή είναι απο αλουμίνιο.
Δεν ξέρω πόσο ανθεκτική είναι σε γρατσουνιές κτλ, θα δείξει.




Παίρνει μια τυπική σε αυτές τις πίπες μπαταρία 16340 των 900mAh (στην πραγματικότητα το πολύ 600 πραγματικά maH) η οποία εγκαθίσταται εύκολα
ξεβιδώνοντας το ολομεταλλικό καπάκι.





Φέρει τον 801 atomizer, εδώ σε ειδικά βαμμένη έκδοση.
Η πίπα έρχεται με 2 801, 2 μπαταρίες και 1 φορτιστή, 44 λίρες Αγγλίας απο www.oksmokey.com

Η προϊστορία της πίπας απο όσο γνωρίζω είναι η εξής.
η OKSMOKEY πουλούσε την DSE-601, αλλά υπήρχαν πολλά παράπονα για σκαμπανεβάσματα στην ποιότητα, καμμένους ατμ σε μια βδομάδα κτλ και
ανάθεσαν σε κάποιον να σχεδιάσει απο το μηδέν μια πιο καλή πίπα.

Ο 801 αποδίδει καλά σε σχέση με ότι θυμάμαι με καλή γεύση αρκετό ατμό αλλά ανύπαρκτο κτύπημα.
Ετσι με ένα προσαρμογέα 801 μπαταρία σε 510 ατμοποιητή δοκίμασα επάνω τα εξής
EGO-T, Bulli A2, 901LR, 510LR, 510 cartomizer, eGo mega atomiser.

Το καλύτερο από όλα ήταν το eGo-T, και απο εμφάνιση μου φαίνεται μια χαρά





και





δεύτερο ερχεται το Α2





και





αλλά αρχίζει να "ξεφεύγει" απο εμφάνιση.
Αρκετά καλά απέδωσε και ο mega e-Go.


Η κριτική μου τώρα.


Πρώτα τα +
-Συμπαγής μικρή κατασκευή
-Καθόλου κίτς
-Εχει διακόπτη (αυτό το άσπρο πράφμα στο μέρος του μπολ που βλέπουμε όταν ατμίζουμε), μια που στην DSE-601 ένα απο τα βασικά μου θέματα ήταν το προβληματικό σ' εμένα τουλάχιστον αυτόματο σύστημα
-Δεν υπάρχουν διαρροές μέσα στην πίπα, τυχόν διαρροή θα βγεί έξω (άλλο ένα θέμα που είχα με την DSE-601)
-Βάζεις επάνω πολλούς διαφορετικούς ατμ με χρήση adapter


Τώρα τα -
Έχει cutoff της μπαταρίας στα 7 περίπου δευτερόλεπτα. Δεν ξέρω γιατί το έκαναν αυτό. Θα μπορούσαν να το βάλουν στα 10 θα ήταν καλύτερα, ή να μη βάλουν καθόλου. Αυτή είναι και η αιτία που βάζω δεύτερο τον Α2, θέλω πιο μεγάλη διάρκεια τζούρας.
-Το ιδίομορφο (και σχετικά σπάνιο) σχήμα cherrywood/poker μπορεί να ξενίσει κάποιον που δεν το έχει ξαναδεί, ή έναν πρώνη ατμιστή πίπας που
δεν το συμπαθούσε.


Τώρα τα +/-

-Η κατασκευή έχει  μια μικρή απώλεια ισχύος ή δεν αφήνουν επίτηδες την πλήρη ισχύ της μπαταρίας ή φταίει ο adapter. 
Αυτό φάνηκε στους  LR περισσότερο.
Παραδόξως όμως ο 801 είχε απόδοση turbo, (πολύ καλύτερη απο ότι θυμόμουν τους 801) οπότε  μπορεί να δημιουργεί μικροαπώλειες ο adaptor 801 σε 510 οπότε βάζω ένα ερωτηματικό.


-Ελπίζω να αντέξει ο διακόπτης σε μακροχρόνια χρήση.
Η συγκεκριμένη "πίπα" είναι πρακτικά μια μπαταριοθήκη ιδιόμορφου σχήματος, οπότε θα πρέπει να κρατά έστω 1 χρόνο κανονικής χρήσης.
Το μόνο ύποπτο να χαλάσει ακόμη και με προσεκτική χρήση είναι ο διακόπτης.

Πιστεύω ότι ταιριάζει σε
Πρώην καπνιστές πίπας. Μικρές (λόγω cutoff)και αργές (λόγω ομοιότητας με πίπα) εισπνοές.


Τι θα ήθελα.
Να αλλάξουν το cutoff
Να περιορίσουν την απώλεια αν αυτή υπάρχει και δεν είναι λογω του adapter.
Να βγάλουν κάποια στιγμή και αυτά. (τότε θα μιιλάμε για ΤΗΝ πίπα!)








Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Πίπα OKS2011p Εντυπώσεις
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 23, 2011, 01:58 »
Ωραία παρουσίαση - κριτική, Πάνο.  :thumpup: :thumpup:

Εμένα, να σου πω την αλήθεια δε με ενθουσίασε. Προτιμάω τις γυριστές από τις ίσιες γιατί η φόρμα τους είναι πιο δουλεμένη. Αυτού του είδους σαν κι αυτή μου φαίνονται κάπως σαν πρωτόγονες κατασκευές.  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Πίπα OKS2011p Εντυπώσεις
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 23, 2011, 11:40 »
Ναι, ειδικά το cherrywood (που είναι αυτή η πίπα) είναι ίσως το πιο ακατέργαστο σχήμα, μιμείται ένα κομμάτι απο κορμό δεντρου (το μπολ) με ένα
κλαδάκι (την προεξοχή που βιδώνει ο ατμ).
Ελάχιστα δημοφιλές σχήμα ειδικά μεταξύ των Ευρωπαίων καπνιστών πίπας.
Στις ΗΠΑ έχει λίγο καλύτερη τύχη (μαζί με τις παρόμοιες σε αισθητική-χοντροκοπιά καλαμποκόπιπες).
Οταν κάπνιζα  τσιγάρα πίπα και πουρα (ταυτόχρονα δυστυχώς) δεν είχα σκεφτεί ποτέ να αγοράσω πίπα με τέτοιο σχέδιο.
Μου άρεσαν οι ίσιες dunhill σαν και αυτές που εύχομαι να φτιάξουν σε ηλεκτρονική έκδοση αν και λόγω τεράστιου κόστους ποτέ δεν πήρα μία.

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Πίπα OKS2011p Εντυπώσεις
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 23, 2011, 11:43 »
Πάνο, κρίνοντας από τις φωτογραφίες, θα έλεγα πως δεν ταιριάζει κωνικού σχήματος άτμο. Ο Bulli οπτικά , μου κάθεται καλύτερα.
Ίσως να δοκίμαζες Τανκ τύπου Β σε χρώμα Inox ή Τιτανίου ή χρυσού. Βέβαια θα ταίριαζε και χρώμα Wine-Red αλλά αυτό μόνο με ειδική παραγγελία.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Πίπα OKS2011p Εντυπώσεις
« Απάντηση #4 στις: Μαΐου 23, 2011, 11:48 »
Από κοντά φαίνεται καλύτερο απο ότι στη φωτογραφία, ειδικά όταν την κρατάς στο χέρι, κρύβεται σχεδόν τελείως η ασυνέχεια.
Πάντως ο κυλινδρικός ατμ ταιριάζει καλύτερα (το είδα και με τον eGo Mega).
Αν φέρουν στην Ελλάδα τον τύπο B θα τον δοκιμάσω σίγουρα.


Ο bulli δεν μου αρέσει πολύ γιατί λογω του αντάπτορα 801-510 μακράινει πολύ και χαλά την αρμονία, αλλιώς είναι ΟΚ.

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • ***
  • 975
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Απ: Πίπα OKS2011p Εντυπώσεις
« Απάντηση #5 στις: Μαΐου 23, 2011, 12:03 »
Πολύ καλή παρουσίαση panos.
Σκεφτόμουν και εγώ να την πάρω λόγω της καλής τιμής που έχει αλλά το ανέβαλα περιμένωντας να δω και την πίπα που θα βγάλει η janty.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Πίπα OKS2011p Εντυπώσεις
« Απάντηση #6 στις: Μαΐου 23, 2011, 12:13 »
Αλλά το ανέβαλα περιμένωντας να δω και την πίπα που θα βγάλει η janty.

Αμήν και πότε!
Αλλά πάνε απο αναβολή σε αναβολή και δεν έχω δει ούτε ένα πρωτότυπο της ή έστω σχέδιο, ελπίζω να μην το εγκατέλειψαν σιωπηλά. (αν έχεις κάποια εικόνα η σχεδιο υπόψιν δώσε link)
Ελπίζω να φτιάξουν μια μπαταριοθήκη που να παίρνει επάνω τους διάφορους ατμ και όχι κάτι σαν την DSE-601.
Βασικά θα ήταν υπεραρκετό κάτι σαν την KR608A αλλά με μπαταρία 900maH και 510 σπείρωμα (έστω να έχει και σε γυριστή για τον Atmos!)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 23, 2011, 12:43 από panos »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Πίπα OKS2011p Εντυπώσεις
« Απάντηση #7 στις: Μαΐου 23, 2011, 12:58 »
Να σου πω. Αυτές που έχεις στην εικόνα, αν και ίσιες, είναι όμορφες. Βασικά είναι καλλονές αν τη συγκρίνω με αυτήν στην οποία αναφέρεται το θέμα.  :))

Α! Η γνωστή Lady Pipe είναι (Mini Pipe αλλιώς). Τώρα την αναγνώρισα. Την έχω αυτή κάπου...
Το κακό μ' αυτή είναι ότι είναι μικρή. Δείχνει λίγο σαν παιδικό παιχνιδάκι.
 

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Πίπα OKS2011p Εντυπώσεις
« Απάντηση #8 στις: Μαΐου 23, 2011, 13:00 »
Αυτές οι dunhil ήταν έρωτας!


Που θα πάει, κάποια στιγμή θα φτιάξουν κατι σε e-pipe που θα είναι και όμορφο...

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Πίπα OKS2011p Εντυπώσεις
« Απάντηση #9 στις: Μαΐου 23, 2011, 15:50 »
Μεγιές.... :) :)

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • ***
  • 975
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Απ: Πίπα OKS2011p Εντυπώσεις
« Απάντηση #10 στις: Μαΐου 23, 2011, 16:57 »
Αμήν και πότε!
Αλλά πάνε απο αναβολή σε αναβολή και δεν έχω δει ούτε ένα πρωτότυπο της ή έστω σχέδιο, ελπίζω να μην το εγκατέλειψαν σιωπηλά.

Και εγώ ελπίζω να μην το εγκαταλείψουν γιατί συνήθως η janty βγάζει καλά προϊόντα.
Αν όμως δω ότι αργούν υπερβολικά ή το παρατάνε θα στείλω γράμμα στον Αι Βασίλη να μου φέρει αυτή
http://www.epipemods.com/protopype/single-battery-bent-pipe-82.html

Εδώ ένα review για το πως είναι η epipe με διαφορους ατμοποιητές

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πίπα OKS2011p Εντυπώσεις
« Απάντηση #11 στις: Μαΐου 23, 2011, 16:58 »
Αυτές οι dunhil ήταν έρωτας!...
Είναι όντως. Τέτοιες ηλεκτρονικές πρέπει να βγάλουν.
Πολύ καλή παρουσίαση Πάνο  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Πίπα OKS2011p Εντυπώσεις
« Απάντηση #12 στις: Μαΐου 23, 2011, 22:44 »
Ευχαριστώ παιδιά!


Αποσυνδεδεμένος Arvacon

  • *****
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
  • Project *Atmopipes* ..coming soon?
    • Atmopipes.gr - Συντομα κοντα σας!
Απ: Πίπα OKS2011p Εντυπώσεις
« Απάντηση #13 στις: Μαΐου 24, 2011, 00:09 »
Λιγη ακομα υπομονη να μου ερθουν τα μπουτονακια και τα ποτηροτρυπανα..  ;D

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Πίπα OKS2011p Εντυπώσεις
« Απάντηση #14 στις: Μαΐου 24, 2011, 00:36 »
Λιγη ακομα υπομονη να μου ερθουν τα μπουτονακια και τα ποτηροτρυπανα..  ;D
Αν δέχεσαι παραγγελίες σαφώς και ενδιαφέρομαι!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8427 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180815 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34077 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536970 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59947 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237878 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 610 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16094 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136219 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085461 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35522 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10370 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12